PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Son Günlerde Artan Yakıt Tüketimi

zortul
28/06/2016, 14:39
Herkese hayırlı günler bir sorum olacaktı.Normalde arabayla giderken debriyaja bastığımda veya vitesi boşa attığımda anlık tüketim 2.0 gösteriyordu. (Zaten Altını göstermiyor).Son günlerde bu değer debriyaja bastığımda 3.5 lt 4.0 lt gibi değerler gösteriyor ve yavaş yavaş iniyor.

Klima açık mı diye soracak olursanız bu olay olmadan 2-3 önce bi klima açtım birşey yoktu.Sonraki günler klima açmadım sıkıntı çıkardı.Klima açsamda açmasamda bu sıkıntı mevcut

Hava Filtresi Polen Filtresi Yağ Filtresi Yakıt Filtresi 2 Ay Önce Değiştirildi

Jant&Lastik Ebatları Arabaya Uygun 15 inç

Araç 3. Viteste 1500 devirde 8-9 lt yakıt gösterir mi? Yardım ederseniz çok sevinirim bana yol gösterin hayırlı günler

occupyist
28/06/2016, 21:01
3. Viteste 1500 devir mi? Aracınız dizel ise sorun sizin kullanış tarzınızın hatalı olmasında. Dizel araçlarda vites boşa atılmamalıdır. Bu işlem turboya zarar vereceği gibi fren sisteminde de sorunlara yol açar.

Ayrıca 3. Viteste 1500 devirde araç kullanmanız da hatalı. Araçlarımız 1750 devirde maximum torku elde ediyor. Bu yüzden yokuş dahi çıkıyor olsanız 2000 devrin altına düştüğünüzde vitesi küçültün.

Aracınız kaç km.'de, model yılı kaç bilgi vermemişsiniz. Carbon clean yapıldı mı, manifold ve EGR temizliği yapıldı mı bunlardan da bahsetmemişsiniz. Yakıtı nereden aldığınız da çok önemli. Detaylı bilgi verirseniz eminim konu hakkında daha çok aydınlatılabilirsiniz.

SM-A500F cihazımdan gönderildi

halilimo
28/06/2016, 22:06
Aracta sikinti yok. Bosa attiginizda falan yukselip inmesi normaldir. 1500 devirde tuketimi fazla gostermesi turbonun 1750 de max torku saglamasi. O yuzden bu degerden sonra duser. Aciklamasi oldukca uzun olur simdi girmiyorum. Bosa atmak turboya zarar vermez. Guvenli olmaz. Frenler falan patlar yada bosalirsa diye.

occupyist
29/06/2016, 01:05
Elbette herkesin bakış açısı farklı olabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi yetkili servise sorarak danışabilirsiniz; zortul.

halilimo
29/06/2016, 02:51
Bunu yetkili servise sorarsa alacagi tek cevap normal bir durum. Onlara gore hersey normal aciklamasini bile yapamazlar.:D 1500 devirde anlik yakit tuketiminin artmasi da motorun zengin karisim yapmasi. Yani o devirde turbo devrini almadigi icin havayi tam pistonlara basamaz. Motorda yakit miktarini arttirarak guc elde eder. 1750 devirden sonra devrini alir. Max torku saglamaya baslar. Yani havayi tam olarak pistonlara basar. Buda daha fazla oksijen daha az yakit daha iyi yanma ve daha fazla guc demek. O yuzden anlik tuketim duser. Bosa almaninda turboyla bir baglantisi yok. Rölantide calismasiyla bosa almak aynidir. Turbonun zarar gorebilmesi icin yuksek devirde sikistirmak gerekir. Bundada asiri isidan dolayi turboya gelen yag sogutmaya yetmez ve milleri fln siyirir. Ayni sekilde beklemeden stop etmekte yagsiz birakir. Mil yataklarini siyirir. Yine motor sogukken araci calistirip isinmadan yuksek devirlere cikilirsa yag soguk oldugundan turboya ulasmasi gecikir. Yataklari siyirir. Yagi fazla koyarsaniz. Turbo panellerine yurur. Balansi bozar. Buda mil yataklarini yada kantlarin yan duvarlara surtmesinden dolayi kanatlari parcalar. Yagi degistirmede gec kalirsaniz yag ozelligini yitirdigi icin turboyu sogutamaz. Sonuc yine ayni olur. Hep yagla alakalidir. Bosa atmamakda guvenlik icin etkilidir. Birde yakit tasarrufu icin yokus asagi araci bosta saglarsaniz arac rolantide calistigi icin yakit harcar. Ama viteste saglarsaniz cut off devreye girer yakiti keser tasarruf yapmis olursunuz. Kisaca boyle aciklayabilirim isleyisi sahsi fikrim degil bunlar.

Ezeldenberi
29/06/2016, 03:08
Birde şu var, araç eğer gaza yüklemeden 3. 1750dv de viteste sabit hızda iken 8-9lt gosteriyorsa bence sıkıntı var. Yoksa diğer anlık tüketim değerlerinde problem yok. Artı Yasin beyin aracınızın model (euro4-5 motormu) ve km si hakkında sorusuna cevap gelmemiş. Eğer Euro5 motor ise araç o an DPF filtre temizliği yapıyordur. Çünkü bahsettiğiniz anlık 3.5-4 lt tüketim değeri benim araç DPF temizliği yaparken vites boşta iken gözlemlediğim değerlerdir.

zortul
29/06/2016, 16:36
3. Viteste 1500 devir mi? Aracınız dizel ise sorun sizin kullanış tarzınızın hatalı olmasında. Dizel araçlarda vites boşa atılmamalıdır. Bu işlem turboya zarar vereceği gibi fren sisteminde de sorunlara yol açar.

Ayrıca 3. Viteste 1500 devirde araç kullanmanız da hatalı. Araçlarımız 1750 devirde maximum torku elde ediyor. Bu yüzden yokuş dahi çıkıyor olsanız 2000 devrin altına düştüğünüzde vitesi küçültün.

Aracınız kaç km.'de, model yılı kaç bilgi vermemişsiniz. Carbon clean yapıldı mı, manifold ve EGR temizliği yapıldı mı bunlardan da bahsetmemişsiniz. Yakıtı nereden aldığınız da çok önemli. Detaylı bilgi verirseniz eminim konu hakkında daha çok aydınlatılabilirsiniz.

Araç 2011 Model 59000 kmde.Ben 50000 kmde aldım öncesi yapıldımı bilgim yok fakat ben carbon clean yaptırmadım.manifold ve EGR temizliğide hiç yaptırmadm.
Yakıtı sürekli aldığım evimizin yakınındaki shellden alıyorum.

occupyist
29/06/2016, 17:27
Araç 2011 Model 59000 kmde.Ben 50000 kmde aldım öncesi yapıldımı bilgim yok fakat ben carbon clean yaptırmadım.manifold ve EGR temizliğide hiç yaptırmadm.
Yakıtı sürekli aldığım evimizin yakınındaki shellden alıyorum.
Araç yetkili servis bakımlı ise ilgili kayıtlara bakabilirsiniz. Km.'niz uygun aslında carbon clean için. Eğer 40.000 km bakımında yapılmadı ise 60.000 km. Bakımında yaptırın isterseniz.

Evinizin yakınındaki Shell'den yakıt aldığınızı belirtmişsiniz. Shell and Turcaş Petrol A.Ş.'nin kendi işlettiği bir istasyon ise orası güvenin ama her ne kadar "en sıkı denetim Shell istasyonlarında" denilse de bayi ise orası eğer biraz dikkat etmek gerek.

zortul
03/07/2016, 00:11
clean carbon işlemini kendimiz yapabiliyormuyuz.Yoksa kendi makinası şart mı

MKavruk
03/07/2016, 10:42
Carbon clean işlemi için makine olmak zorundadır. Şahsen aşağıdaki linkte yer alan yakıt katkısı olanını kullanıyorum. İnternette yaptırıp sıkıntı yaşayanları okumuştum, araç kilometrem yüzünden riske etmedim.

Türkiye'nin En Büyük Online Alışveriş Sitesi Hepsiburada.com (https://www.hepsiburada.com/ara?q=carbon+clean)