PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Etrafınızdaki sürücüleri kanser etmeyin

serotizm
28/12/2007, 00:19
Merhaba Arkadaşlar;
Çok süper sürücüyüm diye geçinmiyorum tabii ki. Ama bir süredir trafikte sinirimi çok bozan birkaç davranışı paylaşmak istiyorum.
Belki kulak asarsınız belki asmazsınız ama bunlar gerçekten kendiniz dışındaki sürücüleri hem sinirlendiriyor hem de hataya sevk ediyor;

- Sis farı ile seyretmek: Bugün bir üye arkadaşın imzasında gördüm. 'Sis farı süs farı değildir' Tamamen katılıyorum. Özellikle karanlık bir yolda karşınızdan gelen sürünün gözlerini alıyor, benim gibi gözleri hassas olanları kör ediyor. Belki karşıdan güzel göründüğünüzü düşünüyorsunuz ama çok rahatsız edici oluyorsunuz. Sis farının ne işe yaradığı adından belli. Bir aksesuar değil. Beni kör etmeye, hayatımla oynamaya hakkınız yok...

- Olur olmaz frene basmak: Babam 'frene basan sürücü kötü sürücüdür' derdi. Ne kadar haklı olduğunu İstanbul trafiğinde daha iyi anlıyorum. Bugün Bahçeköy yolundan eve gelirken önümde bir sürü. Her virajda sonuna kadar frene asılıyor. Halbuki o virajı frene hafifçe dokunarak çok rahatlıkla alabilir. Karşıdan araba gelirken frene basıyor. Neden? Bu hem arkasında seyreden beni hataya sevk ediyor hem kendi fren balatalarını boş yere bitiriyor. Yolun durumuna göre hızı ayarlamak, motor freni kullanarak yavaşlamak, frene asılmadan, yavaşça dokunarak durmak veya yavaşlamak hiç de zor değil aslında. Unutmayın, fren pedalı karşınıza aniden çıkan bir durumdan kurtulmak veya durmak için kullanılmalıdır. Bunun dışındaki tüm durumlarda frene hafifçe dokunmalı veya hızınızı önceden ayarlamalısınız.

- Dönüş yapan bir aracın dönüş yaptığı yönde yanına girmek: Belki çok iyi araba kullandığınızı düşünüyorsunuz ama size doğru viraj alan sürücünün kör noktasında kalıyorsunuz. O sürünün biran dikkatı dağılsa, sağına veya soluna girdiğinizi kör noktaya gelmeden önce görmese kaza yapmanız işten bile değil. 3 saniye kazanmak için ne kendinizin ne başkasının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaya hakkınız yok.

- Düz giden aracın sağına girip makas atarak önüne geçmek: Ayıptır ve risklidir arkadaşlar...

- Virajları çok geniş almak: Nedense bazı sürüler çift yönlü yollarda keskin virajları çok geniş alıyorlar. Karşıdan gelen aracın şeridine tecavüz edip bazen ona geçecek yer bile bırakmıyorlar. Karşıdan gelen araç temkinli davranmasa, biran dalsa kazadan kaçmanın bir yolu yok. Viraj alırken kendi şeridinizi terketmeyin.

- Bir araç sizi sollarken hızınızı arttırmak: Nedense bazı sürücüler sollanmayı gururuna yediremiyor. Kendilerini sollayan bir araç olduğu anda hızını arttırıp diğer aracı zor durumda bırakıyor.

Bu uyarıların muhattabı belki de siz değilsiniz. Siz olmasanız bile bu şekilde araç kullananları lütfen uyarın.

Araba kullanmak evet çok zevkli, bazen kendimizi tutamayıp biraz adrenalin arıyoruz. Ama kimsenin canını ve malını riske atma özgürlüğümüz yok. Sürücü olarak lütfen biraz daha sorumluluk sahibi olalım.

Sevgiler

biloGP
28/12/2007, 01:55
Katılıyorum.

plastro
28/12/2007, 02:38
bende katılıyorum sana

Halook!!!
28/12/2007, 08:38
Teşekkürler...
Bende tamamıyla katılmaktayım fakat söylemeden de geçemeyeceğim.Lütfen yazınızı baştan aşağı tekrar okuyunuz ve imla hatalarınızı gözden geçiriniz...

anvil
28/12/2007, 09:05
ben de diyom ne sürüsü koyun sürüsü mü :D

sürücü kelimesini sürü olarak yazmışsınız. lütfen düzeltelim.

dediklerinize de harfiyen katılıyorum

serotizm
28/12/2007, 09:10
:( Haklısınız... Ama başlığı nereden değiştireceğimi bulamadım

anvil
28/12/2007, 09:12
başlığı siz değiştiremezsiniz. yönetim değiştirir birazdan.

Linos
28/12/2007, 10:36
Halledildi... Ben de koyun sürüsü zannettim başlığı görünce! :D

serotizm
28/12/2007, 10:38
Teşekkürler :)
Sürücü sürüsü :P

spyofthegod
11/01/2008, 22:38
Teşekkürler daha bugün E6 da sisin içinde iken sabah sılalom yapan bir sürücü vardı kafayı yedirdi bana. Mutalaka araç kullanmak güzeldir ama aracı bizdenleştirelim lütfen. Herşeyin bir sınırı vardır.

memat
12/01/2008, 08:24
aynen katılıyorum ama makasta zevkli oluyor yapmadan duramıyorum hele istye gittiğimde o köprüye giden yollar çok iyi bilir nasıl gittiğimi türkiye slalom birincisi öyle yapamaz:D:D ama artık yaapmamaya özen gösteriyorum. tekrar hatırlattığın için teşekkürler abi

Genius
12/01/2008, 18:28
- Dönüş yapan bir aracın dönüş yaptığı yönde yanına girmek: Belki çok iyi araba kullandığınızı düşünüyorsunuz ama size doğru viraj alan sürücünün kör noktasında kalıyorsunuz. O sürünün biran dikkatı dağılsa, sağına veya soluna girdiğinizi kör noktaya gelmeden önce görmese kaza yapmanız işten bile değil. 3 saniye kazanmak için ne kendinizin ne başkasının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaya hakkınız yok.

Tüm söylediklerinde haklısın, teşekkür ediyorum. ama alıntı yaptığım bölümde bir düzeltme yapmak istiyorum. Yukarıda anlattığınız köprü bağlantılarındaki virajlar mı yoksa kavşaklardaki virajlarmı. Ben ikiside kastedilmiş olsa bile eğer viraj içinde çift şerit yol ise, siz dışarıdaki şeritteyseniz (yada içeride farketmez) viraj içinde şerit değiştiremezsiniz. Dönüşlerde; dönüş yapacak araç, dönüş yapacağı yolun yönünde yanaşır ve öyle döner. Eğer sağa döneceğiniz zaman sol şeritte kalmışsanız bu sizin yanlış yer seçtiğinizi gösterir ;)

quixotic2
12/01/2008, 18:42
bende katılıyorum. bir bayan olsamda :) aktif araba kullanıyorum. yazdıklarınız öyle doğruki anlatamam. trafikte cinnet geçirmemek elde değil. tabi biz bayanlar bunlara dikkat ederek araba kullanmanın yanı sıra birde sıkıştırılmalarla uğraşıyoruz. bunuda söylemeden geçemeyeceğim. hatırlatmalar için çok teşekkürler. :)

memat
15/01/2008, 09:02
evet aslı hanım size kkatılıyorum ablam ve annem de bundan şikayetçi allahtan annem jip aldıda yırttı kimse görmüyo bayan olduğunu hem yüksek hemde siyah camlı:D:D

Ah-MeT
15/01/2008, 19:38
soylediklerinizin hepsine hak veriyorum ancak

"Düz giden aracın sağına girip makas atarak önüne geçmek: Ayıptır ve risklidir arkadaşlar..."

bu maddeden once "gereksiz yere sol şeritten gidip trafigin akışını yavaslatmayınız arkadan gelen aracın korna ve sellektorune bakıp sağ şerite geçiniz" gibi bişiler yazssaydın daha guzel olurdu...
benım en cok kızdıgım konu uyuz uyuz soldan gidenlerdir arkalarından korna basıom sellktor yapıom onune kilitlenmiş at gozlugu takmış insanlar var bence bu en ayıbı!!!

serotizm
15/01/2008, 20:21
Sen de kesinlikle haklısın. Ama ben şehiriçi trafikten bahsetmiştim.
Yoksa yerden göğe hak veriyorum.
Hele otoban gişelerini geçer geçmez bahsettiğin dert başlıyor...

memat
16/01/2008, 09:05
gişeleri geçtinmi ankaradada öyle hele bi keresinde kamyonun altına giriyordum orta şeritteki kamyonu sollayan kamyon ne garip demi sellektör ve kornama rağmen dinlemedi zor durdum az kalsın giriyordum

quixotic2
16/01/2008, 13:19
bizim bir akrabamız makas atmadan duramıyordu. sürekli uyarılarımıza rağmen kimseyi dinlemedi. bir gün makas attığı şeride hızlı girince duran arabaya çarptı. kendide arabasıda pert oldu. şimdi aklı başına geldi. hız tutkusunu anlayabiliyorum ama çok aşırısı insana zarar verir. hadi kendini düşünmüyorsun bari çevrendekileri düşün. çarptığı arabada ağır yaralılar vardı. insanların canıyla ve malıyla kimsenin oynamaya hakkı yok.

evet aslı hanım size kkatılıyorum ablam ve annem de bundan şikayetçi allahtan annem jip aldıda yırttı kimse görmüyo bayan olduğunu hem yüksek hemde siyah camlı:D:D

puntişimden vazgeçmem. iplemiyorumki sıkıştıranları. hayatta yol vermem öyle tiplere. :D

memat
16/01/2008, 13:39
en iyisini yapıyorsun sende onları sıkıştır:D