PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Dualogic ile ilgili birkaç soru

Optimus
16/04/2016, 23:34
Herkese selamlar,

Grande Punto dualogic aracım var ve bazı sorunlar yaşıyorum fakat sorun bendemi yoksa bu araçların tümü aynımı birazdan onu merak ediyorum 3 sorum olacak ustalar ve bilgili arkadaşların tavsiyesine ihtiyacım var.

1. Trafikte dur kalklarda araç 2. viteste yavaş bir seyir halindeyken kırmızı ışık veya trafik tıkanıklığı oluştuğunda durmak gerektiğinde frene basınca durma süresi çok uzuyor ve 2. viteste direk durmaya çalışıyor sanki 1 e atmıyor, 1 e alıp boşa almıyorda direk olarak 2. viteste fren zoruyla durduruyor gibi geliyor. Benim araçta aldığımdan beri fren pedali mesafesi çok kısa yani toplamda 1,2 cm lik bir pedal mesafesi var biraz sert basarsam ani duruş olarak sert fren yapıyor. Bu olay sürekli dur kalklarda büyük sorun oluyor ve sanki araç frene basınca durmayacakmış öndeki araca çarpacakmış gibi geliyor. Bu bir sorun mu? Yoksa genelde hepsi mi böyle çok merak ediyorum.

2. Yukarıdaki durumda dur kalkalar artarsa ve genellikle yokuşlardaki dur kalklarda balata kokusu geliyor normal seyirde herhangi bir koku yok.

3. Dur kalk süresi uzarsa örneğin 1 saat trafikte kaldıysanız aracı kaldırdıktan sonra tekrar frene basıp durdurmam güçleşiyor.

Yukarıdaki sorunlar yüzünden öndeki araca çarpma tehlikesi yaşadım birkaç kez, aslında ben bu şekilde zar zor idare ediyorum alıştım diyebilirim ama eşim hiç kullanamıyor aracı frene yumuşak bile bassa alışamadığından dolayı sert fren yapıyor.

ediğim gibi balata kokusu hariç diğer dertlere alıştım ama balata kokusu beni rahatsız etti yaklaşık 2 ay önce debriyaj seti değişmişti öncesinde de benzer sorunlar vardı ama koku yoktu en azından bunun normal olmadığını söyleyebilirseniz ustaya veya servise götürmek istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim .

cagri06
17/04/2016, 00:25
1. durum bende de aynı frene az bassam durmayacak hissine kapılıyorum çok bassam zınk diye duruyor ama teker basıncı lastiğin durumu ve balatının orjinal oluşu ciddi anlamda fark ettiriyor. ben değişimde opar taktırdım 2 hafta sonra hemen orjinal taktırdım fren güven vermemişti opar ile orjinal balatayla beraber diskleri de orjinalleriyle değiştirdim 90binde (diskler kişisel bir karardı)
aracı genelde uzun yolda sürüyorum şehir içi sıkışık trafikte kullanırsam manuele alıyorum uzun beklemelerde vitesi boşa atıyorum start stop etkin vaziyette geziyorum. km dolayısıyla baskı balata değişimim gelmiş diye hissediyorum ama şu ana kadar balata kokusu hissetmedim hiç.
son olarak bir çok marka model sık fren kullanımında fren balata ve disklerin aşırı ısınması halinde fren performansında kayıp frenlerde sertleşme zor tutma gibi sorunlar yaşıyorlar buna fazla takılmamanızı öneririm. saygılar.

Optimus
17/04/2016, 00:55
Debriyaj seti daha yeni değişti orijinali ile sebep ise titreme yapıyordu frenlerde de hiç sorun yok hepsi kontrol edildi sorun zınk diye durmaması için hafif basarken aracın viteste kalması yani bir ayağınız frende diğer ayak gazda hissi vermesi gibi. 1. sorun fren pedali mesafesinin az oluşundan kaynaklı olabilirmi acaba? Ya da frene basıldığının komutu gitmiyor olabilir mi?

Enes k
17/04/2016, 02:53
Ben araci genelde manulde kullanirim ornegin 5 le giderken onume set gelirse ve sadece frene basarsam vitesi kendi dusurur ise vites dustukten sora ayagim frende oldugu halde one dogru arac kendini itiyo yani hizlanmaya calisiyo ama eger vites dusurmeyi de ben yaparsam cok iyi bi sekilde hic sarsilmadan istedigim sekilde yavasliyo vites yukseltmeleri ve dusurmeleri araca birakirsam acikcasi beni korkutuyo 3 bin devre geliyo vites atmiyo dusurdukten sonra kendini one atiyoo frene basiyom istedigim kivamda durmuyo o yuzden ben hem kendim vites atar dusururum

Optimus
17/04/2016, 21:14
Ben araci genelde manulde kullanirim ornegin 5 le giderken onume set gelirse ve sadece frene basarsam vitesi kendi dusurur ise vites dustukten sora ayagim frende oldugu halde one dogru arac kendini itiyo yani hizlanmaya calisiyo ama eger vites dusurmeyi de ben yaparsam cok iyi bi sekilde hic sarsilmadan istedigim sekilde yavasliyo vites yukseltmeleri ve dusurmeleri araca birakirsam acikcasi beni korkutuyo 3 bin devre geliyo vites atmiyo dusurdukten sonra kendini one atiyoo frene basiyom istedigim kivamda durmuyo o yuzden ben hem kendim vites atar dusururum

Aynısını yaşıyorum eğer bu sorun servise götürdüğümde düzelmezse veya kronik bir sorun derlerse arabayı satıp manuel vites başka bir araba almayı düşünüyorum bu panikle yoğun trafikte çok zor zaten 1 saat civarı yoğun trafikte kaldığımda (ki istanbulda hep yoğun) sorun daha da artıyor kontrol etmek çok zorlaşıyor aracı hakkımızda hayırlısı.

Evren_c
18/04/2016, 11:53
Aynısını yaşıyorum eğer bu sorun servise götürdüğümde düzelmezse veya kronik bir sorun derlerse arabayı satıp manuel vites başka bir araba almayı düşünüyorum bu panikle yoğun trafikte çok zor zaten 1 saat civarı yoğun trafikte kaldığımda (ki istanbulda hep yoğun) sorun daha da artıyor kontrol etmek çok zorlaşıyor aracı hakkımızda hayırlısı.

Bu bir sorun değil aslında. Aracın mekanik ve yazılımsal tasarımı böyle. Eco modunu kapatarak kullanmayı deneyebilir ya da manuele alabilirsiniz çok yoğun trafikte. Daha önce de birçok kez farklı konularda yazdım; Dualogic ve benzeri şanzımanları İstanbul gibi çok yoğun trafikli ve/veya yokuşlu yerlerde tavsiye etmiyorum. Sakin ve düz gidişte vitesi bizim yerimize değiştirdiği için görece konforlu ama bir tam otomatik ya da çift kavramalı şanzıman gibi değil. Yazılımı da kaba tabirle biraz "aptal" maalesef.