PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg'li fire mi 1.3 dizel Punto mu

gspunto
01/02/2016, 21:22
1.4 dualogic fire 2012 model benzinli aracıma lpg mi taktırmak mantıklı (yaklaşık 2000 TL maliyet)?
Yoksa bunu satıp üzerine 7000 TL koyarak 1.3 multijet mi almalı?
yorumlar için şimdiden tşk

feyzullah
01/02/2016, 21:37
Çok su götürecek bir başlık olmuş :) Yüksek tork gücünün avantajına sahip olmak istiyorsanız, ekonomik imkanlarınız elveriyorsa, aracı sürekli çok kısa mesafelerde kullanmayacaksanız dizel bir araç arayışı içerisine girebilirsiniz. Araç almanın da satmanın da çok zor olduğu şu günümüzde eğer sahip olduğunuz aracın temizliğine, sorunsuzluğuna güveniyorsanız, alacağınız dizel aracın sizi ne türlü sürprizlerle karşı karşıya bırakacağını öngörmekte zorlanıyorsanız ve dizel araçların çok gürültülü olduğunu düşünüyorsanız mesleğini profesyonel anlamda icra eden bir lpg dönüşüm ustasına gitmelisiniz. Dizelin yüksek torku ve multijet motorun sorunsuzluğu gerçekten insanı cezbetmiyor değil. Ama LPG ile de dizel tasarrufunu hatta biraz daha fazlasını yakalayabilirsiniz + sessizlik ve konfor. Altın kural lpg dönüşümünü yapacak ustanın işin ehli olması. Değilse insan puntodan değil arabadan soğur. Şahsi kanaatim ne dizel ne lpg otomobil benzinle keyiflidir.

gspunto
01/02/2016, 22:22
cok tesekkürler güzel yorum için. Dediginiz gibi ben de benzinlide şu an cok memnunum. araçla uzun mesafede km de 27 kuruş gibi bir rakamı yakaladım aslında. Ama lpg ya da dizel ile daha da ekonomik hale getirebilirim diye düşünüyorum. Aracım hasar kayıtsız ve daha 35.ooo km de, bakımlarını da yeni yaptırdım..LPG taktırmak nedense daha mantıklı geliyor böyle temizini bir daha zor bulurum piyasa malum..İzmir civarından işin ehli usta bulmakta fayda var dediginiz gibi..LPG ile problemsiz uyum gösterdiğini okudum forumda da.

feyzullah
01/02/2016, 22:32
cok tesekkürler güzel yorum için. Dediginiz gibi ben de benzinlide şu an cok memnunum. araçla uzun mesafede km de 27 kuruş gibi bir rakamı yakaladım aslında. Ama lpg ya da dizel ile daha da ekonomik hale getirebilirim diye düşünüyorum. Aracım hasar kayıtsız ve daha 35.ooo km de, bakımlarını da yeni yaptırdım..LPG taktırmak nedense daha mantıklı geliyor böyle temizini bir daha zor bulurum piyasa malum..İzmir civarından işin ehli usta bulmakta fayda var dediginiz gibi..LPG ile problemsiz uyum gösterdiğini okudum forumda da.

Ben LPG işini çok araştırdım vakit harcadım. Sadece puntoların değil 77 hp fire motorlu Albea, linea, doblo vs. lpg uyumlarına baktım hepsi aynı motor malum. Montaj hatası olmadıktan sonra sorunsuz bir şekilde on binlerce km.'yi fire motorun sorunsuz bir şekilde lpg ile devirdiğini öğrendim. İyi bir usta buldum aracıma lpg montajı yaptırdım şuan 13.000 km. oldu sorun yok çok rahatım mutluyum yakıt giderleri bakımından. Ama otomobil konforunu ve rahatlığını yaşamak istiyorsanız ne dizel ne lpg imkanlar elverse benzinden şaşmam. LPG ile en azından düşük km.li araçlarımızı sorunsuz bir şekilde kullanabilme imkanına sahibiz. 7.000 tl bugün az bir para değil çok daha farklı ve faydalı yerlerde harcanabilir. 2000 TL'de fire motora lpg taktırmak için ekstra lüks bir harcama olur. Atiker'in en iyi kiti GOLD 1.500 TL civarı fiyatlara takılabiliyor. İzmir'de olduğunuz için çok şanslısınız İzmir'de lpg montajı yaptıran forum üyelerinin açtığı pek çok konuyu okuduğumu hatırlıyorum. Bunları inceleyerek aracınızı güvenle teslim edeceğiniz usta elleri bulabilirsiniz.

gspunto
01/02/2016, 22:53
çok teşekkürler ben de iyice bir araştırayım, inşallah işinin ehli bir ustaya uygun fiyata yaptırabilirim.
Sizin ortalama tüketim km de kaç kuruş civarında? lpg den sonra evrak işleri, ruhsata işletme vb. uzun ve sıkıcı bir süreç oldu mu? Kaskoyu bozar mı?

feyzullah
01/02/2016, 23:18
Kasko hakkında hiçbir fikrim yok gerekliliği konusunda ikna olamadığım için aracıma kasko yaptırmıyorum. Uzun yolda ortalama en az 6-6.5 lt. lpg tüketir 90-100 km. hızda. 120'nin üzerine çıktığınızda 8 lt.'yi bulur bu rakam. Şehir içerisinde ise en az 7 lt. en fazla ise 9-10 lt. lpg tüketiminiz olur. Kabaca benzin tüketiminizin üzerine 0.5 ile 1.5 lt. aralığında bir fark koyarak tüketim miktarınızı hesaplayabilirsiniz. Ruhsata işleme çok sorunlu bir süreç değil fiyatlar da 2016 yılı için değişmiştir. Forumlarda aratırsanız masraflar ve süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Castell
02/02/2016, 10:03
Lpg tercih ederim ama lpgnin çok iyi ayarlanması lazım aksi halde gaz kesme, yememe, soğukta çalışmama gibi olayları insanı çileden çıkartabilir.....................

celenlee
02/02/2016, 10:29
Elde varken LPG taktırmak en mantıklısı.
İyi bir ustaya Atiker taktır 1500e mal edersin. Sorunsuz binersin.

Motor performansını hiç etkilemiyor LPG.
75lik dizel ile çok farkı yok, ikisi de kalkışlarda hantal :p
Fire devrini alınca aynı kafaya geliyorlar.

ş.içi-ş.dışı hep 8.5lt LPG yaktım ben.
Ş.dışı 120-130-140 ne giderse kullanıyorum, hız limitlerinin üst sınırıdan.

timozz
02/02/2016, 13:17

Gayem otodo (Atasanayide) Abdullah Yalı (lise arkdaşım) bu konuda çok iyidir. Benim ismini vermeniz durumunda mutlaka yardımcı olacaktır. Genelde GDI teknojisindeki araçlara bile sorunsuz dönüşüm yapabilmektedir.

Bende 2008 model dizel olmasına rağmen mutluyum. Benzinli arabaya birdaha kolay kolay binmem gibi geliyor. Kullanım tarzı belki hoşuma gittiğindendir. Yoksa yüksek hızlanma falan bunda da yok.

SinanTR
02/02/2016, 15:23
daha önce bu forumda konusu oldu tartışıldı lpg li araçtan çok çekmiş birisi olarak empati yapıp kendimi senin yerine koyup düşündüğümde aracım temizse memnunsam gaz taktırır binerim çünkü aracınızın kilometresi daha çok düşük boşa satıp 2 el dizel alınmaz

piyasadaki çoğu 2. el dizelin canı alınmış araçlar temiz bulmak zor ve risk ama ilk kez bi punto sahibi olmak isteseydiniz kesinlikle düşük kilometreli dizel almanız konusunda ısrarla öneride bulunabilirdim ama şuan sizin için gerek yok

gspunto
02/02/2016, 15:36
teşekkürler arkadaşlar, lpg en mantıklısı olacak sanırım..start stop özelliği ile atiker uyumlu mu acaba iyice araştırmam lazım

feyzullah
02/02/2016, 20:23
teşekkürler arkadaşlar, lpg en mantıklısı olacak sanırım..start stop özelliği ile atiker uyumlu mu acaba iyice araştırmam lazım

Forumda start stop lpg konularına bakabilirsiniz merakınızı gidermek için. Ama benim görüşüm lpg takınca start stop devre dışı bırakılabilir. Araba her stop edip çalıştığında benzinle çalışacağı için tam anlamıyla yakıt tasarrufu ne kadar olur? Aracımda bu özellik olmadığı için tabi benim söylediklerim tecrübî bilgiye dayanmıyor sübjektif yorum. İlgili konulara bakmanız daha faydalı olabilir.

ugurturkeli92
02/02/2016, 22:02
Bence lpg . Masrafı üzmez

Sent from my iPhone using