PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aksları değiştiriyorum ?

Mert34
23/06/2016, 00:52
Hayırlı ramazanlar forum,
188bin km nin verdiği yorgunluktan akslarım bitmiş durumda artık kalkarken ses yapıyor ve yüksek hızda titreme yapıyor. Bugün arka balataları değiştirirken farkettik ki tekere elle dokununca bile sallanıyorlar kafalar mil hepsi sizlere ömür. Orjinal parça toplam 2000 TL yi buluyormuş çin olan ise 600-1000'e komple sağ sol (iç/dış aks) körükler lastikler dahil. Ama 3 tane yan sanayi ürün var GSP - MGA - CIFAM yarın sabah ustayla parça araştırması yapıcaz akşama ulaştıracaklar. Orjinali alamıyorum ancak çin için tanıdık bir parçacıyla konuştum üretim hatası yoksa 2 yıl idare ediyor, zaten üretim hatası varsa 15gün içinde anlayıp getiriyorlar değiştiriyor firma dedi. Yakın zamanda akslarını değiştiren varsa fikir verirse sevinirim, servisi aradım gelin bakalım dedi 100 küsür lira tespit ücreti istiyorlar oda yarın vereceğim işçilik parası.

Ayrıca arka amortisörlerim de patlak hangi marka takılır bilmediğim için elletmedim bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Arka frenler komple elden geçti pabuçlar ve balataları değiştik erimişti tamamen kaliper mi tabakmı ne deniyor ona bilmiyorum ama onuda tornacıda taşlattık tertemiz oldu, el freni teli değişti 25 lira. herşey dahil 380 tuttu

Ezeldenberi
23/06/2016, 01:17
Mert bey, kolay gelsin elinize sağlık özellikle yürüyen akşam bakımı aracın güvenliğini arttırır. Arka fren balatalarını hangi marka tercih ettiniz. Akslarla ilgili özellikle Çin malı kullanan arkadaşların yorumu;
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/52635-sag-akis-problemi.html

Amortisörleri bence orjinal kullanınız diğer markaların araca nasıl tepki vereceği süpriz olabilir.

Mert34
23/06/2016, 01:31
Mert bey, kolay gelsin elinize sağlık özellikle yürüyen akşam bakımı aracın güvenliğini arttırır. Arka fren balatalarını hangi marka tercih ettiniz. Akslarla ilgili özellikle Çin malı kullanan arkadaşların yorumu;
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/52635-sag-akis-problemi.html

Amortisörleri bence orjinal kullanınız diğer markaların araca nasıl tepki vereceği süpriz olabilir.

Teşekkür ederim biraz bütçemi zorladım ama bu kilometrede normal geldi bana daha önce hiç değişmemiş. Dediğiniz başlığa baktım onlarda garantisi sayesinde tercih etmiş bende ona güvendim zaten istanbulda yaşıyorum çukurlardan yavaş geçiyoruz trafik sayesinde. Amortisör markasını biliyormusunuz oda mı opar acaba monroe diyede kutu gördüm hangisidir bizim ki ? balata pabuçlar bosch markaydı sorgulamadım hiç ustaya güvendiğimden

Ezeldenberi
23/06/2016, 01:51
Monreo marka fiatın kullandığı orjinal yedek parça değil. Fiat'ın kullandığı Magnetti Marelli diye biliyorum fiyatları bir yüksek.Öncelikle bir fiat parçacısına uğrayıp orjinal amortisör fiyatı alın.

Fiat Linea Sağ Ön Amortisör Magnetti Marelli (51805318) (https://www.fiatyedekparcam.com/fiat-linea-sag-on-amortisor-magnetti-marelli--51805318)

MKavruk
23/06/2016, 02:00
Hayırlı ramazanlar forum,
188bin km nin verdiği yorgunluktan akslarım bitmiş durumda artık kalkarken ses yapıyor ve yüksek hızda titreme yapıyor. Bugün arka balataları değiştirirken farkettik ki tekere elle dokununca bile sallanıyorlar kafalar mil hepsi sizlere ömür. Orjinal parça toplam 2000 TL yi buluyormuş çin olan ise 600-1000'e komple sağ sol (iç/dış aks) körükler lastikler dahil. Ama 3 tane yan sanayi ürün var GSP - MGA - CIFAM yarın sabah ustayla parça araştırması yapıcaz akşama ulaştıracaklar. Orjinali alamıyorum ancak çin için tanıdık bir parçacıyla konuştum üretim hatası yoksa 2 yıl idare ediyor, zaten üretim hatası varsa 15gün içinde anlayıp getiriyorlar değiştiriyor firma dedi. Yakın zamanda akslarını değiştiren varsa fikir verirse sevinirim, servisi aradım gelin bakalım dedi 100 küsür lira tespit ücreti istiyorlar oda yarın vereceğim işçilik parası.

Ayrıca arka amortisörlerim de patlak hangi marka takılır bilmediğim için elletmedim bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Arka frenler komple elden geçti pabuçlar ve balataları değiştik erimişti tamamen kaliper mi tabakmı ne deniyor ona bilmiyorum ama onuda tornacıda taşlattık tertemiz oldu, el freni teli değişti 25 lira. herşey dahil 380 tuttu

Merhabalar Mert Bey, parçaları daha ucuza bulma ihtimaliniz olabilir diye paylaşıyorum https://www.aloparca.com/

Amortisör olarak Maysan Mando'yu tavsiye ederim. Hyundai ve Kia'larda kullanılan yerli üretimdir. Test sonuçlarını bilerek ön amortisör aldım memnun kaldım. Fiyatı da son derece makul oluyor.

Mert34
23/06/2016, 02:17
Monreo marka fiatın kullandığı orjinal yedek parça değil. Fiat'ın kullandığı Magnetti Marelli diye biliyorum fiyatları bir yüksek.Öncelikle bir fiat parçacısına uğrayıp orjinal amortisör fiyatı alın.

Fiat Linea Sağ Ön Amortisör Magnetti Marelli (51805318) (https://www.fiatyedekparcam.com/fiat-linea-sag-on-amortisor-magnetti-marelli--51805318)

Fiyat yüksekmiş evet patlakta gezmek istemiyorum ama yarın fiyatlara bir bakarım dediğiniz gibi

Merhabalar Mert Bey, parçaları daha ucuza bulma ihtimaliniz olabilir diye paylaşıyorum https://www.aloparca.com/

Amortisör olarak Maysan Mando'yu tavsiye ederim. Hyundai ve Kia'larda kullanılan yerli üretimdir. Test sonuçlarını bilerek ön amortisör aldım memnun kaldım. Fiyatı da son derece makul oluyor.

Teşekkür ederim hocam fiyat ve marka araştırmasını bende sizin verdiğiniz siteden yaptım yarında ustanın yardımıyla seçim yapmayı düşünüyorum. Arka amortisör maysan uygunmuş sitede ama onun gelmesini beklemem heralde yarın parçacıya bir sorarım bunu tekrar teşekkürler tavsiye için

arenas
23/06/2016, 03:34
Arka amortisörleri değiştim yakın zamanda.monroe , magnetinin yarı parasıydı.monroe taktı usta.konforda bi fark yok,zaten konforsuzdu,yine konforsuz

Sent from my iPhone using

Mert34
23/06/2016, 03:39
Arka amortisörleri değiştim yakın zamanda.monroe , magnetinin yarı parasıydı.monroe taktı usta.konforda bi fark yok,zaten konforsuzdu,yine konforsuz

Katılıyorum ben patladığını farketmedim bile her türlü zıplaya zıplaya gidiyoruz. Monroe veya maysan'a bakarım bende doğaldan basık duruyor araç şuan bütçeyi geçerse böyle devam ederim bir süre. Patlak olarak gezmenin bir zararı olur mu ?

arenas
23/06/2016, 03:42
Yüksek hızlarda,virajlarda zorlarsan arka savrulabilir,sakin kullanımda sıkıntı çıkarmaz.ama yağ akıntısı varsa,muayenede sorun çıkar.

Mert34
23/06/2016, 03:48
Yüksek hızlarda,virajlarda zorlarsan arka savrulabilir,sakin kullanımda sıkıntı çıkarmaz.ama yağ akıntısı varsa,muayenede sorun çıkar.

Muayeneyi 2 ay falan oldu yaptıralı kurtuldum ondan, %90 sakin kullanırım / şehiriçi hep zaten. Akslardan fırsat kalmazsa bir süre idare ederim artık. teşekkür ederim

MTURAN
23/06/2016, 10:51
Merhaba arkadaşlar. 2011 Model Grande Punto aracımın sol ön tarafdan gelen sesden sonra; Sol Aks kafası değişti. MSA marka aks kafası-körüğü takıldı. Ayrıca, ön fren balatalarım bitmek üzereydi, balatalar değişti. Diskler torna oldu.
Balata 60 TL, Aks kafası (MSA Marka) 100 TL, Disk torna 40 TL, İşçilikle beraber hepsi 250 TL'e maloldu. Bilginize.

Mert34
23/06/2016, 12:04
Bende şimdi aracımı bıraktım MGA marka sağ sol komple değişecek milli olarak (iç-dış). MGA yan sanayiler arasında iyi bir markaymış. Tekirdağdan tanıdık biri servisten fiyat aldı 2050 lira orjinali aksların. Bugün sıkıntı olmazsa parça gelecek yarın teslim alıcam. Şimdilik arka amortisörleri değiştiremedim bir süre böyle idare edecek artık

edll
24/06/2016, 02:03
mertardeşim ben yaklaşık iki ay öce her iki ön aks komle + triger zinciri + filtre + motor yağı değişimi yaptım. bütün hepsi 1000 lirayı bulmadı. işçiliğe para vermemiştim. bence pahalıya getirmişsin gibi. 2011 GP aracım.

Mert34
24/06/2016, 02:10
MGA marka yaklaşık 600'ü bulacak diye tahmin ediyorum hocam yarın net fiyatı yazarım. Sizin hangi markaydı iç-dış milli olarakmı değiştirdiniz bayağıda yere fiyat sordum ama birde aracınız hangi versyon 6 ilerimi sizinde

Mert34
25/06/2016, 00:55
Aracı bugün aldım parça bulmak zor oldu geç geldi ama çabucak taktı ustalar sağolsunlar. Çıkan aks parçalanmıştı nasıl gittiğine şaşırdım, ne olur ne olmaz usta mil kısmını kontrol etti şanzımana zararı olmamış içim rahatladı görünce. Şimdi tek eksiğim arka amortisörler onlarıda değişince çiçek gibi olacak

Ezeldenberi
25/06/2016, 01:17
Mert bey, hayırlı olsun geçenler de aks körük lastiğini kontrol ediniz başlıklı konu açmıştım sizinde bu revizon sonrası aksların ne kadar önemli olduğunu göstermiş oldunuz. Hangi marka aks kullanıldı ve maliyetini tekrar paylaşabilirmisiniz. Arka amortisör leri sonra derken önleri değiştirdiniz mi.

Mert34
25/06/2016, 02:53
Mert bey, hayırlı olsun geçenler de aks körük lastiğini kontrol ediniz başlıklı konu açmıştım sizinde bu revizon sonrası aksların ne kadar önemli olduğunu göstermiş oldunuz. Hangi marka aks kullanıldı ve maliyetini tekrar paylaşabilirmisiniz. Arka amortisör leri sonra derken önleri değiştirdiniz mi.

Teşekkür ederim hocam bizimde ilk kez başımıza geldi aks bitmesi, artık bende sürekli kontrol ederim tozunu temizlemek lazım arada ne olur ne olmaz maliyetli bir işmiş.
MGA marka aks kullanıldı maliyeti toplam 600 TL ye geldi aks,işçilik + gitmişken filtre, yağ bakımı yaptık. ( 6 ileri puntoların mili farklı olduğu için fiyat farkı hayli var)
Arkalar patlak şuan ama bu ay çok yüklendik karta amortisörleri değiştiremedim önlerde sıkıntı yok kışın takozları değiştirmiştim konu açıp fotoğraf atmıştım, önümüzde ki aylarda büyük ihtimalle Monreo ile değiştiririm arkaları parçacının elinde vardı bugün.

(ek bilgi olsun: Servisten tanıdık vasıtası ile aldığımız orjinal aks fiyatı 2150 TL net )

SinanTR
27/06/2016, 21:50
bende ön iki aks ses yapmıyor ama hafif boşluk var usta hiçbişey olmaz devam etti dedi gidiyoruz şimdilik