PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kışın klima açıyor musunuz?

acemi
03/12/2016, 23:03
bizim arabalarda kışın klima açmanın bir avantajı var mı? bizim burası 7 derece demin ölçtüm 10 dakikada ancak arabanın hararet göstergesi ortaya geldi.
sonra fanı açınca geri düştü.

ertesi gün klima açarak denedim sanki bir şey değişmedi, daha çabuk ısıtamaz mıyız bu arabayı? bende eskiden palio vardı daha otoparktan çıkmadan odun sobası gibi yanardı.

Evoque
04/12/2016, 00:04
Bu durumdan ben de rahatsızım. Sabah işe giderken 8 kilometre kadar bir yol yapıyorum. Sabit devirde (2000 civarı ) 5-6 dakika gidince motor kendine geliyor biraz. O sırada da yolun çoğu bitmiş oluyor. Klimayı açınca da bir fark olmuyor aksine aracın sesi artıyor soğuk motorla. Motor bir defa ısındığı zaman da saç kurutma makinesi gibi üflüyor. Bu arada benim aracım dizel.

edll
04/12/2016, 02:58
saç kurutma makinesi gibi benzetme süper olmuş :)
araç motoru ısınmadan bizi ısıtmaz. 1-2 dakika rolantiden sonra hareket edince motor daha çabuk ısınır. rolantide yarım saat çalıştırsan ısınmas. illa gaz vereceksinki devirdaim yapsın. bunun içinde kemal kardeşimin dediği gibi 4 km kadar sonra ısınmaya başlar. şunuda belirtmekte fayda var. kalorifer ayarını iç sirkülasyona getirin. dışardaki havayı alması, içerdeki havayı alıp ısıtıp tekrar versin. buda önemli bir etken hem kışın hem yazın.

feyzullah
04/12/2016, 04:34
Isıtma-soğutma sistemini kullanırken iç sirkülasyonun açılması verimi artırır. Bununla birlikte camlardaki buğulanma artabilir. Ek olarak uzun yolda her 100-150 km.'de bir iç sirkülasyonu kapatıp içeri yeni ve temiz hava girmelidir. 10-15 dakika bu şekilde seyahat edildikten sonra iç sirkülasyon geri açılabilir. Bu yöntem özellikle yaz aylarında klimanın verimini artırıyor ve klima açıkken motor daha az zorlanıyor. Kışın klima kullanımının ısınmaya ekstra bir katkısı olacağını düşünmüyorum. Yağmurlu-nemli havalarda camlardaki buğunun giderilmesi ve kabin içerisindeki nem oranının düşürülmesinde klimanın faydası olur.

feyzullah
04/12/2016, 04:53
:) Teknik açıklama: klima da soğutma işlemini yapan evaparatördür. Soğutucu akışkanın sıcaklığı düşüktür. Buradan geçirilen havanın sıcaklığı, evaparatörden geçerken ısısını bırakır ve soğur. Soğuyan hava aracın içine girer. Isıtma için ise motor radyatör suyuna bağlı olan eşanjör vardır. Motor suyu belirli bir sıcaklığa ulaştığı zaman size ısı vermeyi sağlar. Üniversitede klimanın hem soğutup hem ısıtması üzerine bir araştırma yaptık. Fakat ısıtma için klimanın performansı motor soğutma suyuna göre daha düşük çıktı. Ancak motor soğutma suyunun ısınması için geçen süreye kadar (yaklaşık 5dk) klimanın ısıtma görevinin üstlenmesi daha iyi sonuçlar verdi. Bunun için evaparatör kondenser görevi görür. Ayrıca filtrenin yönü değiştirilmedilir. Umarım faydalı olmuştur :)

SinanTR
04/12/2016, 12:03
bizim arabalarda kışın klima açmanın bir avantajı var mı? bizim burası 7 derece demin ölçtüm 10 dakikada ancak arabanın hararet göstergesi ortaya geldi.
sonra fanı açınca geri düştü.

ertesi gün klima açarak denedim sanki bir şey değişmedi, daha çabuk ısıtamaz mıyız bu arabayı? bende eskiden palio vardı daha otoparktan çıkmadan odun sobası gibi yanardı.

klima ile ısıtma derken hep karıştırılan noktadasınız

(bizim araçlar klimalı ise o zaman daha hızlı ısınır çünkü kliması var) bu cümle yanlış çünkü klimalı araçlardaki klima klimasız araçlara göre sadece yazın sıcakta soğutma işini yapar klimanın ısıtması yoktur ve ısıtma sistemi klimasız araçlardakiler ile aynıdır göğüs altındaki peteğe sıcak su gelirse ısıtır

halilimo
04/12/2016, 20:50
Kisin klimayi aciyorum ama sadece evaparator calisip devir daim yapsin diye. İsitmada faydasi yok. Birde yagmurda falan hic klima acmisligim olmaz sadece fanin isitmasini kullanirim bugulanma sorunum olmadi.

acemi
05/12/2016, 08:50
klima ile ısıtma derken hep karıştırılan noktadasınız

(bizim araçlar klimalı ise o zaman daha hızlı ısınır çünkü kliması var) bu cümle yanlış çünkü klimalı araçlardaki klima klimasız araçlara göre sadece yazın sıcakta soğutma işini yapar klimanın ısıtması yoktur ve ısıtma sistemi klimasız araçlardakiler ile aynıdır göğüs altındaki peteğe sıcak su gelirse ısıtır

işte bende fark göremeyince herhalde ısıtma işine yaramıyor bu klima dedim, çin sitelerinde çakmaklığa takılan fanlar satılıyor en temizi ondan alıp kullanmak sanırım :)

bir de gece 100km hızla giderken hava 5 derece gibiyse kalorifer açıksa hararetim ortanın altına düşüyor, size de oluyor mu bu? -araç benzinli-
acaba termostatta sıkıntı mı var, yaz mevsiminde hiç kıpırdamıyor ibre.

feyzullah
05/12/2016, 09:18
işte bende fark göremeyince herhalde ısıtma işine yaramıyor bu klima dedim, çin sitelerinde çakmaklığa takılan fanlar satılıyor en temizi ondan alıp kullanmak sanırım :)

bir de gece 100km hızla giderken hava 5 derece gibiyse kalorifer açıksa hararetim ortanın altına düşüyor, size de oluyor mu bu? -araç benzinli-
acaba termostatta sıkıntı mı var, yaz mevsiminde hiç kıpırdamıyor ibre.

Termostat açık kalmış. Hararet ortaya geldiğinde dış hava sıcaklığı ne olursa olsun stop etmedikten sonra aşağı düşmez. Geçen kış ben de aynı durumu yaşadım bahar geldi havalar ısındı hararet yine düşüp çıkıyordu termostatı söktük açık kalmış yenisiyle değiştirince hiçbir sorun kalmadı eskisi gibi devam.

Ahsen34
05/12/2016, 09:37
normalde klimayı açmıyorum ısınırken. aracın hararet seviyesi ortaya gelince kaloriferi açıyorum. bir süre sonra camlar buhulanıyor. buhuyu çözmek için 1 dakika filan cam düğmelerini açıp bayağı hızlı üfletiyorum. cam açılınca tekrar kalorifere devam. ısıtmasında sorun yok 4 dişlide tuttuğum sürece fan hızını.

acemi
05/12/2016, 09:50
Termostat açık kalmış. Hararet ortaya geldiğinde dış hava sıcaklığı ne olursa olsun stop etmedikten sonra aşağı düşmez. Geçen kış ben de aynı durumu yaşadım bahar geldi havalar ısındı hararet yine düşüp çıkıyordu termostatı söktük açık kalmış yenisiyle değiştirince hiçbir sorun kalmadı eskisi gibi devam.

demekki ben bu yüzden arabada donuyorum :) koltuk ısıtma minderi sipariş etmiştim iade edeyim bari :D

edll
05/12/2016, 10:01
cam buğulanmasının tek çözümü camı 1 cm açmak. kalorifer hangi konumda olursa olsun buğulanma yapmaz.

feyzullah
05/12/2016, 10:30
demekki ben bu yüzden arabada donuyorum :) koltuk ısıtma minderi sipariş etmiştim iade edeyim bari :D

Ustanızla bi görüşün termostattan yapar bu durumu. Termostat açık kaldıysa haliyle geç ısınır araba. Ama her halukarda koltuk ısıtma minderi işe yarar :)

punto1414
05/12/2016, 10:47
bende sabah akşam 6+6 km yol yapıyorum.zaten trafikten 40-50 yi geçemiyoruz..sürekli dur-kalk.nasıl ısınacak bu araba :D

acemi
11/12/2016, 14:24
dün değiştirdim termostatı. behr diye bir markaydı sanırım, 80 tl termostat + 15 tl antifriz + 70 tl işçilik = 165 lira kaçtı yine.
neyse yakıttan tasarruf ederiz belki, koltuk ısıtma minderini de iade ederim diyordum ama büyük keyifmiş kaloriferi açmıyorum artık :D

feyzullah
11/12/2016, 15:24
dün değiştirdim termostatı. behr diye bir markaydı sanırım, 80 tl termostat + 15 tl antifriz + 70 tl işçilik = 165 lira kaçtı yine.
neyse yakıttan tasarruf ederiz belki, koltuk ısıtma minderini de iade ederim diyordum ama büyük keyifmiş kaloriferi açmıyorum artık :D

behr orijinal termostat hayırlı olsun.

acemi
11/12/2016, 22:16
Bu arada arabayi bugun denedim 2 dakika icinde ceyrek isiya geliyor, performansi artti resmen. Keske ilk aldigimda farkedip degistirseymisim bosuna yakmisiz o kadar.

feyzullah
11/12/2016, 22:22
Bu arada arabayi bugun denedim 2 dakika icinde ceyrek isiya geliyor, performansi artti resmen. Keske ilk aldigimda farkedip degistirseymisim bosuna yakmisiz o kadar.

Termostat açık kalmış bariz. Değiştikten sonra daha kolay ısınır, sıcaklık sabit kaldığı için yakıtta biraz fark eder. En önemlisi kış soğuklarının giderek arttığı bu zaman diliminde kalorifer çok daha çabuk ısıtmaya başlar. Benzinli/lpg'li aracın keyfi böyle günlerde çıkar. Hemen sıcacık olur ve gideceğiniz yere üşümeden, titremeden varırsınız.