PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karter tapası

ORS15
30/08/2016, 14:45
Arkadaşlar euro 5 motorlarda, ortalama 2 yağ degişimin den sonra karter tapası degişiyormuş.asıl degişim kararı tapanın fiziksel durumuna, bakılıp karar veriliyormuş ama en fazla 3 veya 4 kullanımdan sonra degişim yapılıyormuş yetkili servislerde.sebebi karter tapasının döküm olmasından dolayı.tabi bu yüzden de zadelenme cabuk oluyormuş.tabi bu şart degil önlem, almak için bunu yapıyorlarmış çünkü genelde catlama yapıyormuş karter tapası.

timbaz
30/08/2016, 15:28
Dokum olmasindan ziyade.. contali olmasindan olabilir mi? E4 motorda da ayni tapa var.. veya contasiz diger tapalar da dokum... onlar da zedelenebiliyor ama contali tiplerde sadece conta degisimi de olabilir...
https://uploads.-cdn.com/20160830/244b1e3150695edbd52d6cca3108fc88.jpg

volkan1065
30/08/2016, 15:38
Contasından kaynaklı değişim yapılıyor. Bir çok kişi servis dışında ısıya dayanıklı sıvı contayı tapanın conta olan kısmına sürüp takıp kullanıyorlar. Sıkıntıda cıkmıyor.

acemi
30/08/2016, 23:21
hocam takılırken dikkat et saçma sapan bir şey takarlarsa yerinden çıkmıyor. başıma geldi çok sıkıntı çıkardı.

ORS15
31/08/2016, 10:01
Bana servisten , genelde çatlama yapabildiği veya anahtar yuvasının bozulduğu zaman sökmesinin zor olduğundan dolayı değişim yaptıklarını söylediler ama eğer conta varsa buda etkenlerden biridir. Zaten 8,90 tapa pahalı bir şey değil. Aslında eğer contadan dolayı değişiyorsa, tapa contasının, orijinal ölçüsünde, çok kaliteli ve ısıya dayanıklı conta alınıp takla bilir ama tapanızın fiziksel hasarlanması ve fiziksel yorgunluğuna bakarsak , en sağlıklısı değişmesi galiba.

timbaz
31/08/2016, 10:25
Orjinali 9 tl gibi ise, iyi fiyat... aslinda yedek bulundurmak gerekir, yag degisiminde stokta yoksa ortada kalmak var...
Yan sanayi tapalarin celik kalitesi de onemli... uygun sıkılmıs bir tapanin duzgun bir anahtarla kolay kolay bozulacagini pek sanmiyorum...karterdeki yuvanin bozulma ihtimali de var ve servis degisimden bahsetmis ama.. e5, catlama, zedelenme, yuvanin bozulmasi vs.. bence esas konu olan contadan hic bahsetmemis...

volkan1065
31/08/2016, 10:32
Bu gün arkadaşla görüştük Üzerndeki yuva tork olduğu için kullanılan tork uc aşındığı zaman yuva sıyırabiliyor dedi. Ama çözüm basitmiş yuva bozulduğu zaman matkapla delip ters diş acıp sağlam vida ile ısıtıp rahatça açılıyor diyor.

Aslında conta kısmına bakır conta koulsa daha sağlam olmazmıyki. Yağ yine kaçırma yaparmıyki bunu denemek lazım.

timbaz
31/08/2016, 10:39
Bazi benzinli modellerde bakir contali tapa var... hatta bakir conta ayri da satiliyor...
Lastik conta biraz da yuvaya oturuyor, bakir bu detayda faydali olur mu acaba...
https://uploads.-cdn.com/20160831/427b1564fa172b913cc6f48033cdd266.jpg

ORS15
31/08/2016, 11:19
Bu gün arkadaşla görüştük Üzerndeki yuva tork olduğu için kullanılan tork uc aşındığı zaman yuva sıyırabiliyor dedi. Ama çözüm basitmiş yuva bozulduğu zaman matkapla delip ters diş acıp sağlam vida ile ısıtıp rahatça açılıyor diyor.

Aslında conta kısmına bakır conta koulsa daha sağlam olmazmıyki. Yağ yine kaçırma yaparmıyki bunu denemek lazım.

Bence sıkıntılı bir olay, ben karterin sökülmeden o şekilde işlem yapılmasını izin vermezdim. Bu yüzden sıkıntılı oluyor demiş olabilir servis:). Aslında bakır contanın da kaçırma riski var üç veya dört kullanımda , bu durumda en garantili yöntem tapayı değiştirmek.

volkan1065
31/08/2016, 19:23
Bence sıkıntılı bir olay, ben karterin sökülmeden o şekilde işlem yapılmasını izin vermezdim. Bu yüzden sıkıntılı oluyor demiş olabilir servis:). Aslında bakır contanın da kaçırma riski var üç veya dört kullanımda , bu durumda en garantili yöntem tapayı değiştirmek.

Ali bey karterin sökülmesi ni gerektiren bir durum yok. Tabayı 4-5 mm delip ters diş acıyorsunuz. Yanı tapayı tam delmiyorsunuz. Ayrıca tam delinsede oluşacak bir sorun yok çünkü içerideki yağ ile çapaklar dışarı çıkacaktır. Tapaya kaynak yapamk yada keski ile zorlamak yada karteri söküp uğraşmak daha riskli işler.

ORS15
31/08/2016, 21:06
Ali bey karterin sökülmesi ni gerektiren bir durum yok. Tabayı 4-5 mm delip ters diş acıyorsunuz. Yanı tapayı tam delmiyorsunuz. Ayrıca tam delinsede oluşacak bir sorun yok çünkü içerideki yağ ile çapaklar dışarı çıkacaktır. Tapaya kaynak yapamk yada keski ile zorlamak yada karteri söküp uğraşmak daha riskli işler.

Volkan bey, zaten kaynak ve keski işleri, eskidendi bu devirde gereksiz mudahale secenekleri bunlar, tam delinmeden yapılırsa olabilir, ama tam delinmesi durumunda kesinlikle sökülmesi gerek, bence sökülmeden yapılırsa alınan risk cok gereksiz olur.

halilimo
31/08/2016, 21:35
2 yildir hic degistirmedim 3 kerede yagi degistirdim. İlk kez duyuyorum bunu.

ORS15
01/09/2016, 09:52
Halil bey, servis faturanıza baktınız mı , yada 4. bakımda karşılaşa bilirsiniz. yada servisinizden bilgi alabilirsiniz..

halilimo
01/09/2016, 12:34
Ali bey yagi kendim degistiriyorum. 20 binde bir ozel servise girip a dan z ye kontrol ettiriyorum. Bidakine yenisi alayim.