PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bence yerli otomobil için iyi fırsattı!

fawori
29/03/2017, 12:36
Başlıkla ilginizi çekmek isterim genel konulara açtım yönetim taşıyabilir. Ser kürsü çok arkalarda kalır gibi.Şimdi Opel markası resmen satılıyor bilen bilir psa grubuna yani pegeout citröen ds markalarının sahibine. Okuduğum haberlere göre 2.3 milyar dolar bedele satılacakmış bu para ülkemizin ödeyemeyeceği bir para değildi 2.5 olur bizim olabilirdi.
Sıfırdan altyapı olmadan bir ürün çıkarmak mı yoksa varolan markayı almak mı? Hatta ülkemizde İzmir Torbalı'da kapanan bir opel fabrikasıda var kısa sürede açılmasıda mümkündü. Yerli arabanın gövdesini bile alma yöntemi ile yapmaya çalışması varken opel gibi bir devi almak bence çok daha iyidi. Ülkemizde en çok tutulan sedan konseptinde model ismini bile yerlileştirecek bir model tasarlatıp üretmek 2-3 yıl içinde hiç olmadığı kadar gerçek olabilirdi. Vergi avantajıda sağlayıp 40-50 bin bandında araç sağlansa millet o bayileri yıkardı satın almak bir yana. Bari ilgililere bir duyuru Fiat almadan bari Japon Mazdayı kaçırmayalım.

punto1414
29/03/2017, 13:19
haberlerden duyduğum kadarıyla tank yapan,tüfek yapan,uçak yapan ülkemiz araba mı yapamıyor?bence bizim ülkemiz otomobil yapamayacak kadar geri bir ülke değil..hep siyasi işler,karışık mevzular.

arenas
29/03/2017, 13:29
Maalesef siyasilerimiz kısa vadeli düşündükleri için ya da şöyle söyleyim ,büyük ülkelerin uzun vadeli ekonomik planları olduğundan,bizde herşey kısa vadeli,seçime yönelik planlar var. Biz otomobil üretemeyiz.Çünkü bizim devletimiz Opel'in ürettiği arabadan yaptığı kardan daha fazlasını elde ediyor vergilerle.Hele premium ve lüks sınıfta 2 devlete 1 kendinize otomobil alıyorsunuz.
Şu anki ekonomik sistem tamamen al-satçılıktan para kazanma sistemi,üretimden değil.Samanı bile ithal ediyoruz,yazık gerçekten.

kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

timbaz
29/03/2017, 13:47
NEVS eline yuzune bulastirdi, firsari bulmusken kurtuldu, en karli NEVS gibi..
Zamaninda kismi yerli, suv, pickup icin bir projede tesadufen yer almistim, izin icin concept tasarimlar benimdi ))) o zaman gerceklesmemsi daha farkli idi , o donem mevcut modellerde kullanilmasina ragmen yeni kasa icin lisans sahiplerinin hic biri izin vermedi..
Yerli oto icin bu alinan platform, sonraki ilerleyis, aciklamalar, yer secimi vs pek aklima yatmiyor.. ve maddi yuku cok cok agir..

SinanTR
29/03/2017, 22:06
geliştirilmesi olarak opel alınabilirdi hatta bu sayede hazır mis gibi dünya genelinde kabul gören markamızda olurdu hemde ama bence milli bi marka yeni fikirlerle üretilmesi daha ideal olan ama bunun içinde otomobil sektörü yükünü tuttu boşverin biz italyanın almanın arabasına binmeye devam edelim yiyelim birbirimizi

huricane
30/03/2017, 23:09
TÜBİTAK bir ara elektrikli araç gelistiriyordu. 2019 da piyasada olacak vs. Diyordu ilgili bakan. Saab 9.3 üretim bandını satın aldık bildiğim kadarıyla işvecten. Hatta adamlar sattiklarina pişman oldular çünkü her yerde saab ı aldık diye söylediler halbuki 9.3 ü aldık.... neyse eskiden olsa %100 yerli olsun derdim şimdi mümkün değil... birde disiplinsiz bir toplumuz bugün çoğu araçların fabrikaları ülkemizde üretim yapıyor. Ama üretim hataları çıkabiliyor... bireysel bazda düşünürsek böyle. Uğraşmaktansa yabancı üretim olmasını tercih edebiliriz. Ama verginin integralini ödüyoruz. Korku kültürü ile yönetiliyoruz kapital yaklaşımda çabası. Çocukluğumdan bu yana kulağımda kalan cümlelerden bir tanesi Türkiye kurudukca sulanan uzadıkça budanan bir ülkedir. Yedirmezler bize hele 5.5 Suriyeli varken...

SM-G900FQ cihazımdan gönderildi