PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Maalesef Ben de kaza yaptım:(

ABNEW
04/01/2008, 17:36
Bugün siteden çıkarken buzda kaydım maalesef, sağ far ve çamurlukta hasar oluştu.Şans işte:(

https://img86.imageshack.us/img86/6333/kazaxf8.th.jpg (https://img86.imageshack.us/my.php?image=kazaxf8.jpg)

erdiyilmaz
04/01/2008, 17:44
çok geçmiş oLsun arda abi. umarım tekrarını aLLah göstermez.

dün de ben buzda kaydım cebecide, yokuşta. kaLdırıma çarptım, radyatöre kadar girdim, sis farLarı ön tampon kompLe iptaL.
5-6 saat poLis bekLedim, geLmedi.. çekici cagırdım, çekici geLdi ancak o da arabanın yanına çıkamadı rampaya, çok kar vardı.
bugune ancak poLis geLdi, rapor vs. olayını haLLettim şükür. 30 kiLo tuz aLdım, rampaya serptik, yoLu kürekLe kazıdık, buzu erittik arkadaşLarLa.
araba çaLışmadı bir türLü, meğer darbe sensörü motoru kitLiyormuş. iyi kötü rampadan aşagı düzLüge indirdik, eL freniyLe. sonra başka bir çekici geLdi onunLa doğru müsLüm abinin sıcak koLLarına yoLLadık : )

bu kar buz oLayına bir çözüm buLmak Lazım ama biLemiyorum. hepimize geçmiş oLsun.

Nafiz
04/01/2008, 17:48
geçmiş olsun valla ben bu ara otoparkta tutuyorm.palio ile idare ediyorm :)

serotizm
04/01/2008, 17:53
Çok geçmiş olsun arkadaşlar :( Umarım tekrarı olmaz bundan sonra...

ABNEW
04/01/2008, 18:03
Sana da geçmiş olsun Erdi.Ben şanslıyım sanırım jandarma 5dk da geldi.Çok şükür sadece kaporta, benim araçta problem yok.Rapor için aracımla karakoldan fotokopiciye kadar gittim geldim 2 saat boyunca.Anlayacağın rapor bile hazır:) Tekrar geçmiş olsun sana da...

erdiyilmaz
04/01/2008, 18:09
sağoLasın arda abi.
geçen sene LastikLer yeniydi, iyi kötü karda gidiyordu ama, bu sene kar Lastiği şart oLmuş.

cana geLmesin diyeLim.

Sezgintr
04/01/2008, 18:10
Geçmiş olsun önemli olan cana bişey olmasın.

Radiance
04/01/2008, 18:10
Çok geçmiş olsun.

ABNEW
04/01/2008, 18:13
sağoLasın arda abi.
geçen sene LastikLer yeniydi, iyi kötü karda gidiyordu ama, bu sene kar Lastiği şart oLmuş.

cana geLmesin diyeLim.

Erdi, contiler kuru zeminde iyi fakat kar ve buzda pek işe yaramıyor:(

İyi dilekleriniz için teşekkürler bana moral oluyor:)

tempesty
04/01/2008, 18:31
Arkadaşlar ikinize de çok geçmiş olsun allahtan az hasarla kurtarmışsınız nazar değdi demekki :( walla inanmıcaksınız ama ben 215 40 17 kumholarla geziniyorum halen :) Bende yavaş yavaş arabayı uykuya yatırıyım garajda...

OzzY
04/01/2008, 18:41
Erdi, Arda abi geçmiş olsun. İyiki ufak hasarlarla atlatmışsınız....

Bende pazartesi günü araba kiralamayı düşünüyodum vazgeçtim :(

Fangio
04/01/2008, 18:57
Arda Abi ve Erdi kardeş geçmiş olsun ikinize de.Sizlere bişey olmaması sevindirici kısmı tabiki...

Korhan
04/01/2008, 18:59
Herkese geçmiş olsun.

Yılbaşı akşamı ben de bir döner kavşakta tam 180 derece kaydım. Sadece ön lastikler kar lastiği. Önler tutup arkalar tutmayınca çok kolay kayılıyor maalesef. Allah'tan diğer tarafa yeşil ışık yeni yanmıştı da gelip biri gömmedi. :)

bahcelili_ali
04/01/2008, 19:05
abi geçmiş olsun.. oda nazarlık olsun allahtan buyuk değil

Ah-MeT
04/01/2008, 19:08
arkadaslar cok gecmis olsun :( cana gelcegine mala gelsin arkadaslar

Halook!!!
04/01/2008, 19:25
Herkese geçmiş olsun öncelikle...
Fakat sormak istediğim birşey var.Yollardaki karlanma ve buzlanma zincir ve çivili lastik kullanılabilecek kadar fazla mı?

ABNEW
04/01/2008, 20:25
Herkese geçmiş olsun öncelikle...
Fakat sormak istediğim birşey var.Yollardaki karlanma ve buzlanma zincir ve çivili lastik kullanılabilecek kadar fazla mı?

Yollar hafif karlı olsa da şu an için gerek yok zincire ama site içi yolların ve ara sokakların durumu kötü maalesef.En azından burada öyle...

utkucay
04/01/2008, 20:51
geçmiş olsun

böyle havalarda aracınıza kıyıp çıkarabilir mi insan?
biraz önce haberlerde izledim, şahin 70 km hızla direk çarptı comboya. yani demek istediğim, siz dikkatli olsanız başkası size çarpabilir. aman dikkat

grande26
04/01/2008, 21:03
Arkadaşlar geçmiş olsun,Allah beterinden saklasın.Eskişehir e de evelsi gün kar yağdı .Çarşamba sabahı, araçtaki her türlü elektronik sisteme rağmen ,kaygan zeminde tam olarak güvenli hissetmediğim için öğlen gidip continental marka kar lastiği satın aldım.(520 ytl)Araçlara gelecek hasar hiç önemli değil,cana gelmesin.Tekrar geçmiş olsun.

Halook!!!
04/01/2008, 23:24
Yollar hafif karlı olsa da şu an için gerek yok zincire ama site içi yolların ve ara sokakların durumu kötü maalesef.En azından burada öyle...

Aslında belki de çivili lastik kullanmak bir nebze olsun bu tip durumlarda yardımcı olur.

Bende şahsen Ankaralı olduğum için gerek Ankara'nın havasını gerekse de yollarını biliyorum.Hatta bir keresinde yokuş aşağıya inmeye çalışıyorduk babamla birlikte.Ve o zamanlar bir Tipo vardı bizde.Hatta bir tane kamyon vardı yukarda yokuşun başında ve bir apartmanın bahçesine girmişti özellikle.Aşağı inmeye kalksam hepinizi süpürürüm demişti.Tipo marka aracımıza babamla birlikte uğraşarak zincirleri takıp tam yavaş yavaş iniyorduk ki yukardan hızla kayarak gelen bir Mercedes aşağıda yürümekte olan bir kadına çarpmıştı ve kadının takla atmasını an ve an izlemiştim.Gerçekten zor ve kötü bir durumdu...

ABNEW
04/01/2008, 23:41
Haklısın Haluk, çivili lastik ya da zincir olsaydı kurtarabilirdim...

biloGP
04/01/2008, 23:43
geçmiş olsun..

SteinGP
04/01/2008, 23:46
Geçmiş olsun Arda abi..Haluk şöyle bir durum var yalnız kuzey avrupa ülkeleri hariç avrupa ülkelerinde çivili lastik kullanımı yasak ben Türkiyede'de yasak diye biliyorum iyi bir kış lastiği ile kışı ideal geçirebilirsiniz tahminimce..

Halook!!!
05/01/2008, 00:06
Arda abi önemli olan sana birşey olmamış.Araba bu.Elbet çizilecek,kaza da olcak.Tekrar yerine gelebilecek şey araba.Ama bir insanın canı yerine gelmiyor malesef...
Kazadan sonra lastikleri hava koşullarına uygun olarak yenilersin sanırsam...

@SteinGP

Can kardeşim ben Ankarada yaşadığım süre boyunca hep çivili lastiklere sahip araçlar gördüm kışın.Ve şahsen kendi arabamızda kullandığımızı da bilirim.Şu anda yasak mı değil mi tam bilemiyorum ama.Fakat şunu söyleyebilirim ki şu anda var olan kış lastikleriyle çivili lastiklerin karlı ve buzlu yüzeyde tutunması bir değil.Çivili lastikler her zaman daha avantajlı bu konuda.Tabiki ilerleyen teknolojiyi de hiçe sayacak değilim ama dediğim gibi bana göre çivili lastikler daha avantajlı...
Ama daha da iyi birşey var ki o da şüphesiz zincir.Fakat günümüzdeki araçların artık hemen hemen hepsinde ABS var.Ve söylenen o ki zincir takıldığı zaman ABS sisteminin devre dışı kaldığı.Çalışsa bile yeteri kadar verimli olmadığı.Bunun sebebi ise ABS sistemi ani frenlemelerde diski sık bırak yaparak kaymasını engelliyor.Fakat zincir takıldığı zaman bu olayın olmasına engel oluyor ve bundan dolayı sistem devre dışı kalıyor.
Ama yinede her ne olursa olsun lütfen gerekli önlemleri(kış tipi lastik,çivili lastik yada zincir)almadan yola çıkmayınız...

SteinGP
05/01/2008, 00:09
Zaten kar üstünde ABS li araçla fren yaparken pompalamak gerek diye biliyorum ben..Biz Lastik işiyle uğraşırken isteyen oluyordu fakat o zamanlar yasak olduğundan satmıyoruz diyorduk biz de belki artık yasa değişmiştir veya takanlar yasayı takmıyordur :)

wintermute
05/01/2008, 01:04
abi geçmiş olsun aynı şekilde bende sol çamurluğu sürtmüştüm halen duruyo görünce yine orayı sürtüşüm geldi aklıma :( allah daha büyük acı yaşatmasın

tempesty
05/01/2008, 01:05
Karlı ve buzlu bir yolda ABS hiçbir işe yaramıyor arkadaşlar bugün denedim ve duramadım,üstelik arabanın yönünüde çeviremedim..

multijet
05/01/2008, 01:41
Geçmiş olsun! Sizlere birşey olmasın arkadaşlar!

fox41
05/01/2008, 01:43
Gecmiş olsun karda buzda cok dikkatlı olmak gerek gercekten Allah korumuş

plastro
05/01/2008, 02:16
çok geçmiş olsun allah tekrarını göstermesin.

dejavu
05/01/2008, 08:51
erdi ve arda arkadaşlar çok geçmiş olsun.
umarım işleriniz bir an önce çözülür ve hallolur.

PERSEUS
05/01/2008, 08:53
Çok geçmiş olsun Allah daha beterinden korusun. Ben de yeni büyük bir kaza yaptığım için Gp lerimizin sağlamlığından şüphem kalmadı.

femoli
05/01/2008, 09:11
Arkadaşlar çok geçmiş olsun valla ikinizde ucuz yırtmışsınız bende dün hayatımın badiresini atlattım dün yokuştan aşağı inerken geri zekalının biri yüzünden frene basmak zorunda kaldım aracın burnu sola doğru dönünce freni bıraktım ama nafile dönüş başlamıştı artık döne döne aşağı doğru süratle indik sağ taraftaki yardan aşağı düşmemek için gözüme kestirdiğim ford marka aracın üstüne tam gaz yüklendiğimde alllah tarafından araç burnu yukarıda durdu inanamadım hiç bir yere dokunmadan durdum ama hala inanamıyorum :)

Linos
05/01/2008, 09:56
Arda ve Erdi, ikinize de büyük geçmiş olsun... Bu havalarda mümkün olduğu kadar çıkmamak lazım trafiğe esasında!

Mehmet, sen de ucuz yırtmışsın kardeş, çok şanslıymışsın... ;)

ABNEW
05/01/2008, 13:04
Mehmet sana da geçmiş olsun.Ucuz atlatmışsın...

akin78
05/01/2008, 15:22
Her ikinizede geçmiş olsun.Cana geleceğine mala gelsin.

jagar
05/01/2008, 17:42
çok geçmiş olsun bizim fabrika çıkışı araç üzerindeki lastikler hiç tutmuyo yav karda hafif bi eğim olsun özellikle kalkarken hep patiye düşüyorum kar lastiği böyle havalarda şart :(

eril_83
05/01/2008, 18:11
geçmiş olsun ...

kartalli2001
05/01/2008, 19:06
fabrika çıkışı brigdestone var. ben gayet memnunum Atilla beyle aynı saatlarda Bursa-İstanbul yolundaydım.(2 saat 20 dklık yolu 4 saat 30 dk da gelebildim) bazı bölümlerde hız yapabilme imkanı buldum o yağışa ve yola rağmen bir an bile kaymadı.

06kaymak
05/01/2008, 19:27
gecmis olsun arkadaslar....

Auto engineeR
05/01/2008, 19:50
arda abi geçmiş olsun :( aynı benim kazamda hasar alan yerler hasar almış,hem de aynı şekilde..

ekorkut
05/01/2008, 22:30
Herkese çok geçmiş olsun arkadaşlar..Fakat sormak istediğim de birşey var. Aracında ESP olan arkadaşlar bu kontrolden çıkma durumlarında ESP nin hiç mi bir faydasını görmediler acaba? Ben bugün karda değişik denemeler yaptım. Örneğin sağ ön ve sağ arka tam karda, sol ön ve sol arka tam asvaltta olacak şekilde tam gaz kalkışlarımda aracım zemin farklılığına aldırmayıp burnunu en ufak sağa sola sallamadan dümdüz kalktı hızlandı yürüdü. Gösterge panelinde yanan sarı ışıktan bir müdahale olduğunu anlıyordum. Acaba bu ESP miydi ASR miydi? Ama başka bir araçla yapsam bu hareketi burun bi tarafa atardı bu durumda.

ABNEW
05/01/2008, 23:55
arda abi geçmiş olsun :( aynı benim kazamda hasar alan yerler hasar almış,hem de aynı şekilde..

Sağol Alper, ön sağ köşeye dikkat etmek gerekli demek:)

Herkese çok geçmiş olsun arkadaşlar..Fakat sormak istediğim de birşey var. Aracında ESP olan arkadaşlar bu kontrolden çıkma durumlarında ESP nin hiç mi bir faydasını görmediler acaba? Ben bugün karda değişik denemeler yaptım. Örneğin sağ ön ve sağ arka tam karda, sol ön ve sol arka tam asvaltta olacak şekilde tam gaz kalkışlarımda aracım zemin farklılığına aldırmayıp burnunu en ufak sağa sola sallamadan dümdüz kalktı hızlandı yürüdü. Gösterge panelinde yanan sarı ışıktan bir müdahale olduğunu anlıyordum. Acaba bu ESP miydi ASR miydi? Ama başka bir araçla yapsam bu hareketi burun bi tarafa atardı bu durumda.

Esp nin bir miktar faydası olabilirdi tabi ancak yokuş aşağı buzda fazla birşey yapabileceğini sanmıyorum.En sağlamı zincir...

Auto engineeR
06/01/2008, 03:54
emre abi espnin buzlu yolda hiçbir faydası yok malesef, tekerler yere tutunamayınca ne yapsın :)

bi taraf buz bi taraf kuru asfaltta kalkış yapılmaya çalışıldığında asrsiz espsiz weya kilitli difransiyelsiz bi arabada da sağa sola çekme olayı yaşanmaz. sadece buzda kalan teker dönmeye başlar we araba ilerleyemez. ilerleyebilirse de düz ilerler.
bizim araçlarımızdaysa buzda kadan tekere fren yapılarak asfaltta kalanın da dönmesi sağlanır (bir tür kilitli difransiyel gibi fayda sağlar)

asıl espnin faydasını (ebd sayesinde) bi tarafı buz bi tarafı asfalt yolda frene basınca anlarız. böyle bir sistemi olmayan araba kuru yola doğru sawrulur ama bizde dümdüz durmasını sağlıyor.

microab
06/01/2008, 04:45
Offf geçmiş olsun arkadaşlar,Allah beterlerinden esirgesin...

En kötüsü,direksiyon başında olduğun halde hiç bir müdahalede bulunamamak sanırım.

ekorkut
06/01/2008, 09:50
Evet Alper haklısın. Ama bence zeminin özelliğinden ötürü benim araba ilerleyebildi. Şimdi düşündüm de ESP elektronik bir sistem ve tek yapabileceği 4 tekerleğe bağımsız fren basıncı uygulayabilmek. Fakat kilitli diferansiyel gibi sağı solu birbirine kitleyip de buzda kalan tekerleği döndürmesi imkansız. Fren uygulayıpta mı döndürecek buzdaki tekerleği.

Auto engineeR
06/01/2008, 14:44
işte şöyle bi durum war, buzdaki tekerleğe fren uygulayarak, buzdakinin dönüşünü engellemeyi,asfalttakinin dönmesini sağlamayı başarıyor

ABNEW
06/01/2008, 16:43
işte şöyle bi durum war, buzdaki tekerleğe fren uygulayarak, buzdakinin dönüşünü engellemeyi,asfalttakinin dönmesini sağlamayı başarıyor

Alper bence bunu yapan elektronik diferansiyel kilidi.Bizim araçlarımızda sadece patinaja düşen lastiğin torkunu azaltan sistem var.Patinajdakinin gücünü diğer tarafa aktarmaz..

Auto engineeR
06/01/2008, 17:25
Alper bence bunu yapan elektronik diferansiyel kilidi.Bizim araçlarımızda sadece patinaja düşen lastiğin torkunu azaltan sistem var.Patinajdakinin gücünü diğer tarafa aktarmaz..

arda abi tek tekere giden torku nasıl değiştirebilir ki sistem arada difransiyel warken ?

benim bildiğim, patinaja düşen tekere fren uygulayarak, diğer tekere daha fazla gücün gitmesini sağlıyor. yani bi tekere fren uygulanınca öbür tekere otomatikman fazla güç gitmiş olur. bu da bi tür difransiyel kilidi gibi işlew görüyor

ABNEW
06/01/2008, 18:42
Esp nin katkısıyla olabilir belki.Benim demek istediğim kilitli diferansiyel dışındaki aktarmalar, prensipleri gereği en kolay dönen tekere otomatikman güç gönderir.Dolayısıyla patinaja düşen tekerlek gaz verdikçe daha da hızlanır.Bunu önlemek için ise anti patinaj sistemi devreye girer ve patinaja düşen lastiğe giden torku azaltır.(Yani torku değiştirir diferansiyelin katkısıyla))Diğer lastiğe müdahale edemez.Ancak senin de belirttiğin gibi devreye giren esp, patinajdaki tekere fren yaparak diferansiyeli yanıltıp diğer tarafa gücü yönlendirebilir.

Tabi bir de şu durum var, araç çizgisinden çıkmadan ya da sabitken tekerlek patinaja düştü diye de esp devreye girmez.Bu durumda da sadece patinaja düşün tekerdeki tork azaltılır...

Auto engineeR
06/01/2008, 19:57
ewet yalnız esp garip bi konu. yani aslında bütün sistemleri barındıran bi sistem. asr de espnin bi parçası aslında. ebd de,msr de. işte abs asr msr ebd bir araya gelerek esp denilen stabilize programını oluşturuyor. yanlış mıyım?

ABNEW
06/01/2008, 23:50
Haklısın Alper.Ancak Esp nin iki vazgeçilmezi var:
1)ABS-EBD
2)ASR(Yukarıdaki mesajlarımda bahsetmiştim)

gp_tuning
07/01/2008, 11:05
gecmıs olsun

NesT
07/01/2008, 11:58
Arda, Erdi ikinizde geçmiş olsun. Kar yağmasını bekliyoruz ama maalesef bu olaylarda oluyor. Büyük kazalardan Allah bizleri korusun.

makineman
07/01/2008, 12:29
Arda, Erdi ikinizde geçmiş olsun. Kar yağmasını bekliyoruz ama maalesef bu olaylarda oluyor. Büyük kazalardan Allah bizleri korusun.

Geçmiş olsun. Ben de geçen gün araç daha 1,5 aylıkken kaza yapmıştım. İnsan çok üzülüyor ama cana geleceğine mala gelsin.