PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG ile giderken benzin ibresi düşüyor !

xzamazingox
03/10/2016, 15:05
Merhaba arkadaşlar 1.4 fire aracımın uzun yolda benzin ibresinde düşüş meydana geliyor. Lpg ile birlikte benzin de harcadığından şüphelenip benzin pompasına röle taktırdım ve araç lpg ye geçtikten 1 dakika sonra pompa kapanıyor (test ettim röle çalışıyor). Fakat seyir halinde uzun yolda 500 km yol gidildiğinde 20 tl civarında da benzin eksilmesi yaşanıyor. Sadece ibre düşmesi değil benzin gerçekten eksiliyor. Şehir içinde az yol gidildiğinde fazla eksilmiyor. Öyle olsa belki depodan kaçırıyor diyeceğim ama uzun yolda çok eksiliyor. Sebebi ne olabilir sizce?

ORS15
03/10/2016, 15:34
Furkan bey, bence deponuz da delik var veya bir kacak var. Dersen ki uzun yolda neden daha fazla eksiliyor, uzun yolda süratli olduğun için daha fazla rüzgâr geliyor böylelikle rüzgardan dolayı yakın eksiliyor. şehir için de o kadar rüzgar ile karşılaşmadığı için fazla eksilmiyor. bu yakın hortumlarında da ola bilir kontrol ettirmelisin, depo kapağında bir sorun olabilir mi?

cavalier79
03/10/2016, 16:27
Sıralı sistemler LPG yanında benzin de tüketmiyormu ? zaten .

ORS15
03/10/2016, 18:43
Benim bildiğim ilk calışma da benzin ile calışıyor sonra lpg ye geciyor, tabi bunu en iyi sıralı sistem kullanan arkadaşlar cevablar.

cavalier79
03/10/2016, 20:43
Geçmiş tecrubelerim benzinide kullandığı yönünde .

xzamazingox
03/10/2016, 22:07
Arkadaşlar uzun yolda benzin tüketemez çünkü benzin pompası röle tarafından devre dışı bırakılıyor. Ayrıca aracım yarım depo ve altında benzin varken ve motor soğukken çok zor çalışıyor. Ama Bununla bir ilgisi var mı bilmiyorum

halils2
03/10/2016, 22:36
Sıralı sistem lpg kullanımında araç aynı anda benzin kullanmaz, ilk çalıştırmada benzinle çalıştıktan sonra ısınınca veya belli bir devrin üzerine çıktığında veya ayarlanan süre sonunda araç gaza geçer. Eğer parametrelerde üst devirlerde benzine geçmesi isteniyorsa araç, ayarlanan devre göre güç istendiğinde örnek 4500devirden sonra veya 5000 devirden sonra benzine geçer daha sonra yine gaza döner. Siz aracın pompasına röle bağlatıp durdurmuşsunuz ama program benzine dön dediğinde yine pompa çalışacak. Eğer böyle bir durum yoksa yakıt hortumlarınızda kaçak vardır. Ama anlatımınızdan anladığım programsal benzin kullanımı mevcut.

SinanTR
05/10/2016, 12:24
halils2 arkadaşın yorumuna benzer bi şeyde ben söyleyeceğim

bazı lpg sistemlerinde belli standardın üzerinde güç istendiğinde gazdan benzine geçme durumu olan sistemler var örneğin rampada dip gaz yapma yada otobanda sürat istendiği durumlar vs. ama siz pompaya röle koydurduysanız daha ilginç bi durum var ortada hortumların veya deponun delik olması durumunda muazzam bi benzin kokusu duyuluyor benzer bi tecrübem olmuştu

bi ihtimal acaba pompanın durmasına rağmen eski araçlardaki gibi benzini depodan vakumlamış olabilir mi

bide eski aracım için çokca lpg ustasına gittiğim bi dönemde sizinde benzeriniz bi olay renault twingo marka bi araçta olmuştu araç sahibi arkadaş uzun yolda full depo benzin ve full depo gaz doldurmuş aracına ve belli bi kilometre sonunda araç her iki yakıtıda kullanmıştı bu yüzden de aracın sahibide tüm kiti söktürmüştü ilginç bi durumdu.

maskot87
05/10/2016, 14:33
enterasan....

xzamazingox
05/10/2016, 20:41
Arkadaşlar bahsettiğiniz durumları biliyorum. LPG yazılımında benzin takviyesi kapalı. Fakat aracım üst devirlerde yine de benzin takviyesi yapıyormuş. Bunu röle taktıktan sonra aracım 5000 devirden sonra gaz kesmeye başladığında anladım. Demekki aracım röleden önce yetersiz kaldığında benzin takviyesi yapıyormuş şimdi yapamıyor ve gaz kesiyor dedim. Bu durumda araç benzini istese de çekemiyor. Fakat uzun yoldaki bu ibre düşme sebebini anlayamadım. Aracımda kesinlikle ne içinde ne dışında benzin kokusu da yok. Başka lpg li puntocu arkadaşım yok mu bu sorunu yaşayan? bir tek ben miyim? Bir de söylediğim gibi aracım yarım depo benzin altına inince çok zor çalışıyor. Bir ilgisi olabilir mi bu sorunla??

xzamazingox
05/10/2016, 20:51
Arkadaşlar bahsettiğiniz durumları biliyorum. LPG yazılımında benzin takviyesi kapalı. Fakat aracım üst devirlerde yine de benzin takviyesi yapıyormuş. Bunu röle taktıktan sonra aracım 5000 devirden sonra gaz kesmeye başladığında anladım. Demekki aracım röleden önce yetersiz kaldığında benzin takviyesi yapıyormuş şimdi yapamıyor ve gaz kesiyor dedim. Bu durumda araç benzini istese de çekemiyor. Fakat uzun yoldaki bu ibre düşme sebebini anlayamadım. Aracımda kesinlikle ne içinde ne dışında benzin kokusu da yok. Başka lpg li puntocu arkadaşım yok mu bu sorunu yaşayan? bir tek ben miyim? Bir de söylediğim gibi aracım yarım depo benzin altına inince çok zor çalışıyor. Bir ilgisi olabilir mi bu sorunla??

feyzullah
05/10/2016, 21:47

Benim aracım da lpgli bir buçuk yıldır. Bugüne kadar sorun yaşamadım lpgden dolayı 30.000 km oldu. Sizin benzin pompanız arızalı olabilir mi? Bunu tekleme sorunu için söylüyorum. Oldukça karmaşık ve girift bir durum. Geçmiş olsun.

halils2
05/10/2016, 21:57
Benzin pompasının fişini çekip, hortumları körleyerek deneme yaparak anlayabilirsiniz. Yine depoda eksilme oluyorsa aklıma tanktan kaçak olma ihtimali geliyor. Benzin kokusu boşa aramayın, 3.5 sene punto kullandım ilk çalıştırma haricinde hiç benzin kokusu duymadım. Yarım deponun altında çalışmaması konusuna gelirsek sadece ve sadece seviyeye göre konuşacak olursak;
ya pompa yakıtı çekemiyor ya da şamandıranız yanlış gösteriyor.