PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Termometre konusunda yardım (donma uyarısı)

acemi
05/10/2016, 23:59
arkadaşlar merhaba, aracımı aldığımdan beri araç içi termometrem eksi gösteriyor. puntolarda kronikmiş zaten bu.
elektrikçiye gittim çıkma ayna bul oradan sökelim buna takalım dedi, çıkma aynalar pahalı ve ondan sökeceğimizin de çalışma garantisi yok.

bana bir çözüm önerir misiniz? 10k termistor olduğu söyleniyor, alsam takabilir miyim.

elektronikle aram iyidir ama ayna kapağını çektim sökemedim.

termometre iptal edilse de olur, yeter ki donma olabilir diye uyarı vermesin.

ORS15
06/10/2016, 09:37
Cenk bey bu termometrenin kronik olduğunu ben hiç duymadım ama parça kodunu bulursanız bu parçayı temin edip, değiştirirseniz daha ucuza gelir ve en azından garantili olur iki yıl yada akünün kutup başını, akşam sökün sabah takın yani araç restelermiş olur belki düzele bilir.

volkan1065
06/10/2016, 11:38
Bu NTC 10 K termistör takabilrisiniz. Ama sorununuzun çözümü var. Sağ Aynanın kapıya tutturulan yerinde küçük bir kapak var onu tornavida ile kastırark açın. Orda soket göreceksiniz soketi cıkarın güz bir şekilde soketi temizleyin. hatta akü başını söküp kolonya yada alkol bulabilirseniz yağsız kontak sipreyi ile temizleyin. Yüksek ihtimal ile düzelecektir. Sensörün kendisini görebilmek için aynayı yukarı konuma alın. Bir tornavidaya bez sarın aynanın altında aynayı yavaş yavaş asılın ayna cıkacaktır. orda altta L seklinde termistörü göreceksiniz.

SinanTR
06/10/2016, 18:40
muazzam bir bilgi birikimi var sizde volkan hocam helal olsun ya

volkan1065
06/10/2016, 20:49
Benimde başıma gelen bir durum hatta ben termistoru aldım ama temizleyince düzeldi. Termistorde duruyor. Olurya bozulacağı tutar. Varsa bildiğimiz burda da paylaşıyoruz.

king2016
07/10/2016, 11:49
temizlik son derece önemlidir. Araç bakıma da götürmeniz son derece doğru bir davranıştır.