PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima fazla yakıt tüketimi

senty83
01/07/2019, 13:21
Merhaba arkadaşlar,

2012 Fiat 1.3 multi jet punto arabam var, araçta yaz-kış, şehir içi-şehir dışı genel yakıt oltalaması 4.1-4.2 idi.(Klima sürekli açık) Klima açık olmasa genel yakıt ortalaması yazın özellikle 3.5-3.6 ya düşer, eminim. Şuan ki sıkıntı klima açıkken araç genel yakıt ortalaması 5.1 çıktı. Önceden araç hareket halindeyken vitesi boşa atınca anlık yakıt ortalaması 2.0 düşüyordu klima açıkken dahi.Fakat şu an araç hareket halindeyken vitesi boşa atıyorum klima açık iken yakıt ortalaması 3. kusur-4.-5. geziyor. Buradan yola çıkarak araç fazla yakmasının sebebi klima olduğunu düşünüyorum. Siz böyle bir durum ile karşılaştınız mı ya da nasıl bir çözüm bulabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

serkan1065
04/07/2019, 16:43
Bence bunu sadece klimaya bağlamamak lazım. Klima bir etken ama tamamen bir etken değildir. Aracın yaşı ve km.'sine bağlı olarak ortaya çıkabilecek/çıkan diğer sebeplerde yakıt tüketimini artırabilir. Yol, hava, sürüş, sürücü koşulları gibi... Birde göstergenin her zaman yüzde yüz doğru olduğunu düşünmemek lazım. Aldığın yakıt miktarı ve kullanıma bakarsanız daha doğru sonucu bulursunuz. Özellikle dizel araçlarda bakım çok önemli olduğu için yağ değişimi gibi basit bir işlemi yapmamak bile bir etkendir. Lastik havası, şehir içinde cam yerine klima, şehir dışı yolunda klima yerine cam açmak, soğuk motor gibi aklımıza hiç gelmeyecek nedenler bile yakıtı etkiliyor. Bunlar benim deneyimlerim. Elbette başkaca sebeplerde olabilir. Kazasız belasız hayırlı yolculuklar.

hakaniko
05/07/2019, 15:12
Çok sık DPF temizliğine giriyorsa o da etkenler arasındadır.

Melankolistt
07/07/2019, 19:18
Şehir içi dışı 4.1 Fabrika verilerindan bile düşük tam böyle bir kullanım olduğuna ihtimal vermiyor öyle anlıyorum aynı araçtan 2011’e bende de var şehiriçi klima açık 5 litre civarında yakıyor beşin altına düşmüyor şehir dışında klima açık 4:30 civarında yakıyor ki Kızım yüzün üzerine çıktığında 5.1’e sabitleniyor Bence aracınızın yakıtı şu anda gayet normal dediğiniz değerleri yakabilecek herhangi bir araç olduğunuda düşünmüyorum