PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontak açınca yağ lambası yanmıyor, araç çalışmıyor

mesuuut
14/07/2016, 00:16
Arkadaşlar merhaba,
2008 model 1.3 dizel Grand Punto dynamic aracım var. Yaklaşık 1 hafta 10 gün önce aracı babam kullanırken motor lambası olarak bildiğimiz lamba yanmış. O günden beri aracı ara ara kullandım, sürüşte bir sorun hissedemedim. Ayrıca bir süredir araç çalıştıktan sonra yağ lambasının bir kaç sn daha geç söndüğünü farketmiştim, araçla fazla ilgilenemediğimden babam kontrol ettirmiş, yağ ve yağ basıncında bi sorun olmadığını söyledi. Ayrıca zaman zaman aküde de sorun yaşamıştım, ama şu an teyp ve ışıklar çalışmakta.
Olayın bir miktar geçmişi böyle. Yaşadığım sorun; Bir iki gün önce sabah marşa ilk bastığımda marş almadı, tık-tık yaptı ve yağ lambası sönüp, uyarı lambasını yakarak motor çalışmadı. Kontağı kapayıp açtım, yine aynı yaptı. Yağını kontrol edeyim dedim, normal görünüyordu, ondan sonra denedim çalıştı. Sonraki gün yine 1 sefer aynı yaptı, ikinci de çalıştı. Dün tamirciye götürdüm, bilgisayara bağladı, bilinmeyen hata görünüyor dedi ve hatayı sildi. Tamircideyken aynı sorunu yapmadı. Yağda bir sorun görünmüyor dedi, hatta biraz eksilmiş dedi ve bir miktar yağ ekledi. Elektriksel bir problem olabilir, motor ışığı yanarsa tekrar bakalım dedi. Neyse tamirciden çıktım, 15-20 dk trafikten sonra aracı park edip bir yere uğradım. 10 dk sonra marşa bastığımda yine marş basmadı ve aynı sorunu yaptı. Tekrar denedim, yine aynı. Tekrar kontağı açtım yağ lambası yanmadı ve uyarı lambasını yaktı. Şu anda kontağı açtığımda yağ lambası yanmıyor ve marş basmıyor. Ya da lambalar normal yanıyor ama marşa bastığımda yağı söndürüp motoru çalıştırmıyor.

Biraz karışık oldu ama kusura bakmayın. Sizce nasıl bir sorun var? Daha önce böyle bir şey yaşamış olan var mı?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

volkan1065
14/07/2016, 00:27
akün bitmiş :)

mesuuut
14/07/2016, 01:11
Tamam da, yağ lambası niye yanmıyor? Ayrıca teyp ve ışıklarda sorun yok. Benim de aklımda akü var da, yağ lambası karıştırıyor aklımı. Yarın fırsat bulabilirsem takviye yapıp deneyeceğim.

volkan1065
14/07/2016, 10:40
Takviye yerıne bir arkadaşınızdan akü deneyin. Teyp ve ışıklar yanar. Ama marş basmaz.

ORS15
15/07/2016, 09:37
Mesut bey, var mı bir gelişme.

cavalier79
15/07/2016, 11:06
"Dün tamirciye götürdüm, bilgisayara bağladı, bilinmeyen hata görünüyor dedi " Bilinmeyen hata olur mu ? Her hatanın karşılığı vardır , keşke not etseydiniz .

mesuuut
15/07/2016, 21:16
"Dün tamirciye götürdüm, bilgisayara bağladı, bilinmeyen hata görünüyor dedi " Bilinmeyen hata olur mu ? Her hatanın karşılığı vardır , keşke not etseydiniz .

0001 olarak gösteriyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Arkadaşlar babam geldiğinde sorunu çözmüş ve aracı çalıştırmış :) Önceki aracımız corsada marş motoruyla ilgili sıkıntı yaşamış, ona benzer bir durum olduğunu düşünüyor. Vitesle oynamış biraz, 1. Viteste aracı ileri geri oynatmış. Sonrasında çalışmış, ben de anlamadım mevzuyu.
Bugün tamirciye gösterecekti, şu an dışarıdayım, konu hakkında bilgi alınca yazarım.