PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış geldi ekonomi gitti :(

ugurozer
07/01/2008, 12:44
arkadaşlar aracımızı babam ve kardeşimde kullanıyor yazın ortalamalarımız 5.7 ile 6.3 arasinda degisiyordu kis geldi 7.2 ile 8.5 arasını gormeye basladık arac 90 hp dualogic. Motorun ısınması diger benzinli aracima gore cok gec oldugunu gordum sarfiyatın bu yuzden arttigini dusunuyorum. Sizce bu aracların motoru sıkıstırılmadiginda 7-10 km yi bulurmu ısınması?? yasadıklarım normalmi yoksa anormalmi yorumlarınız benim icin cok onemli. Simdiden tesekkur ediyorum.

utkucay
07/01/2008, 13:08
dizeller geç ısınır. gayet normaldir

makineman
07/01/2008, 13:14
Evet aynı sıkıntı malesef tüm dizel araçlarda var. Benim aracım en erken 3 km sonra ısınmaya başlıyor. Hatta bazı modellerde ısınma süresi çok daha uzun sürebiliyor. Babam da Hyundai Getz Dizel var. O aracın ısınması için GP den iki kat daha fazla yol gitmesi gerekiyor. Tecrübeyle sabit.

Auto engineeR
07/01/2008, 15:11
ewet arkadaşların da dediği gibi dizeller çok çok geç ısınıyor. arkadaşımın benzinli astrası en geç 1-2 dak sonra sıcak hawa üflemeye başlıyor ama benm min 5 dak sürüyor. hele motorun ideal çalışma sıcaklığına gelmesiyse baya baya sürüyor

utkucay
07/01/2008, 15:31
şehiriçi kısa mesafeli scooter kullanmak en karlısı :)

Ziyaretçi047
07/01/2008, 15:42
valla bence dizeller daha çabuk ısınıyor. eski palioma göre bu hesabı yapıyorum. babamın dizel fabia sı 2dk da ısınıyor. dizel motorunuzu hemen ısıtmak istiyorsanız motoru hemen zorlamaya başlayın. zorlayın bakalım nasıl ısınıyor hemen :D

ugurozer
07/01/2008, 16:47
tesekkur ederim arkadaslar. motor normal sicaklıgına ulasana kadarda heliyle iciyor mazotu :( acaba bu ısınma probleminin sebeplerinden birisi turbo ve intercooler olabilir mi? yoksa motor icin kullanılan malzeme mi sadece

Ziyaretçi047
07/01/2008, 16:56
yok ya merak etme. motoru zorlarsan yakar yani bu gerçek. soğukken motoru farkında olmadan daha çok zorluyoruz soğuk olduğu için o da yakıtı artırıyor. az yaksın istiyorsan dedeler gibi süreceksin. ben bir ara 9.0 yakıyordum o kadar söyleyim.

ugurozer
07/01/2008, 17:07
yakıtı babam koydugu zaman inan puntoda 3-4 dakikada ısınabiliyor yakıt gosterge ekranı falanmı oda ne :) cd de calan parcanın ismini gostersin bana yeterli :)

Auto engineeR
07/01/2008, 18:40
valla bence dizeller daha çabuk ısınıyor. eski palioma göre bu hesabı yapıyorum. babamın dizel fabia sı 2dk da ısınıyor. dizel motorunuzu hemen ısıtmak istiyorsanız motoru hemen zorlamaya başlayın. zorlayın bakalım nasıl ısınıyor hemen :D

abi ne diosn sen aman aman motoru çatlatırsın :D

dejavu
07/01/2008, 20:49
ewet dieseler geç ısınıyor. bu birazda yakıt yakmayla ilgili ama ilk ısınma aşamasında fazla zorlamak da motor sağlığı için iyi değil. ve birde bizim kartel altı açık buda motorun geç ısınmasıda sebep oluyor aslında. yukarda arkadaş hundailerde geç ısınıyor dedi. ben şuan 3000 km de yeni toyota corolla diesel kullanıyorum oda geç ısınıyor ama gp kadarda geç ısınmıyor. ama motor sogukken ilk marşda sanki motor sıcakmış gibi tık diye alması süper bişey valla. gp de gibi dinamonun iki üç tur dönmesini beklemiyor. ama sürerkende gp nin zevkini vermiyor.. yani dieseller genelde geç ısınıp erken soğuyan motorlar arkadaşlar.

ekorkut
07/01/2008, 21:06
Benim arabam da şeytan kulağına kurşun sabah -10 derecede bile yarım saniyede alıyor marşı. Corsa dizelleri hatırlıyorum 10 sn falan basardın resmen. Motor aynı motor. Aman maşallah diyelim de bozulmasın.

ugurozer
08/01/2008, 20:28
yok allah icin benim puntom cok gec isinio anında soguyo o huyunu hic sevmedim ama mars barut gibi basio. abi kapıyı aciorum ses gelio kontagi aciyorum baska bi ses e utanmasa anahtar yaklastiginda ısıtma yapacak calıssın o kadar :)

FoR_ReaL
08/01/2008, 20:39
Sadece 300 km yaptım ama şehiriçi şuan ortalamam 6.8 çıkıyor

aykuting
08/01/2008, 21:16
Ugurözer araçlarımız aynı model benim araçı ben ve babam kullanıyoruz ve 6,7 ii gecmiyoo
yaklaşık 5 km de de ısınıyo motor yaz mevsiminde askerde idim bilmiyorumm

gladiator
08/01/2008, 22:09
selam arkadaşlar peki haralet göstergesi ne durumda oluyo soguk havada benimki en alt taki cizginin fazla üstüne cıkmıyo kaloriferi acıncada ondan da aşagıya iniyo varmı sizlerdede böyle bişey 2-3 dereceden bahsediyorum:unsure00:

Ziyaretçi047
08/01/2008, 22:46
marş konusunda bizim fabia tdi tek geçerim. marşa basmadan çalışıyor mübarek.

nyesilyurt
08/01/2008, 22:55
evet dizel geç ısınıyor.yakıt sarfiyatı arttı.yaz aylarında 5.2 ortalamiken şimdi 6.5 civarı(şehir içi)

tempesty
08/01/2008, 23:29
Aynen öyle yazın 6,2 geziniyordum şu sıralar 7.9 altına düşemedim bir türlü.

ugurozer
09/01/2008, 00:18
yakıtta problem yok arkadaslar cunki motor ısındıktan sonra ortalamayı sıfırladıgımda ve kardesime veya babama vermedigimde yumusak kullanımda bu havalardada olsa 5.3 lerde kullandıgımı gördüm. butun mesele motorun gec ısınması ve ısınana kadar yakılan abartı yakıtın butun genel ortalamayı yukseltmesi. Kısa mesafelerde puntoyu kullanmak civici kullanmaktan daha öasraflı ve usumekli. bu yuzden tavsiyem benzinli aracınız varsa (civic gibi alm. alasım motorlu ve anında ısındıgını farzedelim) kısa mesafelerde kesinlikle onu kullanın.

bambogie
09/01/2008, 00:38
valla arkadaşlar herkes kış koşullarında dertli gibi gözüküyor ama geç ısınma sorunu dışında o da aracın içinde donma olayından başka bi rahatsızlık vermiyor ortalamam hep aynı gidiyor ki eskişehirdeyim ana caddeler dışında son bi kaç gündür buz üstünde dolanıoduk burda. şehirlerarası 4.4 şehir içi 6.0-6.2 arası değişiyor yaz zamanıyla aynı.aşağı yukarı ışık yanana kadarda bi depoyla şehir içi 700km ye yakın görmekteyim hala.bence bir an evvel ısınsın diye gaza fazla yüklenmeyin aracı ilk aldığımda öyle yapıodum o zaman yakılan miktar çok artıyor az biraz sabırla indirebilirsiniz yakıt miktarını...

Ziyaretçi047
09/01/2008, 02:44
benim şu an 7.2. zaten daha ekonomi yüzü göremedim :D

dmRy
09/01/2008, 10:15
@ugurozer; olm araba ısınmadan ben üni.e girmiş oluom :D sen hesap et gerisini :D o nedenle şu havalarda 5-10 dk durduğu yerde hafif gaz veriyorum :D yola çıkmadan önce

ugurozer
09/01/2008, 11:26
hakanım 5-10 dak durdugun yerde gaz vermen inan hic bi faydası olmaz hatta sana cok daha fazla zararı olur. sadece 1. dak. beklemen yeterli kendi halinde ;) araclarımız rampada ısınmıoki durdugu yerde gaz vermeyle kac dakikada ısınır hesap et :) sende gazlı araba vardı en iisi o senin icin uniye git gelde kısa mesafede :) ksıın 20 km den daha kısa yollarda bizim puntoları kullanmak pek akıl kari diil :)

dmRy
09/01/2008, 13:44
hakanım 5-10 dak durdugun yerde gaz vermen inan hic bi faydası olmaz hatta sana cok daha fazla zararı olur. sadece 1. dak. beklemen yeterli kendi halinde ;) araclarımız rampada ısınmıoki durdugu yerde gaz vermeyle kac dakikada ısınır hesap et :) sende gazlı araba vardı en iisi o senin icin uniye git gelde kısa mesafede :) ksıın 20 km den daha kısa yollarda bizim puntoları kullanmak pek akıl kari diil :)

harbiden LGP li daha çabuk ısınıyordu ama tabi çalışırsa :D LPG 'de genelde kışın çalışma sıkıntısı vardı :D

multijet
09/01/2008, 16:56

Cihancım özellikle dizel araçlarda soğuk motorla yüksek devirler görmek oldukça sakıncalı. Soğuk olan motor yağı akışkanlığının az olması sebebi ile silindirler içinde sağlıklı bir film tabakası oluşturamaz, bu da aracın motorundaki sürtünmelerin maksimum olmasına(bu 800- 900 kata kadar daha çabuk yıpranmaya bile sebep olabilir), dolayısıyla motorun daha çabuk ısınarak, ömrünü de daha çabuk doldurmasına sebep olur. Üstelik yağ pompasının da yıpranması cabası. Havanın soğuk olduğu günlerde yakıtında artmasının sebebi yine tamamen sürtünmenin fazla olması ile alakalı bir durum. Yağ ısındığında yakıt sarfiyatı azalacaktır. Lütfen şunu da unutmayın arabanın soğutma suyunun ideal yere gelmesi demek motor yağının ideal çalışma sıcaklığına ulaşması anlamına gelmez. Motor yağının ısınması 15 dakikayı bulabilir. Motor yağının üzerindeki 20/50 --- 5/40 gibi numaralar o yağın viskozitesini( akışkanlını) bildirir. İlk numarası küçük olan yağlar soğuk halde daha ince ve akışkanlığı daha fazla olan yağlardır. Eğer motorunuz yıpranmamışsa bu yağlar idealdir. yıpranmış motorlarda kullanılması aracın fazla yağ eksiltmesine neden olabilir.

multijet
09/01/2008, 16:59
Ben soğuk havalarda belli bir süre 2000 devir/dakikayı geçmiyorum. İyice ısınana kadar 3000 devir/dakikayı asla geçmiyorum. Araçlarınızın daha uzun ömürlü olması için sizlerede tavsiye ederim...

ugurozer
09/01/2008, 23:58
multijet arkadasımın soylediklerine katılıyorum soguk motordaki yag viskozitesi koyu bir kıvamda olacagi icin en fazla zorlanan yag pompası olacaktır yuksek devirlerde. Ancak yıpranmıs motorlarda ince yag degilde biraz daha kalın yagların eksiltme bakımından daha faydalı olacagini dusunuyorum.

mkaksoyer
10/01/2008, 07:57
multijetlerde önerilen yağ 5-30 . soğukta 5 no gibi davranan yağda fazla bir yağlama problemi olmaz . evimin yerinden dolayı sabahları evden çıkar çıkmaz yaklaşık 2 km rampa yukarı gitmek durumundayım ve zorluyorum ister istemez ama motor soğuk diye bir problemde olmaz . ecularda standart olarak bulunan "hava ve soğutma suyuna bağlı yakıt zenginleştirmesi" ve yaklaşık 500-600 devir daha yüksek rölanti tutmaya çalışması ilk anlarda daha yüksek sarfiyata sebep oluyor bunu menzil bilgisinden anlayabiliriz.

ABNEW
10/01/2008, 15:06
Sadece dizeller için değil soğuk benzinli motorlar da ısınmadan zorlanmamalıdır...

secretdream
10/01/2008, 16:00
evet arkadaşlar ben ful bir depo ile 600-650 km yapıyordum yazın.hep kısa mesafe kullanıyordum 4km gidip 4 km geliyordum işten eve evden işe. Ve ışıklarda kalkışta kapışıyorudmonunla bununlaböyle hallerde 500-550 km yapıyordu. Ama kış gelince benimde şimdi ne yazıkki 8.5l/km ortalamadayım. Soğukken çalıştığı için çok yalıyor tabii birde basarsan yarişırsan olacağı bu. Şimdi 450-480 yapacak en fazla. Amam dediğim gibi kısa mesafe gittiğim için motor ısınamadan ve de yarışma modunda ona buna ders vermek için 100-120km arası işe gittiğim depar attığım için oluyor bunlar. Yazın düzeleceğini umuyorum. Marş konusundada da bir problem yok. Soğuk sabahklarda bişle bir basışta çeviriyor.Tüm puntocu arkadaşlara sevgiler.

bambogie
10/01/2008, 19:31
valla arkadaşlar ya benim arabada bi tuhaflık var dediğiniz rakamları ben 5 kişi arabada bagaj full 5 kişilik en az bi çanta vardı herkesin eskişehir mudanya arası yaklaşık 185km civarı olması lazım inegöle kadar 100civarı inegölden sonra allah ne verdiyse 170e kadar çıkarak gittim gene 30 ytl civarı falan yaktı sanırm.buda 6.0 civarı falanki yaz aynı durumda bodrum bursayı 5.4 le gelmiştim.

ugurozer
10/01/2008, 22:58
-arac ısındıktan sonra- soguk havadaki birim hacme dusen oksijen miktarı fazla olacagi icin uzun yol ekonomisi ve performansı daha fazla olması gerekiyor kışın zaten teknik olarak :) bizim sarfiyat meselemiz kısa mesafelerde...

bambogie
11/01/2008, 10:50
kısa mesafede de çok gidiyorum okul 2 km evimden eskişehirdeki en uzak noktaya gitmeye çalıştığımda da genelde gideceğim yere vardığımda motor ısınmamış oluyor o da 10km yi geçmez ki eskişehire göre şehrin bi ucunda oturuyo sayılırım öbür ucuna varmak demek bu neredeyse onda da 6.4ün üstünü görmedim uzun yolda arabamı ilk aldığımdan beri hiç şaşırtmadı beni ortalama bi kaç sefer dışında o da genelde yazın hava filtresi gayet berbat hale gelince oluyor.yapmadığım şeylerse rolantide ısınmasını beklemek ısınsın diye gaza yüklenmemek şehir içinde çok dolaşmak zorunda kalırsam hararet olması gereken yere gelene kadar çok basmıyorum bunun dışında ikinci kışı oldu arabanın hiç 8leri falan görmedim ilk 5000 km de 6.9 civarlarındaydı son zamanlarda şehir içi 6.0 - 6.4 arası oynuyo en fazla şehir dışıda 4.2 - 4.5 civarı.yanlız arabayı arkadaşım kullandı adam bütün istatistikleri alt üst etti sürücüye bağlı değişkenleri göz ardı etmeyin genelde sakin kullanırım arabayı ama şehir içinde cinnet geçirip 160ın üstüne çıktığımda oluyor adamın önüne geçip kazık fren yapayım diye çokta terbiyeli bi sürücü değilim ama terbiyesizlik yapıldığında.biraz sakin kullanmayı deneyin derim bence bide bi söküp hava filtresini temizleyin yükselen yakıt bu ikisine bağlı olarak değişiyor bende genelde...

SteinGP
13/01/2008, 18:34
bugün kendi rekorumu kırdım sanırım extra hareketler yapmamama ve normal şehir içi trafiğinde olmama rağmen yakıt tüketimim 12.1 lt/100 km

dmRy
13/01/2008, 20:32
hava filtresini ve debimetreyi kesinlikle servis sürelerinin arasında temizlettirin ya da temizleyin derim. aracı 32000 km 'de debimetresini temizlettim. araba rampa çıkarken ivme vermiyordu, çekiş çok kötüydü. debimetre temizlenince aynı rampaları 2. viteste ön tekerler patinaj yaparak çıkmaya başladı :D

benim memleket çok kirli. bu nedenle ortalama değerlerin çok daha altında kirlenme yapıyor. aynı problem arkadaşlarımın diğer marka-model araçlarında da oluyor. bir de bunları temizlettirp deneyin. illa fark edecektir görüşündeyim ;)

SerhanOz
13/01/2008, 20:43
sehirlerarasinda 5.2 den asagisini goremedim dizelde.
4.4 goren arkadaslar nasil kullaniyorlar cok merak ettim

SteinGP
13/01/2008, 21:10
ben 4.1 de gördümde şimdi aynı araçla aynı yollarda 7.6 filan görüyorum kış mevsimi bu kadarmı fark yaratır anlamadım bi türlü...

spyofthegod
13/01/2008, 21:53
Arkadaşlar eski puntomu kullanıyorum halen yazın 4.7 gördüm şu anda 6.2 kışın çok farkediyor ki aracı sert kullanmam.

bambogie
19/01/2008, 21:08
şehirlerarasında genelde ortalama hızım 85-95 km arasında oluyor yaz kış ondalık rakamdaki değişimler dışında 4 ten 5 e çıkması benim çok fena bastığımı gösteriyor.yolda nasıl gidiyorsam 1de kalkarım 2500 devirde 2 ,2500 devirde 3 , 2000-2500 arası duruma göre 4, 2000 devirde 5, 2000 devirde 6.6ıncı viteste 100ü geçmeden sakin sakin ve 1900devir civarında gidin anı hızlanmalardan kaçının gerekmedikçe vites küçültmeyin 4 küsür civarlarını görürsünüz ben bu şekilde gidiyorum yolda.bu 100ü geçmediiim anlamına gelmez ama ortalamam beni yanıltmadı hiç hep aklımdaki rakama 0.x sapmayla erişiyorum.

ozmermer
20/01/2008, 17:13
Arkadaşlar bence hareket etmeden 2 dk. rolantide veya biraz üstünde ısıtsak süper olacak gibi geliyor.

bambogie
11/02/2008, 16:25
valla yağın akışkanlığını kazanması keşke 2 dk sürsede o kadar ısıtsak olmuyo denildiği gibi fazla devirli kullanmadan yol alarak ısıtmak en güzeli.istanbul yenibosna kavşağında depoyu fulledim 1 hafta önce istanbul eskişehir arası yaptım yarım depo kadar yedi ordan bursaya gğüzelyelı feribot iskelesi ve çekirge yaptım 8 de 3 depo duruyodu.çarşambadan beride daha mazot almadan hala aynı depoyu kullanıyorum 780km civarında sanırım şimdi çizgiye indirdiğimde sanırım 850-900km arası olur.çok yakıyor diyen arkadaşlara duyurulur sakin kullanın yakıt tasarrufu yapın eğer bi depoyla sadece uzun yolda gitsem 1000i bulup biraz geçebilirim belkide uzun yol maceramda 3 yetişkin ve full bagaj artı koltukta ıvır zıvırlarla gerçekleşti.yakıt tasarrufu problemlerini biraz kendinizde arayın arkadaşlar...

breakerman
28/02/2008, 15:09
Valla benzinli olsun dizel olsun yakıt tüketiminin %30-40 a kadar sürüş stiline bağlı olarak gerçekleştiği bir gerçek ama hepimiz yazında kışında aynı stilde süren insanlar olarak kışın yakın tüketimin farkedilir bir şekilde arttığı gerçek.Yazın çok sakin kullanmamama rağmen 6 litre seviyelerinde olan yakıt tüketimim 7.5 civarında geziyor,üstelik daha da dikkat etmeme rağmen..

İstanbulda bir kaç gündür hava biraz ısındı 12-14 derecelere çıktı,depoyu yeni doldurmuştum hemen farketti tüketim değerleri..

ABNEW
28/02/2008, 15:53
Kışın havanın soğuk olması nedeniyle motorun geç ısınması ve motora daha fazla soğuk hava girmesi nedeniyle bir de kullanılan kış lastikleri nedeniyle tüketim artmakta.Neyseki havalar ısınmaya başladı tüketim değerleri bir miktar azalabilir:) Tabi yağışların devamını diliyoruz...

breakerman
28/02/2008, 19:52
Öyle tabi işin büyük kısmı motorun ısınamamasından kaynaklanıyor,o arada ortalama dağılıyor ve arabayı devirli kullanmadığım zaman hararet göstergesinin 20 km olması gereken seviyeye gelmediğine şahit etmişliğim çok,dizellerimiz cidden enteresan anlayacağınız..

heartfever
29/02/2008, 09:43
bu nasıl iş ya.. kışın araç soğuk diye çok yakıyor, hava ısınınca klimayı açtık diye çok yakıyor. ortayı bulamadık bir türlü. ort tüketim 7.2 benim.

makineman
29/02/2008, 11:15
Araba 5000 km ye geldi. Havalarda biraz düzeldi. Ben de araca alıştım. Sanırım tüm bu faktörlerin etkisiyle tüketim de geçen aylara göre bir azalma var. Zira Aralık ve Ocak'ta şehiriçi tüketim 7,2 civarındaydı. Şu an ise 6,4 lerde geziyor. Gittiğim mesafe sabah akşam 7+7 km. Şu anda bir depoyla 700 km ye yaklaşıyor. Eğer havalar biraz daha ısınır ve tüketim de 6,0 lara düşerde çok süper olur. Şehirlerarası ne yakıyor çok merak ediyorum doğrusu. Aracı ilk aldığım gün haricinde şehir dışına çıkmadım. Ama bana göre 100-110 u geçmezsen 5,3 anca yakar gibime geliyor. Bu da bir depoyla 850 km demek. Bakalım inşallah beklediğim gibi olur.

unik06
29/02/2008, 11:18
öbür başlığa da yazdım ama,
ben kıştan pek fazla etkilenmedim desem yeridir.

şu an,
ortalama tüketim 5.5 de;
ve heralde, en yüksek 6.1 e kadar çıkmıştır tüm kış boyunca.

makineman
29/02/2008, 11:21
öbür başlığa da yazdım ama,
ben kıştan pek fazla etkilenmedim desem yeridir.

şu an,
ortalama tüketim 5.5 de;
ve heralde, en yüksek 6.1 e kadar çıkmıştır tüm kış boyunca.

Gittiğiniz yol uzun mesafeli ise etkilenmemeniz çok doğal. Ama kısa mesafeli şehir içi yolculuklarda kış yaz farkı mutlaka oluşacaktır. Size bir örnek vereyim. Ankara'da iken Dikmen'den Hacettepe Ün.'nin Beytepekampüsüne giderdik abimle. Nerden baksan 20 km. Konya yolu ardından Eskişehir yolundan basar giderdik. Trafik hızlı akıyor. Orada benzinli Clio'nun şehiriçi tüketimi 6,5 civarındaydı. Abim Konya'ya tayin oldu ve aynı araca burda kullanmaya başladı. Ev iş arası 3 km. Yakıt tüketimi 8,5 e fırladı. Üstelik Konya'da 100 m bile yokuş yoktur düşünün.

unik06
29/02/2008, 11:29
Gittiğiniz yol uzun mesafeli ise etkilenmemeniz çok doğal. Ama kısa mesafeli şehir içi yoculuklarda kış yaz farkı mutlaka oluşacaktır. Size bir örnek vereyim. Ankara'da iken Dikmen'den Hacettepe Ün.'nin Beytepe kampüsüne giderdik abimle. Konya Yolu ardından Eskişehir Yolu. Yani trafik hızlı akıyor. Orada benzinli Clio'nun şehiriçi tüketimi 6,5 civarındaydı. Ama abim Konya'ya tayin oldu. Aynı araca burda kullanmaya başladı. Ev iş arası 3 km. Yakıt tüketimi 8,5 e fırladı.

aşağı yukarı doğru sayılır,

ev ümitköy tarafında; işyeri de ostim de olunca,
pek dur-kalk trafiğine girmiyorum :wink:

ama eskinden işyeri necatibey de ikende... en fazla 5.9 lara çıkmıştı.

breakerman
01/03/2008, 01:19
bu nasıl iş ya.. kışın araç soğuk diye çok yakıyor, hava ısınınca klimayı açtık diye çok yakıyor. ortayı bulamadık bir türlü. ort tüketim 7.2 benim.

Valla ben cidden aracın klimasının kıymetini anladım,yukarıda bahsettiğim yazın gerçekleşen 6 lt civarı değerler full klima açık değerlerdi,bizim arabalar cidden klimadan çok fazla etkilenmiyor bence,hele kışla karşılaştırınca mumla arıyorsun yazı valla.. :)

spyofthegod
01/03/2008, 19:28
Arkadaşlar artık havalar düzeldi en son benzin aldığımda km sıfırladım ve ortalama şu anda 4.9 yağmur kar gelmezse sanırım daha da düşürecem. Çünkü arabayı elimden geldiğince devrinde kullanıyorum yani kasmıyorum.

ugurozer
03/03/2008, 19:30
yok abi mazotun fiyatı 2700u gectiginden beri ben artık dizel arac kullanmıorum :) sehirici benzinli aracim neredeyse aynı yakıo dokununca firlio bindigim anda isitio bide zararsiz bi tup takarsam keyfim gicir :)

ekorkut
03/03/2008, 20:52
Yahu millet neye yönelse devlet oraya zam yapıyor. Böyle miydi 2 sene önce dizel olayı. Ekonomi cidden ekonomiydi. Şimdi benzin veya dizel aynı para neredeyse.

baris
03/03/2008, 21:42
arkadaşlar benim araç benzinli ama ben benzinli olmasına rağmen aracın hararet göstergesi yerinden oynamadan arabayı hareket ettirmiyorum. Kışın zaten kullanmıyorum. sonbaharda ise yaklaşık7-8 dakikaya yaklaşıyordu hararet göstergesinin oynaması (sivasta kasım ayında gece - derecelere çoktaan düşmüş olur). Beklememin nedeni tasarruftan çok motorun yıpranmaması için ama acaba benzinli araç için çok mu fazla bekliyorum?

makineman
04/03/2008, 08:00
arkadaşlar benim araç benzinli ama ben benzinli olmasına rağmen aracın hararet göstergesi yerinden oynamadan arabayı hareket ettirmiyorum. Kışın zaten kullanmıyorum. sonbaharda ise yaklaşık7-8 dakikaya yaklaşıyordu hararet göstergesinin oynaması (sivasta kasım ayında gece - derecelere çoktaan düşmüş olur). Beklememin nedeni tasarruftan çok motorun yıpranmaması için ama acaba benzinli araç için çok mu fazla bekliyorum?
Bence gereksiz yere bekliyorsun. Araç çalıştıktan sonra 15-20s bekleyip sonra motor ısınıncaya kadar yüklenmeden kullanırsan motorda yıpranma önemsenmeyecek kadar az olur. Gereksiz yere yakıt sarfiyatı da yapmazsın.

ugurozer
06/03/2008, 23:48
arac ureticileri sadece bir dakika beklemenin yeterli oldugunu soyluyorlar, sen o bir dakikadan fazla bekledigin her an yaktıgın yakıtı cope atıyorsun arkadasım yani.