PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EGEA URBAN 1.4 FIRE 95 HP E6 mı, yoksa ASTRA SEDAN EDITION PLUS almalıyım?

SUADOW
21/06/2016, 17:01
Merhabalar,
sıfır kilpmetre alarak ve keyifle kullandığım 2011 1,2 GP artık ailemize yetmediğinden satarak artık sedan bir araç alacağım. ancak 2 araç arasında karar veremedim. EGEA URBAN 1.4 FIRE 95 HP E6 mı, yoksa ASTRA SEDAN EDITION PLUS mı?

sizce artıları ve eksileri nelerdir? değerli bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim. Teşekkürler. Saygılar.

tayfux
21/06/2016, 17:03
egea hiç sürmedim ama Astra gerçekten güzel araç ve sedan olarak size yeterlidir. ama şu da var ki arada motor farkı var..

cavalier79
21/06/2016, 17:30
Hafta sonu Egea Hachbek inceledim , özellikle urban 1,4 benzinli modeli oldukça güzel , sedan olasa bile bagaj hacmi gayet yeterli görülüyor. Donanım tatmşnkar en önemlisi , Sedan ile konsolları farklı o kaba konsol yok. İnceleyin bence . 55 gibi fiyat verdiler, astra şüpesiz ki dağa iyidir.

SUADOW
21/06/2016, 17:41
Hafta sonu Egea Hachbek inceledim , özellikle urban 1,4 benzinli modeli oldukça güzel , sedan olasa bile bagaj hacmi gayet yeterli görülüyor. Donanım tatmşnkar en önemlisi , Sedan ile konsolları farklı o kaba konsol yok. İnceleyin bence . 55 gibi fiyat verdiler, astra şüpesiz ki dağa iyidir.

Merhaba Fırat Bey,
Astrayla ilgili kendi tespitlerim= egeaya göre Arka koltukları daha dar geldi, 1,6 115 PS motoru test edemediğim için çekişi ve gidişini merak ediyorum. Torpido egeaya göre daha güzel, araç içinde giderken daha güvenli geldi. Frenleri egeaya göre daha başarılı gibi.
Egeayla ilgili kendi tespitlerim= Aracın sağlamlığına pek güvenemedim(son çıkan kaza haberlerinden), 1,4 motor zayıf olsada yeterli gibi. Frenleri astraya göre zayıf gibi.

tabi her iki aracın yakıtları da kıyaslandığında egea astraya göre az yakıyor

SUADOW
21/06/2016, 17:45

ne gibi bir farktan bahsediyorsunuz?
egea 1,4 95 bg
astra 1,6 115 bg

feyzullah
21/06/2016, 17:52
Egeaya lpg takılabiliyor ama astrayı bilmiyorum. Egeanın kaza haberleri var. Ama adam 180 km. hızla betona çarpmış. Takdir edersiniz ki bu kadar yüksek hızla gerçekleşen bir çarpışmada ortaya çıkan enerji pek çok aracı sadece bir Demir yığını haline getirebilir. Ama Egeanın çarpışma testleri yayınlanana kadar temkinli olmak elbette faydalı olabilr.

Ezeldenberi
21/06/2016, 18:05
Araç alırken ikinci el fiyatlarında ki değer kayıplarını göz önünde bulundurun. Her iki aracın şuan için ikinci el fiyatları az çok belli olmuştur. Birde motor hacimlerini karşılaştırdiginizda astra öne çıkıyor, hatta MTV vergisi her ikisi içinde aynı ancak astra 1.6 daha avantajlı. Şimdiden alacağınız aracın size hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

SUADOW
21/06/2016, 21:59
değerli yorumlarınız için teşekkürler. Açıkçası karar veremedim. Hafta sonunda tekrar araçları inceleyeceğim, son kararı hafta sonunda vereceğim inşallah.
doğru kararı veririm inşallah.
Saygılar.

halilimo
22/06/2016, 00:35
İkisi arasindaki fiyat farki nedir? birde bakim yedek parca fiyatlarinida dikkate alin. Eger butcede sikinti yoksa tabiki astra

SUADOW
22/06/2016, 01:05
İkisi arasindaki fiyat farki nedir? birde bakim yedek parca fiyatlarinida dikkate alin. Eger butcede sikinti yoksa tabiki astra

iki araç arasındaki fark sadece Astra 2.500 TL fazla. Benim takıldığım nokta fiyattan ziyade 1600 cc 115 Hp motorun çekiş ve yakıt performansı. Bulunduğum il ce çevre illerdeki Yetkili satıcılarda benzinli test aracı bulamadım, bu yüzden aklımda soru işareti var. Birde Astranın arkası ve bagajı Egea'dan daha küçük. Egeanın ise torpidosu ve 1400 cc 95 Hp azmı acaba diye de düşünmüyor değilim.
bakım ve yedek parça fiyatlarını araştırmadım, 5 yıllık GP kullanıcısı olduğumdan EGEA'nın bakım ve parça masrafı az olacağı kanaatindeyim.

SinanTR
22/06/2016, 08:45
performans olarak egea nın benzinli versiyonları yetersiz diye ifşa edildi test videolarında

bide bu yıl astra yılın otomobili seçildi yanılmıyorsam ben olsam astra alırdım

cavalier79
22/06/2016, 09:13
Egea Sedan ile Hachbak konsolları farklı (Easy paket) haricinde . Farktan kastım bu.

punto1414
22/06/2016, 09:27
opel al keyfine bak..Belki serviste 200-300 fazla ödersin ama adamların servisi harbi yetkili servis gibi çalışıyor.yol tutuşu,içeriye ses almama izalasyon,performans,konfor olarak her bakımdan opel derim ben.Fıat dan araba alacaksan punto,albea,doblo gerisi hikaye bence.

cavalier79
22/06/2016, 09:27
İki aracı teknik olarak buradan kıyaslamak mümkün,
Astra Edition Plus için Opelde olup Egea da olmayan bir donanım yok. Egea önde Digital klima bile harika bir donanım.
Egea bagaj hacmi Astradan büyük .
Aynı motoru Puntomda kullanıyorum , oldukça tatminkar Punto 1150 Egea 1190 ama AStra 1330 Kg ki Astra 9 litrenin altında hayatta yakmaz.
Astra 5 , Egea 6 ileri vites uzun yolda cok ciddi yakıt avantajınız olacak.
Hem fiyat hemde Opel kullanıcısı olarak , Egea İtalya üretimi olsaydı gözüm kapalı alırdım. ( Öyleysede alırım )
İkinci elde değer kaybettireceğini düşünmüyorum sedan Egea nın bile en çok satan paketi 1,4 benzin oldu. Ve 2. El fiyatları ortada.
Fakat işçilik malzeme kalitesi , Ekonomik kullanım ömürleri açısından Opel kuşkusuz önde.
Sizin yerinizde olsam ne yapardım.
Son fiyatlarımı alır eğer arada 4.000 gibi bir bedel var ise Egea kesinlikle alırım.

https://www.arabalar.com.tr/araba-karsilastirma

cavalier79
22/06/2016, 09:47
Ömer Bey,

İki markanın da + ve eksileri var fiyat performans önemli bana göre.

halilimo
22/06/2016, 11:27
1.4 95 yetmez bence. Birde lpg taktirirsiniz buna iyice gider. Bravo nun 1.4 90 lik motoru var onu arastirip fikir sahibi olabilirsiniz. Ben astrai gecerdim en azindan yol sesi cekmem

punto1414
22/06/2016, 11:30
egea sürdüm geçen şunu farkettim,dikiz aynasından arka cama baktığında görüş mesafesi çok kısıtlı..hiç bir şey gözükmüyor.

feyzullah
22/06/2016, 12:27
1.4 95 yetmez bence. Birde lpg taktirirsiniz buna iyice gider. Bravo nun 1.4 90 lik motoru var onu arastirip fikir sahibi olabilirsiniz. Ben astrai gecerdim en azindan yol sesi cekmem

Egea kullandım ben yol sesi bizim puntolar kadar fazla değil egeanın yol sesi sorunu olmadığını düşünüyorum. 1.4 95 hp ortalama kullanıcı için bence yeterli performansı sunuyor. Aşağıdaki veriler incelendiği takdirde performans bakımından astranın egea'ya bariz bir üstünlüğü yok. Ama kasanın sağlamlığı ve güvenlik konusunda egea'dan bir tık daha üstün olabilir. Yeni lpg sistemleri benzine göre çok çok düşük performanslı değil. Lpg'den dolayı hissedilir bir zayıflık olmuyor araçta. Astraların bildiğim kadarıyla magnezyum alaşımlı subaplarından dolayı lpg uyumu egea kadar iyi değil. Bir benzin canavarını kapıda beslemek mi değilse yakıt akla gelmeden lpg ile doya doya gezmek mi? Bu aracı alacak olanın tercihine kalıyor.

Astra sedan 1.6 115 hp Teknik Özellikler

Şanzıman 5 İleri Manuel
Motor hacmi cm³ 1598
Maksimum güç (HP) (115) 6000 dvr
Maksimum tork Nm 155 4000 dvr
Şehir içi 8,4
Şehir Dışı 5,3
Ortalama Yakıt 6,5
Son Hız 193 km.
0-100 11,9 sn.
Ağırlık 1330 kg.

Egea 1.4 95 hp Teknik Özellikler

Şanzıman 6 ileri manuel
Silindir Hacmi 1368 cc
Beygir Gücü 95 HP (6000)
Maksimum Tork 127 Nm (4500)
Şehir içi 7,7
Şehir Dışı 4,6
Ortalama Yakıt 5,7
Son Hız 185 km.
0-100 11,5 sn.
Ağırlık 1150 kg.

halilimo
22/06/2016, 13:03
Lpg de ikisi arasinda fark hissedilir feyzullah. Surekli iki kisi kullanilcaksa 1.4 yeterde klima+yuk olursa baya zorlanir. Yol sesi yoksa egea yi secerim. Milleti atmosforik motorla ugrastircagina fiat koysana turbo beslemeli..

feyzullah
22/06/2016, 13:09
Lpg de ikisi arasinda fark hissedilir feyzullah. Surekli iki kisi kullanilcaksa 1.4 yeterde klima+yuk olursa baya zorlanir. Yol sesi yoksa egea yi secerim. Milleti atmosforik motorla ugrastircagina fiat koysana turbo beslemeli..

Biraz yüksek devir çevirdiği zaman problem olacağını sanmam. Fazla yük ve klima elbette arabayı ağırlaştırıyor. Hatchbaklerin içerisinde sanırım fabrika çıkış lpgli t-jet var şahane bir makine bence Türkiye'ye getirirlerse :)

cavalier79
22/06/2016, 13:13
Feyzullah bey size katılıyorum.

Lpg konusunda teknikler çok ilerledi , Egea nın LPG uyumu var Lakin Astrada yok,
Söz konusu motoru ben kullanıyorum 10 yaşında versiyonu olmasına rağmen kıyas götürmez başarılı ki egea da Kg farkı da yok denecek kadar az.
Digital klima normallerden farklı bana göre auto modda Manuel klimaya göre kesinlikle çok verimli ve güce ortak olmuyor.
Astra için yakıt ortalamasını tutturmayı özellikle istanbul için kimse hayal etmesin.
Egea da CC ile 3000 devir de sabit kalırsanız 5.5 sarfiyat ile çok dik eğimler haricinde asla bayılmaz ve sıkılmazsınız. ( 115 Km Ortalama Hız demek )

feyzullah
22/06/2016, 13:22
Feyzullah bey size katılıyorum.

Lpg konusunda teknikler çok ilerledi , Egea nın LPG uyumu var Lakin Astrada yok,
Söz konusu motoru ben kullanıyorum 10 yaşında versiyonu olmasına rağmen kıyas götürmez başarılı ki egea da Kg farkı da yok denecek kadar az.
Digital klima normallerden farklı bana göre auto modda Manuel klimaya göre kesinlikle çok verimli ve güce ortak olmuyor.
Astra için yakıt ortalamasını tutturmayı özellikle istanbul için kimse hayal etmesin.
Egea da CC ile 3000 devir de sabit kalırsanız 5.5 sarfiyat ile çok dik eğimler haricinde asla bayılmaz ve sıkılmazsınız. ( 115 Km Ortalama Hız demek )

Lpg olduktan sonra yine 115 km. hız 5. vitesle her türlü yokuş çıkılır. Sarfiyat yokuş boyunca maksimum 1 litre artsın ortalama 2 tl lpg fiyatları 18 kuruş yerine 20 kuruş tüketim olur yokuşlarda. Bence çok önemli değil.
Klima konusunda kesinlikle haklısınız. Kabin içerisindeki sıcaklık istenilen değere ulaştığında klimadan dolayı ağır yük binmiyor motora. Şehir içi kullanımda veya uzun yolda 150 km.'de bir 10 dakika full auto moduna almak kaydıyla iç sirkülasyon açık bırakıldığında klima çok daha verimli çalışıyor.
Astra İstanbul trafiğinde 10 litreden aşağı mümkün değil yakmaz.

SUADOW
22/06/2016, 13:44
Değerli yorumlarınız için herkese tek tek teşekkür ederim. Kafamdaki bazı soruları yanıtlarınız ile şekillendirdim.

Kendi aracımı takasda kullacağım, bakalım aracıma ne kadar paha biçecekler :) Bir bayi 27.000 TL. , başka bir bayi 28.000 TL paha biçtiler. Ama aracımın temizliğine göre bana rakamlar az geldi, tabi sürekli bu işle uğraşmadığımdan aracımın değerini de araştırıyorum.
sıfır aldığım aracım orjinal ve boya görmemiştir.
2011 model Grande Punto
1245 CC - Full Kit
BRC LPG
99.800 km(100.000 km bakımını yaptırdım)
geçen yıl fabrika çıkışlı continental lastikleri michelin energie saver ile sıfırladım.
aldığım günden beri tamamen servis bakımlı olup, sadece LPG dönüşüm ve her 10.000 Km.'de LPG bakım ve filtre değişimi yaptırıyorum.
Açıkçası aracım iyidir, ancak artık küçük geliyor.

Saygılar.

SUADOW
22/06/2016, 13:52
Lpg olduktan sonra yine 115 km. hız 5. vitesle her türlü yokuş çıkılır. Sarfiyat yokuş boyunca maksimum 1 litre artsın ortalama 2 tl lpg fiyatları 18 kuruş yerine 20 kuruş tüketim olur yokuşlarda. Bence çok önemli değil.
Klima konusunda kesinlikle haklısınız. Kabin içerisindeki sıcaklık istenilen değere ulaştığında klimadan dolayı ağır yük binmiyor motora. Şehir içi kullanımda veya uzun yolda 150 km.'de bir 10 dakika full auto moduna almak kaydıyla iç sirkülasyon açık bırakıldığında klima çok daha verimli çalışıyor.
Astra İstanbul trafiğinde 10 litreden aşağı mümkün değil yakmaz.

araç genelde Sakarya içinde ve çevre ilçelerinde kullanılacak. Yoğun trafiği pek görmeyecektir.
çok nadir uzun yol görür.
tşk.

feyzullah
22/06/2016, 14:02
araç genelde Sakarya içinde ve çevre ilçelerinde kullanılacak. Yoğun trafiği pek görmeyecektir.
çok nadir uzun yol görür.
tşk.

1.2 Punto'dan sonra 1.4 Egeanın performansı sizin memnun eder diye düşünüyorum. Tüm etmenleri dikkate aldığınızda elbette takdir ve en doğru karar sizindir. Hakkınızda hayırlısı olsun bu devirde herhangi birşeyi almak veya satmak hiç de kolay değil.

SUADOW
22/06/2016, 14:17
1.2 Punto'dan sonra 1.4 Egeanın performansı sizin memnun eder diye düşünüyorum. Tüm etmenleri dikkate aldığınızda elbette takdir ve en doğru karar sizindir. Hakkınızda hayırlısı olsun bu devirde herhangi birşeyi almak veya satmak hiç de kolay değil.

Öncelikle bilgi dönüşü için teşekkrler,
Bende Egeanın motorunun bize yeterli olacağını düşünüyorum. Ayrıca yakıtının ekonomik olması cabası. Egeadeki tek çekincem zamana karşı sağlamlığı. Çünkü alacağım aracı 8-10 sene kullanmak istiyorum. Çok üstün sağlamlıkta da olmasın, bunun yanında da ailece kullandığımızdan tabiricaizse teneke olmaması da önemli.
şu an için EGEA'ya daha yakınım, ama net karar veremedim.
Dediğiniz gibi karar vermek oldukça güç, hayırlısı olur inşallah.
saygılar.

volkan1065
22/06/2016, 16:26
Opelin sadece kasası için iyi diyebiliriz. Geriye kalanları vasat bir araç. EGE da benim eksik gördüğüm en önemli iki şey Arka frenlerin dik olamaması ve Farların düz far olması. Ses yalıtımına gelince bence ses yalıtımı puntodan iyidir ama iyi değilseden 300-500 vererk el emeği ile oda çok şahane hale gelebilir. EGE anında 1,6 dizelini almak lazım.

halilimo
22/06/2016, 16:27
Öncelikle bilgi dönüşü için teşekkrler,
Bende Egeanın motorunun bize yeterli olacağını düşünüyorum. Ayrıca yakıtının ekonomik olması cabası. Egeadeki tek çekincem zamana karşı sağlamlığı. Çünkü alacağım aracı 8-10 sene kullanmak istiyorum. Çok üstün sağlamlıkta da olmasın, bunun yanında da ailece kullandığımızdan tabiricaizse teneke olmaması da önemli.
şu an için EGEA'ya daha yakınım, ama net karar veremedim.
Dediğiniz gibi karar vermek oldukça güç, hayırlısı olur inşallah.
saygılar.

8 10 sene bu araclar icin cok degil. Benim punto 2007 model tas gibi hala. Bunda kullanim ve bakim onemli. 10 yil paslanmazlik garantisi var zaten. O zamana kadar daha neler cikar piyasaya. Fosil yakit kalkar artik elektrige gecilir.

cavalier79
22/06/2016, 16:36
Egea lar yerli montaj yada üretim mi ?

Zira İtalyan olanlarda 10 yıl tel elde ve doğru kullanımla gerçekten yıpranma minumumda kalıyor.

SUADOW
22/06/2016, 19:49
Egea lar yerli montaj yada üretim mi ?

Zira İtalyan olanlarda 10 yıl tel elde ve doğru kullanımla gerçekten yıpranma minumumda kalıyor.

Bursada üretiliyor sanırım. Tabi montajda yapılıyor olabilir.

SUADOW
22/06/2016, 19:54
Opelin sadece kasası için iyi diyebiliriz. Geriye kalanları vasat bir araç. EGE da benim eksik gördüğüm en önemli iki şey Arka frenlerin dik olamaması ve Farların düz far olması. Ses yalıtımına gelince bence ses yalıtımı puntodan iyidir ama iyi değilseden 300-500 vererk el emeği ile oda çok şahane hale gelebilir. EGE anında 1,6 dizelini almak lazım.

Evet Opelin kasası göz alıcı. Vasat derken hangi özelliğinden bahsediyorsunuz?
2016 Egea nın arkada kampana olması beni de düşündürüyor. Opel 4 Disk fren. Farların düz olması benim için çok önemli değil. Egeanın ses yalıtımı iyi, ama Opel sanki biraz daha iyi.
Beni egea 1.4 motor çok düşündürüyor. 1.2 puntoyu satıp tekrar en azından biraz olsun gitmeyen araba istemiyorum.

SUADOW
22/06/2016, 20:00
egea hiç sürmedim ama Astra gerçekten güzel araç ve sedan olarak size yeterlidir. ama şu da var ki arada motor farkı var..

Motor farkı olarak yakıtı mı kastediyorsunuz?

Ezeldenberi
22/06/2016, 21:36
Suat bey, sıfır km harici bakmak isterseniz tesadüf astralara bakarken dizel 136bg lik 2014 model az kmli biraz pahalı şöyle bir modelini gördüm;sah.de
273515635

halilimo
23/06/2016, 01:09
Bu araclarin sifir fiyati nedir? Bugun kuzenim focus 1.6 benzin style+ metalik boya 61 e anlasti.

SUADOW
23/06/2016, 07:57
Bu araclarin sifir fiyati nedir? Bugun kuzenim focus 1.6 benzin style+ metalik boya 61 e anlasti.

EGEA 53000
ASTRA 56000

SUADOW
23/06/2016, 13:38
53.000 TL. istedikleri EGA'nın kötü bir tasarım olan torpidosu ve arka frenlerin kampana oluşundan ve araç ne kadar güvenli sorusundan dolayı karar veremedim...

cavalier79
23/06/2016, 13:59
Bir yanlışlık olmasın Sedan urban için 55 i geçmeyen bir fiyat veriyorlar. ( Orta paket ) konsol farklı
Ayrıca konuya münasır olan Astrada eski kasa sanırım
Sanırım yanlış paketler hakkında konuşuluyor Urban Plus teknik özelliklerine bir bakın . Fiatın sayfasından PDF indire bilirsiniz.
Birlaç örnek

Çarpışma riski tespit ve uyarı sistemi
Otomatik acil durum freni
Adaptif hız sabitleme sistemi*
Viraj içi aydınlatmalı ön sis farları
Geri görüş kamerası
Digital Klima v.s...

SUADOW
23/06/2016, 15:11
Bir yanlışlık olmasın Sedan urban için 55 i geçmeyen bir fiyat veriyorlar. ( Orta paket ) konsol farklı
Ayrıca konuya münasır olan Astrada eski kasa sanırım
Sanırım yanlış paketler hakkında konuşuluyor Urban Plus teknik özelliklerine bir bakın . Fiatın sayfasından PDF indire bilirsiniz.
Birlaç örnek

Çarpışma riski tespit ve uyarı sistemi
Otomatik acil durum freni
Adaptif hız sabitleme sistemi*
Viraj içi aydınlatmalı ön sis farları
Geri görüş kamerası
Digital Klima v.s...

Siz Hatcback modelden bahsediyorsunuz. Benim bahsettiğim sedan.