PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo kaç devirde devreye giriyor?

emre3207
21/08/2019, 23:15
Merhaba arkadaşlar
bir problemimle alakalı forumda birkaç gündür araştırma yapıyorum,
turbonun hissettirtiği (devreye girdiği diye tabir ettiğimiz ) devir hangi devir olduğuyla alakalı sürekli servislerle bir anlaşmazlık olmuş, bu konuyu neticeye ulaştırabildik mi,
bugün 3 farklı servise gittim 1 i 2200 civarı dedi diğer ikisi 2750 dedi, bu konuyu ve kendi problemimi sizlerle tartışmak istiyorum

EKE
22/08/2019, 00:00
2000 devire yaklaşırken canlanmaya başlıyor, 2000 devir kırılma noktası gibi o devirden sonra bayağı ciddi tork hissettiriyor. 2750 devir olması mümkün değil.

GKCNSPR
22/08/2019, 09:49
1750 devirde çalışmaya başlar.2750 imkansız

Kadyr
22/08/2019, 11:52
hepsi yanlış maalesef. turbo araç çalışınca dönmeye başlar sürekli devrededir. devir gelmeye başladıkça basıncı artar max torkunu araca göre değişir puntoda sanırım 1900 gibi olması lazım o aralıkta vermeye başlıyor. teknik verilerden max torka bakabilirsiniz.

Berkcan525
22/08/2019, 14:35
75bg 1.3mjet için değerler böyle
75 bg @ 4000 dev/dak,
190 Nm @ 1750 dev/dak

emre3207
22/08/2019, 15:42
cevaplarınız için teşekkürler, şimdi ben neden birkaç servis gezdim problemimin ne olduğundan bahsedeyim daha önce tecrübe etmiş arkadaşlar varsa fikir yürüteceklerdir umarım
aracım 1.3 90bg shine paket punto, bir süredir çekişte düşüklük hissediyorum en son bi rampa çıkarken bunu bariz hissettim sonrasında aracı takip ettim eskisi gibi turboya girerken hissettirmediğini farkettim bunun üzerine bir özel servise gittim usta sağolsun baya inceledi sonra turbonun tam doldurmadığını wastegate in tam çekmediğini söyledi, emiş hortumunu çıkarıp kontrol ettiğinde vakum vardı beni turbocuya gönderdi turboyu ölçtürmem için, turbocuya gittim o da baktı ölçmeye gerek yok turbonda problem yok dedi o da vakuma baktı sorun yok , akışmetreyi temizledi sonra denedik geldik turbonun üstünde bi ayarla oynadı tekrar denedik geldik değişen bir şey olmadı , bunun üstüne turbocu enjektörlere baktırmamı söyledi bende ustama geri döndüm bu sefer o çıktı test sürüşüne arabanda hiç bir şey yok uçuyor bu dedi... Önce turbo doldurmuyor dedikten sonra arabanda bir şey yok deyince bu iş benim içime sinmedi, kısacası benim hissiyatım olarak şöyle 2. viteste 2000 devirden giderken birden gaza yüklenince araba eskisi fırlamıyor 3000 e devre doğru asılmaya başlıyor, bu acaba bir sensör arızası mı yoksa başka bir şey mi kafam çok karıştı, gittiğim 2 serviste turbo 2700 devirde ivmelendirir deyince iyice kafam karıştı

alierkan
22/08/2019, 16:59
Sizin araçtaki turbo değişken basınç kontrollü olması lazım, 75 liklerin sabit, yani basıncı etkileyen bir sorun varsa yük altında tam basınçta kendini belli eder, bilgisayara bağlayıp yokuş çıkarken takip edilmesi lazım, düz yolda az bir basınçla bile devirlenmesi iyi hissedilebilir, benim araçta benzer bir sorun vardı bir hortumda çatlak tespit edildi, hortum değişince yokuş çekişi değişti aracın, altta soğtucunun oralarda uzunca bir hortum, çıkma bulamadım biraz pahalı gelmişti fiyatı.

emre3207
22/08/2019, 20:52
Sizin araçtaki turbo değişken basınç kontrollü olması lazım, 75 liklerin sabit, yani basıncı etkileyen bir sorun varsa yük altında tam basınçta kendini belli eder, bilgisayara bağlayıp yokuş çıkarken takip edilmesi lazım, düz yolda az bir basınçla bile devirlenmesi iyi hissedilebilir, benim araçta benzer bir sorun vardı bir hortumda çatlak tespit edildi, hortum değişince yokuş çekişi değişti aracın, altta soğtucunun oralarda uzunca bir hortum, çıkma bulamadım biraz pahalı gelmişti fiyatı.

Cevabınız için teşekkürler , obd cihazı sipariş ettim yarın gelecek umarım , dediğiniz gibi yokuşa sarıp bi deneyeyim peki ama hangi değerleri kontrol etmem gerekiyor bilginiz var mı

alierkan
23/08/2019, 14:04
bilmiyorum maalesef

emre3207
23/08/2019, 16:10
bilmiyorum maalesef

cihaz geldi bağladım uygulamayı biraz kurcalayınca çözdüm nereyi takip edeceğimi, akşam bir deneme yapacağım

Castell
25/08/2019, 12:37
1750dd civarı tam güce ulaşır....