PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yollarda Hangi Şeridi Kullanıyoruz

spyofthegod
31/01/2008, 22:35
Arkadaşlar sürücüler neden sürekli olarak aynı şeridi kullanıyor. Yani biraz daha açayım çok şeritli yollarda çoğu zaman görülüyor insanlar çoğunlukla hiç şerit değiştirmeden yoluna devam ediyor. Aracın hızına göre değilde kendini hangi şeritte rahat hissettiğine göre davranıyor. Böyle bir genelleme yapsak nasıl olur.

dogu
31/01/2008, 22:43
eger önümde benden yavaş giden bir araç yoksa genellikle orta şeridi kullanırım

Halook!!!
31/01/2008, 22:46
Aslına bakarsak dediğiniz gibi hıza göre şerit seçmek gerekiyor.Fakat insanlar sizinde dediğiniz gibi kendini rahat hissettiği yerde sürekli aracını sürmeye çalışıyor.En azından bu yazılanlardan sonra kendimi değerlendirdiğimde doğru şeyi yaptığımı yani hızıma göre şerit seçtiğimi ve sürekli olarak ayna kullandığımı sizlere rahatça söyleyebilirim.Özellikle ayna kullanmasını bilmeyen insanlar sol şeride yani sollama şeridine geçince işte o zaman trafik işkenceye dönüyor.Yani sadece doğru şeritte olmak değil aynı zamanda yeteri kadar ve iyi bir şekilde ayna kullanmayı bilmek de gerektiğine inanıyorum...

cann
31/01/2008, 23:17
arkadaşlar sizinde söylediğiniz gibi doğrusu hıza uygun şertde gitmek,ama burası Türkiye,siz ne kadar kurallara uyarsanız uyun,öyle bir an geliyorki,kuralsızlığa mecbur kalıyorsunuz.çok bilirim kendi şeridimde giderken birden bire ortada kalıverdiğimi,şimdi iki ayrı yöntem deniyorum,şehir içinde (uzun yıllar ist.da yaşamanın tecrübesiyle) dönüş yapacağım yere çok az yol kalana kadar en sol şeritde gitmeye özen gösteriyorum,çünkü gerçektende kendimi orada güvende hissediyorum,taksiler ve toplu taşıma araçları hiçbir kurala tabi olmadığı için her türlü dengesizliği yapabiliyorlar.şehir dışında ise eğer yolda çok fazla kamyon yoksa 100-120 arası orta şerit,eğer çok kamyon varsa mecburen 130-150 sol şeritden gidiyorum.çünkü onlarda genelde orta şeridi kullanıyorlar.

Genius
31/01/2008, 23:28
İzmir'de genellikle herkes sol şeritten gittiği için ben sağ şeritte daha rahat ilerliyorum :kizgin:, belki yanlış ama onlarda sağ şeritte olmalı. Minibüsler, ticari taksi ve otobüslerin indi bindilerinden dolayı kimse arkalarında mahsur kalmak istemiyor :D Tüm bunlardan dolayı kuralların uygulanamadığı yerlerde daha pratik olmaya çalışıyorum.

guntac
01/02/2008, 00:01
şu hızda şu şeritte giderim diyemem ancak trafik akışına göre hızlıysam sol şeritte gittiğim olur. ama önüm açık veya orta şeritteki araçların akış hızında gidiyorsam orta şeridi tercih ederim. sürekli şerit değiştiren araçlarla her türlü ticariye kılım. özellikle uyanıklık yaptığını düşünüp oraya buraya aracının burnunu sokmaya çalışan ticarilere (taksi, dolmuş, otobüs, servis vb. tüm ticariler) ve sürekli şerit değiştirmeye çalışanlara yol vermem, vereni de sevmem :)

OzzY
01/02/2008, 00:16
Trafiğin durumuna göre...
eğer orta şerit hızıma uygunsa orta ancak orta şerit benden yavaş ve yoğunsa arkam uygun olduğu sürece sol eğer soldayken arkama biri gelirse ve orta şerit hala yavaşsa hızlanırım.

Ayrıca Ankarada dikkatimi çeken insanlar hıza vs göre değilde keyiflerinin istediği şeritte gidiyor eğer solda yavaş giden varsada uğraşmadan sağlıyor.

Yalın
01/02/2008, 03:50
eğer arac solmayacaksam ve önümde de ağır giden arac yoksa daima orta şeridi kullanıyorum

anvil
01/02/2008, 08:25
diyelim 3 şeritli bir yoldasınız. 3 şerit de bomboş. hangi şeritten gidersiniz?

memat
01/02/2008, 08:40
genelde hızlı olduğum için sol şerit ama trafiğin akışına göre değişir tabiki

civcivx
01/02/2008, 08:49
Çoğunlukla sağ şeridi kullanırım. Başka illeri bilmem ama İstanbul'da sağ şerit daha hızlı akıyor. Ayrı bir husus; sol şeritte takip mesafesini koruyarak gittiğim zaman, arkama illa ki uyuz birileri gelip arayı kapatmam anlamında selektör yapar -kimisi de niye yaptığını bilmeden selektör yapar-, sırf onlar yüzünden sinirimi bozmamak için sağ şeritten gitmeyi de tercih ediyorum. O şeritte nasıl gidersem gideyim, selektör vs. ile uğraşmak zorunda kalmıyorum.

galkoo
01/02/2008, 09:44
güntaç a sonuna kadar katılıyorum.böyle kendini akıllı zannedip burnunu araya sokmaya çalışanlara ayar olurum yol da vermem.yani puntoma acımasam inat edip vururum.
bu arada ben genelde sol şeridi kullanırım.eğer hızlıysam yol isterim.ama eğer arkamdan daha hızlı bir araba geliyorsa inat da etmem yol veririm.

h k
01/02/2008, 21:40

üçüde bomboş ise bi o şeride bir diğerine geçerim , boş boş aynı şeritte gitmekten sıkılırım :D

normal koşullarda genelde orta şerit bazende trafiğin durumuna göre hangisi uygunsa.

spyofthegod
01/02/2008, 21:47
Bende genelde istanbulda ve hafta sonları aracımı kullanıyorum sol şerit her zaman tercihimdir ama genelde bu şeriti keyfi kullananlar yüzünden kullanımıyorum. Bu yüzden orta şerit ve sağ şeritten gitmek zorunda kalıyorum.

Auto engineeR
01/02/2008, 21:50
her ne kadar yanlış olarak görülse de, her şeridi kullanıyorum. çünkü hızıma uygun şeritte ilerlemeye dewam edince insanı kanser edecek sürücülerle karşılaşmak çok doğal hale geliyor.
arkamdan gelen arabanın hızından yawaş olmam, yawaş olmam gerekiyorsa yol weririm, önümde tüm uyarılarıma rağmen uyuz uyuz dewam eden olursa, başka şeritten geçerim. o yüzden bütün şeritleri kullanıyorum ruh sağlığım için

grande26
01/02/2008, 23:31
yıllarca sağ seridin bekçisi oldum,gelgelelim gp mu aldığımdan beri kusura bakmayın sol şeridin hakkını veriyorum..

ABNEW
02/02/2008, 00:54
Genelde hızım ne olursa olsun orta şeritte olurum.Önümdeki aracı geçtikten sonra hemen sol şeridi boşaltırım.Ancak Tr de kamyon, otobüs vb ağır vasıtalar sıklıkla sol ve orta şeridi kullandıkları için kendime fazla yer bulamıyorum bu şeritlerde:)

guntac
02/02/2008, 10:56

kesin bi sakatlık var en iyisi bende gitmeyim der geri dönerim :)

ankarada

guntac
02/02/2008, 10:58

kesin bi sakatlık var en iyisi bende gitmeyim der geri dönerim :)

ankarada böyle yol hiç görmedim :)

gp46
02/02/2008, 11:03
daha ehliyet almadım ama köy yollarında falan sağ şerit yol boş olursa karışık gidiyorum :D

venomtigris
02/02/2008, 15:52
şehiriçinde hız limiti 50 km/h olduğundan, teoride şehiriçindeki çok şeritli yollardaki sağ-sol şeritlerin birbirinden hiçbir farkı yoktur. bu fark otoyollarda mevcuttur, şehir içinde değil. yani en sol şeritte de 50 km/h ile giden bir sürücüye, hızlanması için arkasından selektör yapmak teoride/mevzuatta kural dışıdır/haksızdır. ama kağıt üstünde durum böyle olsa da trafikte işler değişiyor tabi.. genelde gördüğüm tek kuralın trafiğe hakim olduğu:
- yol verilmez, alınır..

ABNEW
02/02/2008, 16:05
şehiriçinde hız limiti 50 km/h olduğundan, teoride şehiriçindeki çok şeritli yollardaki sağ-sol şeritlerin birbirinden hiçbir farkı yoktur. bu fark otoyollarda mevcuttur, şehir içinde değil. yani en sol şeritte de 50 km/h ile giden bir sürücüye, hızlanması için arkasından selektör yapmak teoride/mevzuatta kural dışıdır/haksızdır. ama kağıt üstünde durum böyle olsa da trafikte işler değişiyor tabi.. genelde gördüğüm tek kuralın trafiğe hakim olduğu:
- yol verilmez, alınır..

Mevzuatı tam olarak bilemiyorum ama bence sol şeritte sollama dışında gitmek yasak olmalı.Yani sol şeridin hız limiti olarak kesinlikle istisnaları vardır.Sollama biter bitmez bu şeridi boşaltmak gerekli.Çünkü acil durumda olan bir araç geliyor olabilir arkadan...

misli1
02/02/2008, 16:14
Otobanı (3 şeritli) örnek olarak alırsak, minimum 60km max.120km limitli ve yolda boş ise kurallara göre kullanılması gereken sağ şerit eğer sağ şeritte limitler dahilinde sizden daha yavaş giden araçla karşılaşırsanız sollarsınız ve tekrar sağdan gitmeye devam edersiniz. Sol şerit sadece sollama şerididir sürekli kullanılamaz, yasaktır. Yabi bu yazdıklarım sadece trafik kanunudur. Türkiyede insanlar genelde duyguları ile araba kullandıkları için bende o duygusal insanların arasında en uygun yerimi alıp varacağım yere gidiyorum. Trafik kanun ve kuralları malesef kaza ve trafik kontrollerinde uygulanıyor.
" Türk şöförü hassas duyguların insanıdır." M.K.Atatürk.

HKNZHR
02/02/2008, 16:25
Adanadan baslayalım... sürekli akıcı bi trafik oldugu icin nerden gittiginin önemi yok bazen araya bayan sürücüler yada trafikteki sürücü adayları yolu tıkadıklarında bi sag bi sol gidiyoruz.. :D yinede hızına göre 2 şeritten birinde gidebiliyorsun.. sag şeritte agır agır gittiginde (40 - 50) genelde küfürü basıp yanından gecip gidiyorlar :D

Mersinde okdugum icin mersinden bahsedelim.. :D mersinde aklı olan GMK bulvarında sag şerite girmez... Not: cok zorda kalmadıkca.. sürekli otobusler minibusler oldugundan gitmen mümkün olmuyor.. birde zaten sol boş oldugu icin önüne gelen basıyor... allah ne verdiyse..

Adana - Mersin Otoban... bu durum biraz benzinle alakalı oluyor... adanadan yola cıkıyorum biraz benzinim var ve mersine gitmem lazım.. geciyorum en saga ( Güvenlik şeridi degil.) 70 bilemedin 80 gidiyorsun.. arkadan gelen tırlar sana basıyor küfürü o ayrı...

Baktın cepte para var depoya koyuyorsun benzini.. allah ne verdiyse 170 180... dogal olarak en sol şeridi kullanıyorsunuz.. bide bi eliniz sürekli sellektörde.. :D

Ben size bir soru sorim.. 2 şeritli bir bulvarda yolun tam ortasından giden 2 eliyle sımsıkı direksiyona yapısmıs camları kapalı ve muzik dinleyen bir bayan şöförle karşı karşıya kaldınız.. sellektör yapıyorsunuz dikizlerin ne işe yaradıgını bilmedigi icin farkına varmıyor.. kornaya basıyorsunuz duymuyor... Hangi şeridi kullanırsınız ?

Ziyaretçi047
02/02/2008, 17:10
hakancım son cümlen çok güzel olmuş. ;) Bu arada anket bence biraz saçma olmuş çünkü sürekli kullanılan bir şerit olmaz. An içerisinde hangi şeritte olmam gerekiyorsa o şeritte gidiyorum. Böyle de yapılmalı zaten. Trafik kuralları bunu gerektirir."

peace74
03/02/2008, 14:33
3 şeritli bir yolda önünüzde (tüm şeritlerde) araç yoksa, hızınız kaç olursa olsun sol şeritte seyretmenin kişisel kompleks tatmininden başka bir açıklamasının olmadığı kanaatindeyim. Tartışmalara açık bir konudur lütfen herkes fikrini söylesin?

Ah-MeT
03/02/2008, 14:51
sol şerit :)

Ziyaretçi047
03/02/2008, 17:50
sürekli sol şerit ihlali suçtur. sol şerit sadece sollama amacı ile kullanılmalıdır.

mustafa
03/02/2008, 18:26
Hep soldan yeterınce hızlı sürerim. Bir gözüm de aynadadır. Benden daha hızlısı varsa saygıyla yool veririm . Hızlı sürenleri her zaman için severim . Nedendir bilmem yavaş sürenlere uyuz olurum.

Auto engineeR
03/02/2008, 19:21
yol bomboşsa ortadan giderim, sağdan soldan fırlayabilecek şeyler için en güwenlisi o. wirajlarda da yol boşsa apex çizgisine göre hareket ederim.

ThReD
09/02/2008, 12:26
2 şeritli yollarda otobüs , taksi vs nin arkasında beklememk için sol tercihim ;
2'den fazla şeritli yollarda sol şeridin yanında giderim ki yavaş giden araçları geçebileyim..

quixotic2
09/02/2008, 14:02
bende orta şeridi kullanıyorum genellikle. hızım ne kadar olursa olsun. eğer hızlıysam önümde yavaş giden bir araç varsa sol şeridi geçici bir süre kullandığım oluyor tabi.

Ah-MeT
09/02/2008, 14:13
bizim burda şehir içinde en fazla 2 şerit li oldugu için yollar hep sol u kullanıyorum:)
bodrum trafigi istanbul trafiginden daha kotu yaw:(

venomtigris
09/02/2008, 18:08
Adanadan baslayalım... sürekli akıcı bi trafik oldugu icin nerden gittiginin önemi yok bazen araya bayan sürücüler yada trafikteki sürücü adayları yolu tıkadıklarında bi sag bi sol gidiyoruz.. :D yinede hızına göre 2 şeritten birinde gidebiliyorsun.. sag şeritte agır agır gittiginde (40 - 50) genelde küfürü basıp yanından gecip gidiyorlar :D

Mersinde okdugum icin mersinden bahsedelim.. :D mersinde aklı olan GMK bulvarında sag şerite girmez... Not: cok zorda kalmadıkca.. sürekli otobusler minibusler oldugundan gitmen mümkün olmuyor.. birde zaten sol boş oldugu icin önüne gelen basıyor... allah ne verdiyse..

Adana - Mersin Otoban... bu durum biraz benzinle alakalı oluyor... adanadan yola cıkıyorum biraz benzinim var ve mersine gitmem lazım.. geciyorum en saga ( Güvenlik şeridi degil.) 70 bilemedin 80 gidiyorsun.. arkadan gelen tırlar sana basıyor küfürü o ayrı...

Baktın cepte para var depoya koyuyorsun benzini.. allah ne verdiyse 170 180... dogal olarak en sol şeridi kullanıyorsunuz.. bide bi eliniz sürekli sellektörde.. :D

Ben size bir soru sorim.. 2 şeritli bir bulvarda yolun tam ortasından giden 2 eliyle sımsıkı direksiyona yapısmıs camları kapalı ve muzik dinleyen bir bayan şöförle karşı karşıya kaldınız.. sellektör yapıyorsunuz dikizlerin ne işe yaradıgını bilmedigi icin farkına varmıyor.. kornaya basıyorsunuz duymuyor... Hangi şeridi kullanırsınız ?

ya kaptan bence hiç başlama Adana'dan..
adana tarafiğinde;
şerit, sollama, sinyal kuralları, hatta trafik kavramının kendisi yok bence.. metro inşaatı da tuz biber olmuş şehir trafiğine..
trafikte hatasız kullandığımı iddia etmem ancak şahsen adana trafiğinde 01 plaka bir aracın hata yaptığını gördüğümde artık umursamıyorum.

çünkü artık eminim ki şu bahsettiğimiz trafik kanununun ek bilmem kaçıncı maddesinde 01 plakaların bu kanundan muaf olduğuna dair bir hüküm var. .

kesinlikle....

adanalı arkadaşlar alınmasınlar. içlerinde objektif olup bana destek verecekler de çıkacaktır?..

mesela şehir içinde kavşaktasınız (müze, illerbankası, atillaaltıkat, havaalanı kavşakları).. sola dönecek araçlar tırtıl gibi birbirinin arkasına en sol şeride dizilir. ilaç için hiç biri şu dönüşte, döndükten sonra kavşağın sağına geçeyim de arkamdan gelen trafik tıkanmasın, bir yeşil ışıkta mümkün olduğunca fazla araç sola dönsün, yoluna gitsin demez.. çözümü ise kavşakta sola dönecekseniz orta hatta mümkünse en sağ şeride geçip kavşağa gelince sola kırmaktır.

tek yönlü yollarda ters şeride giden, üzerinize gelirken de kornaya basıp yol isteyen otomobilleri unutmamak lazım. bunların gece farlarını yakmadan seyredenleri de var.
motorsikletlerin ise herhangi bir kurala(yer çekimi dahil) tabi olmadıkları ise aşikar..

bazen(adanalı olmayan) arkadaşlarım trafikte karşılaştıkları olay/hataları anlatıyorlar. ben ise soruyorum
-ağabey plaka neydi?
-01
- e onlar muaf ki ağabey..

nasrettin hocanın bi fıkrası var, hani tabutun içinde gitme de nerde gidersen git diye; siz de yolun dışından gitmeyin de nerden giderseniz gidin gpdaşlar...

sana bol benzinli günler kardeş..

üzümcü petrol
09/02/2008, 19:28
genelde sol şeritten şaşmam ama bazen makasada girmek lazınm oluyor otobanda adam yol vermeyince dibine dayanıp zorluyorum çekilsin die ama nafile sonra hemen bi makas önüne geçip frene bi koyup sonra tekrar iuçuyorum

Ah-MeT
10/02/2008, 13:05
genelde sol şeritten şaşmam ama bazen makasada girmek lazınm oluyor otobanda adam yol vermeyince dibine dayanıp zorluyorum çekilsin die ama nafile sonra hemen bi makas önüne geçip frene bi koyup sonra tekrar iuçuyorum

aferim hep boyle ol sanki cok guzel bişey yapıyosun...
makastan once dibine kadar yaklasıyorsun madem basmak istiyorsun kornaya bas sellektor yap sag şerite geçmesini sagla...
hadi makas attın bide onune gecip frene basıon iyike benım onume bole insanlar gelmiyor :boxin: