PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat'ın kalitesiz bijon anahtarina guvenip yolda kaldim

kormoran37
18/06/2016, 11:59
Arkadaslar olay basima dun geldi arkadaslarla baliga gitmistik aksam donuste lastik patladi neyse cektim kenara cikardim stepne yi disari krikoyi koydum. Once su bijonlari bi boslatiyim dedin ama ne fayda daha ilk bijonda orjinal anahtar teneke gibi agzi bozuldu. Yillardir bijon anahtari kullandim boyle dandigini gormedim. Neyse yolda biraz issiz ormanlik bi yer bekle bakalim araba gececekmi neyse 45dakika kadar sonra bi tanidik arkadas sagolsun yakindi geldi. Onun doblo var doblonun bijon anahtari bizimki gibi degil saglam soktuk degistirdik. Benden size tavsiye bagajdaki bijon anahtarina guvenmeyin mutlaka yedek bulunsun bu + seklinde olanlardan. Ayrica bijonlarinizida makineyle sıktırırken dikkat edin cok fazla torkla sıktıgı icin acmak cok zor. Ben artik anahtarla sıktıracam.

MKavruk
18/06/2016, 12:13
Çok geçmiş olsun Kadir Bey, daha önce duymadığım bir problem, aklımızın bir köşesinde bulunsun. Daha problemli bir yerde karşılaşsanız ciddi can sıkıntısı olurmuş. Sanırım işinize yarayan parça bu: BIJON ANAHTARI , L TIPI , PIPO , FIAT DOBLO 2010 MODEL VE UZERI , FIAT FIORINO ORJINAL OPAR (https://www.fiatparcacim.com/index.php?route=product/product&product_id=1786)

kormoran37
18/06/2016, 13:04
Çok geçmiş olsun Kadir Bey, daha önce duymadığım bir problem, aklımızın bir köşesinde bulunsun. Daha problemli bir yerde karşılaşsanız ciddi can sıkıntısı olurmuş. Sanırım işinize yarayan parça bu: BIJON ANAHTARI , L TIPI , PIPO , FIAT DOBLO 2010 MODEL VE UZERI , FIAT FIORINO ORJINAL OPAR (https://www.fiatparcacim.com/index.php?route=product/product&product_id=1786)

Sagolun murat bey fakat benim daha ilk bijonda elimde kalan anahtar bunun aynisiydi. Az once lastikciye gittim adam dediki zaten bu orjinal anahtarlara guvenme dedi baska al dedi piyasada iyi urun var ben parcacimdan alirim dedi bende bi tane ismarladim bakalim gelcek 1hafta icinde

slmnky
18/06/2016, 14:41
Defalarca kullandım. Herhangi bir sorun yaşamadım.

slmnky
18/06/2016, 14:44
Arkadaslar olay basima dun geldi arkadaslarla baliga gitmistik aksam donuste lastik patladi neyse cektim kenara cikardim stepne yi disari krikoyi koydum. Once su bijonlari bi boslatiyim dedin ama ne fayda daha ilk bijonda orjinal anahtar teneke gibi agzi bozuldu. Yillardir bijon anahtari kullandim boyle dandigini gormedim. Neyse yolda biraz issiz ormanlik bi yer bekle bakalim araba gececekmi neyse 45dakika kadar sonra bi tanidik arkadas sagolsun yakindi geldi. Onun doblo var doblonun bijon anahtari bizimki gibi degil saglam soktuk degistirdik. Benden size tavsiye bagajdaki bijon anahtarina guvenmeyin mutlaka yedek bulunsun bu + seklinde olanlardan. Ayrica bijonlarinizida makineyle sıktırırken dikkat edin cok fazla torkla sıktıgı icin acmak cok zor. Ben artik anahtarla sıktıracam.

Kadir Bey bence yanılıyorsunuz. Makine anahtardan daha sert sıkmaz bijonu. Hatta bir çok lastikçi makineyle sıktıkatan sonra anahtarla sağlamlaştırır bijonları.

kormoran37
18/06/2016, 15:13
Kadir Bey bence yanılıyorsunuz. Makine anahtardan daha sert sıkmaz bijonu. Hatta bir çok lastikçi makineyle sıktıkatan sonra anahtarla sağlamlaştırır bijonları.

Yanildigimi sanmiyorum o havali tabancalar anahtardan cok daha yuksek torkda sıkıyor ve anahtarla acmak gercekten bir cile oluyor. Tabi lastikciden lastikciye degisebilir.

arenas
18/06/2016, 15:58
Daha önce de bu sorunu yaşayan arkadaşlar olmuştu.Ben de ona güvenemeyip +şeklinde izeltaşın anahtarını aldım,sürekli bagajda.yazlık-kışlık lastik takarken kullanıyorum,sağlam malzeme,rahatça üstünde tepinebiliyosun sıkarken ya da gevşetirken.

Sent from my iPhone using

MKavruk
18/06/2016, 17:09
Sagolun murat bey fakat benim daha ilk bijonda elimde kalan anahtar bunun aynisiydi. Az once lastikciye gittim adam dediki zaten bu orjinal anahtarlara guvenme dedi baska al dedi piyasada iyi urun var ben parcacimdan alirim dedi bende bi tane ismarladim bakalim gelcek 1hafta icinde

Ürününüz geldiğinde fotoğrafını çekip yüklerseniz memnuniyet duyarım. Siz doblonunkisağlam diyince buldum o ürünü internetten.

kormoran37
18/06/2016, 19:34
Arkadaslar bu konuda biraz arastirma yaptim. Kimisi makinayla sıkınca tek elle acildigini kimiside lastikcide makinayla bile zor sokuldugunu soyluyor yani bu si tamamen bijonlari sıkan kisiye bagli. Siz siz olun bijon sıktırırken lastikciyi anahtarla acilacak olmasi icin sıkı bi tembihleyin. Basit gibi gorunsede yolda kaldiginizda caninizi bi hayli sıkacak bi durum.

feyzullah
18/06/2016, 19:43
Arkadaslar bu konuda biraz arastirma yaptim. Kimisi makinayla sıkınca tek elle acildigini kimiside lastikcide makinayla bile zor sokuldugunu soyluyor yani bu si tamamen bijonlari sıkan kisiye bagli. Siz siz olun bijon sıktırırken lastikciyi anahtarla acilacak olmasi icin sıkı bi tembihleyin. Basit gibi gorunsede yolda kaldiginizda caninizi bi hayli sıkacak bi durum.

+++ bir yakınımın focus II aracının lastiklerini değiştirmek istediğimizde makineler bijonları açamamıştı. Yağladılar ettiler ama bir türlü olmadı en sonunda kamyon gibi ağır vasıtaların bijonlarını gevşeten makineyi getirdiler ve ancak o şekilde açabildik. Makineler gerçekten çok güçlü sıkabiliyor bu konuda ikazda bulunmak gerekiyor.

kormoran37
18/06/2016, 21:52
+++ bir yakınımın focus II aracının lastiklerini değiştirmek istediğimizde makineler bijonları açamamıştı. Yağladılar ettiler ama bir türlü olmadı en sonunda kamyon gibi ağır vasıtaların bijonlarını gevşeten makineyi getirdiler ve ancak o şekilde açabildik. Makineler gerçekten çok güçlü sıkabiliyor bu konuda ikazda bulunmak gerekiyor.

Dediginize birebir katiliyorum bence bu konuda bi standart belirlenmeli

Ezeldenberi
18/06/2016, 22:11
Arkadaşlar ben de sonax'ın L tipi bijon kullanıyorum, ilkkez fren kaliperlerini boyamak için üç tekeri sorunsuz söktüm, dördüncüsünü sökemedim biraz daha zorlasam eğilip gidecekti zaten hafiften de yamuldu . Lastikçiye gittim 4 lü bijon la anında söktüler. Kesinlikle makinenin sıktığı bijon sorun çıkartıyor. Tavsiye olarak almak isteyenlere kesinlikle kaliteli 4 lü bijon anahtarı öneririm.

feyzullah
18/06/2016, 22:33
Dediginize birebir katiliyorum bence bu konuda bi standart belirlenmeli

Uzun yolda olmadık bir dağ başında lastiğin patladığını varsayarsak gerçekten sıkıntılı bir durum. Aslında lastikçi sıktıktan sonra elle gevşetip yeniden sıkılabilir bijonlar ve daha sonra belirli periyotlarla kontrol edilir. Böylelikle olmadık zamanda karşılaşabileceğimiz talihsiz bir durumdan en azından perişan olmadan kurtulabiliriz.

SinanTR
19/06/2016, 01:09
bijonu sıkan makineye hava sağlayan kompresörün gücü daha sağlam sıkıyor bence bijonu

volkan1065
19/06/2016, 01:22
iyi bir lastikçi zaten makine ile sıkarken civatanın yerine oturtumu tabancadan elini cekiyor. Yoksa uygulana tork dişde sizlerin göremeyeceğiniz sıyırmalara neden olup kitliyor. Bu sever noraml araç üzerinde gelen anahtar ile açmak istediğiniz zzaman anaktar ya kırılıyor yada agzı dağılıyor. Artı tip anahtarlardada dikatli olmak lazım. Sökme işlemini yaparken misal ayağınızla sökme yenü baskı yaparken diğer yönden elle asılmayın bunun yerine bijonun karşı uc tarfından tutarark anahtarın düz seviyede durmasını sağlayarak dişlerin rahat acılmasını sağlayın. Yoksa oda elinizde kalır yada bijonun kafasını kırarsınız. Dengesiz güç herşeyi yapabilir.

ORS15
19/06/2016, 12:22
Arkadaşlar , çelik jantlarda 10 kilo tork ile sıktırın , teneke jantlarda 8 kilo ağırlık ile sıktırın. Sorun kalmaz aracınızın L orijinal bijon anahtarı çok rahat söker bijonları. Hatta tork ile bijonları sıktırdıktan sonra kontrol edin , orjinal bijon anahtarı ile hala sıkılır bijonları. Çünkü bizde söyle bir mantık var bijonları hiç dönmemeye kadar sıkıyoruz bu doğru değil.zaten tabanca ile sıkmak tam bir saçmalık.

acemi
19/06/2016, 15:28
makinenin basıncına göre değişir bu olay. benim tamirci kompresörü yeni değiştirmişti, gittim önceden kendi sıktığı bijonlarımı makine açamadı.

sonra makine açana kadar basıncı artırıp kendi makinesini tekrar kalibre etti, benden sonra kim geldiyse aynı basınçla sıkılmıştır.
yani düzgün kalibre etseler sıkıntı olmayacak ama kafalarına göre ayar yapıyorlar, eskiden gittiğim tamirci kompresörden sonra elle sıktığında çeyrek tur daha dönerdi onun ki de gevşekti bu şekilde..

Mert34
20/06/2016, 00:17
Anahtar bir derecede kriko çok kötü değil mi ? Yada eski sahibi kamyonmu kaldırdı ne yaptı geçen gün kapakları değiştirmek için 15dk uğraştım çevir Allah çevir kaldırmıyor altına takoz koydumda anca iş yaptı

Ezeldenberi
20/06/2016, 01:17
Mert bey, krikonuzdan maxsimum verim almak için öncelikle güzel bir şekilde pas sökücü wd40la falan temizleyin daha sonra sıvı gresle yağlayıp öyle kullanın. Ben o şekilde bakımını yapıp kullanıyorum vede çok faydası oluyor.