PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç kazası ve işlemleri

gshero
14/02/2018, 13:20
Geçtiğimiz hafta sonu cumartesi günü sıkışan trafikle duran arabama 5 saniye sonra başka bir araç arkadan çarptı.

Gerekli tutanakları tuttum evrakları alıp fotoları çektim.

Şükür ilk defa başıma böyle bir şey geldiği için sorma gereksinimi duydum.

Sigorta şirketimi aradım. 5 gün içinde dosya açılması lazım dedi.

Karşı tarafın sigortasını aradım. Onlarda (sompo japan) beni yetkili anlaşmalı oldukları servise yönlendirdiler.

Orayı aradığımda 5 mart gününe randevu verdiler ve 5 iş gününün sorun olmayacağını belirttiler.

Ben bu arabayı kendi ustam da yaptıramaz mıyım? Ya da illa o tarihi beklemek zorunda mıyım? Daha önce anlaşmalı firmaya gitsem olmaz mı?
Nasıl bir yol izlemeliyim?

stonebridge
14/02/2018, 14:24
İstediğin yerde yaptırabilirsin mümkünse yetkili servise git aracını yaptır faturanı al ve sigortaya postala. Önce sen servise ödeme yapacaksın daha sonra sigorta hesabına yatırır.

feyzullah
14/02/2018, 15:19
Yetkili serviste de orijinal parça takılması için ısrarcı olun. Yetkili servis sigorta şirketinin gönderdiği parçayı takar. Sigorta şirketi de maliyeti düşürmek için yan sanayi veya muadil parça gönderebilir. Kasko varsa kendi kaskonuzdan yetkili serviste orijinal parça ile onarımı yaptırıp karşı tarafın sigortasına fatura ettirebilirsiniz. Böylelikle yetkili serviste orijinal parça ile onarım yaptırdığınız için aracı satarken başınız fazla ağrımaz.
Geçmiş olsun.

punto1414
14/02/2018, 16:17
özel servislerde tanımadığınız yere aracınızı kesinlikle bırakmayın,feyzullah beyin dediği gibi kasko varsa yetkili serviste dosya açtırın..kaskonuz yoksa kendi ustanızada yaptırabilirsiniz..300-500 liralık masrafsa ne çarpan tarafın sigortası bozulsun nede sizin tramere kayıt işlensin.hasar 500 ün altındaysa karşı tarafla anlaşıp bence cepten yaptırın..
siz kendi ustanıza direk evraklarla birlikte gidin dosya açılıyor,1-2 güne eksper gelip araca bakıyor,daha sonra tramer den onay geldikten sonra parçalar gelip aracınız yapılıyor..verilen 5 mart günü o servisin iş yoğunluğundan dolayıdır..

gshero
17/02/2018, 10:25
cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim.
büyük bir ihtimalle karşı tarafın anlaşmalı olduğu sigorta şirketiyle çalışacağım. kendi ustama da güveniyorum ancak işi en sağlama almak istiyorum.
zaten sigorta bilgi ve gözetim merkezinden kaza tespit tutanağında karşı tarafa %100 kusur çıktı. orjinal parça için de tavsiyeleriniz için teşekkürler. belkide sormasam aklıma gelmezdi.

stonebridge
17/02/2018, 15:12
Servisten şaşmayın derim. 3 ay sonra boyanızda renk değişimi yada atma olursa ustanız ilgilenmez ama servis ilgilenmek zorundadır.