PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alüminyum alaşım jantlar nasıldır?

besir61
04/12/2016, 18:53
Merhaba arkadaşlar benim palio 1.3 multijet arabam var bu aralar hafif bir su birikintisi veye çizikli yollarda hızım fazla olmamasına rağmen kızaklama, kayma yapıyor tabi abs devreye girip düzeliyor ama bu beni endişelendiriyor. Jantlarım kapak geçmeli olanlardan yani alüminyum olanlarla değiştirmek istiyorum sizce bir faydası olur mu yani aracı daha ağır bir hale getirip bu tur kızaklamaları keser mi

NOT: Lastik ebatım klavuzda yazandan bir üst lastik taktırdım yani 175 değil de 185 olanlardan. Taktırma sebebim virajlara daha sağlam girebilmesi aldığım yer böyle tavsiye etti faydasını da görüyorum ama bu ebatlardan sonra kayma olayı arttı lastiklerim de petlas daha önce de lassa kullanıyordum bunun da bir katkısı olur mu 4 mevsim lastik kullanıyorum
cevaplarınız için teşekkürler...

cavalier79
04/12/2016, 21:21
Kizaklamanim jant ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Lastik ile alakalıdır .

Ezeldenberi
04/12/2016, 23:16
Lastiklerin kalitesi ortada bence durma mesafesine yakın hızınızı ona göre ayarlayın.

besir61
05/12/2016, 16:38
Peki rot-balans ayarı bozulmuş olsa böyle kızaklama yapar mı o da?

volkan1065
05/12/2016, 17:04
İlk olarak aracınız hafif bir araçtır albea-punto-doblo gibi araçlarla çok kıyaslamayın. Bu araca ne kadar iyi lastik takarsan tak tam olarak verim alamazmsın yani bu araçta temkinli gitmekte fayda var. Petlas lastiğe gelince benim için vasat yol tutuşu olan bir lastik. Continental-nokıan yada mıchle gibi markaları öneririrm. Çelik jant olayında da ağırlığı sana durma mesafesinde çok bişi katmaz. Ayrıca çok ağır jant kaliteli jant değildir.

ethemyigit
05/12/2016, 23:01
daha oncden petlas ımperıum alıp kullanmıstım hıc memnun olmadım onun oncesı nokıan vardı onu hala unutamıyorum
ben hafıf alasım janta contınental lastık taktım hafif dingil genişlik mesafem de arttı ama yol tutuş bende şu an muazzam ruzgarlı havalarda
temde buyukcekmece vıyaduklerın de hız 150 ye bıle cıksa gram savurma yok jant ve lastıgı yenıledıkten sonra ıyıce tutuş arttı
eskıden orıjınal saç jant ve pırellı lastık varken cekınıyordum ama su an yol tutuş cidden iyi

besir61
07/12/2016, 20:32
daha oncden petlas ımperıum alıp kullanmıstım hıc memnun olmadım onun oncesı nokıan vardı onu hala unutamıyorum
ben hafıf alasım janta contınental lastık taktım hafif dingil genişlik mesafem de arttı ama yol tutuş bende şu an muazzam ruzgarlı havalarda
temde buyukcekmece vıyaduklerın de hız 150 ye bıle cıksa gram savurma yok jant ve lastıgı yenıledıkten sonra ıyıce tutuş arttı
eskıden orıjınal saç jant ve pırellı lastık varken cekınıyordum ama su an yol tutuş cidden iyi

Yani jantları alüminyum olanlarla değiştirsem kayma sorunu düzelir mi sizce ama lastik değiştirecek imkanım olmaz jantları değiştirirsem bendede imperium var petlasın 4 mevsim olanlarından

khanunl
07/12/2016, 20:56
Yani jantları alüminyum olanlarla değiştirsem kayma sorunu düzelir mi sizce ama lastik değiştirecek imkanım olmaz jantları değiştirirsem bendede imperium var petlasın 4 mevsim olanlarından

Size daha öncede arkadaşlarımızın bahsettiği gibi.Jant yerine iyi bir lastik alın.Aracınızın kilosu hafif bir arac olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

besir61
07/12/2016, 23:02
Anladım cevaplarınız için herkese teşekkür ederim