PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil yardım.!

OnurBazarbasi
05/08/2019, 09:47
arkadaşlar merhaba ,

2013 model punto lounge 1.3 mjet 75 bg bir araca sahibim. aracı ero serviste önce bogaz kelebeği egr map sensoru ve manıfoldu temizlemem ile beraber olaylar silsilesi başlamış bulunmakta. şöyle ki ; ero serviste ki erhan usta oncelikle manifoldu temizleme işlemi için manifoldu sökmesini istedim fakat malesef bu çok uğraş verici deyip sökmeden manifoltun krumlarını bir çubuk vasitası ile temizledi. temizleme işlemi sonraı araç bir süre çalışmadı sonra çalıştırdı 5-10 kez denemeden sonra. akabinde araba çekişi ilk etapta çekişi düzeldi 1 gün sonra araç birden yolda motor arıza ışığı yaktı ve 3000 devir geçmemeye başladı egzosdan deli gibi duman atmaya başladı. ertesi gün tekrardan gittim erhan ustaya bir şeyi yok dedi motor arıza ışığını söndürdü.. sonra çıktım servisten 2-3 gün araba çekişi ne iyi ne kötü ta ki c.tesi günü tekirdağa yazlığa gidene kadar. yolda birden motor yığıldı ve 2000 - 3000 deviri asla geçmedi ve aynadan baktığımda deli gibi siyah duman atmaya başladı. arabadan öyle bir soğudum ki atlamam. biraz araştırma yaptım konu hakkında map sensörü arızalanmış olabilir neticesine vardım. bu durum başına gelen oldu mu acaba ? araba gitmiyor resmen ve siyah duman atıp duruyor araba beyaz bagaj kısmı simsiyah oldu resmen. erhan ustanın manıfoldu cubuk yardımı ile temizlemesi sonrası bu olaylar oldu bunu da ayrıca bildirmek istiyorum. konu hakkında yardımcı olan fikri olan varsa lütfen yardım edebilir mi ? çok can sıkıcı bir durum.

Alikeskin
05/08/2019, 10:38
arkadaşlar merhaba ,

2013 model punto lounge 1.3 mjet 75 bg bir araca sahibim. aracı ero serviste önce bogaz kelebeği egr map sensoru ve manıfoldu temizlemem ile beraber olaylar silsilesi başlamış bulunmakta. şöyle ki ; ero serviste ki erhan usta oncelikle manifoldu temizleme işlemi için manifoldu sökmesini istedim fakat malesef bu çok uğraş verici deyip sökmeden manifoltun krumlarını bir çubuk vasitası ile temizledi. temizleme işlemi sonraı araç bir süre çalışmadı sonra çalıştırdı 5-10 kez denemeden sonra. akabinde araba çekişi ilk etapta çekişi düzeldi 1 gün sonra araç birden yolda motor arıza ışığı yaktı ve 3000 devir geçmemeye başladı egzosdan deli gibi duman atmaya başladı. ertesi gün tekrardan gittim erhan ustaya bir şeyi yok dedi motor arıza ışığını söndürdü.. sonra çıktım servisten 2-3 gün araba çekişi ne iyi ne kötü ta ki c.tesi günü tekirdağa yazlığa gidene kadar. yolda birden motor yığıldı ve 2000 - 3000 deviri asla geçmedi ve aynadan baktığımda deli gibi siyah duman atmaya başladı. arabadan öyle bir soğudum ki atlamam. biraz araştırma yaptım konu hakkında map sensörü arızalanmış olabilir neticesine vardım. bu durum başına gelen oldu mu acaba ? araba gitmiyor resmen ve siyah duman atıp duruyor araba beyaz bagaj kısmı simsiyah oldu resmen. erhan ustanın manıfoldu cubuk yardımı ile temizlemesi sonrası bu olaylar oldu bunu da ayrıca bildirmek istiyorum. konu hakkında yardımcı olan fikri olan varsa lütfen yardım edebilir mi ? çok can sıkıcı bir durum.Mainifoltu kompile sökup temizlemesi lazim ordaki kurumlari yerinden oynatmis buda cok tehlike eger manifolt temizli 5 saat sürer cubuk yardimiyla olacak is degil

Alikeskin
05/08/2019, 10:39
Mainifoltu kompile sökup temizlemesi lazim ordaki kurumlari yerinden oynatmis buda cok tehlike eger manifolt temizli 5 saat sürer cubuk yardimiyla olacak is degilAnkaydasiniz getirin kompile söküp temizliyelim

Alikeskin
05/08/2019, 10:44
Mainifoltu kompile sökup temizlemesi lazim ordaki kurumlari yerinden oynatmis buda cok tehlike eger manifolt temizli 5 saat sürer cubuk yardimiyla olacak is degilhttps://youtu.be/udkeFhXDEts bunu izleye bilirsin

OnurBazarbasi
05/08/2019, 11:37
https://youtu.be/udkeFhXDEts bunu izleye bilirsin

ali Bey selamlar , malesef istanbuldayım , ve ero servis erhan usta bu forumda çok övülüyordu , üzülerek söylemeliyim ki bu ustadan kaçın kaçın.

konumuza gelirsek eğer , gönderdiğiniz video euro 4 motor için videoda bir bölümde euro5 için manifoldu sökmeniz gerekmiyor gibi bir şey söyledi. ama manifolda ki krumlar tahminen bütün partikül filitremi mahvetti. tekrar gidip söylediğimde erhan usta böyle bir şey yapması imkansız diyor.

valla hayret ettim , araba şuan evin önünde yatıyor, daha fazla yormak krumları daha beter yerlere sokmamak için kullanmıyorum , ya da map sensörü arızalı ondan böyle yapıyor ,

valla istanbulda bu işi halledecek birisi varsa gideyim. istanbul k.çekmecedeyim. her tarafa giderim. yeter ki sorunum çözülsün. ama erhan ustaya asla gitmem gidersem büyük kavga ederim.

volkan1065
05/08/2019, 11:46
ali Bey selamlar , malesef istanbuldayım , ve ero servis erhan usta bu forumda çok övülüyordu , üzülerek söylemeliyim ki bu ustadan kaçın kaçın.

konumuza gelirsek eğer , gönderdiğiniz video euro 4 motor için videoda bir bölümde euro5 için manifoldu sökmeniz gerekmiyor gibi bir şey söyledi. ama manifolda ki krumlar tahminen bütün partikül filitremi mahvetti. tekrar gidip söylediğimde erhan usta böyle bir şey yapması imkansız diyor.

valla hayret ettim , araba şuan evin önünde yatıyor, daha fazla yormak krumları daha beter yerlere sokmamak için kullanmıyorum , ya da map sensörü arızalı ondan böyle yapıyor ,

valla istanbulda bu işi halledecek birisi varsa gideyim. istanbul k.çekmecedeyim. her tarafa giderim. yeter ki sorunum çözülsün. ama erhan ustaya asla gitmem gidersem büyük kavga ederim.

Doktorun yanına git o incelesin seni yönlendirir. Boşuna aracın orasını burasını söktürme . Aracın tüm log larına bakar teşhisi koyar.

OnurBazarbasi
05/08/2019, 11:54
Doktorun yanına git o incelesin seni yönlendirir. Boşuna aracın orasını burasını söktürme . Aracın tüm log larına bakar teşhisi koyar.

doktor kimdir volkan hocam ?

volkan1065
05/08/2019, 11:55
doktor kimdir volkan hocam ?

:D Ümit

arenas
05/08/2019, 11:57
Anadolu Yakası,Bostancı tarafına geçebilirseniz Rese otoyu tavsiye ederim.Recai Usta halleder işinizi.İsterseniz özelden tel verebilirim.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

OnurBazarbasi
05/08/2019, 12:02
:D Ümit

benim telefon değişti telefon numaraların çoğu gitti volkan hocam , bana numarasını iletir misin ? teşekkür ettim :)

OnurBazarbasi
05/08/2019, 12:03
Anadolu Yakası,Bostancı tarafına geçebilirseniz Rese otoyu tavsiye ederim.Recai Usta halleder işinizi.İsterseniz özelden tel verebilirim.

rese otoyu çok duydum ama anadolu yakasında olduğundan uzak kaçtı hep bana

OnurBazarbasi
06/08/2019, 21:18
bu konuda , böyle bir şey başına gelen var mıdır ? fikirlerinizi bekliyorum

FIAT CEO
06/08/2019, 22:33
Onur Bazarbaşı bir kere seni kim Erhan Ustaya gönderdiyse doğru bir seçim yapmışsın Erhan benim servisten arkadaşım Boğaziçi Servisindeyken biz hep Erhan la çalıştık halen ben servisteyim ama kendisi Topkapı da Ero servisi adı altında çalışmaktadır kendisini çok severim ve gittiğiniz zaman selamımı iletirseniz sevinirim Erhan Abi için ne kadar övgü etsem azdır Fiat Servisi Ahmet Usta da var Topkapı da onada gösterebilirdin Erhan Usta dan hiç bir zaman şaşma derim sana daha önceden seninle galiba burda bir iki konuya yazdığımı sanıyorum geçmiş olsun dilerim sizede

OnurBazarbasi
07/08/2019, 00:15
fatih Bey selamlar , evet baya bir güzel konuştular hakkında ama benim araç için yaptıklarına bakarsak ki kendisi taksilerden fırsat bulmayıp yanında ki elemanı ilgilendi hep fakat hafta içi gitmiştim ve sabah dükkanı benimle beraber açmasına rağmen ilgilenmedi. kesinlikle son gidişim olacak. neden diyecekseniz eğer belki az ilgilenseydi baksaydı farklı olurdu ama hiç ilgilenmedi , her neyse sonuç olarak benim şuan ki sorunuma sebep kendisi , manifoldu soküp temizlemedi kurumları cubukla temizleyip muhtemelen kurum parçalarını partiküle yada başka yerlere girmesine sebep oldu 2 veya 3 kere özellikle söküp temizlemen gerekmiyor mu dememe rağmen yapmadı israr edince uzun süren bir işlem diyip argo tabir ile yokuş yaptı. biz hatır ile bedeva iş yaptırmıyoruz parasıyla yaptırıyoruz , en altımızda ki araçlar 30-40 bin tl böyle şeyler olmaması gerekiyordu. eğer kendisine ulaşırsanız bu durumu kendisine izah edersiniz.

konuya dönmek gerekirse , bugün motor ışığı söndü fakat yolda silkeleme ve duman atma olayım halen devam etmektedir. internetten bu duruma benzer durumlar ile karşılaşmış kişiler map sensörü değiştirdiklerinde sorunun hallolduğu bilgisi vermiş , ama bağlantı yaptığımızda pc den hata vermiyor. gerçekten çok ilginç bir durum.

bu konu ile gerçekten ilgilenebilecek istanbulda avrupa yakası tercihen bir başka usta var mıdır ?

teşekkür ederim.

OnurBazarbasi
07/08/2019, 00:19
benim telefon değişti telefon numaraların çoğu gitti volkan hocam , bana numarasını iletir misin ? teşekkür ettim :)

bu arada umit Bey de o kadar yoğun ki en erken perşembe akşam veyahut cuma gelin bakalım diyor :)

Alikeskin
09/08/2019, 08:01
Doktorun yanına git o incelesin seni yönlendirir. Boşuna aracın orasını burasını söktürme . Aracın tüm log larına bakar teşhisi koyar.Dandik ustaymis demekki ulasin bana size yardimci olcam

volkan1065
09/08/2019, 09:08
bu arada umit Bey de o kadar yoğun ki en erken perşembe akşam veyahut cuma gelin bakalım diyor :)

Bu aralar TSI motorlar ile ilgili yeni bir çalışması var o yüzden yoğun tabi senin gibi mağdur olan bir çok kişide kendisine başvuruyor. Tabiki seçenek senin çok acil ise başka yerlere başvurabilirsin.

OnurBazarbasi
11/08/2019, 12:37
aracı geçen gün bilgisayara bağladım , çıkan hatalar şöyle

P0238 Turbo şarj basıncı ( aralıklı )

P068A akü svici (aralıklı )

bu sebeplerden ötürü araç tıkanıp siyah duman atar mı ? turbo şarj basıncı dediğimiz map sensörü mü ?

bu vesileyle herkesin Kurban Bayramını en içten diklerimle kutluyorum. yola çıkacak arkadaşlarıma çok dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. geç geldi desinler hiç gelmedi demesinler.

datroncexs
13/08/2019, 23:37
Map sensorü arızası basit işçilik korkulacak birşey yok

OnurBazarbasi
14/08/2019, 11:53
Map sensorü arızası basit işçilik korkulacak birşey yok

saol dostum , bende öyle tahmin etmiştim umarım değiştirdikten sonra duman olayım son bulur

FIAT CEO
14/08/2019, 12:47
Bu konu benim ilgilendiğim bölüm dışında ama serviste biz bu gibi olaylara çok rastlıyoruz ama ben sadece duyduğum kadarını biliyorum bir kere map sensör dediğiniz olay alakasız şu an da 1.3 Multıjet veya 1.6 Multıjetler de bu sorun hep var EGR oldugu için Emme Manifoldu tıkıyor ve bu tıkanmalar EGR nin bozulmasına kadar ilerliyor şöyle bir şey var bu tıkanmalar Eksoz Manifoldunu etkiliyor ve Eksoz dan gelen bu duman ondan kalıcı bir eser oluyor Emme Manifoldu nun çok iyi temizlenmesi gerekli gerçi ne kadar temizlenirse temizlensin yine kalıcı o kurumlar gitmiyor neden bu kurumlar Silindir Kapağının içine kadar işliyor ve gitmesi zor bazı sorunlar var ama bunlar Enjektör ve Turbo dan kaynaklanıyor şimdi sizin arızanız şu veya bu diyemem Eğer araçta arıza ışıgı yanıyorsa bu kesinlikle EGR den kaynaklanıyordur ama o siyah kirli duman ın gitmesi biraz zaman alabilir ben kendi tecrübelerimle ilgili konuşabiliyorum arkadaşta yazmış usta dandik felan bu gibi saçma konuşmaları geçeceksin sen Erhan Usta benim beraber çalıştığım FIAT servisinde eski bir arkadaşım biz onun ne kadar iyi bir usta oldugunun bilincindeyiz burda klavyede şu dandik bu dandik yazmakla olmuyor bu işler

Alikeskin
13/09/2019, 03:58
Bu konu benim ilgilendiğim bölüm dışında ama serviste biz bu gibi olaylara çok rastlıyoruz ama ben sadece duyduğum kadarını biliyorum bir kere map sensör dediğiniz olay alakasız şu an da 1.3 Multıjet veya 1.6 Multıjetler de bu sorun hep var EGR oldugu için Emme Manifoldu tıkıyor ve bu tıkanmalar EGR nin bozulmasına kadar ilerliyor şöyle bir şey var bu tıkanmalar Eksoz Manifoldunu etkiliyor ve Eksoz dan gelen bu duman ondan kalıcı bir eser oluyor Emme Manifoldu nun çok iyi temizlenmesi gerekli gerçi ne kadar temizlenirse temizlensin yine kalıcı o kurumlar gitmiyor neden bu kurumlar Silindir Kapağının içine kadar işliyor ve gitmesi zor bazı sorunlar var ama bunlar Enjektör ve Turbo dan kaynaklanıyor şimdi sizin arızanız şu veya bu diyemem Eğer araçta arıza ışıgı yanıyorsa bu kesinlikle EGR den kaynaklanıyordur ama o siyah kirli duman ın gitmesi biraz zaman alabilir ben kendi tecrübelerimle ilgili konuşabiliyorum arkadaşta yazmış usta dandik felan bu gibi saçma konuşmaları geçeceksin sen Erhan Usta benim beraber çalıştığım FIAT servisinde eski bir arkadaşım biz onun ne kadar iyi bir usta oldugunun bilincindeyiz burda klavyede şu dandik bu dandik yazmakla olmuyor bu işlerDemekki dandikmis ki dandik demişler

Alikeskin
13/09/2019, 04:01
Bu konu benim ilgilendiğim bölüm dışında ama serviste biz bu gibi olaylara çok rastlıyoruz ama ben sadece duyduğum kadarını biliyorum bir kere map sensör dediğiniz olay alakasız şu an da 1.3 Multıjet veya 1.6 Multıjetler de bu sorun hep var EGR oldugu için Emme Manifoldu tıkıyor ve bu tıkanmalar EGR nin bozulmasına kadar ilerliyor şöyle bir şey var bu tıkanmalar Eksoz Manifoldunu etkiliyor ve Eksoz dan gelen bu duman ondan kalıcı bir eser oluyor Emme Manifoldu nun çok iyi temizlenmesi gerekli gerçi ne kadar temizlenirse temizlensin yine kalıcı o kurumlar gitmiyor neden bu kurumlar Silindir Kapağının içine kadar işliyor ve gitmesi zor bazı sorunlar var ama bunlar Enjektör ve Turbo dan kaynaklanıyor şimdi sizin arızanız şu veya bu diyemem Eğer araçta arıza ışıgı yanıyorsa bu kesinlikle EGR den kaynaklanıyordur ama o siyah kirli duman ın gitmesi biraz zaman alabilir ben kendi tecrübelerimle ilgili konuşabiliyorum arkadaşta yazmış usta dandik felan bu gibi saçma konuşmaları geçeceksin sen Erhan Usta benim beraber çalıştığım FIAT servisinde eski bir arkadaşım biz onun ne kadar iyi bir usta oldugunun bilincindeyiz burda klavyede şu dandik bu dandik yazmakla olmuyor bu işlerYapilan is ortada bunu anca dandik ustalara yapar simdi burda arkadsin olan ustayi savunma besela sen punto kolunu 300 takiyon ben 50t fark bu [emoji846][emoji846]

OnurBazarbasi
29/09/2019, 01:06
merhabalar ,

konu hakkında sorunu hallettim , şöyle ki ,

öncelikle herşey egr bogaz kelebeği temizlemekle başladı. öyle bir temizlik yapıldı ki düşman başına , bu temizlik yüzünden partikül filitresini öyle doldu ve patlattık ki çok ah ettim. neyse ,

temizliği yaptıktan sonra araba siyah duman atmaya başladı , sorunu önce partikül dedim partikül filitresi kırılmıştı iptal ettirip yazılım attırdım. akabinde duman kesilmedi 2500-3000 deviri geçmemeye başladı partikül iptal etmeme rağmen . forumda tavsiye üzerine bostancı da çınar dizel gittim enjektörleri ayar yaptırdım aynı yerde turbo basınc hortumunda çatlak buldu onu değiştirdim. duman da kesildi çekişte arttı herşey 4x4 lük oldu.

yanlış bir usta ile basıt diye düşünülen bir temizlik yüzünden epey bi masraf yaptık.

volkan1065
29/09/2019, 01:28
Aslında arızan basit bir durummuş. Araç üzerinde bilgisayar ile logları iyi inceleyen bir kişi direk teşhisi koyardı. Ama maalesef şiş kebap misali ustalar.

OnurBazarbasi
29/09/2019, 01:46
kesinlikle katılıyorum volkan hocam işini laiği ile yapan usta malesef çok çok az.

volkan1065
03/10/2019, 20:20
kesinlikle katılıyorum volkan hocam işini laiği ile yapan usta malesef çok çok az.

Bu zamanda maalesef öyle. Çok övülen şişçi ustadan aslında bu masrafları talep edeceksin. Aslında kanunlarla özel tamirhanelerede bir stadart getirilmeli yaptıkları her işi kayıt ve fatura yapmaları kamera kaydı hepsi zorunlu olması gerekir ki müşteri magdur olduğunda hak talep edebilsin.

arenas
04/10/2019, 13:52
Geçmiş olsun,sorununuzu çözebilmenize sevindim.Keşke baştan Bostancıya gideydiniz,tavsiye ettiğim Recai usta da Çınar pompayla çalışıyor,mazot ve enjektör işlerini onlara yaptırıyor.Benim mazot pompasını da onlar revize etti,40k km dir sorunsuz biniyorum.İnşallah siz de sorunsuz bi şekilde binersiniz.