PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü Seçimi

06DRV49
05/11/2016, 18:25
Arkadaşlar bugün aküm bittiğinden dolayı yolda kaldım. İlk defa akü alacağım sizce en iyi akü hangisidir? Aracım 2012 1.4 start stop

likable
05/11/2016, 19:10
İyi akü olarak varta akü var fiyatlarına bir bak istersen

volkan1065
05/11/2016, 19:44
start stoplu varta al pişman olmazsın alman malı. Yerli oalrakta İnci-Yiğit olabilir. Mutludan fazlan uzak dur.

gspunto
05/11/2016, 21:32
ben mutlununun stat stoplu aküsünü 235 e aldm
sorunsuz

ozkancavus5916
06/11/2016, 16:35
Mutlu alip mutsuz olma varta yi herkes ovuyor .benim aracta magnetti marelli takili masallahi var

suhaakin
07/11/2016, 10:26
vartadan şaşma derim.

Evoque
07/11/2016, 19:44
Arkadaşım ben de akü arayışı içerisindeyim. Marka olarak varta tercih edeceğim ancak benim araçta iki tane kamera var ve fazladan yük getiriyor. Biraz daha güçlü ama zorlamayacak bir akü alacağım. Teknik olarak uygun olur mu diye araştırıyorum. Eğer senin böyle bir durumun yoksa araştırdığım kadarıyla varta tavsiye ediliyor. Fiyat olarak çok fark var mı yerli ürünlerle ?

06DRV49
07/11/2016, 22:24
Hocam çok bir fark yok olsa olsa 20-30 liralık bir fark var. Ankarada en uygun 280 liraya buldum 30 lira da depozitosu var. Varta 60 amper blue dynamic efb. Bu arada efb olanlar start stop araçlar içinmiş diğer akülerden farklı ve daha pahalı.

fawori
09/11/2016, 12:48
Hocam çok bir fark yok olsa olsa 20-30 liralık bir fark var. Ankarada en uygun 280 liraya buldum 30 lira da depozitosu var. Varta 60 amper blue dynamic efb. Bu arada efb olanlar start stop araçlar içinmiş diğer akülerden farklı ve daha pahalı.
ahmet bey ivedik de kemaloto var Mehmet abi forum üyesidir ve tedarikçisidir forumumuzun ilanlar bülümünden kemaloto tuningin sayfası çıkıyor orada magnetelli marelli akü kampanyası vardı uygun fiyatlara orjinalleri aynı marka zaten ve bence iyiler benimki 6. yılı zorluyor yani ayrıca 2 yıl birebir değişim garantili bence bir bakın uygun normal depozitolu 160 start stoplu depozitolu 230 idi galiba servis bile en uygun kavaklıdere 300 diyor

Evoque
12/11/2016, 22:10
Bugün akü için birkaç yeri aradım ve bana efb akülerin start stop için çok uygun olmadıklarını, bu yüzden de ellerinde olmadığını, onun yerine agm olan versiyonu tavsiye ettiklerini söylediler. Acaba doğru olabilir mi? Daha önce efb kullananların bu konudaki düşünceleri nelerdir? Bu arada Agm dedikleri 540 lira. Ben 70 amperlik düşünüyorum.

Ezeldenberi
13/11/2016, 00:27
Adamlar elinde olan malı satmaya çalışmışlar. O nasıl bir bayii ise bence direk genel merkezlerine telefon açın ve şikayet edin.

Evoque
13/11/2016, 03:35
Bende öyle düşünüyorum. Bir yere daha sordum ve agm akünün bu araçlara uygun olmadığını söyledi. Akünün konumu motora yakınsa agm kullanılamaz dedi. Bu da bir bakıma yine mantıksız geldi. Motordan uzak nereye koyulacak ki akü. Bizim araçlarda da çok yakın değil hani. Daha ne kadar uzak olabilir. Ben galiba efb alacağım.

MKavruk
13/11/2016, 08:19
Merhabalar Kemal Bey. AGM aküler fren enerjisi geri dönüşüm sistemine sahip araçlar için geliştirilmiş bir aküdür. EFB aküler ise başla-dur sistemler için yeterlidir. Aşağıdaki katalogdan detaylı bilgi bulabilirsiniz. Aracınızda fren geri kazanım sistemi yok ise durduk yere AGM almayın.

https://www.inciaku.com/UploadedFiles/Files/inci-aku-katalog-trpdf.pdf

06DRV49
13/11/2016, 10:27
Bu aküyü taktığımızda bilgisayara bağlayıp tanıtılması gerekiyormuş sanırım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

MKavruk
13/11/2016, 10:54
İnternette araştırıp bir şey bulamadım Ahmet Bey, belki araç üreticilerinin elektronik sistemleriyle ilgili bir işlemdir aküden ziyade.

volkan1065
13/11/2016, 13:28
Hocam bu kadar detaya girmenize gerek yok. Vartanin start stoplusunu alıp gönül rahatlığı ile kullanın. Bilgisayar ile tanıtılmasına falan gerek yok.

Çok fazla kafanızı karıştırmaya gerek yok. Uzun omurlu olsun dersen varta yerlide de inci ve yiğit al kullan.

Evoque
26/11/2016, 16:36
Merhaba arkadaşlar;

Bugün internetten aldığım ve kargoyla gelen Varta e45 modelini İzmir Enriko Aliberti'de taktırdım. Ürünün modelini seçtikten sonra internette bulabildiğim enuygun fiyata kolayoto.com dan aldım. Önce güvenemedim eski akü gönderirler vs diye ama akü anladığım kadarıyla yeni bir akü. Üzerinde 026L yazıyor. Araştırdığım kadarıyla bu ürün kasım 2016 üretimiymiş. 70 amper olanı tercih ettim 650cca ve boyutu puntonun akü haznesine tam sığdı. Alacak olan arkadaşlar bu boyutlarda akü seçebilirler.

Aracın start stop özelliği kendiliğinden devreye girdiği için servise götürmüştüm ve akü nedeniyle demişlerdi. Aküyü değiştirince bu sorun ortadan kalktı. Aküyü bağlamadan önce 12.5 volt değeri çıktı sanırım bu normal bir değer. Servis 63 amper opar akü için 380 lira istemişti ben 70 amperi 322 liraya kargo dahil olarak aldım. Dolar yükselmeden önce 306 liraydı sonra sitede fiyatlar güncellendi. Aküyü tahta bir sandığım içinde göndermişlerdi bir sorun yoktu. Sadece akünün üzeri hafif ıslaktı. Bu bir sorun oluşturur mu acaba? Bilen arkadaşlar cevap verebilirse sevinirim.

Bu arada Enriko yu gitmeden önce aradım ve aküyü kendim aldım sizde taktırmak istiyorum diye söyledim. Telefondaki kişi 25 lira işçilik ücreti olur dedi. Daha önceki aramamda 35 lira demişlerdi. Değişim için gittiğimde de eski aküyü aldılar ve hiçbir kayıt açmadan ve ücret de almadan aküyü değiştirdiler. Sanırım akü depozito bedeli 40 lira civarında. Bu şekilde bir davranış hoşuma gitmedi. 10-15 liranın bir önemi yok ama bir yetkili serviste hangi işlem için ne kadar ücret alındığının belli olması gerekmez mi?

Evoque
26/11/2016, 16:46
Bu aküyü taktığımızda bilgisayara bağlayıp tanıtılması gerekiyormuş sanırım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bugün taktırdım herhangi bir tanıtma işlemi olmadı. Radyo için kod gerektirmedi.