PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba çalışmıyor

Osman90
13/08/2018, 16:19
Herkese selamlar. En baştan anlatmak istiyorum. 2007 model 1.4 Fiat Albea benzinli araç aldım 2 ay önce araç 1 ay hiç sorunsuz çalıştı sonra birkaç defa geç marş almaya başladı. Ardından yine 3 defa yolda giderken stop etti ama hemen çalıştı. Sonra en son zamanda kalkışlarda bir titreme olmaya başladı. En nihayetinde araçla giderken birden stop etti ve bir daha çalışmadı. Aracın bujilerini hepsini söktüm ve marş vererek bujilerin ateşlediğini gördüm.enjektörleri çıkarttım ve yine marş vererek hepsinin püskürtmesini gördüm. Sigorta kutusunda ölçülebilecek ne varsa ölçü aletiyle sağlamlığını test ettim. Kayışa baktım dişleri yerinde gerginliği iyi. Aracı bilgisayara bağladım arıza tespiti için birkaç defa çalıştırma çabasından sonra faz sensörü arızası verdi. Gittim orijinal yenisini aldım yine değişen bişey olmadı. Birşey dikkatimi çekti bu krank mili dişlisinde krank mili pozisyon sensörü bulunuyor onunda ölçtüm 1134 ohm değer gördüm önüne metal yaklaştırdığımda değerin değiştiğini gördüm. Sonra sensöre gelen kablodan gerilimi ölçtüm 1.05 volt geliyor. Aracın tamir kitabında sensörü giden kablolar direk ECU dan çıkıp sensöre gidiyor ve 5 volt olması gerektiği yazıyor. Durum bundan ibaret yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürler

aslam0740
14/08/2018, 01:12
şanzıman sensörüne bak, arıza TESBİT CİHAZI VARSA BAK NE DİYOR, birde imbolezer anaktarlıktan oynuyor olabilir pili ile temez etmezse çalışmaz bendede aynı sorun vardı pilin vidası gevsekti yeri yalama olmuş dediğim yer anaktarlıkta olan yer onu güzelce sabitledim düzeldi