PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.2 tsı dgs ibiza yakıt dumunda nasıl acaba

ORS15
19/02/2016, 11:41
arkadaşlar 1.2 tsı motor ibiza nasıl bir araç bilgisi olan var mı acaba. birde tam otomatikle yarı otomatik arasında fark nedir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Evren_c
19/02/2016, 15:01
Motoru gayet güzel. Hatta sadece Ibiza'da 1.0 tsi da var artık. 3 silindir ve 110 beygir. Daha güçlü ve daha az yakıyor. Ibiza için soruyorsanız tam otomatik yok zaten. Sadece DSG var, o da yarı otomatik çift kavramalı kuru tip bir şanzıman. Hız ve konfor açısından referans gösterilebilecek kadar iyi.

ORS15
19/02/2016, 16:06
Motoru gayet güzel. Hatta sadece Ibiza'da 1.0 tsi da var artık. 3 silindir ve 110 beygir. Daha güçlü ve daha az yakıyor. Ibiza için soruyorsanız tam otomatik yok zaten. Sadece DSG var, o da yarı otomatik çift kavramalı kuru tip bir şanzıman. Hız ve konfor açısından referans gösterilebilecek kadar iyi.

evren bey, şimdi malum sitede tam otomatik yazıyorsun 1,2 ler çıkıyor peki yarı otomatik yazıyorum başka modeller çıkıyor şimdi arasındaki fark ne anlamdım. Yada yarı otomatik nasıl veya dgs şanzıman nasıl aynı mı ikiside.3 silindir 110 beygir gayet güzelmiş ancak başarılımı acaba 3 silindir uzun kullanımlarda sorun çıkarır mı ki? motor ömrü çabuk gelir mi ?

Evren_c
19/02/2016, 17:33
O sitede işaretlenen tüm özellikleri doğru kabul etmeyin. Bilmeyen olabilir, yanlış seçenek işaretlenmiş olabilir vs. Güncel Ibiza modellerinde manuel ya da DSG var sadece. DSG teknik açıdan dediğim gibi yarı otomatiktir ama bunu telaffuz ederken otomatik diyoruz. Yani otomatik/yarı otomatik meselesine takılmayın. Şanzımanın kuru tip, çift kavramalı ve tork konvertörsüz olduğunu bilmeniz yeterli.

Belki epeyce eski modellerde ıslak tip tork konvertörlü tam otomatik de vardır, bilemiyorum.

3 silindir yeni bir model olsa gerek, en azından ülkemize yeni geldi diye biliyorum. Kağıt üstündeki verileri süper görünüyor. Bakımı düzgün yapıldığı ve limitlerinde kullanıldığı sürece motor ömrü fabrikanın öngördüğü ömürden çabuk gelmez. Aşırı beslemeli olduğu için torku gayet yüksek. Basarsanız çok yakacak ama gayet hızlı gidecek, basmazsanız az yakacak güzel bir motor.

fencolic
19/02/2016, 20:32
Manuel olanda karma 6.5-7 l/100km yakıt tüketimi olur. Çok kasarsanız 6 ya da düşer.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

SinanTR
19/02/2016, 23:09
motor iyi kullanıpta körü diyene denk gelmedim fakat dsg için özellikle vw ahalisi dsg şanzımanın sıkıntı çıkarmasından oldukça muzdarip hatta vw forumunda bi üye her dsg birgün arızayı tadacaktır diye bi imza bile yazmıştı o derece

daha önceleri dsg li araçları deneme amaçlı kısa süre kullandım bikaç kez kısa mesafede cidden iyi bi şanzıman seri ve sarsıntısız seat grubu vw deki şanzımanın aynısını kullanıyor ise sorun çıkarıyormu diye iyi bi araştırma yapmak şart

knnyldz
19/02/2016, 23:48
Ali Bey merhaba,

TSI motor sürüş keyfi açısından gayet iyi, DSG şanzuman da sarsıntısız vites geçişleriyle gayet konforludur. 1.4TSI DSG Jetta şehir içinde yoğun trafikte 8.5lt, şehirlerarası hız limitlerinde 6.0lt yakıyor. Euro6 TSI'lerde startstop özelliği ile birlikte şehiriçinde de daha ekonomik sonuçlara ulaşmak mümkündür. Şehir içinde 1.2TSI'ler 1.4TSI'lere göre daha az yakıyor derler. VW fabrika verilerine göre DSG'ler manuellerden daha az yakıyor. DSG'de arıza tabi ki olabilir, kısa sürede üstüste sorun yaşayanlar olduğu gibi uzun yıllar sorunsuz binen de vardır, bence kullanıma bağlı, biraz da şans.

Evren Bey'in dediği gibi ilan sitelerini baz almamanız daha uygun olacaktır. "Yarı" kelimesine de takılmaya gerek yok. Eğer otomatik vitesli bir araç alacaksanız, yokuş kalkış desteği olması kullanımı kolaylaştıracaktır.

Mr.Freeze
20/02/2016, 02:15
Yaklasik 3 aydir Fiat in dsg sini(tct) kullaniyorum. Su anda sehir icinde 8,2 litre ortalamayi yakaladim. Hizlanmalarda vites gecisleri muhtesem. Hic bir sekilde vites gecislerini hissetmiyorsunuz.

Evren_c
23/02/2016, 10:39
Yaklasik 3 aydir Fiat in dsg sini(tct) kullaniyorum. Su anda sehir icinde 8,2 litre ortalamayi yakaladim. Hizlanmalarda vites gecisleri muhtesem. Hic bir sekilde vites gecislerini hissetmiyorsunuz.

500x'in inceleme videolarında da genel olarak şanzımanı övmüşlerdi. Sadece park manevraları yaparken D ve R konumlarında ilk hareket esnasında araç biraz öne atlıyor (yumuşak bir şekilde hareket etmiyor), bu da dar yerlerde park etmeyi zorlaştırıyor dediklerini hatırlıyorum. Böyle bir durum var mı acaba? DSG'de olduğu gibi ilk hareketi pürüzsüz yapabiliyor mu yoksa gerçekten biraz "zıplama" durumu var mı?

Bir de düz bir zeminde freni bıraktığınızda hareket ediyor mu araç yoksa gaza mı basmanız gerekiyor?

ORS15
23/02/2016, 10:56
arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. baya fikir sahibi oldum. bir değerlendirme yapacağım.

Mr.Freeze
23/02/2016, 13:09
500x'in inceleme videolarında da genel olarak şanzımanı övmüşlerdi. Sadece park manevraları yaparken D ve R konumlarında ilk hareket esnasında araç biraz öne atlıyor (yumuşak bir şekilde hareket etmiyor), bu da dar yerlerde park etmeyi zorlaştırıyor dediklerini hatırlıyorum. Böyle bir durum var mı acaba? DSG'de olduğu gibi ilk hareketi pürüzsüz yapabiliyor mu yoksa gerçekten biraz "zıplama" durumu var mı?

Bir de düz bir zeminde freni bıraktığınızda hareket ediyor mu araç yoksa gaza mı basmanız gerekiyor?

Park manevralarinda one atilma yapmiyor. Ziplama durumu da yok. Araci duz zeminde biraktiginizda hareket ediyor.
Arabayi almadan once test surusu yapmistim. Satis temsilcisi trafikte beklerken n konumuna almami soylemisti. Ben de oyle yapiyorum.

Evren_c
23/02/2016, 14:17
Park manevralarinda one atilma yapmiyor. Ziplama durumu da yok. Araci duz zeminde biraktiginizda hareket ediyor.
Arabayi almadan once test surusu yapmistim. Satis temsilcisi trafikte beklerken n konumuna almami soylemisti. Ben de oyle yapiyorum.

Anladım teşekkürler. Belki de izlediğim testlerdeki test aracına has bir durumdu. Sizinki olması gerektiği gibi davranıyor demek. N'ye almak çok doğru bir hareket. Aracın kitapçığında bile yazıyor olabilir. Ben de dualogic aracımda çok kısa duraklamalar haricinde hemen N'ye alıyorum.

Mr.Freeze
23/02/2016, 15:06
Anladım teşekkürler. Belki de izlediğim testlerdeki test aracına has bir durumdu. Sizinki olması gerektiği gibi davranıyor demek. N'ye almak çok doğru bir hareket. Aracın kitapçığında bile yazıyor olabilir. Ben de dualogic aracımda çok kısa duraklamalar haricinde hemen N'ye alıyorum.

Rica ederim ne demek. Fiat 500 serisi ile citayi bayagi yukseltmis. Arabanin icinde ses yok.

Evren_c
24/02/2016, 12:26
Rica ederim ne demek. Fiat 500 serisi ile citayi bayagi yukseltmis. Arabanin icinde ses yok.

Güle güle kazasız belasız binin :)