PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon Fonksiyon Tuşları ve Korna Problemi

Slymn43
15/04/2020, 10:58
Merhaba arkadaşlar!

Geçen yaz "2012 model Punto 1.4 Pop" arabamı alarak aranıza katıldım.

Arabayı alırken direksiyondaki fonksiyon tuşları çalışmıyordu satan kişi önemli bi sorun olmadığını oto elektrikçinin hemen halledebileceğini söyleyedi bende açıkçası pek önemsemdim.
Ancak bu hafta direksiyon düz iken korna çalmadığını sağa sola çevirdiğimde çaldığını fark ettim. Oto elektrikçiye sordum neden yapar diye o da direksiyonun içindeki zemberek arıza yapmış olabilir açıp bakmak lazım dedi.
İkinci bir konuda sinyal verince kolu kendim geri atmak zorunda olduğum hallerde sinyal orta konumu bulmuyordu ya sağa ya sola geçiyordu. bir kaç deneme sonunda ortaya geliyordu.

1- Direlsiyon fonksiyon tuşu arızası
2- Kornanın sağa sola çevirilmesi ile çalması
3- Sinyal kolunun manuel olarak ortaya alırken yaşanan sorun

Zemberek ile alakalı sorunlar mıdır. Eğer öyleyse tamiri mümkünmü zira 700 TL civarında bi parçaymış.

NOT: Herhangi bir arıza lambası yanmıyor...
YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

Cleve
15/04/2020, 13:07
Google a punto Airbag sargısı arızası yazarsan bir kismi forumda olan birçok bilgi var.
Direksiyodaki elektrikli parçaları çalıştıran sargı şeklinde bir iletken var ve bu iletken fait arabalarda cok dandik belli sürelerde tum araçlarda bozuluyor. Tamiri mümkün onu da bulabilirsin konularda.

FIAT CEO
15/04/2020, 19:26
Geçmiş olsun ilk önce Aırbag Bantı içerden katlama yaptığı için bunlari yapıyor Sağ ve Sol a döndüğünüzde korna çalışıyor düz bir şekilde iken çalışmıyorsa bu Aırbag Sargısıdır Airbag Lambası yanmıyorsa bant kopmamıs demektir otomatik atma sorunu Sargının iç kısminda mandal var atmasını sağlayan o parça arızalı olduğu için Airbag Sargısı değiştiği zaman o sorun çözülür Bunların tamiri olmaz en hassas önemli Aırbag Sargısı Punto dur mesaj olarakta size gönderdim bu konu hakkında

Slymn43
16/04/2020, 12:10
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim hocam.
Bu airbag sargısı tek olarak mı satılıyor yoksa sinyal, silecek kolu olan komple set olarak mı satılıyor tam anlayamadım görsellerden.
Birde bunun tamiri eğer mümkünse kısa vadeli çözüm müdür?

FIAT CEO
16/04/2020, 20:57
Rica ederim Aırbag Sargısı tek değiştiriliyor Sinyal ve Silecek kolunu yerinden çıkarmadan ve çok basit bunu değiştirmek 5 tane civatası var T-10 Torx civata zaten önemli olan bölümde burası bunların tamirleri olmuyor kısa sürede yeniden arıza yapıyor