PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : araba 1. vites ve 2. vites de kasisden geçerken silkeleniyor

tunceldgknbilgin
29/07/2016, 16:25
merhabalar;

yıllardır punto hastalığım devam etmekte puntoyu kullanmaktan zevk alan bir sürücüyüm ve aracıma özenle bakarım geçenlerde ne yazıkki bir arkadaş aracılığıyla punto 2007 model GP aldım active modeli
fakat araçta bi kaç gün sonra bazı sıkıntılar keşfettim bunlardan en can sıkıcısı kasisden geçerken araba silkelenme yapıyor yani stop edecekmiş gibi oluyor sanki lpg takılı anlayamadım olayı çözemedim gitmediğim usta kalmadı aracı makineye bağlattım ve debriyaj müşür arızası ve km hassasiyeti arızası verdi gidip kontrol ettirdiğimde bir problem olmadığını söylediler kafama acayip taktım lütfen yardımcı olur musunuz ?

araç siyah duman da atıyor 2500 devir sonrası.

aracın EGR valfini 2 gün önce değiştirdim temizletme bile yaptırmadım orjinal taktırdım [/B]

Ezeldenberi
29/07/2016, 16:42
Öncelikle foruma hoşgeldiniz, aracınız hayırlı olsun. Km si kaç binde? Sorununuz büyük ihtimalle elektronik sistemle alakalı bir temassızlık.
Yakın zamanda benim araçda seyir halindeyken stop etmişti. Sorun motor içerisindeki ana sigortada ki bir sigortanin temassızlık yapması imiş. Hatta o sigorta far tarafinda ki en önden ikinci turuncu renk sigartaydı. Isterseniz kendinizde sökerek bir zımpara yapıp tekrardan takın.
Size tavsiyem iyi bir elektronik ustasına giderek motor içindeki ana sigortaların hepsinin özellikle alt bağlantı noktalarını kontrol ettirerek hepsini söktürün ve zımpara ile temizleterek güzel bir temizlik yaptırınız. Bu arada benim araçda dizel.

Resimde ki beyaz kablonun arkasında ki 40 amp lik olan turuncu sigorta;

tunceldgknbilgin
29/07/2016, 16:50
teşekkür ediyorum öncelikle cevabınız için aracım 2007 model 97.000 km de km olarak daha çok düşük modeline göre :)

önerinizi uygulayacağım ama bu sigortadan böyle bir silkelenme yapıyorsa gerçekten çok tuhaf gerçekten çok sinir bozucu bir durum araba ileri geri kendisini ufak ufak atıyor ve gösterge panelinde ibre ufak ufak oynuyor :/

Ezeldenberi
29/07/2016, 17:25
Araç çalışır durumdayken o bahsettigim sigortayi usta sökermeye çalıştığı anda araç stop etmişti. Aracınızda ki sorunun da kasisten geçerken ortaya çıktığını düşünürsek aracınızın probleminin büyük ihtimalle temassızlık yapan bir elektronik noktasından kaynaklandığını tahmin etmek çok ta zor değil. Inşallah sorununuz kısa sürede sıkıntısız bir şekilde çözüme kavuşur.

tunceldgknbilgin
29/07/2016, 23:16
Konu halen daha güncel ;) drdiğin şekilde yaptım fakat sorun halen daha aynı bugün bir şey dikkat ettim devir saatinde bir enteresanlık var ondan dolayı silkelenme yapar mı ?

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Ezeldenberi
29/07/2016, 23:49
Linea sitesinde bu devir dalgalanma ile ilgili birkaç çözüm var. Aracınızda performans için yazılım falan var mı? Sizden önceki kullanıcı aracınızın bakımlarını acaba zamanında yaptırdı mı? Ucuz mazot kullandı ise aracınızın motor içi ve enjektörler tıkanmış olabilir. Siyah duman olayı zaten enjektör sorunu. Bosch car servise giderek enjektörlere baktırın.

rolanti dalgalanması (https://www.fiatlinea.org/dizel/rolanti_dalgalanmasi-t5293.0.html)