PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Değer Kaybı Hk.

RENEGADE
15/08/2018, 15:10
MERHABA DEĞERLİ ABİLERİM VE KARDEŞLERİM,

ÖNCELİKLE HERKESE SELAMLAR,

YAKLAŞIK 2-2,5 YILDIR YARGITAY KARARLARI DOĞRULTUSUNDA ŞEKİLLENEN (GÜNDEN GÜNE EVRİMLEŞEN) DEĞER KAYBI TAZMİNATI ALANINDA ÇALIŞIYORUM. FORUMDA DA AÇILAN BİRÇOK BAŞLIKTA BU KONU İLE İLGİLİ KAFALARIN CİDDİ ANLAMDA KARIŞTIĞINI GÖRDÜM.

HEM PARANIZIN SİGORTA ŞİRKETLERİNİZİN CEBİNDE KALMAMASI HEM DE KAZA SONRASI ARACI SATARKEN ZARARA UĞRAMAMANIZ İÇİN (Kİ BU TAZMİNATI ALABİLMEK İÇİN İLLA ARACI SATMANIZA DA GEREK YOKTUR) YAŞADIĞINIZ KAZALAR İLE YA DA GENEL OLARAK BU TAZMİNAT TÜRÜ İLE İLGİLİ SORULARINIZ VAR İSE SEVE SEVE CEVAPLANDIRIRIM, ÖZEL MESAJ DA GÖNDEREBİLİRSİNİZ KONU ALTINA DA YAZABİLİRSİNİZ.

SAYGILARIMLA

fotobelit
15/08/2018, 16:42
Hoşgeldiniz...Bu konuda uzman bir arkadaşın üye olması iyi oldu...

alivepro
16/08/2018, 10:23
Merhaba Murat Bey, öncelikle hoş geldiniz.

İlk soru benden olsun,
2 hafta önce ufak bir kaza geçirdim e5 de seyir halinde iken aracın biri önüme kırdı sol kapı, sol çamurluğuma sürttü, rapor tutuldu kusur %100 olarak karşı tarafta
aracım 2016 seat ibiza 1.2 tsi 37000 km reference model aracın sol kapı, sol ön çamurluk ve ön tampon boyanacak benim size sormak istediğim konu şu. deneyimlerinizi göz önünde bulundurarak bu model bu km de ki araç için ortalama ne kadarlık bir değer kaybı ödemesi yapılır. Aracın evveliyatında kazası boyası hatta çiziği bile olmayan bir araç.

RENEGADE
06/09/2018, 18:00
1- Değer kaybı tazminatı, kazaya kendi kusuru ile sebebiyet veren (kusur %25 dahi olabilir yeter ki olsun) araç sürücüsünün Trafik Sigortasını düzenleyen şirketten talep edilir. (01.06.2015 tarihli Karayolları Motorlu Araçlar ZMM Sigortası Genel Şartları uyarınca ve Yargıtay kararları uyarınca bu gerçek zarar kaleminden de aynı aracın hasarından olduğu gibi şirket sorumludur). Bu miktarı şirket kendi sigortalısından hiçbir şekilde talep etmez, dahası sigortalının bu ödemeden haberi dahi olmaz birçok durumda.

2- Her ne kadar değer kaybı tazminatı için maddi teminat limitinin %15'ini aşamayacağı yönünde bir hukuk kuralı getirilmişse de Danıştay tarafından yürütmesi durdurulmuştur. Maddi teminat limiti 2017 yılı için 33.000,00.-TL idi. Değer kaybı zararı da %15 engeline takıldığından maksimum 4.950,00.-TL olabiliyordu. Neyse ki Danıştay bu işe dur dedi ve günümüzde bu konuda herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

3- Bu tazminat için motorlu taşıtın yaş sınırı bulunmamakla beraber, yasal mevzuat gereğince ZMMS Genel Şartlar Ekinde yer alan formül uyarınca bir değer kaybı hesaplaması yapıldığından ve o yöntem gereğince de 165.000 kmyi aşmış araçlar için değer kaybı çıkmadığından, sınırın km olduğunu söyleyebiliriz.

4- Anlaşmalı tutanak yeterlidir. Kusur durumları anlaşmalı tutanak üzerinden şirketler tarafından yapılan tartışma sonucu-şirketler anlaşamazsa komisyon belirler- belirlenir ve TRAMER sistemine yüklenir.

5- İdare kusuru durumunda araç hasar tazminatı idareden tahsil edilebilir.

Başka sorunuz varsa seve seve cevaplarım, özel mesaj yoluyla da ulaşabilirsiniz. Nitekim bu paranın şirketlerin uhdesinde kalması, tüketici konumunda bulunan vatandaşı mağdur etmekle birlikte birçok kişinin hala bu paraların tazmin edilebileceği konusunda bilgi sahibi olmadığını görmekteyim.

Sigorta Tahkim Komisyonu'na yapılacak başvuru ile birlikte mahkeme yoluna gitmeden en geç 4 ay içerisinde sonuç almak mümkün.

hayalci79
10/05/2019, 23:20
Merhabalar. Yaptığımız kazada karşı taraf %100 kusurlu bulundu, ancak benim aracımın dosyası kasko şirketim tarafından açıldı. Yine de değer kaybı tazminatı, karşı tarafın trafik sigortasından istenecek sanırım. Karşı tarafın sigortası, bu parayı kazaya sebebiyet veren sürücüden talep etmez, değil mi?

Castell
20/05/2019, 18:16
Merhabalar. Yaptığımız kazada karşı taraf %100 kusurlu bulundu, ancak benim aracımın dosyası kasko şirketim tarafından açıldı. Yine de değer kaybı tazminatı, karşı tarafın trafik sigortasından istenecek sanırım. Karşı tarafın sigortası, bu parayı kazaya sebebiyet veren sürücüden talep etmez, değil mi?

tam emin olmamakla birlikte trafik sigortasının belirli bir limiti var diye biliyorum eğer o limiti aşarsa sürücüden talep ederler...

Kadyr
20/05/2019, 18:28
1- Değer kaybı tazminatı, kazaya kendi kusuru ile sebebiyet veren (kusur %25 dahi olabilir yeter ki olsun) araç sürücüsünün Trafik Sigortasını düzenleyen şirketten talep edilir. (01.06.2015 tarihli Karayolları Motorlu Araçlar ZMM Sigortası Genel Şartları uyarınca ve Yargıtay kararları uyarınca bu gerçek zarar kaleminden de aynı aracın hasarından olduğu gibi şirket sorumludur). Bu miktarı şirket kendi sigortalısından hiçbir şekilde talep etmez, dahası sigortalının bu ödemeden haberi dahi olmaz birçok durumda.

2- Her ne kadar değer kaybı tazminatı için maddi teminat limitinin %15'ini aşamayacağı yönünde bir hukuk kuralı getirilmişse de Danıştay tarafından yürütmesi durdurulmuştur. Maddi teminat limiti 2017 yılı için 33.000,00.-TL idi. Değer kaybı zararı da %15 engeline takıldığından maksimum 4.950,00.-TL olabiliyordu. Neyse ki Danıştay bu işe dur dedi ve günümüzde bu konuda herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

3- Bu tazminat için motorlu taşıtın yaş sınırı bulunmamakla beraber, yasal mevzuat gereğince ZMMS Genel Şartlar Ekinde yer alan formül uyarınca bir değer kaybı hesaplaması yapıldığından ve o yöntem gereğince de 165.000 kmyi aşmış araçlar için değer kaybı çıkmadığından, sınırın km olduğunu söyleyebiliriz.

4- Anlaşmalı tutanak yeterlidir. Kusur durumları anlaşmalı tutanak üzerinden şirketler tarafından yapılan tartışma sonucu-şirketler anlaşamazsa komisyon belirler- belirlenir ve TRAMER sistemine yüklenir.

5- İdare kusuru durumunda araç hasar tazminatı idareden tahsil edilebilir.

Başka sorunuz varsa seve seve cevaplarım, özel mesaj yoluyla da ulaşabilirsiniz. Nitekim bu paranın şirketlerin uhdesinde kalması, tüketici konumunda bulunan vatandaşı mağdur etmekle birlikte birçok kişinin hala bu paraların tazmin edilebileceği konusunda bilgi sahibi olmadığını görmekteyim.

Sigorta Tahkim Komisyonu'na yapılacak başvuru ile birlikte mahkeme yoluna gitmeden en geç 4 ay içerisinde sonuç almak mümkün.

hocam değer kaybı hesabı neye göre yapılıyor bir excel formülü falan var mıdır ?
benim aracımada vurup kaçtılar kamera sayesinde polis tutanak tuttu. dosya işlemleri bitince exper aracılığı ile karşı tarafından sigortasından talep edeceğiz

hayalci79
26/05/2019, 22:18
Çok teşekkür ederim. Hasar tutarı 12 bin lira civarında, trafik poliçesi limiti de 36 bin olduğuna göre şahıstan istemezler o zaman..

kenany
29/03/2021, 10:16
Meydana gelen bir kaza sonrası aracın kaza öncesi hasarsız ikinci el piyasa değeri ile kaza meydana geldikten ve tamir edildikten sonraki ikinci el piyasa değeri arasındaki farka araç değer kaybı denmektedir.

Kaza sonrasında hasar gören aracınızı en orijinal parçalar ile aslına uygun olarak tamirini gerçekleştirseniz bile bu hasar geçmişi kayıtlara geçecektir ve aracınızın ikinci el piyasasında talep edilebilirliği eskiye nazaran azalacaktır.

Söz konusu haksız fiilinden kaynaklı değer kaybı zararının giderilmesi için kusursuz veya daha az kusuru olan taraf kendisinden daha çok kusurlu veya tam kusurlu olan tarafa (ya da sigortacısına)talepte bulunabilecektir.