PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon Arıza Lambası

peter_tagtgren
20/12/2016, 19:07
Arkadaşlar iyi akşamlar,

Konuyu forumda ve google da arattım. Ancak güncel bilgi için tekrar sormak istedin.

Aracım Gp 1.3 mjet(2011). Tüm gün otomatik vites kullanmanın verdiği alışkanlık olsa gerek, kendi aracıma binip calıstırdıktan sonra vitese debriyaja basmadan gecirmeye calıstım son anda farkına varıp bıraktım. Vites gecmedi ama arac cok az da olsa hareket etti. Ardından tam otoparktan cıktıgımda sola manevra yapacaktım ki ekranda direksiyon ikaz lambası yandı ve direksiyon inanılmaz ağırlaştı. Stop edip tekrar calıstırdıktan sonra sorun duzeldi. Ancak daha onceki konularda okudugumda city arızası olabilecegini gördüm.

Gecen hafta 90.000 bakımını yetkili serviste yaptırmıstım. Onlara da direksiyonu cevirirken surekli ses geldigini soylemistim ama sorunu bulamadıklarını soylemislerdi.

Telas ettim acıkcası. Yarın sabahtan servise goturmeye calısacağım.

Bu arada fark ettigim bir durum var. Arabayı stop edip kontak anahtarını cıkarttıktan sonra direksiyonu hafif sag/sol yapıp kilitliyoruz ya. İste artık o olmuyor. Kontak anahtarını cıkarır cıkarmaz kendiliginden kilitleniyor.

Arkadaslar, ben arabayla her sabah 2 yasındaki oglumu goturup aksam da geri alıyorum. Herseyden once can tasıdıgımız icin bugune kadar bir vida ile sabitlenebilecek parcayi bile dunyanın parasını verip degistik. Bakımlarını hep yetkili serviste yaptırdık.

Süratle giderken Allah korusun böyle bir arıza olmasından korkuyorum.

Degerli yorumlarınızı bekliyorum.

khanunl
20/12/2016, 21:34
Arcınızda büyük ihtimalle City problemi başlamış.Madem aracınız yetkili servis bakımlı,tekrar bu konu ile ilgili olarak yetkili servise gidin.Aracınızı bilgisayara bağladıklarında arızayı göreceklerdir.Ücresiz değişim isteyin.Kolay gelsin.

SinanTR
20/12/2016, 23:28
direksiyonu çevirince gelen ses arada bendede oluyor ama city sorunum falan yok ben o ses ile city arasında bi bağ olduğunu düşünmüyorum

onun dışında malum kış ayı olması sebebi ile direksiyon sistemininde elektrikli olması sebebi ile akünün ömrünün azalması düşük voltaj eksik şarj gibi sorunlar veya bu sistemdeki elektriksel sorunlarda bu ışığı yakabiliyor yetkili servise gidin muhakkak ilk önce aküyü ve şarjı bi ölçsünler eğer bi sıkıntı yoksa cihaza bağladıklarında çıkan arıza kodundan sorunu tam olarak bularak direksiyon sistemindeki arıza bulunarak ücretsiz değişim talep etmeniz gerekiyor

peter_tagtgren
21/12/2016, 03:01
direksiyonu çevirince gelen ses arada bendede oluyor ama city sorunum falan yok ben o ses ile city arasında bi bağ olduğunu düşünmüyorum

onun dışında malum kış ayı olması sebebi ile direksiyon sistemininde elektrikli olması sebebi ile akünün ömrünün azalması düşük voltaj eksik şarj gibi sorunlar veya bu sistemdeki elektriksel sorunlarda bu ışığı yakabiliyor yetkili servise gidin muhakkak ilk önce aküyü ve şarjı bi ölçsünler eğer bi sıkıntı yoksa cihaza bağladıklarında çıkan arıza kodundan sorunu tam olarak bularak direksiyon sistemindeki arıza bulunarak ücretsiz değişim talep etmeniz gerekiyor

Aküyü 80.000 bakımında değişmiştik.

Bakalım hayırlısı.

volkan1065
21/12/2016, 09:27
City arızası ile beraber Aırbag sargı arızasıda olabilir. Bilgisayara ile arıza koduna bakıldığında belli olur.

peter_tagtgren
21/12/2016, 13:14
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

City arızası, city motoru değişecek serviste.