PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntomda Son Zamanlarda Yaşadığım Sıkıntılar , Üstadlar

Apar
25/10/2016, 21:06
Arkadaşlar herkese merhabalar ,

Kışa girerken anlaşılan aracımın birkaç bakıma ihtiyacı var ama görüşleriniz almak istedim.Birkaç sıkıntı yaşıyorum.

1. Aracım özellikle sıcak havada bazende herhangi bir zamanda birden performans kaybediyor , çekişi düşüyor sanki boş devir çevirirmiş gibi oluyor bazende canavar gibi kafa kaldırıyor ama neden böyle bir durum oluyor anlamadım.Sizin puntolarınızdada böyle bir durum var mı ? ((( Ayrıca aracımda yazılım uyguluması var bundan olabilir mi ? )

2.Aracımda düzde giderken sanki sallantı varmış gibi oluyor ve 80 ile 120 arasında çoğu zaman firene basınca direksiyon titriyor.Veya aracımda 3-4 kişi bindiği zaman biraz gaza basınca hızlanana kadar kafa sallıyor gibi oluyor.Rot balans yeni yapıldı Z rotlar yeni değişti.3 Ay önce sıfır disk ve fren balatası aldım.Sorun ne olabilir ?

3.Soğuk havalarda aracımı çalıştırdığım zaman sanki ilk marş ile birlikte motor sarsıntılı marş alıyor ve çalışıyor.Çalışmasında birşey yok ama sanki motor vuruyormuş gibi marş alıyor normal mi ?

Ezeldenberi
25/10/2016, 21:55
Aracınıza yazılım sonrası meydana gelen hem mekanik hemde elektronik sorunlar.
Aracın km kaç? Ve yazılım sonrası kaç km yaptınız ? Yakıtı genellikle nereden alıyorsunuz.

1- Hava akış metre, egr ve tüm sensörlerin temizliğini yaptırınız ve değerlerini ölçtürünüz.
2 ve 3 çok büyük ihtimalle enjektörler sökülüp revizyon veya değişim. Artı akslar kontrol edilmeli diye düşünüyorum.

SinanTR
25/10/2016, 22:12
sarsıntılı çalışmaya motor kulaklarınında sebebiyet verdiğini biliyorum daha yeni biri kırık diğeri yırtılmış şekilde değişimi yapıldı üst iki kulağında ve zafer abininde dediği gibi akslar ve tüm sensörleriniz + özellikle dizelse turbo basınç sensörüydü yanılmıyorsam bunada baktırın derim

son olarak frenle alakalı sorununuzu varsa bence bi mekanikçide tekrar kontrol edin balata ve diski hangi marka kullandınız?

Ezeldenberi
25/10/2016, 22:37
Şu konu yakın zamanda yaşandı ve çözümü enjektörler;
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61797-2007-grande-punto-arac-gucte-kafa-sallamasi.html

volkan1065
25/10/2016, 22:54
Bu sorunların yazılımla uzaktan yakından alakası yok iciniZ rahat olsun.

1. İlk olarak map sensoru temİZliği sonrasında turbo basıncı ve enjektör kontrolü gerekir. Aracınızın km önemli.

2. Aracın frene bastığınızda verdiği titreme disk yada balata dan kaynaklı olabilir balata tutucusunda boşluk olabilir. Araç yükte iken kafa sallaması motorun güç basıncında enjektörlerin düzgün mazot vermeyerek motoru tekletttirmesinden kaynaklanabilir. Motor kulakları da yırtık kopma varsada buda erken olablir.

3. Araç ilk marş alışta soğuk havalarda yağlanma olası ya kadar vuruntulu gibi çalışır. Bu ses geçen kısa gore fazla ise yağ değişimi gerekebilir. Yağ değişimi çözüm olmazsa buda enjektor sorunu olablir.

Tabi bu dediklerimiz hep varsayım. Aracın km önemli 120000km fazla ise enjektörlerinsokulup kontrolü kalibre ayarı yaptırmanız aslında sizin için iyi olur.

Apar
26/10/2016, 12:15
Aracınıza yazılım sonrası meydana gelen hem mekanik hemde elektronik sorunlar.
Aracın km kaç? Ve yazılım sonrası kaç km yaptınız ? Yakıtı genellikle nereden alıyorsunuz.

1- Hava akış metre, egr ve tüm sensörlerin temizliğini yaptırınız ve değerlerini ölçtürünüz.
2 ve 3 çok büyük ihtimalle enjektörler sökülüp revizyon veya değişim. Artı akslar kontrol edilmeli diye düşünüyorum.

Hocam öncelikle teşekkürler.Aracım 155bin KM'de yaklaşık olarak 15bin KM'dir yazılımlı olarak kullanıyorum.Yakıtı düzenle olarak Ankara Yenimahalledeki OPET'ten alıyorum.

Hocam enjektör temizliyicileri tavsiye edermisiniz daha hiç kullanmadım ?

sarsıntılı çalışmaya motor kulaklarınında sebebiyet verdiğini biliyorum daha yeni biri kırık diğeri yırtılmış şekilde değişimi yapıldı üst iki kulağında ve zafer abininde dediği gibi akslar ve tüm sensörleriniz + özellikle dizelse turbo basınç sensörüydü yanılmıyorsam bunada baktırın derim

son olarak frenle alakalı sorununuzu varsa bence bi mekanikçide tekrar kontrol edin balata ve diski hangi marka kullandınız?

Teşekkür ederim hocam dikkate alacağım.

Şu konu yakın zamanda yaşandı ve çözümü enjektörler;
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61797-2007-grande-punto-arac-gucte-kafa-sallamasi.html

Teşekkürler hocam.

Bu sorunların yazılımla uzaktan yakından alakası yok iciniZ rahat olsun.

1. İlk olarak map sensoru temİZliği sonrasında turbo basıncı ve enjektör kontrolü gerekir. Aracınızın km önemli.

2. Aracın frene bastığınızda verdiği titreme disk yada balata dan kaynaklı olabilir balata tutucusunda boşluk olabilir. Araç yükte iken kafa sallaması motorun güç basıncında enjektörlerin düzgün mazot vermeyerek motoru tekletttirmesinden kaynaklanabilir. Motor kulakları da yırtık kopma varsada buda erken olablir.

3. Araç ilk marş alışta soğuk havalarda yağlanma olası ya kadar vuruntulu gibi çalışır. Bu ses geçen kısa gore fazla ise yağ değişimi gerekebilir. Yağ değişimi çözüm olmazsa buda enjektor sorunu olablir.

Tabi bu dediklerimiz hep varsayım. Aracın km önemli 120000km fazla ise enjektörlerinsokulup kontrolü kalibre ayarı yaptırmanız aslında sizin için iyi olur.

Hocam öncelikle teşekkürler , enjektör temizliyicileri tavsiye edermisiniz , henüz hiç kullanmadım.

Ezeldenberi
26/10/2016, 12:42
Üstadım bu kmden sonra enjektör temizleyici fayda etmez. Öncelikle iyi bir revizyondan geçecek sonrasında belirli aralıklarla kullanabilirsiniz. Önceki attım konudan faydalanmanızı öneririm. Ankara da kavaklıdere Fiat servise bir götürüp baktırın. Veya bir bosch car servise enjektör bakımı yaptırınız.

Ezeldenberi
26/10/2016, 12:43
Üstadım bu kmden sonra enjektör temizleyici fayda etmez. Öncelikle iyi bir revizyondan geçecek sonrasında belirli aralıklarla kullanabilirsiniz. Önceki attım konudan faydalanmanızı öneririm. Ankara da kavaklıdere Fiat servise bir götürüp baktırın. Veya bir bosch car servise enjektör bakımı yaptırınız. Yakıt olarakta Shell nitro öneririm.

volkan1065
26/10/2016, 16:53
Üstad sen baştan hata yapmışsın. Opetten yakıt alma bence hemen Total yada Shell geç. Wurth enjektör temizleyici kullan bir depoda sonra şu motorun tekleme sorununa bak. Aracın km 155000 aslında çok değil ama öncesinde kullanılan yakıt ve yağ kalitesi nedir onu bilmek lazım. bence elletirmeden aracı dediğim şekilde yakıtı değiştir. Opet yakıtını iyice bitir sonra en az 150 TL lik Total excullıum al. Bunada wurth enjektör temziliyeciyi koy. Bu 150 Tl lik yakıt bittiktene sonra en az 100 Tl lik yine total al. 2- yada 3 alımdan sonra illaki bir farklılık olacaktır. Bu farklılığa göre işlem yaptırırsın. Total istasyonu yok ise shell shlell yoksa BP. Bunlar hiç yoksa Türkiye petrollerini tercih edebilirisn.

Opet mazotu normal araca bile biraz duman attıran bir mazot.

Apar
26/10/2016, 18:27
Üstad sen baştan hata yapmışsın. Opetten yakıt alma bence hemen Total yada Shell geç. Wurth enjektör temizleyici kullan bir depoda sonra şu motorun tekleme sorununa bak. Aracın km 155000 aslında çok değil ama öncesinde kullanılan yakıt ve yağ kalitesi nedir onu bilmek lazım. bence elletirmeden aracı dediğim şekilde yakıtı değiştir. Opet yakıtını iyice bitir sonra en az 150 TL lik Total excullıum al. Bunada wurth enjektör temziliyeciyi koy. Bu 150 Tl lik yakıt bittiktene sonra en az 100 Tl lik yine total al. 2- yada 3 alımdan sonra illaki bir farklılık olacaktır. Bu farklılığa göre işlem yaptırırsın. Total istasyonu yok ise shell shlell yoksa BP. Bunlar hiç yoksa Türkiye petrollerini tercih edebilirisn.

Opet mazotu normal araca bile biraz duman attıran bir mazot.

Hocam bende iyi diye , her zaman opetten alıyorum.Shell ve Petrol Ofisi var etrafımda , ikisinden birine yöneleyim o zaman.Hocam birde araçta arada 2. viteste yapıyor genelde gaza basıyorum ama sanki gazdan ayağımı baıp çeker gibi tekler gibi olup düzeliyor.Bu durum neden olabilir ?