PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çok pişmanım

murat sandıkçı
10/01/2008, 15:48
Bazı arkadaşlar bana sitem edecek ama ben GP FIAT VE TOFAŞ için birşeyler yazacağım.Lütfen Tofaştan birileri forma girip bunları okuyorsa biryerlere artık birşeyler söylesinler,eğer herşeyi biliyorlarsada gerekenleri yapsınlar.Bundan yaklaşık 17 sene önce yine bir Tofaş bayisinde 90 model Şahin aldım.O zamanlar bilenler bilir ne kalite,ne Avrupa Birliği standartları, ne airbag.... hiç birşey yok, araç bu al veya alma.Yıl 2007 bir çok standartlar geldi ama ne Tofaş ne de Fiat; aynı yerde değişen birşey yok.Ne satış ekibinde, ne servisinde, ne call centerde, ne de araçlarda.İnternet sitelerini bile günceleyemeyen bir firmadan ne bekleyebilirsiniz ki.Sİnanılmaz göze hitap eden güzellikte araçlar yapıyorlar ama kalite sıfır, işçilik sfır.Bu tasarım ekibi başka firmalarda olsa adamlar yok satarlar.Fiat'ı 4-5 sene önce Tofaş kurtardı adamlar batıyordu.Şimdi GP'ye 5 sene garanti vermişler, herhalde bu sefer onları kimse kurtaramaz. Aracım 200 km de 150 km de supap kapağı ayarı için çağırdılar gittik, şimdi direksiyondaki kumanda düğmelerinin ışıkları yanıyormu yanmıyormu işi çıktı, bakalım onu nasıl çözeceğiz.İnanın sinirlenmemek için araça binmiyorum.Herkese kazasız belasız günler.

tempesty
10/01/2008, 16:16
Siz de çok haklısınız,bence bu yazıya verilecek hiçbir cevap yok maalesef..Katılıyorum..

brvhgt
10/01/2008, 17:47
sizde haklısınız ama sizi kontroliçin çağırmışlardı sanırım sorunçıkmadan tedbir almışlar en azından sorumluluk almışlar bu tip hatalar her firmada varyada olabilir diyecem ve yine pekçokkişi bana kızacak işçilik ve malzeme kalitesi çok tartışılsı bunun sonunu bulamayız bence sınıfının standartlarında sonuçta diğer aynı sınıf araçlarda aynı malzeme ve kalitede yalnız şuna katılmıyorum fıatı tofaş değil tofaşı fıat kuırtarmıştır nekadar kızarsanız kızın fıat şuanda avrupada satışlarda ilk 5 te toplamda sorun burda tofaşta yani sanayici zihniyetinde ne diyim geçmiş olsun ama tofaş bu kolay kolay değişmez şunuda belirteyim çokkızdığım zamanlar oldu ama hiç pişman değilim iyiki almışım puntomu

ABNEW
10/01/2008, 18:01
Geçmiş olsun Murat Bey

Fiat ın işçilik ve iç mekan malzeme kalitesini hep eleştirmişimdir.Ancak bunun yanında Fiat Grubu üretmiş olduğu motor teknolojileri ve tasarımlarıyla dünyada adından sıkça söz ettirmiş ve ettirmektedir.Örneğin Multijet hala kendi hacminde dünyanın en iyi dizel motoru durumunda.Ancak Türkiyede eskiden beri yapılmakta olan Tofaş önyargısı hala devam etmekte bu durumdan da Fiat Markası kötü etkilenmektedir.Kullanmış olduğumuz araçların eksileri olmakla birlikte kendi sınıfında en iyi birkaç araç arasındadır.Şahsi fikrim birinci olduğudur:) Tabi segmentin premiumlarını hesaba katmamalıyız.Avrupada sadece belirli bir standartta kabul edilen hatta zaman zaman eleştirilen Vw, Ford gibi firmalar Türkiyede göklere çıkarılmakta ve bunların bize sunmuş olduğu eski-basit teknolojiler bile gözardı edilmektedir.

Sizin durumunuza gerçekten üzüldüm ama buna biraz da şanssızlık diyelim.Her araçta karşılaşılmayan bir durum.Ancak servis ve satış temsilcileri konusunda söylediklerinize katılıyorum ve buna diğer markaları da dahil ediyorum.Yalnız inanın ki fiat.com.tr dünyadaki en güncel ve detaylı site kesinlikle, tekrar geçmiş olsun...

murat sandıkçı
10/01/2008, 21:17
Bazı şeyler var arkadaşlar bunları göz ardı edemeyiz.Formda okuyorum örneğin bir arkadaşta stepne yerine kit çıkmış, servis bunlar böyle gelyor diye çıkmış işin içinden.Ben duallogic vites aldım kullanım kılavuzu çıkmadı, aradım callcenter i kargo ile gönderdiler.Böyle birşey olabilirmi.Kitapcıktan hiçbirşey anlaşılmıyor İtalyancadan direkt cevirmişler herhalde berbat birşey.Site güncel değil dedim, onu da bir kaç örnekle anlatayım, donanımda benim araçta sıcaklık gstergesi yok görünüyor oysa ki var , aynalarım boyalı oysaki donanımda yok görünüyor.Araçın kapıları açılmıyor diyenler, ilk gün teslim almaya gidipte aracı bir türlü çalıştırıp teslim alamayanlar,daha neler neler.Yine söylüyorum araca 5 yıl garanti vermişler.Tek iyi tarafı bu, tıkırtı duydum mu servisteyim, sanırım 5 yıl bu böyle gidecek.

OzzY
10/01/2008, 21:32
Her markada sorun çıkabilir...
ki bukadar çok satılan bir araçta bence bu seviyede problem çokta anormal değil.
ki bu nispeten ucuz sayılabilcek bir marka...

dayımın ağustosta aldığı SIFIR audi a6 da titreme problemi var bunca zamandır sorun çözülmedi dava açıldı...

SteinGP
10/01/2008, 21:35
bizde volkswagen le iki kere mahkemelik olduk 2 ay araçsız kaldık ozanın dediği gibi,seri üretim olduğu sürece sorunsuz bir araç veya mal bulmak mümkün değil malesef..ama sorunları çözmedeki hızlılık ve hizmet politikası bence burda asıl etkili olması gereken konudur..

Korhan
11/01/2008, 03:54
O kadar para verip bu tip sorunlarla karşılaşmak can sıkıcı tabii. Olmaması gerekir. Daha dikkatli üretilmesi gerekir aracların. Sorun her markada yaşanabilir. Ama bir markanın her modelinde de yaşanmaz. Fiat bu konuda çok duyarsız. Ben şimdiye kadar(2 sene) arıza denilebilecek bir sorunla karşılaşmadım ama kapı kolu ayarsızlıkları,son günlerde süspansiyonlardan gelen sesler vs. beni baya soğuttu.
Alternatif olarak japon aracı denemek istiyorum ama geçen gün Aurisle ilgili bir forumu okudum. TOYOTA olmasına rağmen onlarda da hatalar olabiliyor. Birinde bagaj lambasının soketini takmayı unutmuşlar mesela. Fiat yapsaydı yerden yere vururduk. Biraz önyargı var tabi bizde de. En iyisi yolda kalmadığınız sürece takmayın. Bu arada kıliyo 3 bizimkilerden bariz bir biçimde daha sorunlu bir araba. Sakın düşünmeyin.
-Ayrıca ön cam ızgarası benim de durduk yere kırıldı. Parça bekleniyor şimdi.
-İnternet sitesinde de hala Aralık ayı kampanyaları vs. var. Ducatonun resimleri eki kasaya ait. Lineayı yakında T-jet motor seçeneğiyle görecekmişiz... Yakıt tüketim değerleri yok vs. Uyuyolar resmen. Tasarım güzel ama işletme sıfır sitede.

alpbal
11/01/2008, 08:33
m. s. kardeşim
aynen katılıyorum

PERSEUS
11/01/2008, 09:51
Bazı arkadaşlar bana sitem edecek ama ben GP FIAT VE TOFAŞ için birşeyler yazacağım.Lütfen Tofaştan birileri forma girip bunları okuyorsa biryerlere artık birşeyler söylesinler,eğer herşeyi biliyorlarsada gerekenleri yapsınlar.Bundan yaklaşık 17 sene önce yine bir Tofaş bayisinde 90 model Şahin aldım.O zamanlar bilenler bilir ne kalite,ne Avrupa Birliği standartları, ne airbag.... hiç birşey yok, araç bu al veya alma.Yıl 2007 bir çok standartlar geldi ama ne Tofaş ne de Fiat; aynı yerde değişen birşey yok.Ne satış ekibinde, ne servisinde, ne call centerde, ne de araçlarda.İnternet sitelerini bile günceleyemeyen bir firmadan ne bekleyebilirsiniz ki.Sİnanılmaz göze hitap eden güzellikte araçlar yapıyorlar ama kalite sıfır, işçilik sfır.Bu tasarım ekibi başka firmalarda olsa adamlar yok satarlar.Fiat'ı 4-5 sene önce Tofaş kurtardı adamlar batıyordu.Şimdi GP'ye 5 sene garanti vermişler, herhalde bu sefer onları kimse kurtaramaz. Aracım 200 km de 150 km de supap kapağı ayarı için çağırdılar gittik, şimdi direksiyondaki kumanda düğmelerinin ışıkları yanıyormu yanmıyormu işi çıktı, bakalım onu nasıl çözeceğiz.İnanın sinirlenmemek için araça binmiyorum.Herkese kazasız belasız günler.

Sana şöyle bir kaç örnek vereyim diğer markalarla ilgili hepsi benim ve çevremin başına gelen olaylar.
1. Sıfır hyundai getz dize aracımı aldığım ilk ay turbo sistemi komple değişti.
2. 2000 model bora aracım 1 sene garantisi vardı bittiği gün çorap söküğü gibi arızalar gelmeye başladı.
3. babamın opel astrası ki onu da sıfır almıştık şanzıman yuzunden sattık.
4. Kia Sorentoların depoları tamamen değişti.

Bu gibi bir sürü örnek sıralayabilirim. Bu yüzden aracın geneline ya da bu markaya fazla yüklenmemk lazım. Mekanik ve elektronik bir sürü sistemin birleşiminden meydaa gelen yeni araçlarda her türlü arıza meydana gelebilir. Bu atamamen şanstır. Tabi ki ne kadar ekmek o kadar köfte demiş atalarımız. Ben 13 ay kullandım GP ve aracım pert oldu yine GP aldım çünkü hiç sorun yaşamadıım. Senin olayın bence şanssızlıktan öteye değil. Burada dikkat edilecek unsur servislerin yaklaşımı eğer aracın konusunda sana sonsuz destek veriyorlarsa bundan daha ötesi tamamen şanstır.

Sakın yanlış anlaşılmasın benimkisi diğer tüm markalarda yaşanan olaylara göndermek yapmak. Kimseyi düşünceleri için suçlamıyorum. :melek:

spolat77
11/01/2008, 21:02
Murat bey haklısınız.ilk defa fiatı tercih ettim fakat birdaha aynı hatayı kesinlikle yapmayacagım.

grande26
11/01/2008, 23:00
Murat Bey, öyle sanıyorum Fiat gerekli son kontrolleri biz araç sahiplerine bırakıyor.Şanslıysanız aracınız çalışıyor ,bayiden çıkıp maceraya atılıyorsunuz.Ben öyle sanıyorum ki hepimiz ilerde 'efsane' olarak anılacak araçlara sahip olduk(tabiki ,arıza konusunda !!!)

FoR_ReaL
11/01/2008, 23:17
Valla ben bu site olmasaydı arabada ne var ne yok hayatta bilmezdim öğrenmezdim :) Çevremde punto kullanan yokki bilgi alayım birçok şeyi bu siteden öğrendim siteye bakaram nerdeyse 75 beygirlerde asr hill holder var sanıyordum :S

Ah-MeT
11/01/2008, 23:40

kardes dediklerinde cok haklısın. insanın basına bi şansızlık geldimi ardı arkası bitmiyor:( baska bi aracta benım basımada cok geldi -hararet musiri-silindir kapağı-merkezi kilit beyni gibi üst üste

brvhgt
12/01/2008, 00:17
vay be ne dandik bir arabaymış bu punto ne çok dertliymişiz meğer efsane konusunda arıza olcak araçlara biniyormuşuz hadi bakalım hayırlısı

stilo
12/01/2008, 09:35
tamam bindiğimiz arabalara çok fazla haksızlık etmeyelim
arızalar her arabada çıkar

ama fiatında şu gerçeği kabul etmesi lazım ;

dış tasarımına gösterdiği özeni iç işciliğinde göstermiyor.

küçük ayrıntıları göz ardı ediyor.

okyanusu geç,yor derede boğuluyor.

umarım bravo da bu imajını biraz düzeltir.

guntac
12/01/2008, 10:49
Ya evet bence de. Söylemeden geçemeyeceğim.

Grande Punto'yu görüp test sürüşünü yaptıktan sonra gidip başka bir araba alsaydım. çok pişman olacaktım.

2 ayda 3.500 km yol yaptık tık demedi. tek bir sorun ya da sıkıntımız yok. bende bu araç tarihinde efsane olurum herhalde. :)

Şaka bir yana benzer problemleri yaşıyor olsam açıkcası yıkılırdım. sanırım önemli olan problemlerin çıkması değilde hızla ve güler yüzle giderilebilmesi.

Baran
12/01/2008, 11:20
Evet arkadaşlar geçen günlerde bu konuda yaptığım açıklamaları hatırlarsınız bana hak verirsiniz sanırım, murat bey çok haklı servislerde insana ilgi alaka yok eğer okursanız sizlere geçen gün yaşadıgım bir olayı anlatacagım,

Fiat servisinde aracımın içine kavucuk paspas vermediler, verirsek halı paspasları alırız dediler, bende almadımda vermedimde cıktım gittim, aksam eve abim geldi ondada 2008 passat var hemen paspalarına baktım cok hosuma gitti, nerden aldın abi dedim servisten dedi ertesi gün passatın servisinde bittim sabah erkenden, daha aracımı park etmedim yanımda bir eleman bitti, buyurun nasıl yardımcı olabilirim falan sonra içeri girdik bir ilgi bir alaka cay soylediler hatta yemek bile dedim ben yeni kahvaltı yaptım, sonra boyle bir paspasa ihitiyacım var dedim abimin tavsiyesi uzere geldim dedim abimin plakasını sordular baktılar evet oranın musterisi hemen reonu gosterip secin dediler istedigim paspası aldım kokmaz dediler ve kokmuyorda inanaın passatın orjinal paspasına sadece 30 ytl verdim herkese tavsiye ederim halılar toz oluyordu. bu arada bizim fiatın servise gidiyorum içeri giriyorum cıkıyorum ne oldu diyen bile yok bırakın hoşgeldin diyen yok..

Bu arada volkan coban bey tabki her araçta sorun cıkabilir benim ilk aracım degil bu ama onemli olan arzıların güler yüz ve anlayış içinde giderilmesidir. başka servislerde güler yüz anlayış hatta adam gibi hizmet var

Not: piyasada bu paspaslara en az 50 ytl fiat cekiyorlar

chn73
12/01/2008, 11:47
arkadaslar sonuçta mercedes bmw almadık.sınıfının en donanımlı aracını en ucuza aldık.ufak tefek sorunlar mutlaka olacaktır.bu sınıftaki reno dan çok daha problemsiz bir otomobile biniyoruz.

quixotic2
12/01/2008, 11:51
Evet arkadaşlar geçen günlerde bu konuda yaptığım açıklamaları hatırlarsınız bana hak verirsiniz sanırım, murat bey çok haklı servislerde insana ilgi alaka yok eğer okursanız sizlere geçen gün yaşadıgım bir olayı anlatacagım,

Fiat servisinde aracımın içine kavucuk paspas vermediler, verirsek halı paspasları alırız dediler, bende almadımda vermedimde cıktım gittim, aksam eve abim geldi ondada 2008 passat var hemen paspalarına baktım cok hosuma gitti, nerden aldın abi dedim servisten dedi ertesi gün passatın servisinde bittim sabah erkenden, daha aracımı park etmedim yanımda bir eleman bitti, buyurun nasıl yardımcı olabilirim falan sonra içeri girdik bir ilgi bir alaka cay soylediler hatta yemek bile dedim ben yeni kahvaltı yaptım, sonra boyle bir paspasa ihitiyacım var dedim abimin tavsiyesi uzere geldim dedim abimin plakasını sordular baktılar evet oranın musterisi hemen reonu gosterip secin dediler istedigim paspası aldım kokmaz dediler ve kokmuyorda inanaın passatın orjinal paspasına sadece 30 ytl verdim herkese tavsiye ederim halılar toz oluyordu. bu arada bizim fiatın servise gidiyorum içeri giriyorum cıkıyorum ne oldu diyen bile yok bırakın hoşgeldin diyen yok..

Bu arada volkan coban bey tabki her araçta sorun cıkabilir benim ilk aracım degil bu ama onemli olan arzıların güler yüz ve anlayış içinde giderilmesidir. başka servislerde güler yüz anlayış hatta adam gibi hizmet var

Yanlız servislerin hepsini aynı kefeye koymak doğru değil bence. Türkiye genelinde bir çok şehirde yüzlerce olmak üzere Fiat servisi var. İnanın aralarında müşteri memnuniyetini ön planda tutan ve müşterinin her isteğini karşılamaya çalışan servis sayısı çok fazla. Yaşadığınız şanssızlıklar için üzüldüm açıkçası. Geçmiş olsun. Puntonun orjinal paspası servislerde 30 ytl karşılığında satılıyor. Gri ve siyah olmak üzere 2 rengi mevcut.

tempesty
12/01/2008, 12:08
Arkadaşlar GP hakkında en ufak kötü bişey yazılsa kimileri forum havasında olduğu için , kimileride sanırım gerçekten de arabalarını çok severek değer verdikleri için hemen savunmaya geçiyorlar yada kötüleyen insana karşı alaycı davranışlar içerisine giriyorlar..Bence herkesin görüşüne saygı duymak lazım tamam tabii ki çok güzel bir araba fiyatıda gayet uygundu severek beğenerek isteyerek aldık bende 1,5 yıldır biniyorum ve forumda da sürekli aktifim fakat dürüst olmak gerekirse 1-2 servis meclis dışı olmak üzere hakikatende fiat servislerinde iş yok arkadaşlar bu bir gerçek..

Benim sağ aynamda altta yer alan ufak kapak düşmüş kendiliğinden (tabi nasıl düşüyosa!!) her neyse gittim birmota arabamla servise girdim inanın ki bi allahın kuluda gelip kardeşim sen necisin niye geldin derdin ne demedi abartmıyorum 20 dakika öylece birinin yanıma gelmesini bekledim dayanamadım artık gittim kendim derdimi anlattım ve ufacık bir kapağın temin edilip de takılması 45 dakika sürdü !! Kötü niyetli biri olupda hırsızlık yapmaya kalksam sanırım 3 araba arka arkaya çalabilirdim o anda kimsenin de ruhu duymazdı inanın..Üstelik ufak bir kapak için 1 saat bekletildiğim bir serviste arabanın diğer sorunlarını da dile getirmeye ve yapılmasını istemeye nasıl korktum anlatamam, heralde 2 gün elimden alırlardı arabamı !!

Şu anda aracını satmak isteyen kimse siz de takdir edersiniz ki kendi aracını kötülemez , bende şu sıralar aracımı evlilik nedeniyle satmak -zorundayım- kötü bişey söylememem gerekiyor fakat dürüst olmak gerekirse gerçektende 2 yıldır yaşadığım sorunlar hiçde az sayılmaz..Galiba bu aracın keyfini benden sonraki sahibi sürecek..Çünkü nasıl olsa ben 2 yıldır aracın bütün sorunlarını bir şekilde giderdim fakat halende sorunsuz diyemicem..bu süre içerisinde ne kadar servise gittiğimi ne kadar zaman ve para harcadığımı,yolda kaldığımı ve başımın ağrıdığını anlatamam..

Arabayı aldıktan 15 gün sonra silecek kolu çalışmadı,serviste kol değişti bu seferde fıskiyesi çalışmadı hadi doğru tekrar servise,sonra tıkırtı burcu sorunu çıktı,sonra gösterge panelinden ses gelmeye başladı,arkasından da camın önündeki hava kanalından ses geldi hadi doğru servise,10 gün sonra bagaj pandizotundan ses geldi,sonra yukarı kaldırdığım sürücü koltuğu tekrar bindiğimde kendiliğinden !! aşağı düşmeye başladı,bunu da yaptık sonra arka kapılar açılmamaya başladı,tavanda lekeler çıktı,direksiyondan ses geldi,gösterge ışıklları ve uyarıları çalışmadı hadi servise,sonra birde arabanın arka çamurluğunda satılmadan önce servis tarafından kısmi boya atıldığı anlaşıldı mahkemelik olduk 1 yıl da onunla avukatla uğraştık, gülermisin ağlarmısın hadi bakalım :) bu yazdıklarım sadece benim başıma gelenler..Birde benim yaşamadığım fakat diğer araçlarla ilgili olan başka sorunlar var (üstelik sıfır alınan araçlarda çıkan sorunlar) onlarıda forumu dikkatle takip edenler çok iyi bilirler..Yani bütün GP sorunlarını saymaya kalksak arabadan geriye bişey kalmıyo doğru düzgün :)

Yani arkadaşlar bu araç konusunda dertli insanlara karşı savunmaya geçmeden,alay etmeden önce bir kez daha düşünün derim..HONDA CİTY gibi hiç çekici bir tarafı olmayan tipsiz meymeletsiz bir arabayla Ankara-Bolu yolculuğu yaptım otoban ve dağ yolu karışık,yemin ederim 1 saat sonra kendi arabamdan soğudum diyebilirim maalesef..

(Eleştirilerim için kimse kusura bakmasın bende bir GP kullanıcısıyım üstelikde aracımı satmaya çalışıyorum bile bile kötülemiş oldum..Ayrıca yukarıda yazılan olayların hepsi tek tek yaşanmıştır arkadaşlar,kaydı kuydu forumda konusu herşeyi sabittir..)

quixotic2
12/01/2008, 13:16
herkesin görüşü ve düşüncesi farklıdır tabi. Herkesin görüşüne saygı duyarım.

cenkeri
12/01/2008, 14:03
Tebrikler Tempesty arkadaşım aracını satma aşamasındayken bile geçmişte ve şu anda yaşadığın sorunları dürüstlükle yazmışsın keşke herkes aynı dürüst ve samimi davranışlarda bulunabilse. Forumların genelinde marka fanatikliğidir gidiyor, sorunlar dile getirilip paylaşılsın diye kurulan forumlarda arkadaşlar savaş verircesine sorunlu araçlarını savunuyorlar. Açıkçası bizler gibi yeni araç alanlarda sorunları olupta geri plana atılan şeyleri bilmeden araç alıyoruz ve aynı sorunları yaşayarak tecrübe ediyoruz. Ancak bu tavırın sayesinde Fiat doğru şeyler yapmasada araçlar satılıyor nasıl olsa mantığıyla kalite sorunlarının üzerinde durmuyor bile. Marka fanatikliği yerine sorunlar konuşulsa organize olarak toplu şikayette bulunulsa Fiat marka imajını biraz da olsa düzeltmek istiyorsa bunları değerlendirip sorunlara çözüm bulsa nasıl olurdu? Burada marka fanatikliği yapan arkadaşlara fabrika ödülmü veriyor, yoksa ekstra paramı veriyor yoksa bedavamı veriyor arabaları yapmayın arkadaşlar hepimiz para yatırıyoruz bu arabalara bu tavrınız sayesinde hem siz sorunlarınızı çözemiyor hemde yeni kullanıcılara haksızlık etmiş oluyorsunuz. Benim yaşadığım 300 km deki aracımda görebildiğim sorunlarım ise 1. Direksiyonumdaki kumanda ışıkları çalışmıyor ve servis pişkinlilkle bundan sonra gelecek araçlarda böyle diyebiliyor. 2. Aracım Dinamik olmasına rağmen aktif modeldeki 2 satırlı yol bilgisayarı var ve yine servis pişkinlilkle bundan sonra gelecek araçlarda böyle diyebiliyor.. Peki neden web sitesinde bu donanimlar çikarilmiştir denilmiyor onuda geçtim hala daha dinamik modelde çok amaçlı gösterge standart. Demekki benim aracım standart dışı :) 3.Göremediğim sorun veya kırpıntılar (pardon bundan sonra böyle denilebilecek) ne olabilir sorunsunun moral bozukluğu var. Benim yaşadığım sorunlar çok ciddi şeyler olmamasına rağmen büyük hevesle yeni alınan arabadan beklediklerimle gördüklerim arasındaki anlamsız ve çok küçük maliyet kaygılarından oluşan eksiklerdir.

quixotic2
12/01/2008, 14:45
Cenkeri ithamların ağır olmuş üzüldüm açıkçası. Arabanla ve servisinle ilgili sorunlar yaşayabilirsin ve bunu dile getirebilrsin. bende arabamla ve servisimle sorun yaşamayan bir kullanıcı olarak düşüncelerimi dile getirdim. bunları söylediğim için Fiat ın bana ne madalya taktığı oldu nede para verdiği.......

tempesty
12/01/2008, 15:09
Aslı hanım ne benim yazdıklarım ne de (zannetmiyorum ki-)cenkeri arkadaşımızın yazdıkları size veya başka birine ithafen yazılmış şeyler değil yanlış anlamayın..Ama buna bende katılıyorum,benimde bu arabayı kötülemekle yada hakkında olumsuz şeyler yazmakla hiçbişey elime geçmiyor (üstelik benimde severek beğenerek binbir zahmet aldığım ve 2 yıldır da tepe tepe kullandığım bir araba yani nasıl sevmem),savunana yada fiat markasını çok sevenin de eline bişey geçmez sonuçta ben Fiat a düşman olsam ne olur sevsem ne olur o yine Fiat araba yine GP...Fakat evet bu araç ben aldığımda da sorunluydu(-muş..) aradan 2 yıl geçti sıfır alan arkadaşlarıda görüyoruz sene 2008 halen sorunlu maalesef bu bir gerçek..

quixotic2
12/01/2008, 15:29
bu tabiki bir gerçek. bende buna saygı duyarım dedim zaten. fakat cenkeri beyin böyle bir ithamda bulunması hiç hoşuma gitmedi. konuyla alakalı başka bir kullanıcının bu topic altında yorumu olmadığına göre otomatikman söylenenler bana kalıyor. açıklamanız ve ilginiz için teşekkür ederim bora bey.

spyofthegod
12/01/2008, 15:34
arkadaşlar şimdi bende 2008 GP aldım hatta daha teslim almadım araba amasyadan gelecek ve ben Tofaşın yada şöyle diyim koçların şahinin sağ aynasını parayla sattığını bildiğim ve kardeşimin fiat ana bayisinde çalışmasına rağmen sizin yazdığınız ve sizin bilmediğiniz birçok şeyi bilmeme rağmen bu arabayı seçtim. Niye seçtim çünkü imkanlarım dahilinde gücüm buna yetti. Yani arabayı alıpta burada kötülemek bizlere yakışmaz zaten ama sorunlarını hep birlikte dile getirip çözüm yolunu yani doğru teşhisi koymak bize düşer. Servislere gittiğinizde siz ne söylerseniz ona göre bakarlar diğer yönleri hiç araştırmazlar. Siz doğru teşhis koyabilirseniz iş doğru şekilde yapılır. Birde unutmayalım burası Türkiye ve çalışanlarda senin benim gibi kişiler. İş ve çalışma hayatı mantığı Türkiyede farklı yürür. Memur zihniyeti diye bir tabir var nihayetinde.

goldumut
12/01/2008, 15:36
pişman olanlar olabılır,bende ufak tefek sıkıntılar yasadım ama hıcbır zaman pişman olmadım,aksıne cok sevıyorum aracımı..

Genius
12/01/2008, 17:36
Bence bu forumun amacı sorunlarımızı çözmek için ortak hareket etme zemini temin etmek ve tecrübelerden yararlanarak en doğru hareket tarzını seçmek için yardımcı olmaktır diye düşünüyorum. Bu yüzden tempest-bora arkadaşımızın yazdıklarını sonuna kadar haklı ve yerinde bir tespit olarak değerlendiriyorum. Arızalar için yapılacak değerlendirmelerin marka içindeki tekrar sıklığı ve çözüm üretimindeki başarısıdır. Her arabada sorun çıkabilir ama verdiğim kriterler için ortalamaları dikkate alınmalıdır. Örnek WV'de 10 arıza vardır ama Reno'da 20. Reno 20 sorunda %90 verim almıştır ama WV'de bu oran %80 olmuştur, sizce hangisi daha iyi servis başarısı yakalamış yada müşteri memnuniyeti sağlamıştır. Sorgulanması gereken budur bence :wink:

brvhgt
12/01/2008, 17:42
tamam arabalarda sorunlar varda arabayı aldıktan sonra plastiği işçiliği kötü diyenlere nedemeli alırken bakarken denerken gözler kapalımıydı

quixotic2
12/01/2008, 17:45
ama bunu servisleri veya kullandığın arabayı kötüleyerek, insanlara kötü ithamlarda bulunarak yapamayız. ortak bir nokta bulunur, herkes şikayetlerini dile getirir ve bunun ortak bir çözümü bulunur. Fiat ın da bu konuda müşteri memnuniyeti adına kurmuş olduğu bir müşteri hizmetleri var zaten. yaşanılan sorunları direk Fiat ın kendisine aktarma imkanı mevcut yani.

tempesty
12/01/2008, 17:59
Engin beyin tesbitine tamamen katılıyorum..Ve benim yazımın içerisinde kesinlikle bu aracın işçiliği kötü plastiği kötü gibi bir ifade mevcut değil elbette aracı görerek,elleyerek,dokunarak ve cebimizdeki paaya göre aldık,tabii ki biraz daha fazla param olsaydı bir üst sınıf arabalara bakardım ama benim yazdığım ve yaşadığım sorunlar aracı alırken görebilecek yada test edebilecek şeyler değil,uzun vadeli kullanmayla ortaya çıkan , biraz aracın biraz da Fiatın sorumluluğunda olan hatalar..Bunları alırken bilmek,öngörmek mümkün değil..Ne kadar ekmek o kadar köfte evet ama aynı ücrete sahip,tipsiz ve puntonun çekiciliğinin yanından bile geçemeyen Honda City gibi bir araçtaki diğer farkları görüp kendi aracımdan uzaklaşıyorsam benimde bu noktada oturup düşünmem gerekiyor haliyle..Bende arabamı seviyorum,sevmesem 4000 ytl gibi ciddi bir para harcayıp modifiye etmez keyif almazdım..Sadece sırf bu araca sahibim diye onu övmek istemiyorum eleştirilecek çok fazla yönü de mevcut..Bu eleştiriler ise diğer markalardan biraz daha fazla gibi..(Alınan verime göre) Bunun zevk ve tercih gibi göreceli bir mesele olduğunu da düşünmüyorum işte yazılanla yaşanılanla herşey apaçık ortada..yorum farkı mümkün değil..Herkese iyi forumlar.

Genius
12/01/2008, 18:01
tamam arabalarda sorunlar varda arabayı aldıktan sonra plastiği işçiliği kötü diyenlere nedemeli alırken bakarken denerken gözler kapalımıydı

buda bir yere kadar haklı bir gerekçe olabilir, sonuçta buradaki pek çok arkadaşımız arabaları bir araçtan çok bir arkadaş olarak sevmekte ve onlarla ilgili pekçok detayı bilmektedirler. Bundan 4 sene öncesine kadar bende şu an dışarıdaki pek çok insan gibi arabalardan çok fazla anlamayan bir insandım. Fakat çevremin buna bağlı olarak genişlemesi ile pekçok kriter ve teknik öğrendim. İnsanlar bilgi yetersizliği yada tecrübe eksikliği nedeniyle bazı sorunları yada gözüne hoş gelmeyen şeyleri daha sonradan farkedebiliyorlar. Ben bunu birebir tüketici haklarına müracaat ettiğimde bana söylediklerinden biliyorum. Uzmanı olmadığınız çok kapsamlı bir konuda eksikliği yada hatayı fark ettiğinizde 1 ayı geçmiş olsa bile hala şikayet hakkınız bulunuyor demişti.

Özetle bu şikayetleri yada memnuniyetsizlikleri dile getirirken kendimize yakışacak olanı ve olması gerekeni yaparak dile getirmektir. Şikayet etmek başka, çamur atmak başka bir mevzu. Her ikisi birbirinden farklı olsada hepsine verilecek bir cevap mutlaka vardır.

iso1907
12/01/2008, 18:39
Aslı hanım bir daha koç grubu bır arac alcağımı sanmıyorum

quixotic2
12/01/2008, 18:50
Aslı hanım bir daha koç grubu bır arac alcağımı sanmıyorum

ismail bey karar sizin tabiki. yukarıda yazılanları okudunuzmu bilmiyorum ama benim aracım henüz 1,5 aylık. benimde ileride bu sorunları yaşamayacağımın garantisini ne fiat nede ben verebilirim. önemli olan sorunların üzerine giderek çözümler üretmektir. siz de fikrinizi dile getirdiniz, sorunlarınızın çözümü için mutlaka yardım alacağınız noktayı bulursunuz. benim anlatmak istediğim karalama kampanyasından vazgeçilmesi.... umarım anlaşılır olmuştur.... ilginiz için teşekkür ederim.

spyofthegod
12/01/2008, 18:53
Arkadaşlar şimdi aracımı yıkattım yani eski punto yu neyse yıkamada bir Gp vardı ve sahibine sordum araçlla ilgili bir probleminiz varmı diye kendisinin söylediklerini aktarıyorum. Aracın sahibi olmadığını aracın şirket aracı olduğunu ve şirkette 40 adet Gp olduğunu söyledi hiçbir araçtan dolayı problem çekmediklerini söyledi. 40.000 km yapmış araçla ve şirketteki en az km sahip araç olduğunu söyledi. Diğer araçlarında en az km sahip olanı 90.000 de. Benim düşümcem araçlarda da heralde beyaz eşyadaki gibi şansa ihtiyaç var.

quixotic2
12/01/2008, 18:58
forumda zaten yazıldı aracı sıfır alanlar için. aracın fabrika çıkışında bazı sorunlar çıktığı belirtildi. mesela direksiyondaki teyp kontrol tuşlarının ışıklarının yanmadığı gibi vs... tabiki şans işi. alıp tepe tepe hiç şikayeti olmadan kullananda var. ilk aldığı andan itibaren sorun yaşayanda var.

tempesty
12/01/2008, 19:11
Bu kara mizah oluyo demekki yani Fiat işimizi tamamen şansa bırakmış durumda ve insanlar paralarını verip rezil oluyolar kimileri ise vezir oluyolar..Şirket arabalarında sorun çıkmıyor benim kapalı garajda sakladığım daha 2 yıllık ama daha henüz 19.000 km deki aracımda sorun çıkıyor..Bu da bence ayrı bir tartışma konusu..

Ortada herhangi bir karalama kampanyası yok bende tepe tepe kullanıyorum bu arabayı çok seviyorum,beni çok az yolda bıraktı çok da kahrımı çekti bunun yanı sıra forumla birlikte dolaylı olarak bana birçok dost kazandırdı, en önemlisi (belki bunu açıkladığım için kızabilir ama) beni hayatımın kadınıyla,ömrümün kalan kısmını geçireceğim insanla tanıştırdı !!

Daha ne olsun yani bu aracın bende çok özel bir yeri var asla yadsıyamam bunu..O yüzden objektif davrandığıma emin olabilirsiniz,arabamı şu an satma aşamasındayım belkide bu yazdıklarım dolayısıyla potansiyel müşterilerimden de olabilirim ama tekrar ve son kez söylüyorum bu araba sorunlu,servisleri ise başka sorunlu...

Bunlarıda hiçbir amaç için yazmıyorum ve görmezden geldiğinizinde farkındayım ama punto fanatikliği de artık bi yere kadar yani..

iso1907
12/01/2008, 19:20
aslı hanım benım kızdıgım fıatın tuketıcıyı bıraz saf gıbı gormesı benım aldıgım arac1200 km oldu bır bucuk aylık arac tampon baglantı cıvatası pası harıc hıcbır sorun yokhatta o arıza için gıttım sevıs kalabalıktı na ıkı gunlugune arac verdıler.nım kızdıgım konu kımıne esantıyon paspas bıle vermezken kımıne nasıl 300ytl lk sıs lambası hedıye edıyor.kımının arcı dınamık actıve yol bılgısayarı takılı kmının dıreksıyon ışığı yanmıyor..... Ben arcı ıkı ay once koc indirimlı 21 aldım ıkı ay önce alanlar 23 23.5 indirimsiz aralık ayında alanlar koc indırımsız 20 ye sız kaca aldınız acaba bu nasıl anlayış. vatandas bu kadar safmıbu nasıl anlayış. kımse paryı kolaay kazanmıyor yoksa aractakı karızma acayıp bence audi a 3 te bıle boyle dış görünüş yok daha bunun gıbı ben arabamı almadan bu sıteye uye oldum resmsn araca aşık oldum hala gecelerı penceremden arabama bakıyorum cızılmesın dıye yıkatmıyorum bıle ıyık grı almısım bu arada.neyse bende arabayı almadan vaz gecıyordum az kalsın sıtede okuduklarımdan sonra ama bu fıyata bukadar karızmatık bır arac alamazdım clio yada fıesta resmen şirket calısanı aracı tabı sızinde yukarda söylediğiniz gibi uzlasıpsorunları cozmelı bu aksam işim olmadığı halde arabamla trafık durulunca gezıcem yınede herseye ragmen guzelllllllll ya GP ıyı aksamlar
akıyorum
.

PERSEUS
12/01/2008, 19:37

Güzel söylüyorsunuz ben 3 adet vw değitirdim o kadar para verdikten sonra o kadarcık hizmet versinler :) Ayrıca size Orta Anadolu Fiat 'ı tavsiye ederim. Ben orda baya ilgi gördüm. Size sunu söyliyim servisinizden şikayetiniz varsa lütfen müdürüne ya da fiatın müşteri hizmetlerine başvurun ve takip edin. Eminim onlar da kendilerini geliştirecek ve daha iyi hizmet verecekler.

pdr42
12/01/2008, 19:38
ya ben su fikre karsıyım ;
arabayı ucuz aldın yada araba ucuz bu kadaryla yetin gibi bir mantık var. yada bmv almadın fazla konusma . yani bunun acılımı paran kadar konustur. kısacası...
bunu diyen arkadasları cok merak ediyorum almıs oldukları 500 ytl lik bir lcd ekranıda olu pixel cıktıgında eminim satıcının tepesine binecektir. ee orada da söyle bir cümle kurulsa hos olurmu 500 ytl lik bir mal bu kadar olur. örnekleri uzatmaya gerek yok ama . arkadas ben vermiş oldugum paranın karsılıgını istiyorum suc mu bu.. yada birşeye kötü demek sucmu veyahutta begenmemek suc mu..?

brvhgt
12/01/2008, 20:10
bora abi fanatiklik yapıldığını sanmıyroum en fanatiklerden biir benimdir bilenler bilir ki ona rağmen ne sorunlar yaşadım hiçbirzaman körükörüne sarılmdım aracıma hepsini yazdım çizdim ama şuda var aracında sorun yaşamayanları fanatik vb gibi sorun yaşayanalrıda hadi ordan sallama vb terimler kullanmayalım ben aracımdan çok memnunum herkes gibi pekçok sorun yaşadım ama çok seviyorum abi sakın ban kızma bunu san cvp olarak yazmadım yada yazdığını üstüme alınmadım diğer markaları göklere çıkarıp fıat araçalrını kötülemek bana pek mantıklı gelmiyor neredeyse her marka aracı kullandım aile olarakta çok uç modeller hariç ne sorunlar yaşadık ne dertler çektik sormayın servislerde paramızla rezil olduk burda bakıyorum en ufak birşey kartopu gibi büyüyor sorunun ufağı büyüğü olmaz sonuçta para veriliyor ama sanki zorla satılmış yada sadece puntoda sorun varmış gibi yansıtılıyor en azından kendim için söyleyim ben servisimden çok memnunum nedersem yapıyorlar diğer markalrın servislerinde neler çektik ben 2006 mayısında trrınk para 35 milyar saydım bunu hava atmak için yazmıyorum allahın kulu bana çöp bile vermedi başakalrına neler verildi 3 tane araç götürüyoruz ne bayram ne seyran hep havagazı demek istediğim bu hediye olayı tamamen serviisn elinde olan birşey buna ne fıat karışır nede başkası kimseyi hedef almadım yada cvp niteliğinde yazmadım aracımla ilgili sorunlarıda forumda bulabilirisniz saygılar

spyofthegod
12/01/2008, 20:22
Bunda çok haklısın tamamen tanıdık meselesi kimlere istenilince neler veriliyor. Meselsa aldığın aracın 5k olanını aldım 2008 26.000.00 YTL yeterki tanıdığın olsun. Gerçi aracı daha teslim alamadık ama olsun.

tempesty
12/01/2008, 20:37
Haklısın Ertan seninle ters düştüğümüz bir nokta yok zaten sanmıyorum sende beni anladın ne demek istediğimi..Araçları aynı zamanda almışız o zamanda sorun varmış halen de var...Bu arada bende mesela Fiat Kavaklıdere'den çok memnunum arabamı oraya götürüyorum genelde..Onun dışında zaten önünden bile geçmeye değmez..

grande26
12/01/2008, 21:00
vay be ne dandik bir arabaymış bu punto ne çok dertliymişiz meğer efsane konusunda arıza olcak araçlara biniyormuşuz hadi bakalım hayırlısı
Açıkçası hiçbir sorun yaşamamış ve göğsümü gere gere geziyor olmayı çok isterdim.Yaşanan sorunlar telafi edilse de ,araca karşı büyük bir güvensizlik ve paranoya yaratıyor.Yoksa malını kötülemeyi kim ister...

brvhgt
12/01/2008, 21:04
Açıkçası hiçbir sorun yaşamamış ve göğsümü gere gere geziyor olmayı çok isterdim.Yaşanan sorunlar telafi edilse de ,araca karşı büyük bir güvensizlik ve paranoya yaratıyor.Yoksa malını kötülemeyi kim ister...

araçlar sorunsuz olacak diye bir garanti yokki hem neden güvensizlik oldu sizde benim skydome direksiyon vb parçalrım değişti hiç bir güvensizlik duymuyorum

birotteau
12/01/2008, 21:12
Ben aracimdan heryerde de belirttigim gibi memnunum. Bunu tarafsiz olmaya calisarak soyluyorum. Ama cevremdeki insanlarin Fiat'a onyargilari nedeniyle keske biraz daha para verip Opel alsaydim da cevreme daha az laf anlatsaydim dedigimde oluyor. Bu arada Opel'in de sorunsuz olmadigini tahmin edersiniz, dinledigim Opel Corsa hikayeleri burada okuduklarimdan cok daha acikli, gozyasi dolu.
Babam VW Polo kullaniyor, aldigimizin 2. haftasi calismiyordu_(0km), aku baglantisi duzgun degilmis. Simdi eminim aranizda bu cok onemli bir sorun degil diyerek VW'i savunmaya calisanlar da olabilir,sorarim onlara bu sorunun aynisi ile GP'de karsilastiklarinda neden Fiat'i savunmazlar da yerin dibine sokarlar. Kuzenim ozel VW servisi isletiyor, burada GP sahiplerinin yasadiklarindan daha komik olaylar yasiyorlar, Audi de bile. Size 3 hafta once Auto Show'da okudugum bir okur mektubunu anlatayim. Arkadasin bir tanesi 0km A3 almis. Bu arac bizimkinden bir miktar pahali hepiniz bilirsiniz. Kapilarindan tikirtilar geliyormus,Audi ve tikirti,inanilmaz. Daha inanilmazi yetkili servisin cevabi:"bu arac 3 kapi, kapılari buyuk ondan"..Audi sahibinden gozyaslariyla biten bir mektup, nasil cok acikli degil mi?

Ben GP'mden memnunum.

Herkese selamlar
ahmet

Genius
12/01/2008, 21:22
Ben aracimdan heryerde de belirttigim gibi memnunum. Bunu tarafsiz olmaya calisarak soyluyorum. Ama cevremdeki insanlarin Fiat'a onyargilari nedeniyle keske biraz daha para verip Opel alsaydim da cevreme daha az laf anlatsaydim dedigimde oluyor. Bu arada Opel'in de sorunsuz olmadigini tahmin edersiniz, dinledigim Opel Corsa hikayeleri burada okuduklarimdan cok daha acikli, gozyasi dolu.
Babam VW Polo kullaniyor, aldigimizin 2. haftasi calismiyordu_(0km), aku baglantisi duzgun degilmis. Simdi eminim aranizda bu cok onemli bir sorun degil diyerek VW'i savunmaya calisanlar da olabilir,sorarim onlara bu sorunun aynisi ile GP'de karsilastiklarinda neden Fiat'i savunmazlar da yerin dibine sokarlar. Kuzenim ozel VW servisi isletiyor, burada GP sahiplerinin yasadiklarindan daha komik olaylar yasiyorlar, Audi de bile. Size 3 hafta once Auto Show'da okudugum bir okur mektubunu anlatayim. Arkadasin bir tanesi 0km A3 almis. Bu arac bizimkinden bir miktar pahali hepiniz bilirsiniz. Kapilarindan tikirtilar geliyormus,Audi ve tikirti,inanilmaz. Daha inanilmazi yetkili servisin cevabi:"bu arac 3 kapi, kapılari buyuk ondan"..Audi sahibinden gozyaslariyla biten bir mektup, nasil cok acikli degil mi?

Ben GP'mden memnunum.

Herkese selamlar
ahmet

Örnek çok kayda değer, demek ki audi'de servis ve müşteri memnuniyeti anlayışı yokmuş demek. Ama bu arabalarımız ile ilgili beklentilerimizi (servis ve müşteri memnuniyetini) tatmin etmiyor. Kısaca kötüden örnek olmazmış, zaten burada tartışılanlarda FIAT servislerinin yaklaşımları. Ben kendi servisimden verim alamıyorsam başka servislerde neler oluyor diye teselli mi aramalıyım acaba ?

iflaholmazfan
12/01/2008, 21:27
85 model klimalı Doğanımı 94-98 arası, 93 Tempra SX imi 98-99 arası, 2001 paliomu 0 aldık 2000-2005 arası,2006 Albeamı 0 aldık 2005-2006 arası kullandım periyodik bakım harici araçlarımı hiç servise götürmedim. Dağ taş bayır neredeyse ege ve iç anadoluyu dolaştım tık demedi otomobillerim. Bence at sahibine göre kişniyor.

biloGP
12/01/2008, 21:34
Haklısınız. Geçen hafta Zincirilikuyu Birmot'a gittim servisten Şafak abiyle bu sorunları konuştum. Ama buna rağmen bir GP almak istediğimi söyledim. 1.4 95 hp yi istiyorum ama otm vites istiyorum dedim, bu araçta kronik bi sorun var mı dedim. Öyle bir araç yok ki cevabını aldıktan sonra üzülerek ayrıldım. Satışa gittim İtalya da bile yok dedi. Şimdi biraz beklemeye karar verdim. Belki ilerleyen aylarda üretime geçerler. Bir de yeni bravo yu beklemek lazım galiba. Hem işçilğin hem de kalitenin arttığını iddia ediyorlar. Bekleyip görelim derim ben.

tempesty
12/01/2008, 21:40
Sayın henüz punto sahibi olmayan Ahmet bey ; bizimde bundan önce araçlarımız oldu,bizde bindik dağ tepe bayır gezdik,ayrıca henüz sahibi bile olmamış ''0'' atlarda sorun çıkıyor,seyisler güzel çalışmıyor,üstelik henüz jokeyler o atlara oturmadan önce atlar huysuzlanıyor,benim atım sürekli kapalı garajda duruyor 2 yıl olmasına rağmen henüz 19.000 km yi de geçmiş değil çok semiz bir hayvan ama benimkide çok huysuzlanıyor..Demekki biz binmesini bilmiyoruz bu melete ya satalım gitsin en iyisi tabanway..Bilende biniyo bilmeyende kardeşim bu ne böyle yaw...

erdiyilmaz
12/01/2008, 21:48
sanırım bu konuda görüşLerini beLirtmeyen bir ben kaLdım.

forum sitemiz kuruLdugu günden bu yana, bir çok şikayet başLıkLara yansıdı, kronik sorunLar, arızaLar hakkında payLaşımLarda buLunuLdu. bu çok güzeL bir oLay. insanLarın forumumuz vasıtasıyLa bir yerLere sesLerini duyurma çabaLarını sonuna kadar destekLiyorum. ve bu ortamı bu günLere taşıyan sizLere teşekkürLerimi bir kez daha iLetiyorum.

ben herhangi bir şekiLde tofaş-fiat yetkiLisi degiLim, bazen bana soruyorLar fiat sana para mı ödüyor vs. şekLinde, böyLe bir durum asLa yok. diger marka araçLarın forumLarında da sık sık gezmekteyim. onLarın da forum yöneticiLeriyLe güzel dostLukLarımız var. ancak şunu aLtını çizerek beLirtmeLiyim ki; hiç bir markanın forum sitesinde asLa ve asla, arızasız, sorunsuz, dört dörtLük bir araç görmedim.. bir markayı vs. beğenmeyebiLirsiniz, sevmeye biLirsiniz, bu gayet normaL, ancak sürekLi kötüLemektense, "şunu yapsaLar daha iyi oLur.." şekLinde, geLişimLerine destek oLucu cümLeLer kuruLmasının daha iyi olacağı düşüncesindeyim. şu ön yargıLardan biraz oLsun sıyrıLmamız Lazım.

paspas vermediLer diye fiat'a kızanLar, servisLere sitem edenLer var, biLmiyorum beLki yaşım küçük anlayamıyorum ama bana komik geLiyor. servis paspas vermek zorunda degiL ki, promosyon yapmıştır bir dönem, sonra bitmiştir vs. igneyi karşıya batırıyorsak çuvaLdızı da biraz kendimize batırmamız Lazım, ne kadar çok eksik ararsak.. o oranda da aracımız bizi üzecektir. örnek vermek gerekirse; arka kapıLarım iki yıLdır açıLmıyor. kaç sefer servise gittim, yapıLamadı, düzen tutmadı.. şimdi ben tutup ne diye gp'yi ya da fiat'ı suçLayayım ki.. bir iki servis çaLışanının biLgisizLiği yüzünden koskoca bir markayı neden kötüLeyeyim ki? bence bazı konuLarda biraz daha toLeransLı davranabiLmeLiyiz. onun dışında bir markayı kötüLemek, bizi bir adım öteye asLa taşımayacaktır.

servis konusunda sıkıntısı oLan arkadaşLarın servisLerini degiştirmeLerini öneririm. aynı sorun için; aynı servise gitmek yerine, aynı sorun için; farkLı servis tecrübeLeri edinmenizi öneririm. müşteri memnuniyeti poLitikası çok fazLa geLişti. çevrenizde mutLaka böyLesi servisLer vardır. denemekten zarar geLmez..

sözü fazLa uzatmadan, kazasız beLasız keyifLi sürüşLer diLerim.

Genius
12/01/2008, 21:55
Erdi bey dikkatimi çekti bir kapı 2 yıldır arızalı ise bunun sorumlusu sizce kimdir? Bu kadar zaman içinde başka servisler gezmiş olduğunuzu varsayarak hala neden çözülememiştir. Bahsettğiniz sorun çokta ufak bir sorun sayılmaz. Sizi sabrınızdan dolayı tebrik ederim, ben o kadar sabredemezdim :)

Bende forumlardaki arızalar için sorulan sorulara verilen ''sen en iyisi arabayı değiştir, başka araçlarda da var ne olmuş'' gibi yanıtları çözüm üreten cevaplar olarak görmüyorum belirtmek isterim.

brvhgt
12/01/2008, 22:05
tamam o zaman son karar ne neyapıcaz arabaları komple satıyormuyuz yakıyormuyuz yada büyük bursa buluşması adı altında gplerimizle bence tofaşı basalım en etkilisi bu olurn sanırım

grande26
12/01/2008, 22:06
araçlar sorunsuz olacak diye bir garanti yokki hem neden güvensizlik oldu sizde benim skydome direksiyon vb parçalrım değişti hiç bir güvensizlik duymuyorum
Aracı aldığımızın 2. haftasında ,eşim aracı kullanırken direksiyonun arıza verip devre dışı kalması ve eşimin, tamamen hareketsiz kalan(lütfen kimse direksiyon her halikarda döner demesin-yanında ben de vardım)direksiyon sebebiyle güçlükle olası bir kazadan kurtulması(Allahtan ki o an anayoldan ara yola geçiyorduk) sizce güven kaybı için yeterli değil mi ?

Ayrıca forum üyelerden bir arkadaşımızın benzer direksiyon arızası yüzünden (bizim yine biraz olsun şansımız varmış) kaza yapması nasıl bir olaydır.Şu benim yazdığım problemi okuyan birisi ,böyle bir riski göze alıp böyle bir aracı alır mı,söyleyin Allahaşkına...

passenger84
12/01/2008, 22:07
ben gpunto yu almadan önce megane 2 citroen c4 ve peugeot 307 e bakıodum onlar içinde hep olumsuz şeyler duydum hatta sonra en az sorunlu olanı tercih ediyim dedim bianda gp de karar kıldım ve şuana kadar problem çıkarmadı maşallah yazılanları okuyorumda kötünün iyisi tabirini yakışır buluorum:)

Genius
12/01/2008, 22:09
tamam o zaman son karar ne neyapıcaz arabaları komple satıyormuyuz yakıyormuyuz yada büyük bursa buluşması adı altında gplerimizle bence tofaşı basalım en etkilisi bu olurn sanırım

Arkadaşım ben ne yaptığımı söyleyeyim.

1. Müşteri hizmetlerini arayarak şikayetimi belirtiyorum.
2. GrandePuntoTR forumunda paylaşıyorum
3. Malesef tanıdığım çevremi işin içine dahil ediyorum.
4. Hala bir çözüme ulaşamazsam kanuni yollara başvuruyorum.

erdiyilmaz
12/01/2008, 22:13
Erdi bey dikkatimi çekti bir kapı 2 yıldır arızalı ise bunun sorumlusu sizce kimdir?

arka kapıLarı çok nadir kuLLandığım için üstüne düşmedim, bunun sorumLusu var sa, o da benimdir : ) yani hemen veryansın edip, vay fiat şöyLe servisLer böyLe diye hiçbir zaman da yakınmadım.

mükemmeLi aramak, kendimizi üzmekten öteye gitmez.

spyofthegod
12/01/2008, 22:15
Sıfır kilometre bir Mercedes'ten beklentiniz nedir? (https://www.aracforum.com/1-vt3323.html?postdays=0&postorder=asc&start=0) arkadaşlar sırf bu konuyla ilgili olarak bu linki veriyorum yanlış anlaşılmasın örnek olabilir.

2002 yılında "mevcut aracım 8 yaşını doldurdu artık" düşüncesiyle otomobillere bakmaya başlamıştım. Almanyada Nisan 2002'de yollara çıkmaya başlayan Vaneo Türkiye için de çok yeniydi. Hoşuma gitmesinde Mercedes markası ve bütçemin ona yetiyor olmasının payını inkar edemem. Ancak yine de o zaman için bakmış olduğum araçlardan örneğin Renault Scenic'e göre neredeyse bir misli fazla ücret ödeyerek Vaneo'nun ilk alıcılarından biri oldum. Alır almaz Ramazan Bayramı münasebetiyle şehirlerarası yola çıkmamız gerekti. Her sey çok iyi görünüyordu. Seyahatimizi sorunsuz tamamlayıp döndük. Araca ikinci depo benzini aldiktan sonra bir sabah otomobil çok zor çalıstı. Silkeleme, vuruntulu çalisma, kirmızı ışıklarda durunca stop etme gibi sorunlar ortaya çıktı. Motor arıza lambası yandı. Daha 900-1000 km yol ancak yapmıştık. Doğruca servise gittim. Otomobili bilgisayar çıkışndan test cihazina bağladılar ve teşhis: Sulu benzin kullanmışsınız oldu.
Bu durumda hem üzüldüm, hem önemli bir arıza olmadığına sevindim, hem de benzine suyu ben katmis gibi mahcup oldum! Depoyu, yakıt yollarını temizlediler. Ücret de almadılar (Jest!). Aracı teslim ettiler.
Ancak sorun kısa aralıklarla tekrar etti ve bu arızalarda çok değisik islemler yapmaya basladilar. Artik otomobili test cihazina bağlıyor, bazı parçaları istiyorlar ve birkaç gün sonra parçalar geldiğinde tekrar gidiyor ve parça değisiminden sonra bir süre kullanıyordum. Bu arada hafifçe bozuk ve yamalı asfalt yollarda otomobilin kapı ve pencerelerinden nomalden fazla tıkırtılar geldiğini farkettim. Onları söküp içlerine çeşitli malzemeler doldurdular ancak sonuç alınamadı. Bu arada arızalar devam ediyordu. Bu islemler 2003 yazına kadar hep devam etti. Yaz rahat geçti. 2003 kışında tekrar sorunlar başladı. Ben de artik arızanın soğuk havalarda ortaya çıktığını farketmiştim. (Dikkat araç dizel değil benzinli) Bana yine sulu benzin ve benzeri açıklamalar yapılmaya devam ettikçe itiraz ettim. "Bu çevrede sulu benzini bir tek ben mi buluyorum" şeklinde çıkıştım. Bu otomobil arızalı. Yeterince uğrastigınız halde onaramadınız. Bu araci değistirin veya bedelini ödeyin dedim. O zamanlar bu konuda beni pek ciddiye almadılar sanırım. Aynı arızalarla uğraşırken 2004 mayısı geldi. Otomobilin değiştirilmesi veya bedelinin ödenmesi isteğiyle tüketici mahkemesine başvurdum.

brvhgt
12/01/2008, 22:16
Arkadaşım ben ne yaptığımı söyleyeyim.

1. Müşteri hizmetlerini arayarak şikayetimi belirtiyorum.
2. GrandePuntoTR forumunda paylaşıyorum
3. Malesef tanıdığım çevremi işin içine dahil ediyorum.
4. Hala bir çözüme ulaşamazsam kanuni yollara başvuruyorum.

dostum biraz sakin ne var bunda sadce ortaya bir espiri pattlattık hemen buna bile cvp hazır ortamı biraz değiştirelim dedik neymiş bu konu böyle

Aracı aldığımızın 2. haftasında ,eşim aracı kullanırken direksiyonun arıza verip devre dışı kalması ve eşimin, tamamen hareketsiz kalan(lütfen kimse direksiyon her halikarda döner demesin-yanında ben de vardım)direksiyon sebebiyle güçlükle olası bir kazadan kurtulması(Allahtan ki o an anayoldan ara yola geçiyorduk) sizce güven kaybı için yeterli değil mi ?

Ayrıca forum üyelerden bir arkadaşımızın benzer direksiyon arızası yüzünden (bizim yine biraz olsun şansımız varmış) kaza yapması nasıl bir olaydır.Şu benim yazdığım problemi okuyan birisi ,böyle bir riski göze alıp böyle bir aracı alır mı,söyleyin Allahaşkına...

ufuk bey sanırım gözden kaçırdınız benimd edireksiyon kutum değişti yazmıştım hemde benimki yolda abs esp ve pekçok sistemi bloke etmişti tek farkımız o zaman ve şimdi olayı dramatik hale getirip yazmamıştım sadece kutunun değiştiğini ve gerekenin yapılması gerektiği şeklind euyarıda bulunmuştum

Genius
12/01/2008, 22:24
Bu otomobil arızalı. Yeterince uğrastigınız halde onaramadınız. Bu araci değistirin veya bedelini ödeyin dedim. O zamanlar bu konuda beni pek ciddiye almadılar sanırım. Aynı arızalarla uğraşırken 2004 mayısı geldi. Otomobilin değiştirilmesi veya bedelinin ödenmesi isteğiyle tüketici mahkemesine başvurdum.

Peki mahkeme nasıl sonuçlandı ?

dostum biraz sakin ne var bunda sadce ortaya bir espiri pattlattık hemen buna bile cvp hazır ortamı biraz değiştirelim dedik neymiş bu konu böyle

Evet konu şu an fazlasıyla mesaj alıyor ve bu konuda sıkıntısı olan çok arkadaşımız varmış, paylaşımın en iyi olacağı zaman şu an. Konunun ciddiyetine binaen esprini anlayamadım, tanıştıkça birbirimiz daha iyi anlayacağımızı umuyorum, kusura bakma ;)

grande26
12/01/2008, 22:25
arkadaslar sonuçta mercedes bmw almadık.sınıfının en donanımlı aracını en ucuza aldık.ufak tefek sorunlar mutlaka olacaktır.bu sınıftaki reno dan çok daha problemsiz bir otomobile biniyoruz.

Bir arabanın ucuz veya pahalı olması ,o arabanın sahip olması gereken temel özellikleri barındırmaması anlamına gelmez.Burda tartışılan malzeme veya işçilik değil.O zaman Fiat ,Showroomlara yazsın bu araç benzerlerinden biraz daha ucuz (ki benim aldığım aracın fiyatı 33000 YTL) sorun yaşayabilirsiniz,kabul ediyorsanız buyrun...

ufuk bey sanırım gözden kaçırdınız benimd edireksiyon kutum değişti yazmıştım hemde benimki yolda abs esp ve pekçok sistemi bloke etmişti tek farkımız o zaman ve şimdi olayı dramatik hale getirip yazmamıştım sadece kutunun değiştiğini ve gerekenin yapılması gerektiği şeklind euyarıda bulunmuştum

Olayı bu kadar rahat karşılamanız da samimi olduğunuzu sanmıyorum.

brvhgt
12/01/2008, 22:39
benim samimi olup olmadığıma siz değil beni tanıyanlar karar verir asıl ben sizi samimi bulmuyorum deyip işi basitleştiremem allah allah ne yazsak yaranamıyoruz kardeşim ne dememi bekliyordun amanın öldüm bittim bayıldım ayıldımuçurumdan döndüm fıat allah belanı versin ödüm patladımı demem lazım gittim parça değişti özür dilendi garanti işlemlerim yapıldı şimdi biniyorum ne var bunda pankartmı açayım molotofmu atayım olay öyle bir noktaya getirdinizki şaşıyorum yani

tempesty
12/01/2008, 22:41
Bende açıkcası ERDİ gibi 2 yıl arka kapıların sürekli tamir edilmesine rağmen açılmamasına sabır gösteremezdim helal olsun :)

Erdi şaka bi yana da çok güzel yazmışsın sana servis değiştirme+pas pas+promosyon vb. konularda katılıyorum fakat aracın sorunlu olmamasına katılmıyorum bu bir tek arka kapı açılmaması veya herhangş bir yerinden dandik bir ses gelmesi gibi bir sorun olsa tamam der gözünü kapatır sieye çekersin ama öyle değil artık bir olur iki olur 3-4-5-6 derken birde UFUK beyin eşinin başına gelen yolda direksiyon kilitlenmesi gibi hayati bir arıza olunca,sıfır araçta eksiklikle hatayla karşılaşınca insanda sabır tahammül bırakmıyor..

Bu arızaların hepsi benim başıma gelmedi yanlış anlaşılmasın belki yarısını yaşamışımdır ama diğer yarısını yaşayan arkadaşlara da hakkaten üzülüyorum..Ben arka çamurluğu satıştan önce boyanmış araç satın aldım daha ne olsun ?? Üstelik böyle olduğu 3 bilirkişi,bir test firması ve tüketici mahkemesi tarafından kanıtlandı ve ben 1 yıl o mahkeme bu adliye şu avukat dolaştım durdum..

Buna rağmen ne sabırmış ki halen çok kötü bişey söylemiyorum..

grande26
12/01/2008, 22:50
benim samimi olup olmadığıma siz değil beni tanıyanlar karar verir asıl ben sizi samimi bulmuyorum deyip işi basitleştiremem allah allah ne yazsak yaranamıyoruz kardeşim ne dememi bekliyordun amanın öldüm bittim bayıldım ayıldımuçurumdan döndüm fıat allah belanı versin ödüm patladımı demem lazım gittim parça değişti özür dilendi garanti işlemlerim yapıldı şimdi biniyorum ne var bunda pankartmı açayım molotofmu atayım olay öyle bir noktaya getirdinizki şaşıyorum yani

Görüşünüze saygı duyuyorum.Teşekkür ederim

Genius
12/01/2008, 23:02

Başınıza gelen çok talihsiz bir olay olmuş. Elbette hiçbirimiz bunu FIAT'ın özen gostermeden yada vurdumduymaz bir üretim sonucu olduğunu sanmıyoruz. Bende hergün her sabah eşimi ve çocuğumu bırakıyorum ve akşam geri alıyorum. Bu olayı kafamda canlandırmak bile istemem. Heleki araçta yanlız olduğum durumlarda müsait yerlerde aracın limitlerini zorlarım ve devirli kullanmayı severim, heralde bende bir duvara afiş olucam :) şaka bir yana savunmaya çalıştığımız sorunların çözümündeki samimiyet ve sonuca giden çabalar. Dışarıda pek çok usta tanıdığım var, çoğuda arabanın sorununu çözmeden aracı teslim etmezler, sorunu tekrar yaparsada geri götürürüm tekrar yaparlar. Verdiği paranın yada beklediği hizmetin karşılığını almayı kim istemez. Alıyorsak mutluyuzdur zaten. Bende arabayı alırken şöför kapı fitilinde sorun var ve oradan ses alıyor ama büyütmüyorum. Konu mekanik yada yürüyen aksam olduğundan işler değişir.

Ortaya çıkan sorunlardan dolayı birbirimizden uzaklaşacağımıza yakınlaşıp destek olmamız gerekir. Kimin aracında sorun olursa olsun destek olmak için buradayız.

grande26
12/01/2008, 23:16
Başınıza gelen çok talihsiz bir olay olmuş. Elbette hiçbirimiz bunu FIAT'ın özen gostermeden yada vurdumduymaz bir üretim sonucu olduğunu sanmıyoruz. Bende hergün her sabah eşimi ve çocuğumu bırakıyorum ve akşam geri alıyorum. Bu olayı kafamda canlandırmak bile istemem. Heleki araçta yanlız olduğum durumlarda müsait yerlerde aracın limitlerini zorlarım ve devirli kullanmayı severim, heralde bende bir duvara afiş olucam :) şaka bir yana savunmaya çalıştığımız sorunların çözümündeki samimiyet ve sonuca giden çabalar. Dışarıda pek çok usta tanıdığım var, çoğuda arabanın sorununu çözmeden aracı teslim etmezler, sorunu tekrar yaparsada geri götürürüm tekrar yaparlar. Verdiği paranın yada beklediği hizmetin karşılığını almayı kim istemez. Alıyorsak mutluyuzdur zaten. Bende arabayı alırken şöför kapı fitilinde sorun var ve oradan ses alıyor ama büyütmüyorum. Konu mekanik yada yürüyen aksam olduğundan işler değişir.

Ortaya çıkan sorunlardan dolayı birbirimizden uzaklaşacağımıza yakınlaşıp destek olmamız gerekir. Kimin aracında sorun olursa olsun destek olmak için buradayız.

Beni anladığınız için teşekkür ederim.Konuyu da kendi adıma daha fazla uzatmak istemiyorum.Herkese arızasız günler diliyorum.

brvhgt
12/01/2008, 23:24
Beni anladığınız için teşekkür ederim.Konuyu da kendi adıma daha fazla uzatmak istemiyorum.Herkese arızasız günler diliyorum.

merak etmeyin anlayan anlıyor tepkinin büyüklüğü sizin daha iyi anlaşıldığınız anlamına gelmez sanırım ben az siz çok tepki verdiniz ama sorun ortak yarın başka bir konuda siz az ben çok tepki verebilirim ama bunu samimiyetsizlikle ne ilgisi var hala anlayabilmiş değilim çok tepki çok samimi az tepki az samimi güzel bir mantık iyi forumlar

Korhan
12/01/2008, 23:47
Sayın adminimiz Erdinin dediği gibi mükemmeli aramak kendimizi üzmekten öteye gitmez.

Ben arıza denilecek bişeyle karşılaşmadım şimdiye kadar ne motorda ne de herhangi bir mekanik veya elektrik aksamında.Ama son 1 haftadır aramız bozuk arabayla :)Arka süspansiyonlardan ses geliyor kasislerde. Van'da -14 C sıcaklık. Ona bağlıyorum. Hava ısınınca nolcak bakalım.
Arka kapı sorunu bende vardı ama serviste düzelttiler bir daha bişey olmadı.

Kesinlikle pişman değilim bu arabayı aldığıma . Çünkü alternatif olarak alınacak araçlarda da en az GP kadar problemler var. GP nin artısı çok. Tipi ve motorları tek başına rakiplerine meydan okuyor.
Ama bir sonraki arac tercihim bir ihtimalle farklı bir marka olabilir onu da belirtmeliyim.

brvhgt
12/01/2008, 23:55
amortisörden tümsek ve virajlardan dönerken gacırtı şeklinde ses geliyorsa amortisör kafalarıan özel bir gres sürüyorlar ses kesiliyor bendede vardı halloldu:)

murat sandıkçı
13/01/2008, 00:06
Arkadaşlar merhaba,
Bu konuyu açmakla iyimi yoksa kötümü yaptım bilmiyorum ama baktımda 4 sayfa yorum yapılmış.İlk yazdığımda burada yazdıklarımı veya sizlerin yazdıklarını ilgili kişilerin okuması dileğinde bulunmuştum.Umarım bu yazılanlar veya forumda ki diğer konular ve sorunlar ilgili yerlere ulaşır.
Kazasız belasız günler dileğiyle.
Murat SANDIKÇI

cenkeri
13/01/2008, 00:19
Cenkeri ithamların ağır olmuş üzüldüm açıkçası. Arabanla ve servisinle ilgili sorunlar yaşayabilirsin ve bunu dile getirebilrsin. bende arabamla ve servisimle sorun yaşamayan bir kullanıcı olarak düşüncelerimi dile getirdim. bunları söylediğim için Fiat ın bana ne madalya taktığı oldu nede para verdiği.......

Aslı Hanım benim amacım ne sizi nede başka birini kişisel olarak hedef almak değildi. Hatta yazdıklarımı bu topkikten bağımsız forum genelini kastederek yazdım. Yazarken başka konular içiren forumlarıda örnek yazmayı düşündüm ancak konunun dağılmaması için yazmadım. Eğer sizi hedef aldığım gibi bir kanı oluştuysada kusura bakmayın. Ancak anlattığım savaş psiklolojisi sonucu bizler biraz alıngan oluyoruz sanırım :punk0000:
Yine okuduklarımdan çıkan sonuca göre aracında sorun çıkmayıp mutlu olanlar, aracında sorun çıksada mutlu olanlar ve mutsuz olanlar var. Ben henüz yeni bir kullanıcı olduğumdan sorun olmasada eksiklierden kaynaklanan hayal kırıklığıyla birlikte çok beğendiğim bir araca sahip olmanın ve sürüş zevki ile memnun durumdayım. Ancak sadece benim konumla ilgili olarak, aynı aracın aynı donanım versiyonuyla test sürüşünü yaptığımda yol bilgisayarı 3 satırdı ve direksiyon ışıkları yanıyordu. Bizler ancak aracı satın aldıktan ve plaka işlemleri bittikten sonra görebiliyoruz. Emin olun önce görmüş olsam ya bu özelliklerin tam olduğu bir araç ister yada pire için yorgan yakıp GP almazdım. Her marka araçta sorun çıkabileceği aşikar ancak ben servise gittiğimde yanmayan direksiyon ışıkları için bundan sonra çıkacak araçlar böyle zaten sizden önce gelen 10 araçta aynı durum mevcuttu gibi 10 kişinin memnuniyetsizliğini içeren acı bir cevap yerine, sorunu çözmek adına Fiat' a dolayısıyla Tofaş' a yazılı olarak kullanıcıların sorununu iletmek ve gelen cevabı bizlerle paylaşmak yoluna gidilebilirdi. Şahsi çabalarımla edindiğim bilgiyi paylaşayım ki başkalarından istediğim paylaşımı bende yapmış olayım. Aracı satın aldığım müşteri temsilci arkadaşa sorunumu ilettim ve yardım istedim. Kendisi konuyu araştıracaktı ve sağolsun akşamüstü telefon etti başka bir bayiden ihyiyaçları olan 2008 Active GP teslim aldığını ve benim Dinamik aracımda çalışmayan ışıkların onda çalıştığını konuyu pazartesi Tofaş' a yazacağını gelecek cevaba göre hareket edeceğimizi belirtti. Gelişmeleri buraya mutlaka yazarım.

brvhgt
13/01/2008, 00:21
murat abi nerdesin yaaa ortalığı karıştırdın kayboldun casusumusun sen nesin aman abi işin şakası ortalık çok gergin sende kızma bana:)

erdiyilmaz
13/01/2008, 00:28
yok ertan abi ya, ortamın geriLdiği yok : )
sıkıntıLar her zaman diLe getiriLecek tabi ki.
biz bize sohbet ediyoruz burda : )

brvhgt
13/01/2008, 00:34
erdicim bende biraz konu dağılsın istemiştim hedf saptırıp murat abiye saldırtmak istedim puntocuları:) bunların sorumlusu o paylaşıma devam

multijet
13/01/2008, 00:41
Bence halen kuş serisinden hatırlarda kalanları da düşünerek yazıyorsunuz. Ben de ertan la aynı servise gidiyorum ve son derece memnunum. Servisteki hataları Fiat'a bildirmeden burada eleştiri yapmanın da doğru olmadığını düşünüyorum. Örneğin bugün yaşadığım sorunlar sebebi ile şikayet etmiş olduğum bir servisin yetkisinin alındığını öğrendim.
Ben aracımı severek kullanıyorum. Ben de de ufak tefek arızalar çıkmadı değil, ama bana göre tüm parçaları ile tamamen yenilenen bir araçta olası sıkıntılar bunlar. Ve hiçbir problemim çözümsüz bırakılmadı. Ben bu araca yaklaşık 80.000km dir biniyorum, şükür ki problemim olmadı. Araçların çıplak fiyatlarına baktığımda çok para verdiğimizi de düşünmüyorum, vergiyi çok veriyoruz bence.
Ben güvenlikteki 5yıldızı, performansını, düşük vergi dilimini, ucuz yedek parçasını ve ilçelerde bile servisi olmasını seviyorum.TR nin neresinde olursam olayım yolda kalmayacağımı biliyorum. Bunların hepsini bu paraya hangi marka sağlıyor. 2 aylık VW Polo da cam krikosunun halatı koptu, garantiye bile almadılar. %50 iyi niyet indirimimiş. Opel desen 2005 model arabanın turbosu İstanbul da patladı gece nöbetçi servis yok, sabahına turboya opel servisinde 1420ytl dediler, aynısını fiat parçacısında 500ytl ye aldık(doblo ile motorları aynı olduğu için).
Daha niceleri var da...
Tabi bunlar benim tecrübelerim, herkes yaşadıklarına göre düşünmekte ...
Kimse kusura bakmasın ama Bence sıkıntı fiat tan ziyade bilinçli tüketici olmamakta. Yukarıda da yazdığım gibi bazılarınız hatırlar koltuk kılıfımla ilgili bir sorun yaşamıştım. O bayiinin yetkisi iptal edilmiş adamlar daha ne yapsın, bana göre sadece burda yazmak da sineye çekmekten çok farklı değil...

murat sandıkçı
13/01/2008, 00:46
Burası fikirleri paylaşma yeri gerginliğe gerek yok diye düşünüyorum. Sevgiler

brvhgt
13/01/2008, 00:47
abi senle ilgili yazdıklarım tamamen şakaydı umarım kızmasın bana saygılar sevgiler:)

murat sandıkçı
13/01/2008, 00:50
Farkındayım sıkma canını:)

guntac
13/01/2008, 01:44
Gerçekten bol mesaj alan bir topic oldu. hatta sabah mesaj yazdıktan sonra çıktım. birkaç işim vardı. 70 km civarı yol yaptım. kavaklıdere - çankaya - oran - çayyolu hattında yoğun trafikli ve çevre yolu üzerinde aracımı kullandım. aracı kapının önüne park edip indiğimizde eşime (hafta içi eşim kullanıyor aracı) aynı sınıfta bir araç daha almamız gerekse hiç düşünmem bi tane daha alırım dedim :) evet aracında sorun yaşamayanlardanım. yaşasam gerçekten bende çok üzülürdüm. hatta ençok üzülen kişi olabilirdim. dilerim aracımız bundan sonra da bizi üzmez. bu dileğim servisleride kapsıyor :)
bence bilinçli tüketici olmak sanırım çok önemli. bu aracı almadan önce eşimin isteği ile yeni corsa ile başlamıştık. araç gelir gelmez işlemleri başlatılmadan kontrol ederek satışın iptalini istemiştik. (satışta ifade edilen teknik donanıma sahip olmadığını farkettiğimiz için) aynı kontrolü bu aracı alırken de yaptık. araç bayiye gelince işlemlere başlanmadan kontrol etmek istediğimizi söyledik ve öyle de yaptık. problem çıksaydı ya problemin giderilmesini ya da satış iptalini isterdik. corsa içinde satış iptalinden önce eksiklerin giderilmesini talep etmiştik.

Henüz bir servise gitme durumumuz olmadı. dilerim periyodik bakımlar dışında da kimse gitmek zorunda kalmasın. gidince nasıl karşılanırız onu da göreceğiz. Sanırım en önemlisi çıkan problemlerin gideriliyor olması ve servislerin gerekli özeni göstermesi.

saygılarımla.

Linos
13/01/2008, 10:09
14 aydır GP sahibiyim. Bu süre zarfında ufak tefek sorunlar yaşadım ve yenilerini yaşamaya devam ediyorum. Ancak hiç bir zaman bundan dolayı aracımdan soğumadım. Bu fiyat ve donanımla alabileceğimin en iyisiydi. Eniştemin, 2 katından fazla fiyatla aldığı araçta bile olmayan özelliklerin benim aracımda olması her zaman göğsümü kabarttı. Aracıma binen birinin, "vay be, ne çok ışığı varmış bunun" diyerek elektronik donanımı yüceltmesi ya da buzlu otoparktan zar zor çıkan komşunun pahalı aracının ardından ASR sayesinde rahat rahat çıkmak yüzümde mutlu bir tebessüme neden oldu...

Bu forumda bir çok sorun okudum, bir çoğunu da bizzat yaşadım. Ama her zaman GP aşkı ağır bastı. İyisiyle, kötüsüyle sevdim ve ona bir insanmış gibi davrandım -ki çoğu insanı eksiklerine rağmen sevmeye devam ederiz.

Yukarıda yazdıklarım kişisel duygulardır. Benim bir otomobilden beklentim daha az belki. Kusursuzluğu aramadım hiç... Beklentisi yüksek olan da haklıdır, nihayetinde her insan aynı değil...

pascal1903
13/01/2008, 12:51
arkadaşlar biraz fazla abartmıyormusunuz benim henüüz bir puntom yok ama 2 hafta içinde alaçagım inşallah bütün firmaların forum sitelerini gezdim hepsinde degişik sorunlar çıkıyo opel gibi bir markada bile o kadar çok sorun var ki daha 150 km de yolda kalan birkaç kişi okudum clio III ün de forum sayfası var bir ziyaret edin isterseniz puntolarınızın degerini bilin kazasız cezasız günler

quixotic2
14/01/2008, 12:45
Aslı Hanım benim amacım ne sizi nede başka birini kişisel olarak hedef almak değildi. Hatta yazdıklarımı bu topkikten bağımsız forum genelini kastederek yazdım. Yazarken başka konular içiren forumlarıda örnek yazmayı düşündüm ancak konunun dağılmaması için yazmadım. Eğer sizi hedef aldığım gibi bir kanı oluştuysada kusura bakmayın. Ancak anlattığım savaş psiklolojisi sonucu bizler biraz alıngan oluyoruz sanırım :punk0000:
Yine okuduklarımdan çıkan sonuca göre aracında sorun çıkmayıp mutlu olanlar, aracında sorun çıksada mutlu olanlar ve mutsuz olanlar var. Ben henüz yeni bir kullanıcı olduğumdan sorun olmasada eksiklierden kaynaklanan hayal kırıklığıyla birlikte çok beğendiğim bir araca sahip olmanın ve sürüş zevki ile memnun durumdayım. Ancak sadece benim konumla ilgili olarak, aynı aracın aynı donanım versiyonuyla test sürüşünü yaptığımda yol bilgisayarı 3 satırdı ve direksiyon ışıkları yanıyordu. Bizler ancak aracı satın aldıktan ve plaka işlemleri bittikten sonra görebiliyoruz. Emin olun önce görmüş olsam ya bu özelliklerin tam olduğu bir araç ister yada pire için yorgan yakıp GP almazdım. Her marka araçta sorun çıkabileceği aşikar ancak ben servise gittiğimde yanmayan direksiyon ışıkları için bundan sonra çıkacak araçlar böyle zaten sizden önce gelen 10 araçta aynı durum mevcuttu gibi 10 kişinin memnuniyetsizliğini içeren acı bir cevap yerine, sorunu çözmek adına Fiat' a dolayısıyla Tofaş' a yazılı olarak kullanıcıların sorununu iletmek ve gelen cevabı bizlerle paylaşmak yoluna gidilebilirdi. Şahsi çabalarımla edindiğim bilgiyi paylaşayım ki başkalarından istediğim paylaşımı bende yapmış olayım. Aracı satın aldığım müşteri temsilci arkadaşa sorunumu ilettim ve yardım istedim. Kendisi konuyu araştıracaktı ve sağolsun akşamüstü telefon etti başka bir bayiden ihyiyaçları olan 2008 Active GP teslim aldığını ve benim Dinamik aracımda çalışmayan ışıkların onda çalıştığını konuyu pazartesi Tofaş' a yazacağını gelecek cevaba göre hareket edeceğimizi belirtti. Gelişmeleri buraya mutlaka yazarım.

umarım problemleriniz biran önce çözülür.

OzzY
14/01/2008, 13:02
şu son günlerde nedense bir problem patlaması yaşandı.
birden aracından mutlu olanlar şikayet etmeye başladı umarım sonu hayrolur...

Ben bu tip başlıkları okudukça mutlu oluyorum nekadar sorunsuzmuş diye...
şubat 2006da trafiğe çıktı mart gibi tıkırtı burcu değişti
şubatta yıllık bakıma girdi sadece yağ ve yağ filtresi değişti
temmuzda devlumbaz parçalandı garantiden değişti...

demekki ben ya çok şanslıymışım yada fiat bana özel üretmiş...
nerdeyse 2 sene oldu beni tek üzen davlumbaz olayı oldu...

Korhan
14/01/2008, 15:15
Hadi size bi kaç şikayet kopyalayım da moraliniz düzelsin :dj:

"Bundan yaklaşık 1,5 yıl önce Opel Odak Topkapı’dan 2006 model sıfır Astra 1.3 cdti aldık. Almamızla beraber servisten bir türlü çıkamadık. Sorunsuz olsun diye sıfır alalım, kaliteli olsun diye biraz daha para vererek Opel aldık. Ve sorunlar başladı.

1, Aldıktan bir süre sonra direksiyondan sesler gelmeye başladı. Cim denen parça değişti direksiyonda revizyon yapıldı.

2, Kapı kolları çekince tutuklu kalıyordu geri gitmiyordu. Yağlandı ama aracımın kaportasında yağ akma izleri oluştu.

3, Araba üretimden dolayı kaynaklanan içersine çok şiddetli rüzgar alıyor. Yani 100 kilometre hızı aşınca aracın içersinde rüzgar uğultu sesi oluşuyor.

4, Aracıma 2 defa yağ ilave edildi. 2000 kilometrede gelin yağ ilave edelim dediler, gittim ilave ettiler. Fakat sonra belirgin şekilde yağ eksiltti, yağ lambası yanmamasına rağmen bu konuda hassas olduğum için çubuğa baktım ve yarım gösteriyordu. Servis de yağın eksik olduğunu kabul etti ve bir kere daha yağ ilave etti. Bu sefer de yağ fazla gösteriyor sanırım servis yağı fazla koydu.

5, Aracımda ön ve arka stop lambaları içten buğu ve nem yapıyor. Servis yalıtım yaptık sorun giderildi dedi. Fakat hala buğu ve nem yapmaya devam ediyor.

6, Aracımın marş motoru, üretim hatası olduğundan ve sabahları marş yapmadığından dolayı değiştirildi.

7, Uzun yolda giderken aracım devirlenmeme ve 120 kilometreyi geçmem sorunu yaşattı. Servis turbomun bozulduğunu söyledi. Turbo da revize oldu.

Servisin dediği; bu hataların hepsi ürün hatası, kullanıcı hatası sıfır. Evet aracım şu anda 18000 kilometrede. Dıştan sıfır gibi. Ama içi beni dışı başkasını yakıyor. Servisin her servis sonu bana dediği bir daha aracınızda sorun çıkmayacak. Aracımın servis kayıtları Opel Odak Topkapı’da mevcut. Ama bu sorunlar beni araçtan iyice soğuttu. En önemlisi de aracımın garantisinin bitmesine 3 ay var. "

"Sıfır aldığım 2006 model Toyota Corolla Terra aracımla otobanda 140 kilometre hızla giderken sol önden bir gürültü geldi. Önce lastik patladı sandım 150-200 metre ileride durduğumda baktım ki, sol ön çamurluk davlumbazı düşmüş. Geri baktığımda asfaltın ortasında kocaman bir plastik parçası. Bir kazaya sebebiyet vermemek için koşarak gidip aldım.

Batıkent’teki lider Toyota servisine götürdüm, yapmadılar, kullanıcı hatası deyip garantiye girmez dediler. İstanbul'a Toyotasa’ya telefon ettim benden resimlerini istediler. Gönderdim, kısa bir süre sonra cevap geldi, biz servisle görüştük kullanıcı hatasıymış dediler, onlar da garanti kapsamına girmiyor dediler. Size soruyorum bir sürücünün çamurluk davlumbazıyla ne işi olur, nasıl bir anlayış bu? Uyduruk birkaç plastik pimle tutturulmuş hepsi de dökülmek üzere. Sağ davlumbaz da düşecekti kendim vida uydurup vidaladım. Bu mu dünyaca ünlü Toyota güvencesi, aldığıma bin pişman oldum.% "

"Volkswagen denilince aklıma hep olumlu şeyler gelirdi. Sağlamlık, uzun ömürlü olması, kaliteli olması, sorunsuz olması, mühendisliğinin iyi olması gibi sıralayabiliriz. Ama hepsi hikaye. İlk defa VW kullanan biri olarak sanırım bu da son olacak. 2006 yılında sıfır olarak aldığım ve inanılmaz derecede özen gösterdiğim aracımda sayısız problemler çıktı.

Debriyajından ses geldi, parça değiştirdiler ama şu an yine yapıyor. Camlardan ses geliyor, çözüm yok. Ön konsoldaki plastik parçalardan ses geliyor, çözüm yok. Durduk yere stop ediyor, boğaz kelebeği dendi, temizlettik yine stop ediyor. Motor kulakları yüzünden motor bolgu aşırı ses yapıyordu. Yaptılar, yine geliyor. Bagajın inip kalkmasını sağlayan amortisörlerin üstündeki plastik parça kapalı garajda duran arabamda durduk yere çatlıyor. Değiştirdiler. Yine çatladı. Götürdüm ama bir defa verdik, artık veremeyiz diyorlar.^^ "

quixotic2
14/01/2008, 15:21
o zaman bizi İETT paklar arkadaşlar. hiç kastırıp moralimizi bozmayalım :)

Korhan
14/01/2008, 15:21
Sağlam denilen Alman arabası VW

"Şirketimizin almış olduğu üç adet Volkswagen araç (2006 model Passat, Jetta ve Polo) bulunmaktadır. Tümünün bakımları yetkili servislerde yapıldı. Her birinde ayrı problemler var. Aldığımız araçlardan 2006 Trendline Polo 36.000 kilometrede. 30.000’de bakımı için gitmiş olduğu Tamaş servisinde şikayetlerimiz dile getirildi. Ancak neredeyse hiçbir sorun giderilmedi.

Frene bastığımızda titreme yapıyordu, şu an titreme daha da artmış durumda. Motor su eksiltmeye devam ediyor. Ön takımdan gelen sesin onarımı sonrasında ses iki katına çıkmıştı halen bu sorunlarımız devam ediyor. Aracın sağından solundan gelen sesler rahatsızlık verici. 30.000 kilometre boyunca kullanmış olduğumuz silecekleri değiştirmelerini istemiştik. Eskileri, yeniye göre çok daha iyi temizliyordu.

Görüşmüş olduğumuz müşteri temsilcisi aracınızı getirin bakarız dedi. Kendilerinden aracı aldırmalarını talep ettik ancak geri dönüş olmadı. Birkaç kez denememize rağmen ilgilenen olmadı. Şubat 2008’de aracımızın garantisi bitiyor.

Araçtaki problemler ve Volkswagen servisinin ilgisizliği nedeniyle Volkswagen markasına güvenimiz firmamız adına inanılmaz sarsılmış durumdadır. Ödemiş olduğumuz servis ücretini kesinlikle hak ettiklerini düşünmüyoruz. Bir sonraki araç alımlarımızda tercihimizi farklı markalardan yana kullanmayı düşünüyoruz. % "

femoli
14/01/2008, 15:44
Buyrun size örnekler eline sağlık korhan daha bunlar gibi niceleri var ...

FoR_ReaL
14/01/2008, 16:44
2. haftaya daha yeni başladım ve aracımdam inanılmaz memnunum. Şua ana kadar tek sıkıntı kumanda ışıları idi onunda sigortası atmış sorunu çözdüm.

Bazen bu tip sitelerde insan yazılanları okudukça kendi araçlarını ile olan durumlarını abartıp kara mizaha çevirebilirler burdada biraz öyle olmuş. aldığımız cep telefonundan tutunda beyaz eşyaya kadar sorun yaşıyoruz. sanırım kimse bana yada bize kesinlikle arıza yapmayan yada bozulmayan bir ürün gösteremez. :)

quixotic2
14/01/2008, 16:52
işte olay budurrrrrr.... :) varmı hiç bozulmayan, arıza yapmayan bir eşyanız. ?

volkanmet86
14/01/2008, 21:08
şimdi şöyle bişey var...arkadaşlar diğer modellerin araçlarındaki problemleri yazmış. bi kere başka araçların sorunlarını yazıp "oley be onlar da bozuluyormuş" gibi bi tututm yanlış. 2.si başka araçlarında problem çıkarması punto yu sorunsuz bi araç haline getirmez. bugün bi vosvosun arıza çıkarması daha muhtemeldir çünkü daha fazla araç satmaktadır. burada kaçtane punto var ki? onun için diğer araçların sorun çıkarmasının arkadaşın sorununa bi çözüm sağladığını hiç zannetmiyorum...

extanbul
14/01/2008, 21:34
arkdaşlar ben punto kullanıcısı olarak daha aranıza teşrif edemedim. ama kısmetse bugun 1,3 90 bg active araç için başvurduk ve kısmetse çarşamba perşembe bende olacak. işallah. bu arabalar kul yapısı ve kompleks aletler. ve şu an citroen C4 kullanıyorum emin olun onda da var sorunlar ve daha 5 aylık araç.işallah grande puntomda olmaz çok can sıkıncı olaylar. yoksa arabadan tıkırtı geliyormuş,ışık yanmıyormuş bunlar fazla önemli değil.ama allah korusun bir kazaya sebebiyet verecek derece de sorun yok sanırım. kimse de. işallah ta olmaz.

Korhan
14/01/2008, 22:02
şimdi şöyle bişey var...arkadaşlar diğer modellerin araçlarındaki problemleri yazmış. bi kere başka araçların sorunlarını yazıp "oley be onlar da bozuluyormuş" gibi bi tututm yanlış. 2.si başka araçlarında problem çıkarması punto yu sorunsuz bi araç haline getirmez. bugün bi vosvosun arıza çıkarması daha muhtemeldir çünkü daha fazla araç satmaktadır. burada kaçtane punto var ki? onun için diğer araçların sorun çıkarmasının arkadaşın sorununa bi çözüm sağladığını hiç zannetmiyorum...

Odd nin resmi verilerine göre VW 2007 yılında 26.739 binek araç satmışken, Fiat 36.516 binek araç satmış. Ve GP elbette ki Polodan çok daha fazla satılıyor. Diğer markaların sorun çıkarması GP yi etkilemez tabi ama en azından bu değilde şu markayı alsaydım böyle olmazdı düşüncesini ortadan kaldırır.

brvhgt
14/01/2008, 22:05

dostum o örnekleri verirken oley bunlardada var diye yada bahsettiğin psikolojyle vermedik bundaki amaç görüldüğü üzere sadece punto veya belli bir marka değil her marka ve modelde sorun çıkma olasılığı hatta çıkması yani amanın dur bulalaım bir ikitane daha da kendimizi rahatlatalım kandıralım yada temize çıkalım derdimiz olmadı olmazda ben bu forumda türkçe yazıyorum çiizyorum bneimde tonlarca sorunum oldu diye yazdım ama kimse sorun ne olmuş çözülmüşmü çözülmemişmi derdinde değil sürekli kulp takma yok şöyle oldu yok böyle oldu bir sorun için tek konu açılıyor hop başkası bir tane daha öbürü bir tane daha ne oluyor vayyy bu ne sorunlu alet

ABNEW
14/01/2008, 22:40
Fiat ın ''Tr Önyargısından'' kurtulması için sattığı araçların 1 tanesinin bile en ufak bir arıza ya da sorun çıkartmaması gerekiyor.Tabi bu da imkansız.Fiatın da Vw gibi Opel, Ford vb. üretimi araçlar gibi arıza çıkartan üretimleri kesinlikle olacak.Dolayısıyla bu önyargıyla yaşamaya devam:):)

spyofthegod
14/01/2008, 22:43
İnsanları memnun etmek en zor iştir. Buradan da anlaşılacağı üzere Fiat bunu büyük bir özenle yapıyor.

Little F.K
14/01/2008, 23:00
Benim gözlemlediğim olay,geçen yıl sitemiz bu kadar kalabalık değildi,Dolayısıyla sahip olunan araç sayısıda azdı.Ayrıca site yeni kurulduğu için,araba yeni olduğu için herkesin içerisinde bir heves vardı ve bu heves sorunları görmezden gelmemize,üstünde fazla durmamıza neden oluyordu.

Ne zaman ki site büyümeye başladı,araba sayımız da artmaya başladı,bu sefer farklı sesler çıkmaya başladı.

Önceden siteninde psikolojik etkisi ile sorunları kimse önemsemiyordu ama sorunlar ortaya çıkmaya başladığından beri,herkes kendi sorunlarını yavaş yavaş ortaya koymaya başladı.

Özellikle 2007'nin ikinci yarısı itibarıyla Punto problemli konularda artış olduğunuda görebiliriz.

Ben üniversite öğrencisiyim,7 ay içinde 20 den fazla servise girdim.Bi arabaya bu kadar ayıracak vaktim yoktu,sattım gitti.

Bu sınıfta bu paraya en kalitesi bu demekte çözüm değil ki.Sonuçta bu araba rakiplerinden 2-3 milyar daha ucuz.10 mılyar ucuz değil ki.

Bence araba tercih ederken hangi ülkenin aracı olduğuna dikkat etmek gerekiyor.Bu araba İtalyan dolayısıyla sert susp,basit işçilik,iyi bi motor mantığı var.Süsp sertliği ve özensiz işçilikle dağılmalar ve sorunlar japon ve almanlara göre daha kolay gerçekleşiyor.

brvhgt
14/01/2008, 23:03
sence böyle bence böyle değil 2 sene oldu 5 cm yayla kullanıyorum daha dağılmadı

spyofthegod
14/01/2008, 23:16
Benim gözlemlediğim olay,geçen yıl sitemiz bu kadar kalabalık değildi,Dolayısıyla sahip olunan araç sayısıda azdı.Ayrıca site yeni kurulduğu için,araba yeni olduğu için herkesin içerisinde bir heves vardı ve bu heves sorunları görmezden gelmemize,üstünde fazla durmamıza neden oluyordu.

Ne zaman ki site büyümeye başladı,araba sayımız da artmaya başladı,bu sefer farklı sesler çıkmaya başladı.

Önceden siteninde psikolojik etkisi ile sorunları kimse önemsemiyordu ama sorunlar ortaya çıkmaya başladığından beri,herkes kendi sorunlarını yavaş yavaş ortaya koymaya başladı.

Özellikle 2007'nin ikinci yarısı itibarıyla Punto problemli konularda artış olduğunuda görebiliriz.

Ben üniversite öğrencisiyim,7 ay içinde 20 den fazla servise girdim.Bi arabaya bu kadar ayıracak vaktim yoktu,sattım gitti.

Bu sınıfta bu paraya en kalitesi bu demekte çözüm değil ki.Sonuçta bu araba rakiplerinden 2-3 milyar daha ucuz.10 mılyar ucuz değil ki.

Bence araba tercih ederken hangi ülkenin aracı olduğuna dikkat etmek gerekiyor.Bu araba İtalyan dolayısıyla sert susp,basit işçilik,iyi bi motor mantığı var.Süsp sertliği ve özensiz işçilikle dağılmalar ve sorunlar japon ve almanlara göre daha kolay gerçekleşiyor.

Bu söylediğine eski bir örnek vereyim. Forumda gezerken rastladım. https://forum.grandepuntotr.com/genel/1097-grandepunto-almayi-dusunenler.html

Little F.K
14/01/2008, 23:19
Buda senin fikrin abi bişey diyemem.Benim 3.5 cm H&R ile oynamayan yeri kalmamıştı.

Sen bi arabanın 7 ayda 20 den fazla servise girmesine de normal diyorsan onada birsey diyemem.

Bu arada senin söylediğin birşeye inanmaya başladım,emotion larda active ve dynamicler kadar problem yok.

Tıpkı 1.6 passatlarda olan debrıyaj problemlerinin,soyulma yıpranma problemlerinin 1.8T da olmaması gibi.

Spyofthegod:

Tamda anlatmak istediğim buydu :)

FoR_ReaL
14/01/2008, 23:21
Bugün arkadaşımın 307' sini servise çağırdılar. Mektp geldi ve sorunun ne olduğu bildirilmeden acilen tüm seri servise çağrılmış aracını bugün götürdü ve hala servisden konu hakkında bir bilgi yok

brvhgt
14/01/2008, 23:24
fırat kardeş ben hiçbirzaman normal diye savunmadım bende en az senin kadar gittim ama sorunum çözüldü biraz önce alsancaktan sahil yoluyla çeşme otobana çıktım box yay 17 jant ne varsa yüklendim 180 190 tık yok süper zevk alıyorum bu arabdan yol tutuş süper ama bu demekki sorunlarını görmezlikten gelicem halloldu herşey yolunda emotıon olayınında sonuna kadar erkasındayım bu her firmada böyledir

spyofthegod
14/01/2008, 23:28
fırat kardeş ben hiçbirzaman normal diye savunmadım bende en az senin kadar gittim ama sorunum çözüldü biraz önce alsancaktan sahil yoluyla çeşme otobana çıktım box yay 17 jant ne varsa yüklendim 180 190 tık yok süper zevk alıyorum bu arabdan yol tutuş süper ama bu demekki sorunlarını görmezlikten gelicem halloldu herşey yolunda emotıon olayınında sonuna kadar erkasındayım bu her firmada böyledir

Konuyla alakası yok ama normalde araçlarımızın yaptığı son hız nedir. 180 190 görünce şaşırdım. Benim şu andaki punto 170 sonra kadran 175 e kadar geliyor sonra tık yok oda yokuş aşağı.

brvhgt
14/01/2008, 23:32
bne düz otobnada gördüğüm hızı yazarsam yeni bir polemik olur ama şunu söyleyim 5 i iyice birtirip öyle altıya al birde km yükseldikçe son hızda artıyor ilk başlarda pek atak değildi ama benimki 40000 barajında:)

Little F.K
14/01/2008, 23:34
Konuyla alakası yok ama normalde araçlarımızın yaptığı son hız nedir. 180 190 görünce şaşırdım. Benim şu andaki punto 170 sonra kadran 175 e kadar geliyor sonra tık yok oda yokuş aşağı.

Benim astra'da sizin motorun aynısı var 90 bg lik 190-200 arası değişiyor.200 yukarısını hiç görmedim daha.

bne düz otobnada gördüğüm hızı yazarsam yeni bir polemik olur ama şunu söyleyim 5 i iyice birtirip öyle altıya al birde km yükseldikçe son hızda artıyor ilk başlarda pek atak değildi ama benimki 40000 barajında:)

Ertan Abi yazarmısın hızı.Zaten her taraf polemik :)

brvhgt
14/01/2008, 23:35
ben azıcık söyleyim 200 rahat geçiyor:)

spyofthegod
14/01/2008, 23:38
ben azıcık söyleyim 200 rahat geçiyor:)

Vaybe iştahım kabardı ciddi 200 geçiyorsa süper. Arabayı kendim gidip alıcam heralde daha dayanamıyacam.

Little F.K
14/01/2008, 23:38
Maşaallah :)

Ben 6 ayda 11000 km oldu ama adam akıllı uzun yol yapmadım.Hep istanbul içi 200 üstüne çıkamadım.

brvhgt
14/01/2008, 23:48
izmirde çeşme otobanının üçkuyular narlıdere gişeler arasını bilenler bilir o düzlükte 5 te 160 170 arasını görüyorum 6 da 210 geçiyor yanılma manılma anlamam ne gösteriyorsa o ayrıca n95 gps açıkken hız göstergeleri büyükn oranda tutuyor umarım polemik olmaz dediğim gibi araçta box var yay var 17 jant 205 45 her depoda würth katkı var:) var oğlu var

yucelakar
15/01/2008, 00:19
sizde haklısınız ama sizi kontroliçin çağırmışlardı sanırım sorunçıkmadan tedbir almışlar en azından sorumluluk almışlar bu tip hatalar her firmada varyada olabilir diyecem ve yine pekçokkişi bana kızacak işçilik ve malzeme kalitesi çok tartışılsı bunun sonunu bulamayız bence sınıfının standartlarında sonuçta diğer aynı sınıf araçlarda aynı malzeme ve kalitede yalnız şuna katılmıyorum fıatı tofaş değil tofaşı fıat kuırtarmıştır nekadar kızarsanız kızın fıat şuanda avrupada satışlarda ilk 5 te toplamda sorun burda tofaşta yani sanayici zihniyetinde ne diyim geçmiş olsun ama tofaş bu kolay kolay değişmez şunuda belirteyim çokkızdığım zamanlar oldu ama hiç pişman değilim iyiki almışım puntomu
murat arkdaşımız 2005 yılında (2004 te olabilir) fiat ın zararının çok büyük oranda türkiye de satılan doblo lar sayesinde düşürüldüğünden bahsediyo yani tofaş ın fiat ı kurtardığı doğrudur

ABNEW
15/01/2008, 00:23
Fiat ı kara geçiren denildiği gibi Doblo, GP ve General Motors la olan evliliğin bitmesi:)

brvhgt
15/01/2008, 00:26
murat arkdaşımız 2005 yılında (2004 te olabilir) fiat ın zararının çok büyük oranda türkiye de satılan doblo lar sayesinde düşürüldüğünden bahsediyo yani tofaş ın fiat ı kurtardığı doğrudur

doblo bir basamktır sanki dobloyu tofaş kendimi üretti durup dururken heralde avrupada dünyada bu aracı tofaş diye almadılar fıat diye aldılar ha burda ha italyada doblo başarılı bir arçtır ayrıcafı at sadece otomobil üretmiyor italya demek fıat demek elinde zarar eden pek çok girişimi sattı mesela torinodaki kayak tesislerini ayrıca gm den ayrılarak hisselerinin karınıda alıp yoluna devam etti neredeyse juventusu bile satacaklardı tofaşa kuş serisini bitirin bitirmezseniz fabrikayı bırakın çekin gidin diyende fıattır zorla kalktı kuş serisi

Korhan
15/01/2008, 08:35
Juventus Fiat'ın mı?

grande26
15/01/2008, 09:37
Arkadaşlar(Puntistler),İnsan sevdiğini yerden yere vururmuş ! Her ne olursa olsun(bir takım can sıkıcı arızalar yaşamış olsam da) aracımı seviyorum.Onu adeta ailemden bir bireymiş gibi görüyorum.Sanırım bizim araçlarımıza olan kızgınlığımız ,dersine iyi çalışmayan evlatlarımız gibi(gerçi maşallah kızım zehir gibi)Böyle karakter sahibi bizi sevindiren de üzen de araçlara sahip olduğumuz için hepimiz aslında çok şanslıyız.Neredeyse fanatizm sınırında araçlarını seven ve laf söyletmekten haz etmeyen arkadaşlarımızı da çok iyi anlıyorum.Yeri gelip kendimizin de acımasızca eleştirdiği bizlerin araçlarımızla olan duygusal bağı bozamayacağı görüşündeyim.Ben biraz da nazara falan geliyoruz diye düşünüyorum.Artık memnuniyetlerimi ve övgülerimi uluorta söylememeye gayret ediyorum,bol bol döşemeyi kaşıyorum..Hepimize kazasız ,belasız,esenlikle sürüşler..

Genius
15/01/2008, 09:44
Aşk başka iş başka, sorun yaratan ve sizi mağdur eden firmalar varsa mümkün olan her şekide peşini bırakmamak lazım. Arabada olsa, cep telefonuda olsa, televizyonda olsa farketmez.

ekorkut
15/01/2008, 09:45
Benim de araba daha 1000 km de iken antalya alanya arasında dümdüz yolda kasmadan 6 ıncı viteste 180 gördü ben çektim. Sanki biraz daha gidecek gibiydi. Şimdi 2200 km yi geçti ve performansı o zamankine göre bile daha iyi. Yani her geçen km daha da açılıyor araba.

Esas konuya gelinirse, bundan önceki işyerimin patronunun yeni volvo s40 ı vardı. Aynı direksiyon kitlenme sorunu onda da olmuştu ve büyük kaza atlatılmıştı. Demek ki her arabada olabiliyor böyle sorunlar. Allah kimseye kaza bela vermesin.

Bu arada benim de arabamda sorun bile denilemeyecek ufak tefek kalite hataları var. Ön havalandırma ızgaraları anormal kalitesiz. Sattığım 10 senelik tempram da bile çok daha kaliteli hissi veriyor çatırtı çuturtu çıkarmıyordu. Pazar günü showroom da yeni tjet GP ye oturdum onda da aynı dandiklikte maalesef. Ayrıca havalandırma kumandalarının bulunduğu çerçevenin yüzeyinde her elimi attığım zaman hissettiğim plastik kabarması gibi bir çapak var. Bunu da ileteceğim değiştirilmesi için. Arabanın tavanında ön camdan arka cama kadar boylu boyunca uzanan iki plastik şeridin teki kalktı. Teslim alırken kalkıktı da yola çıkacağım için özen göstermedim. Yapıştırılması lazım. Daha 2000 km yi yeni geçmiş olmama rağmen arabanın düz gitmesi için direksiyonu çok hafif sağa eğimli tutmam gerekiyor. Fakat sağa sola çekme yok. Belki bir ayar icap edebilir. Bir de havalandırma üfleme şiddeti çok yeterli gelmedi bana bindiğim diğer arabalara göre. Siz ne dersiniz?

En son olarak da bir arkadaşın daha Active 90 HP lik sipariş ettiğini okudum bir önceki sayfada. Yazabilir mi acaba onda 3 satır bilgisayar ve boyalı ayna var mı?

Genius
15/01/2008, 09:52
Arabanın tavanında ön camdan arka cama kadar boylu boyunca uzanan iki plastik şeridin teki kalktı. Teslim alırken kalkıktı da yola çıkacağım için özen göstermedim. Yapıştırılması lazım.

Aracımı teslim almak için gittiğimde aynısı bende de vardı, söyledim ve teslim alırken birşey yoktu. Sonradan yine kalkmaya başladı. Ucunu kalkan yönün tersine iyice kıvırarak yeniden oturtun, hatta az miktarda silikonda sürebilirsiniz düzelecektir.

fatihsen67
15/01/2008, 10:10
Bu arabayı almam büyük hataydı. Eminim bana katılanların sayısı çok fazladır.

Genius
15/01/2008, 10:21

Size nacizane tavsiyem eğer sorunların çözümünde bir sonuca ulaşılamayacağına inanıyorsanız ve aracınızdan artık zevk almıyorsanız ''satmak'' olacaktır. Yoksa para verip zevk yada ihtiyaç için aldığınız bir arabadan dolayı sinir sahibi olmanıza gerek yok ;)

brvhgt
15/01/2008, 11:52
Hocam Söylediklerine katılmıyorum. Bizlere Tofaşı yada Fiatı savunman anlamsız...

allah allah ay burda ben nerde tofaşı fıatı savundum ya ben ters okuyorum yada siz nerden ne sonuç çıktı evet fıat heray bana 10 milyar veriyor gir heryerde beni savun diye heyallahım şurda yazdıklarımın hangisinde fıatı svundum sadec kendi arcımdan örnekler vererk konuştum hiçbir zaman işkembeden sallamadım

femoli
15/01/2008, 12:07
Kesinlikle eğer araçtan soğuduysanız değiştirmenizi tavsiye ederim ben çıkardığı sorunlar yüzünden satma tarftarı değilim ne zaman yeni daha üstün bir araç alırsam o zamn satmayı düşünürüm oda sadece sıfır honde type-r :D inşallah

microab
15/01/2008, 21:10
Şimdi bu araca biniyorsak,morali daha da fazla bozmanın anlamı var mı arkadaşlar.

Kendi negatif elektriğimizi başkalarına da geçirmenin anlamı yok.

Durmadan temcit pilavı gibi ortaya getirip-kötü-bozuk-kahretsin demenin manası yok...

spyofthegod
15/01/2008, 21:35
Benim 2004 Model olan Puntom şimdiye kadar normal servis ihtiyaçları hariç hiçbir problem çıkarmadı. Gelecek olan Gp dende bu performansı bekliyorum.:notworth:

murat sandıkçı
15/01/2008, 22:54
'Çok pişmanım' başlığını yazarak başlattığım bu konu artık fikir alışverişi olmaktan çıktı, tartışmaya dönüştü.Bu forumda ki amaç insanların birbirine destek olması sorunlarını paylaşması değilmi.Bakıyorumda artık olay 'YA SEV YA TERKET' muhabbetine döndü.Bence birbirimizi kırmadan üzmeden yazmaya devam edelim.Konuyu yine Gp'ye getireyim.
Benim araçım bugün itibari ile 300 km oldu ve beni yine servis cağırdı daha önce 100 km de gitmiştim.Frenlere bakmak için çağırmışlar.Bugün gitmişken şu EFSANE OLMAYA ADAY DİREKSİYON KUMANDA TUŞLARI' nın yanmadığını değiştirmelerini istedim.Hemen yokuş yaptılar,Ama başıma geleceği bildiğim için tedbirliydim, geçen hafta forumdan bir arkadaşta aynı servise gitmiş ve değiştirmiş hemen onu söyledim bu sefer seslerini çıkarmadılar.Sipariş verdiler gelince değiştireceklermiş.Şimdi sakın bana kimse bu her arabada olur her serviste olur gibi şeyler yazmayın.Forumdan okuyorum her yerde farklı uygulamalar var, bazı servisler değiştiryor parçayı, bazıları problem yaratıyor, call center sizin arabanızda yok böyle bir özellik diyor.Gelin çıkın işin içinden.Bu olayın sebebi Tofaş herhalde.Bu olayları takip etmiyorlarmı,servis bülteni yayınlayıp çözmesi gereken Tofaş değil mi? Biz neden servisle muhatabız,Zaten sitesini bile güncelleyemeyen bir firmadan ne beklenir.Artık şunu biliyorum Tofaş bu işi yapamıyor.Ben bu iş için Koç Holding'e kadar gideceğim.Bu millet enayi değil.

Kazasız günler
Murat SANDIKÇI

alperozkan
16/01/2008, 01:20
pişman olanlar kullanmasın o zaman bir önce satsın arkadaşlar kullanan arkadaşları da

demoralize etmesinler lütfen

murat sandıkçı
16/01/2008, 09:19
Sevgili kardeşim, öncelilkle senle polemiğe girmek istemiyorum sen benim yazdıklarımı okumadan yorum yapıyorsun.Kimsenin moralini bazmak için burada değiliz sadece birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.İnsanların kazık yemelerini veya servislerde olması gereken standarların aynı olmasına gayret ediyoruz.Hem dikkatli okursan yazdıklarımı araçla ilgili değil Tofaşla ilgili .Bize memnun değilseniz satın diyorsun, sende memnunsan yazma ve yorum yapma bence.Sanırım senin bir problemin yok.O zaman moralinde bozulmaz....

femoli
16/01/2008, 09:40
Sevgili arkadaşlar lütfen yazılan yazıları tam manasıyla okumadan sırf msj yazmak için yada savunma mekanizmasını çalıştırıp karşı tarafı anlamadan savaş açmak için yazı yazmayalım .. herkes fikrini söylemekte özgür ama saygı sınırlarını aşmadan. Kırıcı ,tartışma yaratıcı kelimeler kullanmayalım....

Alp
16/01/2008, 11:03
Arkadaşlar, dunden berı forumda bu topicte yazılanları buyuk bır saskınlık ve esefle okuyorum.
Boyle kalıtelı ve duzeyli olması için caba sarfettıgımız sitemizdeki anlamsız ve hatta bazen kısısel tartısmaların yasanması gerçeği hiç istemesekte gunden gune artarak devam ediyor. Problemlerimiz yokmu. Var tabiki her araçta olduğu kadar. Ancak GP lerimizi bu kadar yerden yere vuracak kadar, sanki karalama kampanyası yaparmışcasına değil !!!
Sonuçta bu platform bizim ve LÜTFEN değerini bilelim zor bulduk kolay kaybetmeyelim.
Biz GP cileri daha ileriye, daha kaliteliye ve daha güzele götürecek nice forum başlıkları temennisiyle....

memat
16/01/2008, 12:17
abicim bu sitede sorunlarımızı elbet yaczacağız ama ben konuyu takip ediyorum sürekli keşke almasaydım allah kahretsin v.b. sözler yazmşsınız eğer beğenmiyorsanız almasaydınız madem aldınız ya satın yada başka bi model yada marka arabayla takasa girin bu kadar basit bende arabayı ilk aldığımda 1-2 ay servisten çıkmadım ama bu kadar problem etmedim ne ben ne de diğer arkadaşlarım örn bahçelili arabası 4. viteste gaz almıyordu yanılmıypoorsm ama bu kadar problem etmedi aynı şekilde femoli abimin arabasına yanılmıyorsam 2 kez yeniden yazılım yüklendi

quixotic2
16/01/2008, 13:00
bencede bu kadar fevri davranmanın gereği yok. arkadaşlar sorunları aynı olanlar zaten bir başlık altında toplanıyor ama bunu kişisel hakaret boyutuna taşımak buradaki üyelerin hiçbirine yakışmaz. araçlarınızla ilgili memnuniyetsizliklerinizi dile getirebilirsiniz fakat bunun karşısında arabasından memnun olanlarada tepki vermeniz yanlış. aynı şekilde arabasından memnun olanlarında şikayeti olanlara verdikleri tepkiler doğru değil. el birliğiyle şikayeti olan arkadaşlara yol göstermeye çalışmak hepimiz için doğru bir hareket olacaktır.

ati rugerm
16/01/2008, 14:42
ertan arkadaşa katılıyorum bursa buluşması adı altında toplu fabrıkaya
gidelım koç ailesine karşı büyük tepki olacaktır benimde 2 kere havalandırma ızgarası
degişti ama kesinlikle tekrar degişecek görünüyor tırnakları cok adi

cenkeri
16/01/2008, 16:41
ÇOK pismanim. Banada sonunda bunu soyletti Fiat musteri hizmetleri tebrik ediyorum.

spyofthegod
16/01/2008, 17:35
Son üretilen Dynamiclerin birçok serisinde hatalar var. Bununla bakalım nasıl başa çıkacaklar. Sannirim "TOFAŞve/veya FIAT ürünlerde ve özelliklerinde her zaman teknik veya ticari nedenlerden bağımsız olarak değişiklikler yapma hakkını saklı tutmaktadır. Araçlar ve ürünler ile bunların Bayi ve Yetkili Satıcıları ile ilgili nihaî bilgi temini için TOFAŞ ve/veya TOFAŞ FIAT Bayi ve Yetkili Satıcıları ile temasa geçilmesi önemle rica olunur." bu nedenlerden dolayı kimse hakkını savunamayacak.

cenkeri
16/01/2008, 20:30
Son üretilen Dynamiclerin birçok serisinde hatalar var. Bununla bakalım nasıl başa çıkacaklar. Sannirim "TOFAŞve/veya FIAT ürünlerde ve özelliklerinde her zaman teknik veya ticari nedenlerden bağımsız olarak değişiklikler yapma hakkını saklı tutmaktadır. Araçlar ve ürünler ile bunların Bayi ve Yetkili Satıcıları ile ilgili nihaî bilgi temini için TOFAŞ ve/veya TOFAŞ FIAT Bayi ve Yetkili Satıcıları ile temasa geçilmesi önemle rica olunur." bu nedenlerden dolayı kimse hakkını savunamayacak.
Evet Fiat donanim degsikliklerine gidiyor ve kırpıntılar basladi. Bizler aynı fiyata satılan alman ve japon arabalarında olmayan aksesuarları icin aldık bu arabaları kırpsınlar bakalım kime satacaklar aracı. Bu degisiklik yapma konusunda da soyle etik olmayan bir konu var mesela ben araci alırken test yaptığım araçta yol bilgisayarı 3 satırdı ve direksiyon ışıkları yanıyordu, eger donanim degisikligine gidiliyorsa satış anlaşması yapılırken eksik olan donanım müşteriye tebliğ edilmelidir. Ben aracımı 15 aralıkta anlaşarak yılbaşında teslim aldım ve bana bu degisikliklerden bahsedilmedi bile hepsini kendim kesfettim. Düşünün siz emotion donanımda bir araç alıyorsunuz 6 airbagli aracı teslim alıyorsunuz bir süre sonra bakım esnasında veya Allah korusun aracın 1 airbagli olduğunu kaza yaşayarak öğreniyorsunuz ve başınıza olmadık işler geliyor. Uç örnekler veriyorumki konunun ciddiyeti anlaşılsın. Müşteriye tebliğ edilmediği sürece bu kırpıntıların kanuni yollarda haklı çıkacağımızın göstergesidir. Ben aracımda olmayan bu kırpıntılar icin degisim hatta iade talebinde bulundum. Gerci bir direksiyon ışığını değiştiremeyecek kadar umursamaz "FIAT", araç değiştirirmi ayrı konu. Ama benim bildiğim bir şey varki bir dahaki araç alımımda Fiatın yakınından bile geçmeyeceğim. Yani Hayat boyu FIAT' mı asla :)

Linos
16/01/2008, 22:23
ertan arkadaşa katılıyorum bursa buluşması adı altında toplu fabrıkaya
gidelım

Böyle bir girişimde bulunacağız Atilla abi! Müslüm'le beraber iş üzerindeyiz... ;)

spyofthegod
16/01/2008, 22:46
Cenkeri sen ve aracında böyle hatalar olanlar sonuna kadar haklılar ve haklarını aramalılar. Sadece koçun yaptığı pisliği anlatmak için bunu eklemiştim. Daha öncede yazmıştım bu adamlar şahinlerin sağ aynasını parayla satarak bu duruma geldiler. Böyle hatalı araçları bilerek getirmedikleri ne malum.

cenkeri
16/01/2008, 23:01
Cenkeri sen ve aracında böyle hatalar olanlar sonuna kadar haklılar ve haklarını aramalılar. Sadece koçun yaptığı pisliği anlatmak için bunu eklemiştim. Daha öncede yazmıştım bu adamlar şahinlerin sağ aynasını parayla satarak bu duruma geldiler. Böyle hatalı araçları bilerek getirmedikleri ne malum.
Evet dediğiniz gibi avrupa ülkelerinde yapsınlar bakalım aynı değişiklikleri ne gibi tazminatlar ödüyorlar müşterilerine. Bu gibi şeyleri olsa olsa Türkiye' de yaparlar, bizim gibi müşterilerde kıvranır durur, bir kısım müşteri bu meşakatli yollara başvurmaz kaderine razı olur, kazanan ise hep Fiat olur. Galiba bizim ülkemizin kaderi, biz hakkımızı aramadığımız sürece hiç değişmeyecek.

GP_Ts_Ist
17/01/2008, 02:30
'Çok pişmanım' başlığını yazarak başlattığım bu konu artık fikir alışverişi olmaktan çıktı, tartışmaya dönüştü.Bu forumda ki amaç insanların birbirine destek olması sorunlarını paylaşması değilmi.Bakıyorumda artık olay 'YA SEV YA TERKET' muhabbetine döndü.Bence birbirimizi kırmadan üzmeden yazmaya devam edelim.Konuyu yine Gp'ye getireyim.
Benim araçım bugün itibari ile 300 km oldu ve beni yine servis cağırdı daha önce 100 km de gitmiştim.Frenlere bakmak için çağırmışlar.Bugün gitmişken şu EFSANE OLMAYA ADAY DİREKSİYON KUMANDA TUŞLARI' nın yanmadığını değiştirmelerini istedim.Hemen yokuş yaptılar,Ama başıma geleceği bildiğim için tedbirliydim, geçen hafta forumdan bir arkadaşta aynı servise gitmiş ve değiştirmiş hemen onu söyledim bu sefer seslerini çıkarmadılar.Sipariş verdiler gelince değiştireceklermiş.Şimdi sakın bana kimse bu her arabada olur her serviste olur gibi şeyler yazmayın.Forumdan okuyorum her yerde farklı uygulamalar var, bazı servisler değiştiryor parçayı, bazıları problem yaratıyor, call center sizin arabanızda yok böyle bir özellik diyor.Gelin çıkın işin içinden.Bu olayın sebebi Tofaş herhalde.Bu olayları takip etmiyorlarmı,servis bülteni yayınlayıp çözmesi gereken Tofaş değil mi? Biz neden servisle muhatabız,Zaten sitesini bile güncelleyemeyen bir firmadan ne beklenir.Artık şunu biliyorum Tofaş bu işi yapamıyor.Ben bu iş için Koç Holding'e kadar gideceğim.Bu millet enayi değil.

Kazasız günler
Murat SANDIKÇI

Direksiyon kumanda isin olmus anladigim kadariyla. :muz: Tebrikler. Ayni sorunlara Servislerin farkli tutum sergilenmesini anlamak mumkun degil dogrusu.

murat sandıkçı
17/01/2008, 09:30
Tuncel Bey , tekrar merhaba az önce özelden de yazdım size,sorunu cözdük,yarın değişiyor kumanda ışıkları.Servislerin ortak bir tutumda olmaması ilginç, bende bunun isyanındayım ama bazı arkadaşlar yanlış anlıyorlar.Burada birlıkte hareket edersek sorunları daha hızlı ve kararlı çözeriz.Bakın bu kumanda işıkları konusunda Cenkeri arkadaşımıza Bursa da zorluk çıkarıyorlar.Bende aynı sorunu yaşadığım için plakamı ve bilgilerimi verdim ve beni rahaklıkla servise emsal gösterebililirsin dedim.Bunu asla aferin almak için yazmıyorum sadece birlikte olmamız ve hareket etmemiz gereğini tekrar vurgulamak için yazıyorum.Bende araçala ilgili birçok bilgiyi formda ki arkadaşlardan öğrendim.
Kazasız Günler
Murat SANDIKÇI

memat
17/01/2008, 09:35
abicim yanlış anlama durumuumuz sizin çok pişmanım keşke amasaydım dediğinizden dolayı ama sorununuz çözüldüyse ne mutlu bize ama eminim arabanızı çok seveceksinniz

Genius
17/01/2008, 21:33

Hatalı araba getirdiklerine dair birşey duymadım, ancak sıfır fakat boyalı arabalar gördüm (sadece fiat değil), aracımı alır almaz boya ölçümü yaptık ;)

radyolog
19/01/2008, 20:35
Vallahi nediyeyim bilmemki?Benim aracımda daha bir sorun çıkmadı kilometre 20 binde gerçi yaa ? Gerçi aracı aldığımda süspansiyon ve direksiyon ayarları tr yolları için uygun olmadığından serviste tanıdığım bir arkadaşım tamamen tr yolları için yeniden ayarladı.
Ayrıca fiat imajı türkiyede neden bu kadar küçümsenir onuda anlayamadım VW yada alman arabası sevdası yurdumun inasnına herhalde almancılardan kalma bir miras zannedersem:) Ben gayet memnunum bence sınıfının en dolu ve in iyi arabası

cenkeri
19/01/2008, 22:29
Evet sınıfının en dolu aracı özellikle bugün yanmayan direksiyon ışıkları için gittiğim serviste gözüme baka baka bu ışıklar kalktı derken yine 2008 kırmızı logolu yeni active donanim puntoya bakınca onda yandığını görünce işlerin tersine yürüdüğünü gördüm. :)
Yarın öbür bün emotiondan arkadaki iki camı otomatiği kırpıp dinamiktede standart yaparlarsa şaşırmam doğrusu. Alman, japon sevdası buradan ne alıyorsan karşına o çıkıyor değişiklik varsada katologlarına yansıtıyorlar, müşterilerini bilgilendiriyorlar. Fiat araç satıyor özellik kaldırıyor üsütünden 1 ay geçti neredeyse ne kataloglar ne internet sitesi ne müşteri temsilcileri hiç birinin haberi yok direk müşteri keşfediyor kırpıntıları bu kırpıntılar bile standart değil birinde olan diğerinde yok. Bu olayları yaşadıktan sonra Fiat' a olan önyargılar(ım) sizce bitermi?

pdr42
19/01/2008, 23:01
ya arkadaslar yeri değil ama bende merak ettim diyleimki bi şekilde ben arabanın boyalı oldugunu ogrendim. ee ozaman nasıl olcak bu.. adamlar hemen diyeceklerki sen kaza yaptın boyattın nasıl ispat ederiz biz bu işi. aman insallah gelmez

memat
19/01/2008, 23:29
birinin başına gelmişti yanılmıyorsam

radyolog
20/01/2008, 12:21
fiat şirket olarak bence biraz başı boş bu konuda katılıyorum ancak GPler güzel araç bence

aykuting
20/01/2008, 12:38
Evet o bir gercek servislerimiz cok duyarsızz aynısını bende yaşadım 10.000 km deki arabanın lastiği balon yaptı servise gittim bizimle işin yok lastik bayisine gitceksin dediler ben dondum kaldım tmm giderim usta dedim bastım gitti lastikçiye oda demezmi kasise düşmüşsen bezler kesilmiş vay be ne cabuk anladın helal sana usta dedim ve lastik işinden vaz geçtim.(Kasise düşmedim araba uzun yola gitti gelli öle oldu )

memat
20/01/2008, 14:31
artık bende çok pişmanım ama puntomu sattığım için onu çoooooooooookkkkkk özledimm:(

şekerlioğlu
20/01/2008, 14:54
daha öncede bu konular çok konuşuldu.bundan öncede ben ve benim gibi birçok kişinin belirttiği gibi,bir çok problem,yine birçok markada ortaya çıkabiliyor,ama galiba asıl sorun servislerin bu konudaki yetersizliği galiba.şahsen ben arabamı alalı yaklaşık onaltı(16)ay oldu,13.000 km yol yaptım.bunun sekizbin(8000)km'si uzun yol.ve şu ana kadar hiçbir problemle karşılaşmadım.alırkende,aldıktan sonrada ve şu anda'da arabamı çok seviyorum.kısaca'sı yolda gidişine,benzinde yakışına,parkta duruşuna hastayım.bir arabayı ya seversiniz ya nefret edersiniz.sevmiyorsanız satıp .seveceğiniz bir araç alın ve mutlu olun.yok seviyorsanız ona bende olduğu gibi.gözünüz gbi bakıp mutlu olun.

unik06
20/01/2008, 23:14
artık bende çok pişmanım ama puntomu sattığım için onu çoooooooooookkkkkk özledimm:(

valla mehmet,

bravo :tongue00:

gece gece gülmekten koparttın beni ya..Allah da seni güldürsün emi :w00t2000:

madem öyle, bende bir pişmanlığımı paylaşayım;

bende arabayı ilk aldığımda, xenon ve bodykitten önce 17" ye geçtiğime...

"çok pişmanım" :sleep000::sleep000::sleep000:

abarth
21/01/2008, 16:26
Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.
Yeni gelen G.punto active serilerinde radyo cd çaların direksiyon kumandası ışıklandırması olmayacak.
Sonradan serviste de düzeltilemeyecek.
Yol bilgisayarı dyn.lerde uzun zamandır 2 satır olarak gelmekte.

Kakalemun
21/01/2008, 17:03
birinin başına gelmişti yanılmıyorsam

Hani şu italya'dan gelirken tırdan düşen GP mi? :D:D

Korhan
21/01/2008, 18:32
Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.
Yeni gelen G.punto active serilerinde radyo cd çaların direksiyon kumandası ışıklandırması olmayacak.
Sonradan serviste de düzeltilemeyecek.
Yol bilgisayarı dyn.lerde uzun zamandır 2 satır olarak gelmekte.

yol bilg. 2 satır derken dış ısı göstergesi falan yok mu? ne gibi farklar var 3 satırla?

memat
21/01/2008, 19:45
Hani şu italya'dan gelirken tırdan düşen GP mi? :D:D

evet:D:D

Muhendis06
23/03/2008, 13:13
Vallahi nediyeyim bilmemki?Benim aracımda daha bir sorun çıkmadı kilometre 20 binde gerçi yaa ? Gerçi aracı aldığımda süspansiyon ve direksiyon ayarları tr yolları için uygun olmadığından serviste tanıdığım bir arkadaşım tamamen tr yolları için yeniden ayarladı.
Ayrıca fiat imajı türkiyede neden bu kadar küçümsenir onuda anlayamadım VW yada alman arabası sevdası yurdumun inasnına herhalde almancılardan kalma bir miras zannedersem:) Ben gayet memnunum bence sınıfının en dolu ve in iyi arabası

Suspansiyon ve direksiyon sistemini serviste tamamen Turkiye yollarina gore nasil ayarladiklarini cok merak ettim. Bunu daha anlasilir bicimde paylasmak ister misiniz?

Fuzuli
23/03/2008, 14:21
Ekim 2007 de aldım...Şimdilik 3800km.de...Boyasının en ufak dokunmada çizilmesi haricinde şimdilik bir sıkıntım yok....
Ama forumda gördüğüm ve bu markanın sorunu bence ilgisizlik....

Her arabada sorun çıkar...
Etrafımda çok örnek var..Nissan,renault,honda,opel,toyota vs vs..Hepsi sıfır araçlar ve hepsi sahiplerini delirtiyor...
Ama hemen hepsinin servisi,firması bizim araçlardan daha fazla sahip çıkıyor sattığı araca (Renault hariç-onlar da tofaş kopyası)...

Satın alırken iyi giyimli düzgün ve inandırıcı konuşan kişiler ile muhatap olurken, arızalarda kendince fikir yürüten ustalar ile konuşmak, onları ikna etmek zorunda kalıyoruz...

Sikayetvar.com diye bir site var..Bu siteye başka firmalar ile ilgili görüşlerimi çok aktardım...Pek çoğu firma yetkililerince yanıtlandı...Otomobillerle ilgili bölümde Fiat dahil pek çok araç hakkında şikayet var...Hatta pek çok sıfır araç arızası bizim forumda okuduklarımızdan çok daha ciddi...Sinir bozmaktan ziyade can emniyetini tehlikeye atacak şekilde...

Ama şöyle ya da böyle bir kaç firma haricinde tüm firmalar 2 satır yazı yazıyor durumu belirtmek için...İlgisiz kalan bir kaç firmadan birisini tahmin edin..Evet evet Tofaş-Fiat...

Sonuç ilk başta yazdığım..Araçlarda arızalar olabilir...Allah yapısı değil kul yapısı sonuçta...Ama birilerinin müşteri memnuniyetini hatırlaması,kusurları kabul etmesi, ilgi göstermesi, müşteriye kendisini yolunmuş tavuk gibi hissettirmemesi gerekli...

ABNEW
23/03/2008, 15:20
Suspansiyon ve direksiyon sistemini serviste tamamen Turkiye yollarina gore nasil ayarladiklarini cok merak ettim. Bunu daha anlasilir bicimde paylasmak ister misiniz?

Katılıyorum.Ancak yürüyen aksam Tr ye göre servislerde değil de üretim aşamasında ya da en azından Bursadaki fabrikada ayarlanması gerekli.Servisin bu konuda ayar yapması bence zor.Sadece bozuk olan sistemi tekrar eski haline getirmişlerdir...

cenkeri
23/03/2008, 15:48
Fabrikada Türkiye şartlarına göre ayar yapıldığına veya üretim esnasında bunun yapıldığınada pek ihtimal vermiyorum. Aracımı aldıktan 1 ay sonra lastik havalarını bir kontrol edeyim dedim birde baktımki 42 hava basmışlar. Hemen normali olan 32-33 seviyelerine çektim. Doğal olarak eskisine göre biraz direksiyon ağırlaştı ama daha konforlu kullanıyorum. Direksiyon ışıklarını yaptırana kadar günlerce, saatlerce telefonla görüştüm parasının yarısını benden alarak sıfır aldığım arabaya para vererek ışık taktırdım, hala yol bilgisayarım 2 satır ve bununla ilgili gün aşırı call center aramama rağmen 1 arpa boyu yol alamadım. Bu gibi şeyler küçük şeyler olmasına rağmen resmen müşteri süründürülüyor ve Fiat' ın marka imajı kötü deniliyor, sizce marka imajımı kötü yoksa gerçekten müşteriye bakış açısıyla gerçekten kötü bir markamı? Yorum size kalmış.

ABNEW
23/03/2008, 16:04
Lastik havası tüm araçlarda fazla şişiriliyor beklemeden dolayı.Servislerin teslimden önce bunu ayarlaması gerekli ama genelde ihmal ediyorlar maalesef...

cenkeri
23/03/2008, 17:56
Evet lastikler beklemeden dolayı ama kontrol yapılmıyor sonra arabalar yollarda hoplaya zıplaya gidiyor sonrada sağından solundan ses geliyor :) Neyse lastik havasının yanında bana aracım üstünde balmumu ile teslim edildi evet yanlış duymadınız camlardan dışarısı görünmüyordu. Teslimat akşam üstü dış mekanda bir garajdan karanlıkta yapıldı, yol boyu rezistans aradım kaza tehlikesi atlattım. Ertesi günü kitapçıktan buldum açtım ama nafile sonra camları silmeye başladım ama maalesef çıkmıyordu. Uzun uğraşlar sonunda camları içeriden dışarısı görünecek kadar temizledim ama boya mat kaldı gören boyada bir gariplik var diyor benimde içim cız ediyordu. Zamansızlıktan ancak 15 gün sonra arabaya boya koruma yapılırken temizlendi ve cilalandı. Olması gereken renk şu anda :) Bir örnek vermek gerekirse 50 ytl' ye aldığın kot pantalonun bile paçasını ücretsiz kıvırırlar. Ama 25-35 milyar vererek aldığımız aracın üstündeki kaplama temizlenmeden teslim edilebiliyor. Bunuda başka hiç bir markada görmedim.
Arkadaşlar söylediklerimle cephe almış biri gibi görünebilirim. Ancak yaşadıklarımı bilin araç alırken bunlara hazırlıklı olun en azından önlem alabilirsiniz. Bütün bunlara rağmen özveriyle aracımı beğenerek kullanıyorum.

ABNEW
23/03/2008, 18:06
Cenkeri, sizin bayi gerçekten yanlış işler yapmış.Aracı temizlemeden teslim etmeleri oldukça vahim bir durum...

eardak
23/03/2008, 19:31
Evet fiat bazı konularda çok yetersiz..Ama yaklaşık 2 aydır adana ve maraşta gitmediğim bayii bakmadığım forum kalmadı hiç bir araç için 'evet çok harika yada hiç sorun çıkarmadı' gibi bir durumla karşılaşmadım.Kimisin kullandığı malzemeler kaliteli fakat çok yakıyor kimisi güvenlik bakımından kusurlu kimsiin motorunda yetrsizlik var ....var da var yanii.hı para çoksa gidip mercedes yada bmw alırsın ki onlardada sorun çıkma oalsaılığı çok yüksek çünkü alınan şey mekanik elektronik birşey arızalanma herzaman olabilir..Ne demişler Allah kaza bela vermesin gerisi kolay 5yıl garanti kapı gıcırdasa git baktır..bukadar kolay arkaşlarım..

eardak
23/03/2008, 19:36
hocam sen arabadan ne bekliyosun bilmiyorum.Ama o fiyata alınacak arabalrı iyice bir araştır forumları gir oku..herzaman sıkıntı yaratan noktalar vardır ama bu arabayı aldığına pişman olmamamn gerekir..bir ara gir 206 207 corsa clio jazz vb arabalar hakkındaki yorumları oku.senn gibi pişman olan okadar çok kişi varkii..en iyisi hiç araba almamak olur senin adına..

Genius
23/03/2008, 21:03
Benim arabamda sorun varsa sonuna kadar şikayet ederim, gereken yerlerin bunu gidermesi için sıkıştırırım. Çok şükür bu zamana kadar sorun çıkarmadı ancak sorun yaşayan arkadaşlarımla servislere çok gittim. Arabanın fiyatı buysa şikayet hakkı yokmu yani, ne demek bu şimdi? Bunun fiyatla bir alakası olduğunu sanmıyorum. Başka arabaların sorunlarının ne olduğu ne bittiği beni bağlamaz. Herkes sattığın malın arkasında duracak, olması gereken budur. Ben ikinci el arabanın sorunlarından bunaldığım için onca para döküp sıfır araba aldım. Bu arabada sorun yaratıyorsa ne anlamı kalacak. Arabamı alırken arada bir bozulabilir ona göre demediler, derlersede alacakları cevap bellidir. İçimizde herkesin arabasına yüklediği anlam farklı ama hepsinin beklentisi sorunsuz kullanabilmek, herkese sorunsuz günler dilerim...

spyofthegod
23/03/2008, 21:10
Arkadaşlar bu topic halen devam ediyor olması beni çok şaşırttı. Her araçta sorunlar olduğu gün gibi aşikar, bizler sayesinde bu araçlar yaşıyor ben yinede punto diyorum. Sınıfı için ideal bir araçtır.

eardak
24/03/2008, 03:34
Benim arabamda sorun varsa sonuna kadar şikayet ederim, gereken yerlerin bunu gidermesi için sıkıştırırım. Çok şükür bu zamana kadar sorun çıkarmadı ancak sorun yaşayan arkadaşlarımla servislere çok gittim. Arabanın fiyatı buysa şikayet hakkı yokmu yani, ne demek bu şimdi? Bunun fiyatla bir alakası olduğunu sanmıyorum. Başka arabaların sorunlarının ne olduğu ne bittiği beni bağlamaz. Herkes sattığın malın arkasında duracak, olması gereken budur. Ben ikinci el arabanın sorunlarından bunaldığım için onca para döküp sıfır araba aldım. Bu arabada sorun yaratıyorsa ne anlamı kalacak. Arabamı alırken arada bir bozulabilir ona göre demediler, derlersede alacakları cevap bellidir. İçimizde herkesin arabasına yüklediği anlam farklı ama hepsinin beklentisi sorunsuz kullanabilmek, herkese sorunsuz günler dilerim...
arkadaşım şikayet başka pişmanlık başkadır ...mekanik bir şey alıyorsun.sana kimse 'bak bu sıfır araba buna bişe olmaz ,,yada bu araba arada bir sorun çıkarır dikkat et' diyemez derse zaten bir pislik vardır o işin içinde..Fiyat tabiki önemlidir her mal alınırken segmentine sınıfnna bakacaksın o sınıfta o miktar bir arabadan mükemmel birşey beklemeyeceksn.sonuçta düşük maliyetle yapılan bir ürün alıyorsun.ki gerçekten çok iyi bir motor ve görünüşe sahip bir araba.
neyse bu konu uzar gider .Araba güzel bir araba iki güne benmkide geliyor allah pişman etmesin kimseyi.pişman olan varsa satsın ama 2. bir pşmanlık yaşamayacağına emin olduğu bir arabayı alsın..herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum..

Genius
24/03/2008, 09:48
Pişmanlık malesef durup dururken olmuyor. insanların beklentilerine sorunlar neticesinde cevap verilememesi, üstüne üstlük hak ettiği hizmeti alamamasından kaynaklanıyor. Sınıflar ne için olursa olsun, ortalama bu demek yerine daha fazlasını sunmaya çalışmak hedef olmalı. Sevdiğim bir laf vardır, ''kötüden örnek olmaz'' diye...

cenkeri
24/03/2008, 11:14
arkadaşım şikayet başka pişmanlık başkadır ...mekanik bir şey alıyorsun.sana kimse 'bak bu sıfır araba buna bişe olmaz ,,yada bu araba arada bir sorun çıkarır dikkat et' diyemez derse zaten bir pislik vardır o işin içinde..Fiyat tabiki önemlidir her mal alınırken segmentine sınıfnna bakacaksın o sınıfta o miktar bir arabadan mükemmel birşey beklemeyeceksn.sonuçta düşük maliyetle yapılan bir ürün alıyorsun.ki gerçekten çok iyi bir motor ve görünüşe sahip bir araba.
neyse bu konu uzar gider .Araba güzel bir araba iki güne benmkide geliyor allah pişman etmesin kimseyi.pişman olan varsa satsın ama 2. bir pşmanlık yaşamayacağına emin olduğu bir arabayı alsın..herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum..
Engin arkadasimiz aradaki farki anlatmis ama ben sana bir ornek vereyim. Mesela aracinda sagda solda airbag yazmasina ragmen airbag olmadigini ogrensen ne dusunurdun? Direksiyon isiklarim eksikti para ile (sagolsunlar yarisini aldilar musteri memnuniyeti icin :) ), yol bilgisayarim 3 satir olmasi gerekirken 2 satir ve bu hata duzeltilmiyor. Hatta hata olmadigi iddia ediliyor mantikli konusma yapiyorsunuz tamam donelim diyorlar arayan soran yok. Aracim balmumu kapli verildi, lastik havalari olmasi gerekenden 9-10 psi fazlaydi bu durum yuzunden kaza yapip daha vahim sonuclar yasayabilirdim. Bu araci severek ve begenerek sizin soylediginiz gibi diger araclarla kiyaslayarak kataloglardan inceleyerek aldim ama Fiat kataloglarada sadik kalmiyor ki, açin fiat.com.tr' yi dinamik donanimda yol bilgisayari 3 satir ama benim aracimda 2 satir bir çok arkadasta bu hata mevcut. Demekki benimki az pilav hesabi az dinamik. Bizim burada anlattigimiz aracin beter kotu olmasi degil musteriye yaklasimlariyla aslinda cok guzel bir arac olan GP'in hizmetini alamamaktan kaynaklanan pismanlik konusudur.

ugurozer
24/03/2008, 11:55
Arkadaşlar insan kullandığı arabada her ne kadar bazı problemler olsada bazı ayıpları olsada arabaları gerçekten seven kullanmaktan zevk alan ve kullandıgı aracla bir bag olusturan birisiyse bu tur sikayetleri okudugund gercekten tarafsız yorumlar yapamıyor bazen kendiside cok iyi bilsede aracına bir turlu toz konduramaz araba asigi dostlar nerden biliosun yaw dieceksiniz ama bu boyle arkadaslar ben kullandıgım araca resmen asik olurum onu elestiren birisi oldugu zaman inanın kızarım yaw :)) şikayetçi olan arkadaşı gayet iyi anlıyorum ben hem gp hemde bunla fiyat olarak aynı donanımda olan bi civic kullanıcısıyım mecburen servis vs her isi ben yapıorum araclarda size şu şekilde ozetleyim hani bi rahatsızlıgınz oldugunda bi devlet hastanesine gidersiniz kafayı yersiniz bide ozel hastaneye gidersiniz leb demeden herseyi anlarlar sizi gercekten mutlu etmesini bilirler ya oyle birsey aradaki fark. Fiyat olarakta bir degil işte diyecek arkadaşlar olabilr evet bir degil cunki civic servisinden daha ucuza çıkıyorum... Puntomu hevesle aldığım ilk gun aracın içinde koltukların altında vs klipsli yuzeyler olur inanın bunların bazılarını bn oturttum yerine. Dedim hadi bu gorulur işçilik ya hayati onem taşıyan parçaların işçiliğide böyle ise ne olacak :(( Neyseki önemli problemler çıkmadı halen...

Lastik havaları olayını şimdi okudum demek sadece bende değilmiş o problem arkadaşlar mutlaka aracınızı aldıgınız gibi havalarını kontrol ettirin imkanınız varsa nitrojen bastırın. Ben kut kut sesleri duynca hemen yanaştım benzinliğe ne göreyim bazıları 57 bazıları 22 civarı.

cenkeri
25/03/2008, 12:23
Evet arkadaslar son Fiat geyigini soyleyeyim de gulun biraz, ben guluyorum ama sinirden. Daha once yol bilgisayari ile ilgili postlarda mesajlarim var. Artik aliskanlik oldu call center aramak. Son olarak geldigim asamada 2007 aralik ayina kadar 3 satir, ocak ve subatta 2 satira donanim degisikligi yapildi, sonra mart ayinda tekrar vazgecerek 3 satira donanim degisikligi yapildi cevabi aldim. Bir firma yaptigi hatayi kabullenmemek icin boylesine komik cevaplarla musteriyi magdur edebiliyor. Bu boyle oldugu surece Fiat' in marka imaji hicbir zaman duzelmez simdiden 1 musteri kaybettiler bir dahaki arac alimimda full+full araci diger araclarin yari parasina satsalar bile yanindan bile gecmeyecegim. Cevremdeki herkese bana yasattiklarini anlatiyorumki hataya dusup onlarda aldanmasinlar. Aldanmasinlar diyorum cunku Fiat ozellikleri tam olan aracla test surusu yaptirip satis yapiyor ama aldiginiz arabada donanim eksilterek teslim ediyor 50-100 liralik yol bilgisayari ekrani ve tus aydinlatmasi icin yaptiklarina bakin.

baris
25/03/2008, 16:57
arkadaşlar her ne kadar araçlarımıza aşıkta olsak toz konduramasakta şikayetçi olan bu arkadaşlar doğruyu söylüyorlar. Aslına bakarsanız hemen hemen herkes araçtan değil servisten genel olarakta Fiat ın yaklaşımlarından rahatsız.
Bende olsam az veya çok para verdiğim aracımda ortaya çıkan ve büyük çoğunluğuda ufak tefek problem olmasına rağmen düzeltilmeyen düzeltmemek için her bahaneyi öne süren bir firma hakkında olumsuz düşünürdüm ve de bunu böyle bir paylaşım sitesinde içimden geldiği gibi anlatırdım anlattımda. eminimki sizin de canınız yansa bunu yapardınız.
Verdiğin para karşılığı alacağın anca bu kadar olur sözünü ise kabullenmek mümkün değil. O az para ile aldığımız araçların servisteki bakım masrafları ise vip class üzerinden hesaplanıyor madem benden o kadar para almayı biliyorsun bunun karşılığında hizmetini tam olarak sunacaksın.
Diyeceğim soz söz,canımı yaksa da üzsede ben aracımı seviyorum fiatı değil. zaten aşkların en tutkulusuda canınızı en çok yakanı değil midir?

baris
25/03/2008, 17:01
Unutmadan bir şey daha diyeceğim, bu forumda ki arkadaşların hepsi şikayet etmeyi bildiği kadar gibi teşekkür etmeyide çok iyi bilir. Fiat bunu hakedecek işler yaptığı zaman da teşekkürü de bu sitede fazlasıyla alıyor.

ugungor
26/03/2008, 14:49
Arkadaslar,
konu ile ilgili yazılanları bastan sonra okumaya calıstım. fiat yada tofaş ile ilgili kanaatim sudurki bu adamlar icin musterinin hic ama hicbir onemi yok.
musteri hizmetleri diye bir yerde bilgisiz, vurdum duymaz, yaptıgı işin onemini anlayamamıs ve belkide motivasyonsuz insanlar var. bu insanlar sizin ısrarlı ve haklı sorularınızı gercekten komik!!! cevaplar vermekte cok yetenekliler ve ısrarcılar. somut ve tatmin edici bir cevap bulmanız imkansız.
Firmanın yaptıgı anlamsız ve zamansız donanım degisiklikleri ve kanımca imalat hataları!!!, bayilerin ve servislerin bilgisizligi, firmanın yaptıgı hataların arkasında durmayısı, bu konularla hic ilgilenmemesi ve musteriyi yok sayarak problemleri cozmeye yonelmemesi herseyi ozetliyor.

tum bunları 3satır yol bilgisayarı-direksiyon ısıkları konularındaki tecrübelerimle yazıyorum. okumayan arkadaslar forumda o konuyu bir okusunlar lutfen...

tofaş yada fiat bana göre 20 yıl oncesinden farklı değil ve hatta goreceli olarak daha kotu. bakmayın satıs rakamlarına, aracın donanımına, fiyatına.... kalite yok, satıs sonrası destek yok. katologlar bile yanlış...ne aldıgınızı bilmeyerek alıyorsunuz.. sapkadan ne cıkarsa olmus.. tavsan da cıkar, arabada cıkar...

ama ayrıca üzülüyorumki biz bunları yasamayı hak eden bir ülke olmusuz.. belki de tum problemler buradan kaynaklanıyor.. kendime de soruyorum.. bunları foruma yazmakla ne olacakki??

ugurozer
26/03/2008, 15:11
en azından forumları arastırıp da fiat araba almaya kalkan arkadaslar ne ile karsılasacaklarını bilecekler ve tepkilerini buna gore hazırlayıp fiat servisini degismeye zorlamış olacaklar belkide dediğini yaptıramayan yeni müşteriler fiattan fazgececek ve marka bazı şeylerin farkına varacak. Burda yazılan hiçbir kelime boşa gitmeyecek arkadaşlar emin olun.

Alp
26/03/2008, 16:48
Arkadaşlar bu topici uzun zamandır takip ediyor ve paylaşım amaçlı katkı koymaya çalışıyorum. Fakat maalesef bız kullanıcılar olarak FİAT bizi kesinlıkle kaale almıyor. Her servıs kafasına gore takılıyor. Biraz dişliyseniz yelkenleri indirip teslim oluyorlar Ancak özellikle büyük sehirlerde bilinçsiz sürücüler ve araç sirkülasyonu o kadar fazla ki servisin sizi kaybedip kaybetmemesi onlar için hiç önemli değil. Nasılsa yenısını gelir hesabı
Bence biz denizi geçtikte derede boğuluyoruz gibime geliyor nedersiniz ?
Herkese keyifli forumlar

cenkeri
26/03/2008, 16:52
Arkadaslar,
konu ile ilgili yazılanları bastan sonra okumaya calıstım. fiat yada tofaş ile ilgili kanaatim sudurki bu adamlar icin musterinin hic ama hicbir onemi yok.
musteri hizmetleri diye bir yerde bilgisiz, vurdum duymaz, yaptıgı işin onemini anlayamamıs ve belkide motivasyonsuz insanlar var. bu insanlar sizin ısrarlı ve haklı sorularınızı gercekten komik!!! cevaplar vermekte cok yetenekliler ve ısrarcılar. somut ve tatmin edici bir cevap bulmanız imkansız.
Firmanın yaptıgı anlamsız ve zamansız donanım degisiklikleri ve kanımca imalat hataları!!!, bayilerin ve servislerin bilgisizligi, firmanın yaptıgı hataların arkasında durmayısı, bu konularla hic ilgilenmemesi ve musteriyi yok sayarak problemleri cozmeye yonelmemesi herseyi ozetliyor.

tum bunları 3satır yol bilgisayarı-direksiyon ısıkları konularındaki tecrübelerimle yazıyorum. okumayan arkadaslar forumda o konuyu bir okusunlar lutfen...

tofaş yada fiat bana göre 20 yıl oncesinden farklı değil ve hatta goreceli olarak daha kotu. bakmayın satıs rakamlarına, aracın donanımına, fiyatına.... kalite yok, satıs sonrası destek yok. katologlar bile yanlış...ne aldıgınızı bilmeyerek alıyorsunuz.. sapkadan ne cıkarsa olmus.. tavsan da cıkar, arabada cıkar...

ama ayrıca üzülüyorumki biz bunları yasamayı hak eden bir ülke olmusuz.. belki de tum problemler buradan kaynaklanıyor.. kendime de soruyorum.. bunları foruma yazmakla ne olacakki??

Arkadasim sanki kafamdan gecenleri dusunup tasinip derleyip toplayip yazmis gibisin. Sana yazdiklarinda sonuna kadar katiliyorum ve ayni yollardan bende gectim artik hayatimda gun asiri call center arayip sinir hastasi olmak gibi bir periyot var. Ama inan bu yazdiklarimizda bosa gitmeyecek senin benim 3 kurusluk lambamizi, ekranimizi takmayan Fiat bu topiklerden dolayi arac alacak kisilere guzel olumsuz referans teskil ediyoruz. Sahsen olayin bu derece lakayit yurudugunu bilsem inanin Fiat' tan arac almayi test surusune bile gitmezdim. Her mesajimda soyluyorum kullandigimiz araclar beter kötu degil, bazi konularda sinif standardinda bazilarinda ustundfe veya asagisinda ama bu ilgisiz musteri hizmetkleriyle Fiat' tan arac alinmaz.

eardak
26/03/2008, 17:31
Engin arkadasimiz aradaki farki anlatmis ama ben sana bir ornek vereyim. Mesela aracinda sagda solda airbag yazmasina ragmen airbag olmadigini ogrensen ne dusunurdun? Direksiyon isiklarim eksikti para ile (sagolsunlar yarisini aldilar musteri memnuniyeti icin :) ), yol bilgisayarim 3 satir olmasi gerekirken 2 satir ve bu hata duzeltilmiyor. Hatta hata olmadigi iddia ediliyor mantikli konusma yapiyorsunuz tamam donelim diyorlar arayan soran yok. Aracim balmumu kapli verildi, lastik havalari olmasi gerekenden 9-10 psi fazlaydi bu durum yuzunden kaza yapip daha vahim sonuclar yasayabilirdim. Bu araci severek ve begenerek sizin soylediginiz gibi diger araclarla kiyaslayarak kataloglardan inceleyerek aldim ama Fiat kataloglarada sadik kalmiyor ki, açin fiat.com.tr' yi dinamik donanimda yol bilgisayari 3 satir ama benim aracimda 2 satir bir çok arkadasta bu hata mevcut. Demekki benimki az pilav hesabi az dinamik. Bizim burada anlattigimiz aracin beter kotu olmasi degil musteriye yaklasimlariyla aslinda cok guzel bir arac olan GP'in hizmetini alamamaktan kaynaklanan pismanlik konusudur.
dostum hizmet konusunda haklısın.Ama öle işte türkiyede işler böle yürüyor farkındalıklarımız icraata dökmüyoruz sadece şikayet karşılarına toplanıp dikilsek topluca hareket etsek bakın bakim oluyormu bunlar ama böle fiat da da başka markada da böle, muamele farklı değil.. inanın o yüzden gerekirse hergün fiat müşteri hizmetlerini arayalım ben varım şikayetleri tehditkar şekilde ifade edelim bakalım bişe değişecekmi..Ama bunu yapacak kaç kişi bulursun ki..oyüzden kendimizi yormayalım böle gelmiş böle gidecek gibi...

isocan
26/03/2008, 21:30
Valla bende çalıştığım iş icabı neredeyse tüm araç satış nokta ve servislerini iyi bilirim. Fiat'ın durumu bencede çok tatmin edici değil. Web sitesi deseniz tamamen felaket. halen daha oto aksesuarlarının kangurumda satıldığını söyler girer bakarsınız alakası yok. Müşteri hizmetlerine bir soru sorarsınız sizi lokal servise yönlendirir. Sanki ben lokaldeki servise sormayı bilmiyorum....

Biran önce daha fazla para yapıp bir üst sınıfa atlamak lazım.

Can Köklü
26/03/2008, 22:07
ya arkadaşlar ben arabamı çok seviyorum ama arkadaşlar doğru soylüyor motor teknolojileri cok ıyı olabılır ama atlanmaması gereken bır sey var işçilik 0
bende bır yığın sorun yasadım hala daha yasıyor bır enrico ya goturuyorum yasadığım sorunlarda yaptık halettık dıyolar ama hıcbır sey yapmıyorlar en sonunda bugun baslarında bekledımde anca halloldu

Can Köklü
26/03/2008, 22:08
ewet ya bırde bu kangurum meselesı var gercekten yazık!!!

ABNEW
26/03/2008, 23:43
Bence yaşanan sorunların neredeyse tamamı fabrika ya da Fiat kaynaklı değil Tofaş ya da yetkili servis-bayi kaynaklı.Tr de bizim servisler dahil neredeyse hiçbir servis tam anlamıyla ilgili ya da tecrübeli değil.İnanın diğer markalarda da durum böyle.Opel kullanan arkadaşlarım var (Corsa-Astra-Vectra) bazısı servisle mahkemelik hiçbirisi servisten memnun değil.Daha yenile servise bıraktığı aracına sağ ön çamurluktan çarptılar jantını da çizdiler.Bir sorun için servise 3 defa gittikleri oluyor.Dolayısıyla araç üreticisinden çok bizlerin muhatap olduğu kişi ay da kurumlarda eksiklik var bence...

discrepancy
28/03/2008, 19:00
Evet arkadaslar son Fiat geyigini soyleyeyim de gulun biraz, ben guluyorum ama sinirden. Daha once yol bilgisayari ile ilgili postlarda mesajlarim var. Artik aliskanlik oldu call center aramak. Son olarak geldigim asamada 2007 aralik ayina kadar 3 satir, ocak ve subatta 2 satira donanim degisikligi yapildi, sonra mart ayinda tekrar vazgecerek 3 satira donanim degisikligi yapildi cevabi aldim. Bir firma yaptigi hatayi kabullenmemek icin boylesine komik cevaplarla musteriyi magdur edebiliyor. Bu boyle oldugu surece Fiat' in marka imaji hicbir zaman duzelmez simdiden 1 musteri kaybettiler bir dahaki arac alimimda full+full araci diger araclarin yari parasina satsalar bile yanindan bile gecmeyecegim. Cevremdeki herkese bana yasattiklarini anlatiyorumki hataya dusup onlarda aldanmasinlar. Aldanmasinlar diyorum cunku Fiat ozellikleri tam olan aracla test surusu yaptirip satis yapiyor ama aldiginiz arabada donanim eksilterek teslim ediyor 50-100 liralik yol bilgisayari ekrani ve tus aydinlatmasi icin yaptiklarina bakin.

Yokya palavranın daniskası, biz kasımda teslim aldık arabayı,hatta türkiyede belki ilk 2 satırlı ekran bize denk geld, burda konuyu açtığım zaman herkes aracınız active olmasın dedi defalarca,kısacası bir fabrika hatasının kurbanı olduk ama kabullenmedi kimse, ve bir sonuç alamadık ne yazıkki

intruder
28/03/2008, 19:01
arkadaşlar bu konuda şikayet etmeyen tek gp kullanıcısı gormedim daha bende aracımı 4 ay önce aldım ama servıse mekanık ve ses problemleri yüzünden tam 9 sefer gittim hem zamanım hemde benzinimden oluyorum aracı aldıgımdan berı her servise göturdugumde bir evrak alıyorum bu evraklarla gereken yere şikayet etmeyi düşünüyorum bence bize bunu yapmaya kimsenin hakkı yok

ABNEW
28/03/2008, 19:30
Direksiyondaki kumanda ışıklarının olmaması ya da 2 satırlı yol bilgisayarı sorunu bence Tofaşla alakalı.Yani bence belirli bir dönemde Fiata Tofaştan bu yönde talep geldi ve İtalyadan bu şekilde yollandı GP ler.Zaten bu yüzden Tofaş bu iki soruna bir çözüm üretemedi.Aksi halde değişim hemen yapılır ve fatura da Fiat a kesilirdi.Tofaş bu değişimlerin kendi cebinden karşılanacağını bildiği için çözüm bulmadığına inanıyorum...

CesSpOoL
07/07/2008, 18:09

Hangi servise gittiniz bilmiyorum fakat ben eski bir Fiat kullanıcısı sayılırım İstanbul MAltepe Evsan a gidiyorum servise ve ilgilerinden çok memnunum. Derya bey sağolsun elinden geldiğince yardımcı oluyor ve müşterisini mağdur etmemeye çalışıyor. Servisten servise fark olması mümkündür. İyi forumlar..

doktorstress
23/08/2008, 23:23
bu benim tofaş a yazdığım mailin birebir kopyası :-D
Bundan sonra olanlar daha komik çünkü arabam beni 2 kere daha yolda bıraktı aynı sebepten 1 kere serviste içinde su olmayan aküm şarj edildi :-D allahtan son yolda kaldığım zaman gelen usta aküden anlıyorduda suyuna bakmak aklına geldi ve 0 arabamın aküsünün suyu olmadığını espit etti .Benim çağrı merkezine avazımın cıktığı kadar bağırmamla yeni aküm garantiden değişti ve bunun aslında garantiye girmediği sölendi .Bütün olanlar sonunda şikayetim nedeniyle birmottan aradılar ve yapılmayan o kontrollerim yapıldı ama göstergemdeki çizik için yani panel isteyecekleri söylendi ve biz sizi arayacaz dediler .1 ay olmuştur herhalde gariptirki !!!! aramadılar :-D
EEe burdan ne anlıyoruz fiat ii bir marka olabilir ama tofaş beş para etmez
Ama keretanın şeklinide basığın zamn gitmesinide seviyorum :-d birtek 1.4 tjet motor için bunlara katlandım yoksa dakkasına satardım herhalde

1 haftalık 0 km de aldığım araç ile ilgili şikayetlerim
13 haziran 2008 tarihinde tesim aldığım otomobilimin 12 haziran da birmot zincirlikuyu bayisine geldiği söylenerek otomobilimi görmem ve daha sonra işlemlerin başlatılmasının onayını vermem için bayiye çağrıldım .sağolsun benimle çok ilgilenen başka deyişle birmotta benimle tek ilgilenen Başar bey ile arabamı gördüm ve bana arabanın teslimat öncesi çok detaylı bir incelemeden geçirileceği sölenerek bütün plaka işlemleri ve bu yapılacak detaylı!!! kontrol için 1 gün süreye ihtiyaç olduğu sölenerek benden onay alındı .Buraya kadar herşey normal
ertesi gün arabamı aksam saatlerinde teslim aldım .27700 ytl yi peşin olarak ödedim ,yani arabanın karşılığı olan ücreti verdim!!!
1 gün süren o kontroller sonrasında :
1- cam silecek fıskıyelerinin çalışmadığını
2-arka koltukların kilitlenmediğini
3-km gösterge camında kalın bir cizik olduğunu!!!!
4-kültablasının verilmediğini gördüm
bunlar basit problemler olabilir
bir cerrah olarak çok önemli zamanımdan feragat ederek hastalarımı bırakarak zincirlikuyuya gittim
1-cam sileceklerinin arzasının uzun süreceği ama bunu tamir etmek için zamanları olmadığı söylendi
2- arka koltukları kırarcasına sert bir şekilde vurarak kapatmam sölendi
3- cizikle ilgili olarak hic ama hiç oralı bile olmadılar
4-lütfedip kultablamı verdiler
yarım saat sonra evimin yakınındaki cengelköy gültaş a gittim ve o çok ama çok uzun sürecek denilen ve 1 günlük kontroller sırasında bakılmayan silecek arızası saat tuttum 6 dakikada yapıldı ,arka koltukların kırılmadan !! nasıl yerine oturtturulacağı gösterildi
çizik için bişey yapamayacaklarını aldığım yere gitmemi söylediler
bunlar basit problemler olabilir

daha sonra bugun 21 haziran 2008 arabamın 8. günü km :449 otomobilim çalışmadı yol yardımı geldikten sonra aküde bir problem olabileceği söylendi ve ihmal etmeden servise gitmem söylendi yani akümde kontrol edilmemişti!!!!

daha sonra şüphelendim ve lastik basınçlarımın yüksek olabileceği aklıma geldi çünkü birmotun kontrol aşamasında!!! lastiklere gerekli kontroller yapılmamış olabilirdi
vee ölçtürdüm 50 ps basınç çıktıı yani ben o kontrol edilen otomobillle balon gibi lastiklerle 8 gün yol aldım ve belkide büyük tehlikeler atlattım!!!

şimdi ben bir doktor olarak soruyorum parasını peşin vermişş bir müşteri olarak soruyorum ben o paranın çok daha fazlasını vererek daha iyi arabalar alabilecek durumum varken fiat ı terçih etmiş biri olarak soruyorum
bir arabanın kontrol aşamaları nelerdir :
1- lastik : bunu çocuk bile bilir
2 -yağı
3-aküsü
4-silecekleri
5-frenleri
6-ışıkları

1 gün boyunca kontrol için bekleyen arabamın bu saydıklarım açısından kontrol edildiğine inanmıyorum
hatta yıkamaktan başka bişey yaptıklarına inanmıyorum
siz bir hasta yakını olsanız ve ben hastanızın kontrollerini yapmadan onu taburcu etsem ve sonrasında hastanızda ciddi bişeyler olsa nasıl beni suclayacaksınız bende fiatı birmot nezdinde suçluyorum,
0 km aküsü bitik silecekleri çalışmayan ciziği olan bazı vidalarında paslanmaların başladığı bir otomobili bana kontrol etmeden kakalayan ve eksikler için gittiğimde yüzüme bile bakmayan birmot fiat servisinede teşekkür ediyorum!!!!!!!!!!!1
sadece otomobilimi alırken benle çok ilgilenen satış temsilcisi Başar beye teşekkür ediyorum .

bu şikayetime yeterli cevap alamayacağımı biliyorum ama azmettim yazdım bu şikayetin ingilizcesini italya fiata da göndereceğim

ilgilenmediğiniz için teşekkürler !!!!!

Ziyaretçi047
23/08/2008, 23:58
bu olaylar beni de çok üzüyor. fiat türkiye kendine ne zaman çeki düzen verecek çok merak ediyorum.

kukart
24/08/2008, 00:27
fiat koçun elinde kurban yaklaşıyo bakalım ne olacak :)

siromar
24/08/2008, 08:46
demek ki herkesin basına geliyormus bu tip seyler,
benim araba da 2 gunlukken kaputu actıgımda motor civarında pembe lekeler gordum sonra anladım ki radyotorun suyu ciddi eksilmis,
2 gunluk araba da kabul edilebilecek birsey degildi ama gene de sorunu yakın ilgiyle ve duzgunce cozdukleri icin tesekkur ettim servise

tolgaank88
24/08/2008, 10:04
başınıza gelen olaylar gerçekten çok uzucu,zor bir durum sizin açınızdan...ancak soylede bi durum var,ben yeni arabada boyle sorunlar olurmu gorusune katılmıyorum...daha dogrusu yeni arabada bu sorunlar var,fiat bu işi bilmiyor,fiat araba aldıgıma pişmanım gorusune katılmıyorum desem daha dogru olur...neden mi;çünkü butun araba firmalarının urettiği arabalarda sorunlar çıkabiliyor,fiat tan tutun opel'e,wv den tutun audi'ye uretilen arabarda,araç sıfır olsa bile belli hatalar çıkabiliyor,bunların orneklerinide konusmustuk zaten bazı topiclerde...ancak su konuda sonuna kadar haklısınız,satış sonrası müşteri memnuniyetinde,insanların genel bi bolumu fiat servislerinden memnun değil,bu konuda sizlere tamamen katılıyorum...

doktorstress
24/08/2008, 10:13
ben sadece şunu belirtmek istedim arkadaşlar ,arabada hatalı üretimler olur bu kul yapısıdır tabiki olacaktır ama otomobiinizi alırken her arabadan müsteriye teslim öncesi yapılmasıyla ilgili kontroller kağıdı çıkmaktaymış ben nerden mi biliyorum normalde o formun doldurulup merkeze gönderilmesi gerekirken benim torpidomda doldurulmamış olarak çıktı .Bu formda yazılanların hicbirisi kontrol edilmemişti bende ne lastik havaları ne akünün şarjı ne sileceklerin durumu .Yani araba italyadan bazı eksiklerle gelebilir bende buna bişey demem ama araba yapılan 1 günlük kontroller!! sonrasında bu halde bana teslim ediliyorsa ben tofaşı suclarım ,saygılarımla

tolgaank88
24/08/2008, 10:21
evt bu dediğinizde sonuna kadar haklısınız,bunlar kesinlikle yapılmalıydı...hadi diyelimki yapılmadı,servise gittiğinizde size geçiştirici cevaplar verilmemeliydi...sanırım birmot'ta oldu bunlar...zaten birmot'tan memnunum diyen birisiyle karşılaşmadım bugune kadar :)...size soyle bi oneride bulunabilirim...istanbuldaki üyelerimiz maltepe-evsan oto'dan çok memnunlar,orda ozellikle derya bey çok ilgiliymiş forum uyelerine...isterseniz birde evsan oto'yu deneyin...

smtg
24/08/2008, 10:23
arkadaşlar şikayeti olanlar kızmasınlar ama adam gibi satıcı bulsunlar o zaman.. ben aracımı 2006yılında caddedeki birmottan aldım.. o zamanlar fiatta satıyordu şimdi sadece alfa satıyor.. neyse satan arkadaş gayette ilgili alakalıydı.. türkçe kullanma kılavuzu yoktu italyanca vardı, başka bir yerden türkçesini buldu verdi.. sonra servis için küçükyalı birmota gitmeye başladık baktık beyenmedik servis kalitelerini şimdi evsana gidiyoz bi problem olduğunda ki çok çok memnunum evsandan.. hem boş(istediğin zaman gittiğinde sorununu hallediyolar) hem çok ilgililer.. satış bölümüde çok ilgili alakalı insanlar.. şöyeki; babam linea istiyordu gittik konuştuk gayette uygun, makul seçenekler sundular..
uzun lafın kısası size uymayan satıcılardan neden araba almaya çalışıyonuz ki.. onların sattığı tabiki çürükde çıkar, servisde berbat çıkar.. bu arada dediğiniz düzeyde servisler ve satıclar wv, toyota... gibi markalarda da var.. siz kendinize uygun yerden alıcaksınız.. insan gibi davrananlardan alıcaksınız alıcağınızı.. madur olan arkadaşa çok geçmiş olsun ama dediğim gibi ben 2006da aldıım arabamı evsana 2 kere gittim daha.. öncekini saymıyorum...

cenkeri
24/08/2008, 23:39
Sizce adam gibi satıcı adam gibi firma bunları neye göre ayırdedebilir müşteri? Benim müşteri temsilcim adam gibiydi bana her türlü yardımda bulundu ama sonra. Bursa' da en büyük bayisi aracı yıkatmadan balmumuyla teslim ediyor. Bu arada tüm araçlar önce Tofaş' a geliyor sonra dağıtım yapılıyor bilgisini vermeliyim. Teslimatı geciken aracın fabrikadan 2-3 gün önce çıktığını öğrendikten sonra (Tofaş-Bayi arası 2 km) aracın bayi garajında bulunabilmesi 2 gün sürdü hatta bir ara aracınız kayıp bile dediler :( Akşam üstü karanlığında açık hava garajında üstün körü buyrun aracınız dediler, aracı aydınlık bir yere bayi önüne bile çıkarmadılar, niye acaba? Yol boyu rezistans aradım yolda bir yere çekip kitapçık okudum rezistansı çalıştırdım ama buğu gitmiyordu. Kör topal evime gelebildim. Ertesi gün aydınlıkta gördümki 2-3 gün garajda duran araba bırakın kontrol edilmeyi balmumu kaplı (YIKANMADAN) teslim edilmiş. Yıkattım geçmedi, tekrar yıkattım geçmedi. Öğrendimki bu balmumunun ayrıca temizlenmesi gerekiyormuş. Kim nederse desin bu tamamen müşteriye yapılan bir terbiyesizliktir. Sonra servisi aradım yılsonu sıkışıklık falan filan hikayeleri. Aracıma boya koruma yaptırdım ve temizlendi. Onca para saydığım aracımla 2-3 hafta mat boyayla gezdim, gören kimse aracın sıfır olduğuna bile inanmıyordu gülermisin ağlarmısın. Tabi neden 2-3 hafta bekledim bu süre içinde yanmayan direksiyon ışıklarım ve 3 satır olması gereken yol bilgisayarımın 2 satır gelmesi nedeniyle servisler-fiat müşteri hizmetleriyle hergün kavga telefonlarıyla vakit geçirdim. Arac iade veya değişim talebinde bulundum reddedildi. Direksiyon ışıklarımı müşteri memnuniyeti adına 50 ytl ücretle çalıştırdılar sağolsunlar! Yol bilgisayarı için aylarca uğraştım sonuç alamadım bu haliyle kullanıyorum. Burada suç sadece bir tarafta değil Fiat-Tofaş-Servis tümünde aranmalı. İstisna servisler yokmu tabiki var işini iyi yapanlar, ancak işini mükemmelde yapsa Fiat-Tofaş ikilisinin hakkım olan 3 satır yol bilgisayarını tırpanlamasına engel olamadılar. Her olayda hata payları değişsede müşteriyi memnun edemedikleri ve istikrarsız oldukları aşikar. Bu konularla ilgili daha öncede çok mesajım oldu hepsinde de belirtmişimdir aracımı severek ve beğenerek aldığımı, keyifle kullandığımı hala bu görüşüm değişmedi. Neyse ki 5000 km içinde mekanik sorun yaşamadım. Biz müşteri olarak beğendiğimiz araç için bu kadar azimli ve anlayışlı olurken karşımızda böylesine duyarsız bir müşteri hizmetleri görmenin vermiş olduğu pişmanlığı yaşıyoruz. Derler ya hatayı önce kendinde arayacaksın inanın ben çok aradım ama bulamadım, ya siz? :)

extanbul
25/08/2008, 00:07
arkadaşlar sizleri anlıyorum ve bu sadece fiat ta yok maalesef. geçen yıl temmuz ayında Citroen C4 araç aldık. satarken çok ilgililer herşey var bir sorun olursa hallederiz yaparız ederizler(heryer de olduğu gibi) ama araba 3000 km de ilen silecekleri atlayarak siliyor servis teki temsilciye söylüyorum adam cam daki pütürlerdendir diyor! bende ona diyorum ki kardeşim tem arabam bu değil benim ve ben tersanedeyim boya izi bunlar diğer arabalarımda da bar onlarda bir sorun yok, temizlet gel dedi gittim temizlettim geldim aynısı , sonra ki cevap, silecekler bozuk değiştireceksiniz. ! kabul ettiremedim adamlara ama sağolsun oradaki biri başka sorumlu değiştirdi. servisler rezil rüsvalar herşey aracı satana kadar. ve bizde volt ta var kaza yapmıştık arabayı doğuş servise verdik sabah saat 10 da içerisinde çalışanlardan birisi uyurken yakaladık. !! ve servis sorumlusuna söylediğimizde adam bizi yalancı çıkarttı. bunlar başa geliyorlar. Ben doblo ve punto aracımı pendik alper oto ya götürüyorum ve gayet memnunum. herşey e çare bulunuyor ve en azından sorduğum sorularaveya sorunlara mantıklı açıklamalar alıyorum.bu arada Baylas citroen in ithalatçısı adamlar arabaya 17" jant takarsan garanti dışı kalır xenon takarsan garanti dışı kalır dediler. düşünebiliyormusunuz.alarm takamazsınız vs vs herşey orjinal olacakmış yoksa herşey garanti dışı kalırmış. Bu da araba. işte....

cenkeri
25/08/2008, 00:28
Mutlaka diğer markalardada var ilgisizlik, Ancak bizi ilgilendiren bizim aldığımız marka ve yaşadığımız sorunlar. Diğer markalarda sorun olması benim içimi ferahlatmadığı gibi sorunlarımı da çözmüyor :) Benim gördüğüm kadarıyla müşteriyi memnun etmeye gayretli markalarda var ve piyasada gerekli methiyeyi alıyorlar zaten. Merak ediyorum benim yaşadığım sorunları Türkiye' de değilde bir avrupa ülkesinde yaşamış olsam sizce bana bu şekilde cevap verebilirmiydi o ülkenin Fiat temsicisi? Emin olun aracı öyle teslim edemezlerdi çünkü yaptırımlar o kadar fazlaki başlarına ne geleceğini bildiklerinden yapamazlardı. Bizde ise kataloğun kenarındaki Fiat istediği zaman donanım değişikliğine gidebilirden ibaret müşteri hakkın. Arızanmı var müşteri hatası ve garanti kapsamı dışı diye bir kavram var sıkıştımı al sana bahane... Bence biz kendimizi boşa yoruyoruz Fiat böyle gelmiş öyle gidiyor ben aylarca uğraştım ama normal şartlarda 1 sefer şikayet belirtmemle çözülmesi gereken sorun için kimbilir ne kadar telefon parası ve en değerli şey olan zamanımı harcadım sonuç=0 (para alarak yaptıkları ARIZALI direksiyon ışıklarımı saymazsak)

ekorkut
25/08/2008, 08:41
Ben de bagaj yönünden tamamiyle pişmanım. Alırken görmedin mi diyeceksiniz ki kesinlikle gördüm. Ama kestiremedim işte yetmeyeceğini. Şimdi bir alışverişe gidiyorum eşimle birlikte, bagajı bırakın dolmayan koltuk önü bile kalmıyor da yine anca tıka basa doldurup işimi görüyorum. Bir daha Hatch Back araba almayı düşünmüyorum açıkçası.

intruder
01/09/2008, 17:53

koraykey
04/09/2008, 13:27
Arkadaşlar Slm;
Grande Punto araçlarda kronik olan problemleri aşağıda yazdım
1- Fren balatalarının voooovvvv diye ötmesi
2- Direksiyonun Sertleşmesi
3- Tıkırtı Burcu
4- Sağ Arkadan Ses Gelmesi
5- 6 Vitesli versiyonlarında Sekromeçlerin ve Şanzumanın Sorun Çıkartması
6- Tavan da Lekeler oluşması
7- Koltukların metal aksamlarının paslanması
8- Dışarıdan çok ses alması
9- Klima arızası (kapakçık + çalışmaması+ vb)

problemler kronik problemlerdir çünkü başıma geldi ve sonunda kendileri ile davalık olduk aracı iade aldılar. Genelde tavan sorunu okudum tavan sorununun sebebi şudur oraya çekilen macun zamanla kusma yapıyormuş ve bunu da garanti kapsamında değiştiriyorlar ayrıca yasaya göre bir ürünün temin süresi 30 iş günüdür yok işte aracın kullanılmasına engel değil vs hikaye kapı gibi yasada yazıyor 30 iş gününde parçasını bulamazsan değiştirmek zorundasın ya da parasını iade etmek zorundasın diye benim tavsiyem haklarınızı arayın inanın sizden güçlü değiller bunu canlı yaşayan bir insan olarak söylüyorum!.... bu konuda ki başımdan geçenleri öğrenmek isteyenler irtibata geçebilirler numaram 0 533 641 62 03 (site yönetimi umarım kızmaz) :cool:bu problemleri aşmak üzere aracı bi elden geçirip bir kaç özellik eklediler dikkat ederseniz artık 6 vitesli dizel versiyon yok 5'e düşürmüşler.

Linos
04/09/2008, 15:55
Koray; mesajını uygun bir başlığa taşıdım! 5 tane aynı mesajdan çekmişsin! Lütfen buradan devam edelim!

mokreb
21/11/2008, 15:25
2006 dizel 5 kapı gp aldım yaşadığım sorunlar
1-ön cam içi havalandırmanın plastiği kendiliğinden yamuldu 2 ayda, garantiden değişti ses yapıyordu.
2-yazın klima açıkken ayaklarımda yanma hissi vardı 1 ay falan hissetmedim ayaklarım yanıyordu ama arabadan olduğuna kondurmuyordum sonra anladımki camdan ve önden soğuk üflerken ayaklara sıcak üflüyormuş,servis gereğini yaptı hatta italyaya bile bilgi verdik yeni bulunan bir problem dediler.
3-sağ dikiz aynamın boyalı kısmının kapağı düştü sanırım yolda,bir şekilde kendim hallettim
4-torpido kapağı çok zor kapanıyordu,kendim yağladım çözüldü.
5-tavan döşemem de yer yer lekeler oluştu,garantiden değişti.
6-alt takımdan ses geliyordu tıkırtı burcu ve direksiyon mili değişti garanti kapsamında.
7-bir gün hemde cenaze konvoyunda arka sağ kapı açıldı ve bir daha kapanmadı akşama kadar iple bağladık,serviste bize suç buldular ama yaptılar.
8-arka bagaj fiat armasının olduğu yer bagaj hızlı kapanınca içeri göçtü.
8-şu anda da amortisör takozları nedeniyle sanırım ses var ama garantim bitti kronik bir sorun olduğunu bu sitede öğrendim.
ama yinede grande puntoyu seviyorum yine alırdım ama düzgün bir servisi olsaydı.

mustafaf
21/11/2008, 16:25
bu sorunların hepsını olmasada, cogunu hepımız yasadık, yasıyoruz o yuzden dedıgınız gıbı, servıs cok onemlı.mahsuru yoksa sureklı gıttıgınız ve sıkayetcı oldugunuz servısı soyleyebılırmısınız?? bakalım dogru tahmın etmısmıyım ;)

krakercocuk
21/11/2008, 16:26
birmot olabilirmi acaba:)

mustafaf
21/11/2008, 16:26
birmot olabilirmi acaba:)

aklımı okudun :cool0000:

krakercocuk
21/11/2008, 16:36
:g0000000:kaptan genelde izmirlilerin çoğu birmotdan şikayetçidir yani...bir kere işim düstü birmota oda expert yapılcaktı...burnumuzdan geldi bin pişman olduk...ha bide "şık kardeşler" denen kendini servis zanneden malum dükkan

Uzun
21/11/2008, 18:24
konu hortlamış...:) ilk mesaj tarihine baktım da...
hey gidi günler hey...

poyraz3538
22/11/2008, 00:36
senin olayın başına gelen tamamen şansızlık bu her aracta çıkabilir ve tofaş la fiat'ı karıştırmayalım fiat ayrı marka ve gp bencede sınıfının en iyisi diyebilirim tek bi sorun servisler bence çok umarsamaz davranıyor fıat servisleri düzeltmesi gerekir diye düşünüyorum ben kaç kişiye şahit oldum servisi begenmedigi için arabayı satıp ve servisi kötü diye araba almayan arkadaşlarım

femoli
22/11/2008, 10:46
Hakikattende birmotu biraz düzeltmeleri gerek çok yanlış tutum içerisindeler ,

Yada çalışanlarına işlerini daha iyi daha güler yüzlü Yapması için teşviklerde bunulunması gerek, BU Primlerle yada başka çözümlerle sağlanabilir ,Nasıl olsa maaşımızı alıyoruz aman sendecilik olursa bu iş biraz zor..

byrvo
22/11/2008, 11:15
Birmot Türkiye'nin her yönüyle en kötü işletmelerinden birisi..

mokreb
22/11/2008, 12:01
evet birmot servis daha yaşadığım çok şey var orasıyla ne yaptıklarını bilmeyen şirketin tek amacı para kazanmak bir kaç tane toy müşteri karşılayacak çocuk bulup 4 kelime öğretmişler 1-garanti kapsamına girmez
2-kullanıcı hatası
3-şuraya imzanızı alalım....ve aracı bıraktığınızda aklınızda bulunsun size yapılacaların bedelini 150-200 ytl eksik söylüyorlar

mathmax
24/11/2008, 18:02
bursa da oturuyorum.punto neredeyse 2 adımda bir var. sakın tofaşın mekanı demeyin. burası reno nunda mekanı ama aynı sıklıkta yeni clio görmüyorum.

fatihsen67
02/12/2008, 14:30
2006 dizel 5 kapı gp aldım yaşadığım sorunlar
1-ön cam içi havalandırmanın plastiği kendiliğinden yamuldu 2 ayda, garantiden değişti ses yapıyordu.
2-yazın klima açıkken ayaklarımda yanma hissi vardı 1 ay falan hissetmedim ayaklarım yanıyordu ama arabadan olduğuna kondurmuyordum sonra anladımki camdan ve önden soğuk üflerken ayaklara sıcak üflüyormuş,servis gereğini yaptı hatta italyaya bile bilgi verdik yeni bulunan bir problem dediler.
3-sağ dikiz aynamın boyalı kısmının kapağı düştü sanırım yolda,bir şekilde kendim hallettim
4-torpido kapağı çok zor kapanıyordu,kendim yağladım çözüldü.
5-tavan döşemem de yer yer lekeler oluştu,garantiden değişti.
6-alt takımdan ses geliyordu tıkırtı burcu ve direksiyon mili değişti garanti kapsamında.
7-bir gün hemde cenaze konvoyunda arka sağ kapı açıldı ve bir daha kapanmadı akşama kadar iple bağladık,serviste bize suç buldular ama yaptılar.
8-arka bagaj fiat armasının olduğu yer bagaj hızlı kapanınca içeri göçtü.
8-şu anda da amortisör takozları nedeniyle sanırım ses var ama garantim bitti kronik bir sorun olduğunu bu sitede öğrendim.
ama yinede grande puntoyu seviyorum yine alırdım ama düzgün bir servisi olsaydı.

Hocam aynı sorunların hatta daha fazlasını bende yaşadım. Fakat benim araçta sıcak havayı açtığımda ayak kısmında sizden farklı olarak soğuk hava geliyordu :)

thetuco
04/12/2008, 22:33
Peki arkadaşlar aranızda 2009 seri 2 lerden kullanan var mı bu kronik sorunlardan hangilerini hallettiki Fiat... Garande Punyo almayı düşünüyorum da...

halilim
04/12/2008, 22:35
Peki arkadaşlar aranızda 2009 seri 2 lerden kullanan var mı bu kronik sorunlardan hangilerini hallettiki Fiat... Garande Punyo almayı düşünüyorum da...

18 Kasımda aldım araçımı seri 2 oluyor sanırım.

Şu an'a kadar ne bir eksiklik nede bir hata ile karşılaştım.

Uzun
05/12/2008, 16:23
al, bin, keyfini çıkar...

sorun denilen olay akıllıyım diyen insanlarda da oluyor...

beyinsiz bir arabaya bu kadar yüklenmeyin yahu :)

thetuco
05/12/2008, 17:32
2009 ları kulananların cevaplarını özellikle bekliyorum..

ercan1911
08/12/2008, 02:19
Ben bu siteye 1 yıldan ber üyeyim.Fakat bu güne kadar görüş belirtmedim grande punto ile ilgili olarak.Galiba zamanı geldi;
Aracı eylül 2007 Bursa Banoto'dan aldık,hatta uygun olurmu bilmem,fakat bizimle ilgilenen kişi yalnış hatırlamıyorsan Hülya Hanım'dı.Bizimle hakikaten çok ilglendiler,nezaket ''ÜST SEVİYEDE''idi.Hatta aracı aldıktan sonra bize doldurmak üzere bir anket sundular.Bu anket İtalyadaki Yöneticilern özellikle üzerinde durdukları ve ısrarladoldurulmasını istedikleri bir anketmiş.Dikkat çekici sorulardan birisi şöyle idi;''SİZE GÖSTERİLEN İLGİDEN MEMNUNMUSUNUZ''
a)memnunun
b)çok memnunum
c)son derece memnunum (kusursuz-İtalyan kültüründe olan bir durum,sunulan hizmet memnunluk ötesi olmalıymış)
Bizler tabi c) şıkkını işaretledik,çünkü beklentilerimizin üzerinde ilgi gördük!!!Sağ olsunlar!!
Fakat bütün bu unsurlar Fiat Grande Punto aracına ait eksiklikleri örtmeye yetmiyor maalese.Keşke Aracın kaliteside gösterilen ilgi ile aynı kalidete olsaydı!!
Neyse lafı uzatmadan araç ile ilgili görüşlerimi hemen paylaşmak isterim;
İtalyanlar güzel sanatlarda,özellikle resim,heykeltraş,mimarlık ve benzer alanlarda özellikle TASARIM alanında DÜNYA LİDERİ oldukları söylenebilir.Zaten bu nedenle Grande Puntoyu görür görmez aşık oldum ya.Fakat sadece tasarım aşamasında kalmışlar.Aracı 1 yıldır kullanıyorum ve artık onunla bütünleştim diyebilirim,yani aracı her yönü ile tanıyorum!Sürüş esnasında gösterdiği bütün tepkileri hissedebiliyorum.TRANSFORMERS filmindeki gibi,sanki bazen konuşuyoruz kendi aramızda!
Eleştiriler;
1)Grande puntonun koltukları daha iyi olabilirdi.Bundan önce sahip olduğumuz Palio 1.4 el koltukları daha iyiydi!
2)Yalıtım çok kötü,hatta bazen yalıtım yok diyesim geliyo
3)kabin içi sesler söz konusu olabiliyor,Özellikle pavajlı yollarda kabin içi ses çok daha artıyor,özellikle kapıların iç plastik döşemeleri yeterince kaynaşmış değil gibi sanki tıkırtı seklinde sesler var.Özellikle dizel araçlarda Yalıtıma daha fazla özen gösterilmeli bence !!Kardeşim peugeot 308 hdi 90 hp aldı ve Yalıtımdaki BARİZ(BAĞIRIRCASINA) farkı görebiliyorsunuz.
4)1 ci vitesten 2 ci vitese geçerken her zaman bir sarsılma söz konusu oluyor,ne kadar da nazik vites geçişleri denesem de sarsıntıyı engelleyemiyorum.Servise bu durumu gösterdik fakat bunun doğal bir fabrika ayarı olduğunu,dolayısıyla ellerinden her hangi bir şey gelmediğini söylediler.
5)Plastik malzeme için söyleyebilecek söz bulamıyorum,en kötüsü!2 ci serideki karbon görünümlü ön konsol ,krom görünümlü ve sportif ön gösterge panelleri yeterli diyebileceğimiz müdahaleler değil bence.
6)VE en kötüsü İŞÇİLİK 10 ÜZERİNDEN 3,5!!!
SÖZÜ ŞURAYA GETİRMEYE ÇALIŞIYORUM!İtalyan Kültürünü az buçuk tanıdığımı varsayarsam eğer,İtalyanlar Akdeniz Kültürün önemli özellikleri ile sanki Grande Puntoyu bezemişler!İDDİA ediyorum,eğer bu araç ALMANYADAKİ Volkswagen fabrikalarında üretilseydi benim ve diğier arkadaşların bahsettiği şikayet ve eleştirilerin bir çoğu meydana gelmezdi.
SON SÖZ:İtalyan yöneticiler Türkiyede müşterilere ''iyi hizmet'' yapılıp yapılmadığına dair anket yapacağına , TORİNODA araçların üretiminden ve işçiliğinden sorumlu olan tüm Departmanları gözden geçirleli ve asıl onlar üzerinde ''ANKET'' yapmalı.
Saygılarımla.

ABNEW
08/12/2008, 15:03
Ercan Bey görüşleriniz için teşekkür ediyorum ama 1 yıldan bu yana keşke olumlu görüşlerinizi de yazsaydınız :)

GP da sınıfından kaynaklanan ufak tefek işçilik ve malzeme kalitesi sorunları bulunmakta.Ancak inanın aynı sınıf tüm marka araçlarda bu sorunlar görülebiliyor.Emin olun Vw nin sağlam Polosunu da incelerseniz aynı sonuca varabilirsiniz.Gp ya göre artıları olduğu kadar eksileri de var kesinlikle.Tüm diğer markaların olduğu gibi.Sitemizi incelerseniz araçların sorunsuzluk oranlarıyla ilgili bir başlık bulacaksınız.Orada da Türkiyede satılan birçok markanın (Fiat, Vw, Opel, Psa, Renault...) sorunsuzluk oranlarının yaklaşık aynı düzeyde olduğunu hatta Fiat ın bir miktar yukarıda yani daha sorunsuz olduğunu görürsünüz...

ercan1911
08/12/2008, 19:58
Arda Bey;
1)Öncelikle Bayramınızı kutlarım,nice bayramlara...
2)Belirttiğim görüşlerin ilgi uyandıracağı konusunda karamsardım,fakat site moderatöründen cevap almak çok sevindiriciydi.Hoş bir sürpriz oldu.Teşekür ediyorum!
3)Biraz da kendimi mahçup hissettim,çünkü GRANDEPUNTO SEVER olarak önce eleştirilerden değil de aracın olumlu ve güzel yanlarından bahsetmeliydim.Haklısınız.Şu an Grande Punto ile ilgili bazı olumlu görüşlerime yer vermek isterim;
1)B sınıfındaki diğer bütün araçlara kıyasla daha geniş iç mekan sunmakta,ferah ve rahat bir havası var.Arka diz mesafesi oldukça yeterli ve arkada oturan yolcularda konforlu yolculuk yapabimekteler.Aynısı peugeot 207 ,vw polo ve opel corsa için geçerli değil;yani diz mesafesi oldukça yetersiz.Grande Punto adına önemli bir ARTI...
2)Yüksek hızlarda araç dengesini kaybetmiyor,140,150,160,170 gibi hızlarda dahi yol tutuşu ile tatmin edici sonuçlar elde edebiliyorsunuz...direksiyonda ve ön takımlarda vibrasyon olmuyor veya ''kanatlanacakmışsınız'' hissine kapılmıyorsunuz.Gp asfalta yapışabiliyor...SÜPER
3)Aynı sınıftaki araçlara kıyasla daha zengin donanım sunulmakta....ARTI
4)ve tabi TASARIM .... İlk görüşte aşık olmak herhalde böyle bir şey olsa gerek
5)Multijet motor...başarılı...yakıt sarfiyatında cimri,yine de peugeot'un Hdi motorları sanki daha sessiz.Yanılmışta olabilirim... belki bu YALITIM farkıdır.
6)Ve en önemlisi...Bu aracı seviyorum!
Ama şunu söylemekten de geri kalmak istemiyorum;Grande Punto benim için dünyanın en güzel kızı gibi.....FAKAT terziler üzerine giydirdikleri elbisede oldukça ''özensiz'' davranmışlar!!Dünkü eleştirilerin kısa özeti bu cümle olsa gerek!!!
Nihayetinde bu duruma açıklık getiremiyorum.Görev alan bütün mühendisler,tasarımcılar,işçiler mutlaka olumsuzlukları görüyorlardır ve ya ne bileyim...bu belki bir ŞİRKET POLİTİKASIDIR.Aksi halde C sınıfında istedikleri satış rakamlarına ulaşamamak gibi endişeleri olabilir.Bu nedenle B ve C sınıfı arasıdaki farkın mutlaka olması gerektiğini belki de ''VURGULAMAYA'' çalışıyorlar!!Eğer böyle bi durum varsa bu ''HAKSIZLIK''
Saygılarımla!!

Buremir
08/12/2008, 20:43
Öncelikle herkesin bayramını en içten dileklerimle kutlarım

Müsadenizle bende bir kaç yorum yapmak isterim,

G.Punto için yaptığınız olumlu-olumsuz eleştirilerinize katılmakla birlikte ekleyeceklerim şunlar:
Evet italyanlar tasarım denilince gerçekten tartışılmazlar ancak arda beyin de dediği gibi benim deyimimle araçların trim bölümünde maalesef çok kötüler sadece g.p de değil birçoğunda öyleler
Ancak dizayn olsun, yol tutuşu olsun keza özellikle multijet olmak kaydıyla motoru olsun gerçekten çok iyiler

Ama bu araç dediğiniz gibi almanyada üretilmiş yada wv kalitesiyle üretilmiş olsaydı bu fiyata mal edilemezdi bence
Çünki bildiğim kadarı ile fiat'ın bir çok modelinin türkiyede satış hüsranı yaratmasının sebebi üretildiği ülkenin işçilik,döviz kuru, ve gümrük maliyetleri fazla olması imiş

diğer konu ise başta italyanlar bizim kadar trim seslerine takılmıyorlarmış... teşekkürler

danismentus
08/12/2008, 20:44
Ercan bey son zamanlarda değil forumlarda yüzyüze insan ilişkilerinde bile düşüncelerini bu kadar güzel ifade eden bir insana rastlamamıştım. Teşekkür ediyorum.

ABNEW
09/12/2008, 06:41
Arda Bey;........
5)Multijet motor...başarılı...yakıt sarfiyatında cimri,yine de peugeot'un Hdi motorları sanki daha sessiz.Yanılmışta olabilirim... belki bu YALITIM farkıdır.
........
Nihayetinde bu duruma açıklık getiremiyorum.Görev alan bütün mühendisler,tasarımcılar,işçiler mutlaka olumsuzlukları görüyorlardır ve ya ne bileyim...bu belki bir ŞİRKET POLİTİKASIDIR.Aksi halde C sınıfında istedikleri satış rakamlarına ulaşamamak gibi endişeleri olabilir.Bu nedenle B ve C sınıfı arasıdaki farkın mutlaka olması gerektiğini belki de ''VURGULAMAYA'' çalışıyorlar!!Eğer böyle bi durum varsa bu ''HAKSIZLIK''
Saygılarımla!!

Ercan Bey, Mjtd gerçekten sessiz çalışan bir makine.Fakat dediğiniz gibi sınıf farkından kaynaklanan yalıtım nedeniyle size daha sessiz gelmiş olabilir.Ancak, özellikle 1.4Hdi ye göre 1.3 mjtd her anlamda daha üstün.Sadece tüketimde çok küçük bir artısı olabilir hdi nin.

Fiat ın Bravo sunda bile malzeme ve işçilikte kusurlar var maalesef.Yani Fiat ın bu şekilde bir ayrım yapması için biraz daha çalışması gerekiyor.Zaten Türkiyede Bravo hedeflerinin gerisindeler.

Olumlu görüşlerinizi de eklediğiniz için teşekkürler,
Saygılarımla!!

mustafaf
09/12/2008, 08:18
kesınlıkle katılıyorum abı.Multıjet motorlar bence su anda en sessız calısan dızel motorlar.dedıgın gbı Arda Abı sadece yalıtımdan kaynaklı sankı cok ses yapıyormus gıbı gelıyor olabılır.yoksa dısardan dınlendıgınde, peugeot,vw,cıtroen'den kat kat daha sessız...

ABNEW
09/12/2008, 14:33
kesınlıkle katılıyorum abı.Multıjet motorlar bence su anda en sessız calısan dızel motorlar.dedıgın gbı Arda Abı sadece yalıtımdan kaynaklı sankı cok ses yapıyormus gıbı gelıyor olabılır.yoksa dısardan dınlendıgınde, peugeot,vw,cıtroen'den kat kat daha sessız...

Mustafa ses konusunda Vw nin dizel motorları açık ara şampiyon zaten :) 1 km den geldiği anlaşılır:) Tabi pompa-meme den vazgeçip Kötü Fiat ın common-railine geçiş başladığı için bundan sonra durum farklı olabilir...

ademkorpe
01/01/2009, 20:16
arkadaşlar ben şimdiye kadar 3 servise gittim. hiç ilgi alaka yok. önceki aracım ww di. serviste danışman veriyorlardı. tahmini ücret, tahmini çıkış gün ve saatini söylüyorlardı. ayrıca gürseste bagaj kapagı değişecek dediler boyayıp takmışlar. parasını değişime göre aldılar.PARASINA GÖRE İYİ BİR ARAÇ AMA PİŞMANIM BİRDAHA FİAT ASLA ALMICAM.

Ogulcan.Öğüt
01/01/2009, 20:44
Bi fiat hayranı olmasama GP hayranıyım ve iyki grande punto almısım diyorum arabamdan ve servisteki ilgidende gayet memnunum cok önceden bi sahin de kullanmıs biri olarak söylüyorum ki fiat eski fiat deil

femoli
02/01/2009, 09:12
Evet gerçektende bu fiat eski fiat değil :)

Buremir
02/01/2009, 20:35
ademkorpe (https://forum.grandepuntotr.com/members/ademkorpe.html)
ADEM KÖRPE

arkadaşlar ben şimdiye kadar 3 servise gittim. hiç ilgi alaka yok. önceki aracım ww di. serviste danışman veriyorlardı. tahmini ücret, tahmini çıkış gün ve saatini söylüyorlardı. ayrıca gürseste bagaj kapagı değişecek dediler boyayıp takmışlar. parasını değişime göre aldılar.PARASINA GÖRE İYİ BİR ARAÇ AMA PİŞMANIM BİRDAHA FİAT ASLA ALMICAM.

Ogulcan.Öğüt (https://forum.grandepuntotr.com/members/ogulcan-ogut.html)
Ogulcan ÖĞÜT
Bi fiat hayranı olmasama GP hayranıyım ve iyki grande punto almısım diyorum arabamdan ve servisteki ilgidende gayet memnunum cok önceden bi sahin de kullanmıs biri olarak söylüyorum ki fiat eski fiat deil

Ben şunu söylemek istiyorum görüyorsunuz değil mi iki mesaj arasındaki farkı
memnun olmak yada memnun etmek kişiye,kuruma,servise,ustaya,danışmana,müşteriye,y apılan işe,göre değişir sonuçta.

Bir arkadaşımız aracında belki hiç bir sorun olmadığı halde 1 veya bir kaç servisin tavrından,davranışından ya da hizmetinden memnun kalmayıp markaya tavır alabiliyor yahut o marka araç almamaya tövbe ediyor

Diğer arkadaşımız ise bir çok sorunu olduğu halde gittiği servisteki ilgi alaka güler yüz ve hoşgörüden dolayı sorunlara aldırmayıp aracının keyfini sürebiliyor.
doğrudan bu iki arkadaşımızı kastedmediğimi bildrmek isterim.

Sözün özü bir arkadaşımızın açmış olduğu bir konu var (memnun olduğumuz servisler hakkında) bunları detaylı olarak dile getirirsek sanıyorum diğer arkadaşlarımıza da yardımcı oluruz diye düşünüyorum

Rigel
04/01/2009, 17:14
Yeni bir GP kullanıcısı olarak aldığım otomobilden çok memnunum. Yeni GP kullanıcısı olmama rağmen eski Tofaş kullanıcısı sayılırım. 1990'larda bir Doğan, 2001'de bir Brava'm olmuştu. 2 arabamdan da çok memnun kalmıştım. Onları hala özlüyorum. Bu araçlarımı götürdüğüm ustalarımla yakın dostluklar gelişti yıllar içinde. 2-3 yıl süren bir Citroen faciası sonrası yeniden Tofaş servise ulaşmış olmak beni sevindiriyor. Her sorunuma kafa yoruyorlar, her kahrımı çekiyorlar, servis içinde kafalarının etini yememe katlanıyorlar. Ama bunun karşılığında işlere mola verdiklerinde birlikte getirdiğim puaça ve içeceklerle dinleniyoruz. Satış ve servis konusunda İzmir Poyraz otomotiv son derece güvenilir bir firma.

ercan1911
14/01/2009, 03:49
Arkadaşlar,hepinizin dikkatine!!!!
Son dönemde yapmış olduğum araştırmalar sonucunda,yeni nesil dizel araçların hemen hemen hepsi eurodizel 50 ppm yakıtın yanı sıra Bitkisel yağlardan (kanola,soya v.b.) elde edilen BİYODİZEL'e de uyumlu olduklarını öğrendim.Özellikle 1996 yılından itibaren Audi,VW,Skoda ve Seat TDI motorlarında Biyodizelin yakıt olarak kullanabileceğini belirtmekte ve hatta garanti etmekteler. Mercedesi ve BMW de Biyodizelin kullanılabileceğni belirtmekte.
Bunun yanısıra BİLİM VE TEKNİK dergisinde ve internetten elde ettiğim çeşitli akademik çalışmalar Biyodizel yakıtın hem çevre kirliliğini önlemede hem de motor performansı açısından daha iyi sonuçlar vermekte olduğunu öğrendim.Bazı avantajları hemen sıralamak istiyorum.
1: Biyodizel, petrol dizeline oranla daha iyi bir yağlayıcı olduğundan motorun ömrünü uzatır.
2:Toplam kirli hava kütlesi oluşturma potansiyeli motorinden % 50 daha azdır
3:SO2 emisyonu ve bu emisyona bağlı olarak oluşan asit yağmuru gerçekleşmemektedir
4:CO egzoz emisyonu motorinine göre % 50 daha az oranda tespit edilmiştir
5:Yapılan testlerde Moment(newtonmetre nm-yani TORK),kW(hp-beygir gücü) ve yakıt sarfiyatında elde edilen değerler birbirine yakın!!!
6:Eurodizel setansayısı 49-55 arası iken,Biyodizel 55> setan sayısı değerine sahip
7.Motorun çalışması daha sessiz ve vuruntu azalmakta.
Arkadaşlar,kabaca benim eriştiğim bilgiler bunlar.Ben şunu merak ediyorum;Acaba aramızdaki multijet kullanıcıları yakıt olarak Biyodizel kullandılar mı!!Eğer varsa hakikaten görüşlerinizi,eleştirilerinizi merakla bekliyorum!!!

soldierkan
14/01/2009, 09:22
fiatın motor teknolojisi süper işçilik kaliteside grande puntoda fena değil ama daha kaliteli olabilirdi

svs
14/01/2009, 14:22
:poster_s:
abıler bakın araç allah yapısı değil her marka her modelde aksaklıklar çıkabılır

fiat opel ford herneyse
ama
üretim hatası olan yada bir serinin çoğunda rastlanan arıza için müşteriye her türlü ulaşılması gerekir bence
bu da fiatta göremediğim tek olay

2006 model 1.3 multijet 90hp arabam 30 000km de
ve garajda yatan bir araba
30 000 in en az 20 000 kmsini uzun yolda yaptım

forumda bu gün okuyorumda başıma gelen olaylardan sikeyetci olanlar var

direksiyon arızaları.............................
30 000 km kullanılan bir aracın ve hemen hemen bu serideki tüm araç sahiplerinin günahı fiata güvenip 0 araç almakmı

arıza su an 1500tl civarında ve benim hiçbir hatam olmadığı halde ben bunu ödemek zorundayım
neden zarar görsün herkes
herkesin durumu müsayit değil belki bi emeğin karşılığında alınmış bir araç bu ve kullanıcısa eziyet çektiriyo
buna hiçbir bayi ve fiat yetkilisi de farklı açıdan bakmıyor
yazıkkkk
gerçek müşteri memnuniyeti bu değil böyle olmamalı

ve bana yardımcı olabılecek biri varmı burda paylaşın lütfen
bu üretim hatası olan araçlar için ne yapmamız gerekir
neden boş yere bizden çıkıyo zararı
ne yapmalıyız acabaaaa

Stalker
14/01/2009, 18:35
Arkadaşlar,hepinizin dikkatine!!!!
Son dönemde yapmış olduğum araştırmalar sonucunda,yeni nesil dizel araçların hemen hemen hepsi eurodizel 50 ppm yakıtın yanı sıra Bitkisel yağlardan (kanola,soya v.b.) elde edilen BİYODİZEL'e de uyumlu olduklarını öğrendim.Özellikle 1996 yılından itibaren Audi,VW,Skoda ve Seat TDI motorlarında Biyodizelin yakıt olarak kullanabileceğini belirtmekte ve hatta garanti etmekteler. Mercedesi ve BMW de Biyodizelin kullanılabileceğni belirtmekte.
Bunun yanısıra BİLİM VE TEKNİK dergisinde ve internetten elde ettiğim çeşitli akademik çalışmalar Biyodizel yakıtın hem çevre kirliliğini önlemede hem de motor performansı açısından daha iyi sonuçlar vermekte olduğunu öğrendim.Bazı avantajları hemen sıralamak istiyorum.
1: Biyodizel, petrol dizeline oranla daha iyi bir yağlayıcı olduğundan motorun ömrünü uzatır.
2:Toplam kirli hava kütlesi oluşturma potansiyeli motorinden % 50 daha azdır
3:SO2 emisyonu ve bu emisyona bağlı olarak oluşan asit yağmuru gerçekleşmemektedir
4:CO egzoz emisyonu motorinine göre % 50 daha az oranda tespit edilmiştir
5:Yapılan testlerde Moment(newtonmetre nm-yani TORK),kW(hp-beygir gücü) ve yakıt sarfiyatında elde edilen değerler birbirine yakın!!!
6:Eurodizel setansayısı 49-55 arası iken,Biyodizel 55> setan sayısı değerine sahip
7.Motorun çalışması daha sessiz ve vuruntu azalmakta.
Arkadaşlar,kabaca benim eriştiğim bilgiler bunlar.Ben şunu merak ediyorum;Acaba aramızdaki multijet kullanıcıları yakıt olarak Biyodizel kullandılar mı!!Eğer varsa hakikaten görüşlerinizi,eleştirilerinizi merakla bekliyorum!!!

Kullanma klavuzunda biodizel'e uygundur yazmıyorsa sakın deneme bile. Garanti maranti hepsi yalan olur motor ve aksamlarındaki herhangi bir sorunda. (Adamlar bahane edip paçayı sıyırmanın yollarını arıyor zaten, sadece fiatta değil tabii, hemen hemen çoğu marka serviste :D )

funkyboys
18/01/2009, 22:40
17 yıl önce araçlar türkiyede üretiliyordu ve diğer araçlara göreucuzdu adi olması normal
şimdi araçlar italyadan getirilyor kalitede artış cok
ufak tefek arızalar da normal sonuçta düşük segment bir araç lüx değil olcak okadar

ReBianco
18/01/2009, 23:23
Tofaş şu an FIAT dünyasında WCM (World Class Manufacturing) puanı en yüksek olan üretim tesisidir. İnanmayanlar araştırsın. Bilginize.

Artık ön yargıların yıkılma zamanı geldi. İtalya'daki üretimin Türkiye'dekine göre ne kadar kaliteli olup olmadığına yorum yapabilmek için işin içinde olmak lazım. Bizzat ben her ikisini de gördüm ve inceledim. Özetle şunu söyleyebilirim. Ne FIAT eskisi gibi ne de Tofaş. Tofaş'ın yarı hissesi zaten FIAT'a ait. Her ikisinde de son yıllarda güzel gelişmeler var ama biraz da anlayışlı olmak lazım, bazı şeyler zaman ister... İtalya'daki üretimin daha kaliteli olup Türkiye'dekinin daha kalitesiz olmasına izin vereceklerini mi sanıyorsunuz? FIAT'ın (Tofaş dahil) bütün fabrikalarında aynı standartlar ve denetlemeler uygulanıyor, bilmeyenler için bilgi.
Otomotiv, zor ve kapsamlı bir sektör. İyileştirilicek kısımlar tabi ki var. Daha da iyi olacaklarına inanıyorum...

Paranoya
19/01/2009, 11:45
Gördüğüm kadarıyla herkesin araçla, markayla, hizmetle ilgili olumlu/olumsuz eleştirilerini yazdığı bu sayfada "biodizel" biraz alakasız kaçmış gibi mod arkadaşlar. Takdir sizin..

Ben kendimce, genel olarak "ne kadar ekmek, o kadar köfte" özdeyişi ile fikrimi söylemek ve belki 1 yıl önce dikkatimi çekmiş olan trajikomik bir eksikliği yazmak istiyorum:

FIAT - fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr/Pages/tr/hakkinda/kullaniyorum.aspx) adresine girin. Sayfanın sağ alt köşesine doğru yer alan "Aksesuarlar" bölümü ilginizi çekmiş olsun (benim gibi) ve bilgi almak için "Detaylı bilgi" linkini tıklayın. Olmadı mı? :) Allah Allah, hatalı link falan sanırım(!) :) O zaman pencere içerisinde başka bir yerlere tıklamaya çalışın... Tıklayın tıklayın; elbet olur. :) Ben aracımı aldığımdan beri tıklıyorum; bir gün başarıcam! :D

Evet, maalesef Fiat aracınıza aksesuar bilgisi almak istiyorsanız bu pencerede sadece Kangurum< 1 (https://www.kangurum.com.tr) linki aktif ve bu link altında oto aksesuar bölümünü bulursanız, sadece 2 adet, Fiat ya da Tofaş markaları ile ilgili olmayan müthiş(!) aksesuarları inceleme fırsatını bulabilirsiniz. Hayırlı alışverişler... :)

femoli
19/01/2009, 12:48
Gördüğüm kadarıyla herkesin araçla, markayla, hizmetle ilgili olumlu/olumsuz eleştirilerini yazdığı bu sayfada "biodizel" biraz alakasız kaçmış gibi mod arkadaşlar. Takdir sizin..

Ben kendimce, genel olarak "ne kadar ekmek, o kadar köfte" özdeyişi ile fikrimi söylemek ve belki 1 yıl önce dikkatimi çekmiş olan trajikomik bir eksikliği yazmak istiyorum:

FIAT - fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr/Pages/tr/hakkinda/kullaniyorum.aspx) adresine girin. Sayfanın sağ alt köşesine doğru yer alan "Aksesuarlar" bölümü ilginizi çekmiş olsun (benim gibi) ve bilgi almak için "Detaylı bilgi" linkini tıklayın. Olmadı mı? :) Allah Allah, hatalı link falan sanırım(!) :) O zaman pencere içerisinde başka bir yerlere tıklamaya çalışın... Tıklayın tıklayın; elbet olur. :) Ben aracımı aldığımdan beri tıklıyorum; bir gün başarıcam! :D

Evet, maalesef Fiat aracınıza aksesuar bilgisi almak istiyorsanız bu pencerede sadece Kangurum< 1 (https://www.kangurum.com.tr) linki aktif ve bu link altında oto aksesuar bölümünü bulursanız, sadece 2 adet, Fiat ya da Tofaş markaları ile ilgili olmayan müthiş(!) aksesuarları inceleme fırsatını bulabilirsiniz. Hayırlı alışverişler... :)
hehhhhehhhehe :D:D:D Komik adamsın yaw tıkla tıkla birgün açılır ....

Biodizel tavsiye edilir ama kullanılmaz .Pompaya en çok arıza verdiren yakıttır tanıdığım tüm pompacılar kamyon harici kesinlikle kullanmayın der...

okan4037
19/01/2009, 13:10
fiat gözlemlediğim kadarıyla bazen böyle ufak tefek eksiklikler yüzünden puan kaybediyor.. yönetiminde müşteri anlayışında bi problem olmasa 4/4 lük araba ama bunları aşmaları lazım artık... opel de 90 lı yılların 2. yarısında böyle yönetimden kaliteden kaynaklanan sorunlar yaşamıştı ama atlattılar... fiatta bi şekilde bu sorunları aşacaktır

argilman
19/01/2009, 15:05
bende 1,5 sene zarfında irili ufaklı sorunlar yaşadım bolca gerci coğu aynı sorunun tekrarlanmasından doğdu.halada devam ediyor.inanın puntoyu sevmesem bu kadar sorunla uğraşmazdım.gülü seven dikenine katlanır dedik vede hala diyoruz.daha önce japon arabası kulandım uzunca bir sure inanın bu yaşadıkarımın onda birini yaşamadım.ama dedigim gibi ...
aracımın garantısın 2 ay sonra biticek servislerde garantiyi uzatmamı tavsiye ettiler bu durumda aslında can sıkıcı sureklı garatı uzatma ihitiyacı cok kötü arca olan güvensizli perciliyor sürekli masraf cıkarıcak gibi geliyor...

narkoz30
20/01/2009, 10:33
işte olay budurrrrrr.... :) varmı hiç bozulmayan, arıza yapmayan bir eşyanız. ?
Benim iphone hiç ama hiç arıza yapmamıştı nakte sıkışmasam satmazdım ama sonuçta grandepunto emotion a ldım ve değdi. Kullandıgım en sorunsuz telefondu şimdi p1i kullanıyorum bi mesaj yazacam diye cambazlık yapıyorum yeminle telefonun her yerinden bi özellik fışkırıyor bir türlü öğrenecek kadar vakit harcayamadım. :) Konu dışına çıktım biraz espri katayım dedim.
Emotion kullanıyorum benden önceki sahibi de 85000 km kullanmış whalla bir sorun görmemiş ben 3000 km dir memnun ve mesudum abuk subuk fren müşürü hatası dıışında bi hata vermedi onu da ittirerek yerine oturtmuşuz şimdilerse kusursuz yürüyor.
Allah çelik cantlarınıza zeval vermesin arkadaşlar.

murat53
18/11/2010, 23:32
murat bence işin aslı fiat güzel araçlar yapıyor.fakat kontrolünü yapamıyor kontrolünüde biz yapalım hadi bulduğumuz arızayı yaptıracak servis nerde peki?örneğin benim aracımda bir tıkırtı pul sesi gibi bir ses vardı cevizlibağ fırat otoya gittim arıza olarak bana turbonuz değişcek dendi ve 1800 tl turbosu vay efendim benim aracım 90 beygirmiş turbosuda beygiri gibi pahalı bu sesin turboyla alakasını sordum turbonun kanatçıkları ses yapıyomuş.aracı geri istedim yaptırmadım 55 tl arıza tespit parası aldılar. sokak arası tamircisine gittim sesi söyledim şarj dinamosunun kasnağı değişcek dedi ve değiştirdik ses gitti.şimdi bende soruyorum muhakkak bir fiat servis yetkilisi bunu okur sizin bu araçlardan anladığınız bukadarmı?turbodan pul sesi gelirmi sokak arasındaki tamircinin bulduğu sesi siz neden bulamadınız?ben 80 tly işi hallettim siz 1800 tly alıp turbomu değiştirseydiniz ve sorun hallolmasaydı ne cevap verecektiniz?ondan sonrada heralde motoru aşağı alırdınız.işini adam gibi yapan servis varsa arkadaşlar banada söyleyin bende gidicem.

vdevir
19/11/2010, 22:00
selam arkadaşlar

problemsiz marka yoktur..

diğerlerine bakarak bu paraya fiat gerçekten çok iyi.

ayrıca sorunlarınızda kesinlikle tek servise gitmeyin değişik servis ve ustalardan görüş alın..

egine engineer

aeron
19/11/2010, 22:10
arada bir böyle çok eski konuların hortlaması iyi oluyor, birde konuyu açan bişeyler yazsa nolmuş ne bitmiş gibisinden :)

brkprlk35
19/11/2010, 22:41
Hem araba pazarında baktığımızda B segmenti olarak geçse de bana göre C segmentine hazırlık sınıfı gibi araçlara biniyoruz. Sınıfındaki araçlara göre en sorunsuzu. Siz sorun aramak istediğinizde 50 tane çıkar. Ama sonuçta ekonomik, seri ve en az yürüyeninde sorun çıkan bir araba. İç işçiliği kötü orası başka bir mesele fakat arabanın işlevlerini yerine getirdiği sürece problem yok bence.