PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siyah duman çözüldü, soğuk marştaki mavi beyaz duman ?

Kamikazee
05/05/2020, 22:06
Arkadaşlar merhaba, multijetlerdeki duman çözülmez diye düşünürken geçenlerde egr değişimi ve turbo değişimi sonrasında siyah duman sorununun ortadan kalktığını farkettim. Sadece sabahları yani soğuk marşta mavimsi duman var onun içinde enjektörcüye git diyorlar. Bu sorunu enjektörle çözemeyen çok kişi gördüm forumda. Sonuca ulaşabilen varmı arkadaşlar? Kızdırma bujileride bi ihtimal tabiki

alierkan
06/05/2020, 11:46
İlk çalıştırmadan sonra kesiliyorsa, çiğ mazot kokuyorsa ve rengi açık mavi ise normal, ilk marşta yanmayan mazotu görüyorsunuz.
Ama renk daha beyaz ve yoğunsa ve kokusu hafifse su buharı daha çok demektir, soğutma suyu pistona giriyor olabilir, baktırmak lazım.

Cleve
06/05/2020, 19:50
Arkadaşlar merhaba, multijetlerdeki duman çözülmez diye düşünürken geçenlerde egr değişimi ve turbo değişimi sonrasında siyah duman sorununun ortadan kalktığını farkettim. Sadece sabahları yani soğuk marşta mavimsi duman var onun içinde enjektörcüye git diyorlar. Bu sorunu enjektörle çözemeyen çok kişi gördüm forumda. Sonuca ulaşabilen varmı arkadaşlar? Kızdırma bujileride bi ihtimal tabiki

Turbo ve egr yi neden değiştirdiniz ? Bu parçalar oldukça maliyetli sadece duman yüzünden değiştirmek mantıklı gelmedi

Kamikazee
09/05/2020, 17:05
Soğutma suyunda azalma farketmedim hep aynı hemen hemen. Dün ustaya gittim enjektörlerdendir diyor. Önümüzdeki ay gidip yaptırcam sonucu burada paylaşacağım. Çoğu kişide var inşallah çözümü maliyetsiz bulbiliriz

fgoren
09/12/2020, 00:56
Merhaba sorunu cozebildiniz mi acaba?

Redmi Note 4 cihazımdan gönderildi

omerfarukucar
25/12/2020, 21:52
Selamlar aynı sorun bendede var. 2011 1.3 mjet punto ile.

pompacı 4 enjektör değiştirdi. Gayette iyi oldu çekişi ve yakıtı arabanın ama duman sorunu gitmedi. Sadece ilk çalıştırmada yaz kış sıcak soğuk farketmeksizin beyaz duman var. Soğutma suyu eksiltmesi hiç olmadı o hata ile alakalı. Çözüm bulan var mı?

43sbr
26/12/2020, 20:22
Enjektör revizyon mu oldu ,sıfır mı takıldı.Değiştir me yerine revizyon mantıklı gibi geliyor.Değiştirme kaç ₺ oldu.Beyaz duman üs kapaktan motora su geçiyor olabilir.Su eksiltme çok değilse hortumların sağlamsa sök tak çok masraf radyatör kaçak önleyici sıvı kullanılabilir.

Ozdenaras05
26/12/2020, 20:48
Merhaba 2011 1.3 mtj evo
Aynı sorunlar bende de mevcut ilk çalıştırmada açık mavi duman ani yüklenmede siyah duman var rahatsız edici birde koku Gebze veya civarında önereceğiniz bi usta varmı arkadaşlar Egr katalizör fln bi baktırmam lazım çünkü zaman zaman araba sanki tıkanıyor gibi

43sbr
26/12/2020, 21:31
Mavi duman yağ kaynaklı olabilir,aracının km sini bilmiyorum,dizellerde turbo milinden sızan yağ buharı emme yoluyla pistonların üzerine yanma odasına girerek yanması sonucu mavi duman ,enjektör memelerinin yanması ve düzgün çalışmaması sonucu vites geçişlerinde yüklenildiğinde siyah duman atar.Siyah dumandan dolayı partikül filtrende dolu olabilir,bu şekilde kulanılması çekişi düşürür.