PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beynin Islanmasını Nasıl Önlerim?

CanGo48
07/01/2016, 16:09
Arkadaşlar forumda dolaştım ama pek birşey bulamadım genelde arıza ile ilgili şeyler.Kısaca şöyle özetleyim 2 sene önce motora far girmiş ve beyini koruyan plastik parçayı parçalamış.Serviste söküp atıldı.Bu aralar fena yağmur var, hava şartlarını geçtim herhangi bir durumda ıslanmaması için nasıl koruyacam bilemiyorum. Koruyucu kapak gibi birşey bulamadım naylonla iyice sarıp bantlayım diyorum içime sinmiyor. Aynı durumu yaşayan varsa nasıl çözdü acaba?

ORS15
07/01/2016, 16:24
fırın poşetleri oluyor, 300 dereceye kadar dayanabilen. onlardan bir tane al ağzı kapalı olanlardan ve ağız kısmına silikon sür ve poşetin ağzını birbirine yapıştır.beyni tam izole etmiş olursun ömür boyu bir şey olmaz bence ve çok ucuz bir izolasyon ama en korunaklı yanından bir delik aç oksitlenme yapmasın yada terleme.
bu arda aracın beyni kutunun için demi oluyor. zaten kaportaya bağlı olmuyor mu?

volkan1065
07/01/2016, 17:20
Resim koyarsanız daha iyi olur. Keisnlikle poşet geçirmeyin. Aracın motor ısısı ile o poşet nem ve rutubet yapacaktır. Sonrasında çıkaracağı arızayı siz düşünün. poşete delik açmak rutubeti önlemez aşırı sıcaklık ve soğuuk nedeni ile poşet ne yaparsanız yapın rutubet yapar. Bence resmini koyun kırık kısma bakalım o şekilde ne yapabileceğiniz hakkında bilgi verilir. Çeşitli silikon lar var piyasada resmi görürsek ne gibi işlem yapmanız gerektiği ghakkında daha net cevapler gelir.

CanGo48
07/01/2016, 17:43
Plastik kapak falan dediler sanayide ama oraya oturacak yada uyacak kapak nasıl olur bilmiyorum.Dayının biri saç kaynat dedi :D bende hee dayı kaynakla versin elektiriği oraya yaksın beyni falan dedim :) aklımda plastikten oraya uygun koruyucu kapak yapmak geçiyor ama zaman ve zahmet gerektircek.

volkan1065
07/01/2016, 17:45
ordaki kırık yer neresi ben göremedım yada beynın uzerinde duz bir plastikmi vardı.

ORS15
07/01/2016, 18:00
Benim gördügüm hep bu şekilde zaten.

cavalier79
07/01/2016, 18:14
İzolasyon yaparken dikkat edin ,kaplama su alır ve nemlenir ise sera etkisi yapar , çok sıkıntı çekersiniz

halilimo
07/01/2016, 18:58
Benimkide ayni sekilde islansada iciresine girmez. Metal alisimdan degil mi orasi.

ykaya1983
07/01/2016, 21:32
Onun normali o zaten.Ben bu zamana kadar tüm punto araçlarımda bu şekilde kullandım.Hiç ıslanma sorunu yaşamadım.

SinanTR
07/01/2016, 22:29
bendede aynı şekil duruyo kırık çıkık yok takılmayın bişi olmaz

CanGo48
08/01/2016, 00:10
Gp yi ilk aldigimda tam beynin ustunde içi jel dolu beyni saran bi plastik vardi. Askerdeyken motora fare girmisti paramparca oldu sokup attim. Baktigim her puntoda ayni bu sekil ama genede emin olamiyorum su alma konusunda. Bu hali normal olarak gorursek heralde bu arabanin muhendisi falan biliyordur bu sekilde su almayacagini diye ümit ediyorum :) bugün hava asiri yagisliydi eve geldigimde actim baktim baya ıslanmış tedirgin oldum. Kolay degil beyin yani yansa ariza yapsa dünya para.

Discovery Elite cihazımdan gönderildi

halilimo
08/01/2016, 00:29
Ors15 in dedigi yapilabilir camurluk tarafiyla motor tarafini acik birakarak o taraflari uzun birakilirsa usten gelen su beyni islatmadan uzerinden akar iki tarafi acik olmasi nedeniylede terlemede olmaz.

CanGo48
08/01/2016, 01:11
Aksam üstünden bu yana araştiriyorum bulduklarim;
1-Alt taraftan beyine su sicramasi cok zor bir durum dereye falan girmezsem.
2-ust taraftan tahliye kanalindan yada kaput arasından gelebilme ihtimalime karsi 30-45 derece aciyla uzerine plastik parca monte etmek olabilir
3- Nemsiz bir havada iyice kuruttuktan sonra strech filmle sarip mumla uzerinden kaplamak(yabanci bir forumda eski kasa modifiye edilmis bir araç icin yapmislar)
Sonuc olarak gunluk kullanimda zarar gelecegini sanmam ama genede icim rahat etmesi icin mebran,kauçuk gibi malzemeyle üstten cok sıkı olmamak kaydıyla kapaticam. İlk firsatta eklerim resimleri.

Discovery Elite cihazımdan gönderildi

volkan1065
08/01/2016, 09:25
streç filmi falan bunun gibi riskli işlemlere girmeyin. Obeyine hiç bii olmaz serviste aracımın motorunu yıkadılar araç yıkamadan cıktığın beyın dahı üstü sırılsıklamdı. hava tutuldu temızlendi marşa bastık hiç bişi yok. Beyin zaten metal pres baskılı ve kapağıda contalı ayrıca soketleride muhafazalı. O araç o kısıma kadar suya gireip beyin tamamen su içinde kalacakta anca öyle zarar görür yoksa şu hali ile üzerine ne kadar su deyerse deysin hiç bir sey olmaz.

ORS15
08/01/2016, 09:30
arkadaşım bence o kadar takma orası gayet normal bir durumda beyin açılıp tamir görmediği sürece korkmana gerek yok bence.

timbaz
08/01/2016, 09:32
bence hiic kaplamayin, o metale bir seyler sardikca, ekledikce, daha cok zarar verirsiniz.. icinde anakart var ve iyi isiniyor, o metal parca da dogal olarak sogumasina yardimci oluyor, sokettler zaten su almayacak sekilde, uzerine su tutsaniz da, akip gidiyor...
(varsa orjinal parcasi ile yapin derim, en azindan kizilotesi termometre ile farkli dirumlarda isisini olcun)