PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel mi Benzinli mi?

Medii
02/11/2015, 13:52
Merhaba puntocu arkadaşlar performans acısından dizel ile benzin arasındaki fark nelerdir?

Dizel 1.3 75 beygir----Benzin 1.4 16valf 68 beygir dizeldeki turbo olması başarılı olabilir ama siz kullanıcıların yorumunu almak isterim

Tüp olayını çok sevmiyorum benzinde çok yakar mı?

ecuadorm
02/11/2015, 14:03
Tüp sevmiyorsaniz eğer kesinlikle dizel alin. Pisman olmazsiniz. Birde soft yazilim yaptirirsiniz araç alt devirlerde de canli olur.

Medii
02/11/2015, 14:07
bende öyle düşünüyorum ama iyi bir dizel şöyle temiz olanı nerden baksanız 30 milyarı buluyor benim bütçem en fazla 25 milyar bilmiyorum biraz daha beklemem gerekir ama bir yandan da bekleyemiyorum :)

Scottie
02/11/2015, 14:41
dizel derim ben puntonun hiç dizelini kullanmadım...
fakat fire ile dizel arasında performans açısından fark var... bindiğim dizel puntolardan biliyorum dizel daha iyi...

Evren_c
02/11/2015, 15:22
Her iki aracın teknik verileri ortada. Benzinli olan versiyon 75'lik dizelden daha performanslı kağıt üstünde. Ancak pratikte durum biraz farklı. Dizel olan tork avantajını eğimli yollarda gösterir. Benzinli ise daha konforlu haliyle (ses açısından). Eğer yakıt sarfiyatı açısından dizel elzem değilse ben olsam benzinliyi seçerdim. Nitekim seçtim :)

Medii
02/11/2015, 15:29
Peki yakıtı nasıl yani siz tüpte mi kullanıyosunuz yoksa benzindemi ben tüp olayını çok sevmiyorum gerçi şu anda benim aracımda tüplü ama her zaman içimde bir korku var :)

feyzullah
02/11/2015, 15:34
Araç alırken dizel mi benzinlimi ayrımından ziyade mevcut bütçe ile en problemsiz en temiz araç alabileceğim marka ve modele yöneldim ben. 25.000'e tertemiz bir dizel bulmak çok zor ama benzinli rahatlıkla bulunabilir. LPG'yide taktımı yakıt bakımından dizel kadar tasarruf sağlanır. Yalnızca dizelim yüksek torumdan istifade edememiş olursunuz. Sorunlu yasa yıpranmış bir dizelle uğraşmamak adına bu kayıp göze alınabilir.

feyzullah
02/11/2015, 15:36
Lpg ile en fazla 20 kuruş civarında tüketimi olur. Ortalama şehir dışı 13-15 şehir içi ise 16-20 kuruş aralığında olur.

Medii
02/11/2015, 15:39
Araç alırken dizel mi benzinlimi ayrımından ziyade mevcut bütçe ile en problemsiz en temiz araç alabileceğim marka ve modele yöneldim ben. 25.000'e tertemiz bir dizel bulmak çok zor ama benzinli rahatlıkla bulunabilir. LPG'yide taktımı yakıt bakımından dizel kadar tasarruf sağlanır. Yalnızca dizelim yüksek torumdan istifade edememiş olursunuz. Sorunlu yasa yıpranmış bir dizelle uğraşmamak adına bu kayıp göze alınabilir.

bende sizinle aynı fikirdeyim 25 milyara dizel bulamam bulsam dahi sorunlu olur artık koş dur peşinden ve harcadığın paralarda cabası ama 25 milyara temiz benzinlisi bulunur acaba diyorum tüp taktırmasam çok yakarmı ben şehirici kullanıyorum yılda 1 veya 2 kez uzun yol olur o kadar

ecuadorm
02/11/2015, 15:48
Bütçeniz dizel için maalesef aşağıda. Temiz bir dizel için 30 bin den başlamak gerekir yuvarlak olarak. 1000 tl arti eksi oynayabilir rakam ama genel olarak bu civarlarda. Rakam yükseldikçe donanim ve model yılı da artar. 25 civarina fire 1.4 77 bg punto alip lpg ile ekonominin dibine vurabilirsiniz. Dizelden su an itibari ile biraz daha az yakiyor sanirsam.

Medii
02/11/2015, 15:49
Bütçeniz dizel için maalesef aşağıda. Temiz bir dizel için 30 bin den başlamak gerekir yuvarlak olarak. 1000 tl arti eksi oynayabilir rakam ama genel olarak bu civarlarda. Rakam yükseldikçe donanim ve model yılı da artar. 25 civarina fire 1.4 77 bg punto alip lpg ile ekonominin dibine vurabilirsiniz. Dizelden su an itibari ile biraz daha az yakiyor sanirsam.

Peki benzinde yakıtı nasıl olur?

ecuadorm
02/11/2015, 15:52
Peki benzinde yakıtı nasıl olur?
Tahmini olarak 35 kuruş civari diyebilirim. Kullanim tarziniza ve bulunduğunuz yere gore değişir biraz. Eviniz bol yokuşlu bir yerde ise fazla yakarsiniz. Biraz devirli kullanayim derseniz yine yakit artar. Ortalama lt olarak 7-8lt diyebiliriz.

Medii
02/11/2015, 15:54
Tahmini olarak 35 kuruş civari diyebilirim. Kullanim tarziniza ve bulunduğunuz yere gore değişir biraz. Eviniz bol yokuşlu bir yerde ise fazla yakarsiniz. Biraz devirli kullanayim derseniz yine yakit artar. Ortalama lt olarak 7-8lt diyebiliriz.

şehir içi kullanıcam aslında çok fazlada degil 40 kuruş yaksın tabi lpg yarı yarıya :)

halilimo
02/11/2015, 15:58
Lpg ile en fazla 20 kuruş civarında tüketimi olur. Ortalama şehir dışı 13-15 şehir içi ise 16-20 kuruş aralığında olur.

S.disi bu degeri nasil elde ediyorsunuz ben dizelle yakalayamiyorum bu degerleri 90 110 araliginda gitsemde

ecuadorm
02/11/2015, 15:59
şehir içi kullanıcam aslında çok fazlada degil 40 kuruş yaksın tabi lpg yarı yarıya :)
Hocam 40 kuruş yorar insani. Yaptiginiz km ye bagli olarak (senede 10 bin varsayiyorum) 1,5-2 yilda amorti etmeniz mümkün lpg ile kullanirsaniz eger. Yuvarlak hesap yaptim. Kesin hesabi sizin yapmaniz gerek. Fire motor lpg ile tam uyumlu. Performans aramiyorsaniz eğer sizin için biçilmiş kaftan.

Medii
02/11/2015, 16:09
Hocam 40 kuruş yorar insani. Yaptiginiz km ye bagli olarak (senede 10 bin varsayiyorum) 1,5-2 yilda amorti etmeniz mümkün lpg ile kullanirsaniz eger. Yuvarlak hesap yaptim. Kesin hesabi sizin yapmaniz gerek. Fire motor lpg ile tam uyumlu. Performans aramiyorsaniz eğer sizin için biçilmiş kaftan.

Kardeşim öyle çok performans aramıyorum zaten sürekli şehir içi kullanıyorum benim için rahatlık ve konfor önemli ve rüzgar sesi 2001 bravam var çok konforlu olmasa idare ediyoruz ama sevmediğim özelliği 120 geçince rüzgar sesini oldugu gibi arabanın içinde duymam tamam 120 yi geçince ses alır her araba alırda benim brava daha fazla

Senede 1 veya 2 kere şehir dışı yaparım ondada 140 km hız benim için çok ideal olur

ecuadorm
02/11/2015, 16:14
Ruzgar sesi puntoda mevcut. Sen o zaman direkt C sinif araca yönel bence. Benimde sevmedigim bir durum ruzgar sesi. Araç B sınıfı çok birsey beklemiyorum zaten. Bahsettiginiz hizda puntoyu test edin, ayni ruzgar sesinin onda da olduğunu göreceksiniz. Eski model C ya da D sinif arac işinizi fazlasiyla görür bu konuda.

Medii
02/11/2015, 16:16
Ruzgar sesi puntoda mevcut. Sen o zaman direkt C sinif araca yönel bence. Benimde sevmedigim bir durum ruzgar sesi. Araç B sınıfı çok birsey beklemiyorum zaten. Bahsettiginiz hizda puntoyu test edin, ayni ruzgar sesinin onda da olduğunu göreceksiniz. Eski model C ya da D sinif arac işinizi fazlasiyla görür bu konuda.

evet haklısın ama o paralarada C segmenti zor bilmiyorum bakalım hayırlısı

samirr86
02/11/2015, 16:25
Fire motorlu 2013 puntom var. Araci sifir aldim. 13000 km de lpg taktirdim. Su an 22000km de. Soft yazilim yaptirdim. Yapan arkadas 89 hp oldu dedi. Dyno ya sokmadim .Alt devirler gayet canlandi. Bagaj haric gayet memnunum. Yakit 18-20krs sehir ici. Uzun yol 15-16 krs. Lpgli bir sekilde almanizda fayda var. Yazilim icin Recep Kocak a ayrica tesekkur ederim.

Medii
02/11/2015, 16:29
Fire motorlu 2013 puntom var. Araci sifir aldim. 13000 km de lpg taktirdim. Su an 22000km de. Soft yazilim yaptirdim. Yapan arkadas 89 hp oldu dedi. Dyno ya sokmadim .Alt devirler gayet canlandi. Bagaj haric gayet memnunum. Yakit 18-20krs sehir ici. Uzun yol 15-16 krs. Lpgli bir sekilde almanizda fayda var. Yazilim icin Recep Kocak a ayrica tesekkur ederim.

Benzinli araçda yazılım nasıl oldu merak ettim şimdi daha önce çok karşılaşmadığım bir durum turbo beslemeli olmayınca olmuyor diye biliyorum herhalde yanlış mı biliyorum

samirr86
02/11/2015, 16:37
Yapiliyor ancak elde edilen tork ve verim artisi turbo beslemeli araclar kadar olmuyor. Sinirli kaliyor.Bende on yargili bir sekilde yaptirdim. Gayet memnunum. Arabami tekrar sevmeye basladim. Burda kimsenin reklamini da yapmak istemiyorum. Ama memnuniyetimi de dile getirmeliyim.

feyzullah
02/11/2015, 21:20
bende sizinle aynı fikirdeyim 25 milyara dizel bulamam bulsam dahi sorunlu olur artık koş dur peşinden ve harcadığın paralarda cabası ama 25 milyara temiz benzinlisi bulunur acaba diyorum tüp taktırmasam çok yakarmı ben şehirici kullanıyorum yılda 1 veya 2 kez uzun yol olur o kadar

Şehir içi benzinli: 6.5-7.5 lt kış şartlarında ise 8'i bulacak şekilde yakar.
Şehir dışı: Benim rekorum İstanbul-Edirne arası 4.4 lt. Ama bu tarz kullanım insanı arabadan soğutur. Normal kullanımda 5-6.5 lt. benzin tüketir.
Kabaca şehir içi 35 kuruş veya üzeri, şehir dışı ise 25 kuruş veya üzeri diyebiliriz. İyi bir usta + LPG= doyumsuz punto keyfi.

feyzullah
02/11/2015, 21:24
S.disi bu degeri nasil elde ediyorsunuz ben dizelle yakalayamiyorum bu degerleri 90 110 araliginda gitsemde

Cruise control var aracımda 90 km. hıza sabitleyince 15 kuruşu geçmiyor. 15 kuruşu geçebilmesi için ortalama 8 lt. LPG yakması lazım. CC ile 90 km. hızla en fazla yaktığı 6.5-7 lt. civarında oluyor.

feyzullah
02/11/2015, 21:27
Yapiliyor ancak elde edilen tork ve verim artisi turbo beslemeli araclar kadar olmuyor. Sinirli kaliyor.Bende on yargili bir sekilde yaptirdim. Gayet memnunum. Arabami tekrar sevmeye basladim. Burda kimsenin reklamini da yapmak istemiyorum. Ama memnuniyetimi de dile getirmeliyim.

Bu işlemin size maliyeti ne kadar oldu? sakıncası yoksa paylaşabilirmisiniz.

SinanTR
02/11/2015, 21:41
ben yerinizde olsam dizel alırım

Niye derseniz benzinli olunca benzin pahalı illa lpg şart lpg ile uğraşmak başlı başına dert her arızada acaba lpg ile alakalı bi arızamı diye düşünmezsiniz satarken kolay satarsınız ayrıca stepneyi söküp yerine lpg tankı koymak en sıkıntılı işlerden başlıca biri kapalı otoparklara girememe benim lpg li araçardan vazgeçme sebebimin en büyüğüdür istanbul gibi yerde avm önlerinde üvey evlat muamelesi görüyodum çok maceram var eski aracımda 5 sene kullandım toplam 4 arıza yaşadım ve 4 ü de lpg sistemindeki sorunlardan kaynaklıydı lpg sistemleri uydurma ben daha kalitelisine denk gelmedim vardır illaki ama görmedim hep bi ayar bi dert ben bıktım ayrıca kullandığım arabaya dikkat eder yeri gelir üstüme başıma almaz aracımın bakımlarını fazlasıyla yaparım ona rağmen durum bu

dizel bütçeniz olmayabilir bunu anlarım ama acele etmemenizi tavsiye ederim insanlar düşük km li bi dizel için 4-5 ay bakınıyor ben şansa çabuk buldum 2008 model dynamic 82 bin km de almıştım hasar kayıtsız 27 bin liraya bence biraz birikim yapın ve arayış içinde olun bence bulursunuz yarın satarkende hemen satarsınız dizelin bakımı ağır derler bence benzinlide lpg sistemindeki sıkıntıları ekleyince bence arada çok fark yok ben dizelciyim

feyzullah
02/11/2015, 21:44
ben yerinizde olsam dizel alırım

Niye derseniz benzinli olunca benzin pahalı illa lpg şart lpg ile uğraşmak başlı başına dert her arızada acaba lpg ile alakalı bi arızamı diye düşünmezsiniz satarken kolay satarsınız ayrıca stepneyi söküp yerine lpg tankı koymak en sıkıntılı işlerden başlıca biri kapalı otoparklara girememe benim lpg li araçardan vazgeçme sebebimin en büyüğüdür istanbul gibi yerde avm önlerinde üvey evlat muamelesi görüyodum çok maceram var eski aracımda 5 sene kullandım toplam 4 arıza yaşadım ve 4 ü de lpg sistemindeki sorunlardan kaynaklıydı lpg sistemleri uydurma ben daha kalitelisine denk gelmedim vardır illaki ama görmedim hep bi ayar bi dert ben bıktım ayrıca kullandığım arabaya dikkat eder yeri gelir üstüme başıma almaz aracımın bakımlarını fazlasıyla yaparım ona rağmen durum bu

dizel bütçeniz olmayabilir bunu anlarım ama acele etmemenizi tavsiye ederim insanlar düşük km li bi dizel için 4-5 ay bakınıyor ben şansa çabuk buldum 2008 model dynamic 82 bin km de almıştım hasar kayıtsız 27 bin liraya bence biraz birikim yapın ve arayış içinde olun bence bulursunuz yarın satarkende hemen satarsınız dizelin bakımı ağır derler bence benzinlide lpg sistemindeki sıkıntıları ekleyince bence arada çok fark yok ben dizelciyim

Bu da diğer bir alternatif. Bekleme durumu ve birikim yapabilme imkanı varsa temiz bir dizel hepsinden evladır.

SinanTR
02/11/2015, 21:49
aynen öyle

halilimo
02/11/2015, 21:51
Cruise control var aracımda 90 km. hıza sabitleyince 15 kuruşu geçmiyor. 15 kuruşu geçebilmesi için ortalama 8 lt. LPG yakması lazım. CC ile 90 km. hızla en fazla yaktığı 6.5-7 lt. civarında oluyor.

Benim dizelde 16 17 kurus oluyor valla satip tuplu alasim geliyor bu degerleri gorunce

feyzullah
02/11/2015, 22:01
Benim dizelde 16 17 kurus oluyor valla satip tuplu alasim geliyor bu degerleri gorunce

Lpg fiyatları çok değişken. Edirne gibi küçük bir şehirde bile 2.10 TL'den başlayıp 2.60'a kadar gidiyor. Şuan lpg 2.40'ın üzerinde olsa dizel tasarrufunu zor yakalarız.

gorillaz
02/11/2015, 22:11
Şöyle bir durum var. Aracim 1.4 fire 8v. Arkadasin aklındaki sorulara bir nebze de olsa yanit vermek amacıyla 8v'lerden bir performans beklemek biraz abes oluyor gerçekten. Ama gerek yok s.ici kullaniyorum az yaksin diyorsaniz da lpg ile 70TL/440km=15Krs yapıyorum. Ki bu Samsun Ankara yolunda 12-13krsa kadar düşüyor. Ama dizellerin torku benzinlilerden yüksek olduğu icin alt devirlerde hızlanması daha iyi.

Ayrıca ayni şekilde ben de 120den sonra rüzgar sesinden muzdaribim. Hatta bi ara yalıtım konusuna kafayi taktim ama cok masraf. C sınıfı bir Astra baktigimda da 50bin liradan asagi bulamiyorum istedigim pakette. Haa 20bin lira için değer mi? Puntomu hic bir B sınıfı araca degismem. Parça ucuz,az yakiyor, sportif, cam tavan...
Cebinde 3bin liralık Iphone tasiyipta kontör yukleyememektense sıradan bir akıllı telefon kullanırım rahat rahat konusurum. Ayni misal bir Bmw'ye Mercedese binipte yakacak diye surememek... Ne anladım bu işten....

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

Medii
03/11/2015, 12:14
Şöyle bir durum var. Aracim 1.4 fire 8v. Arkadasin aklındaki sorulara bir nebze de olsa yanit vermek amacıyla 8v'lerden bir performans beklemek biraz abes oluyor gerçekten. Ama gerek yok s.ici kullaniyorum az yaksin diyorsaniz da lpg ile 70TL/440km=15Krs yapıyorum. Ki bu Samsun Ankara yolunda 12-13krsa kadar düşüyor. Ama dizellerin torku benzinlilerden yüksek olduğu icin alt devirlerde hızlanması daha iyi.

Ayrıca ayni şekilde ben de 120den sonra rüzgar sesinden muzdaribim. Hatta bi ara yalıtım konusuna kafayi taktim ama cok masraf. C sınıfı bir Astra baktigimda da 50bin liradan asagi bulamiyorum istedigim pakette. Haa 20bin lira için değer mi? Puntomu hic bir B sınıfı araca degismem. Parça ucuz,az yakiyor, sportif, cam tavan...
Cebinde 3bin liralık Iphone tasiyipta kontör yukleyememektense sıradan bir akıllı telefon kullanırım rahat rahat konusurum. Ayni misal bir Bmw'ye Mercedese binipte yakacak diye surememek... Ne anladım bu işten....

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

Çok haklısın B segmenti bir araç için çok bir şey beklememek gerekir yalıtım konusunda ise çok masraflı dediğin gibi H kasa bir astra benzinlisi iyi ve temizi 35-40 milyar civarında dizeli 45-50 milyar civarı yani C segmenti bir araç 40 milyardan aşağı degil puntonun çok avantajı var servisinden tutunda parça fiyatına kadar

Bende zaten şehir içi kullanıcısıyım param yeterse dizel yetmesse benzinli diyorum inşallah fikrim degişmez ise zaten şu anda hemen alamam ancak 2. veya 3. aya alıcam ama piyasayı takip halindeyim

SaLDo
03/11/2015, 14:44
Punto'nun dizeli kadar sorunsuz bir araç yok. Gözünüz kapalı dizel alın

celenlee
03/11/2015, 15:50
1.4 Fire ve 1.3 75BG arasında aman aman bir fark yok. Multijetin tork yüksekliği ara hızlanmada biraz farkettiriyor. Ama kafa kafaya giderler performanslı kullandığınızda.

**Ama bu durumda da ciddi yakıt farkı var TL bazında.
Dİzeli istediğin kadar sıkıştır bir noktaya kadar yakıyor, ama benzinliyi sıkıştırınca fazla can yakıyor.

Benzinde ıkına sıkıla 6.5lt benzin yaktığınız koşullarda: 1.3 mjetle 5lt dizel yakabilirsiniz. (yaklaşık 30KR Benzin - 20KR Mazot yapar )
LPG taktığınızda multijetten daha ekonomik olma durumu bile mevcut. LPG'de de 18-20KR yakalarsınız aynı şartlarda, hatta kasmadan gönlünüzce kullanırsınız.

Evren_c
03/11/2015, 16:39
Peki yakıtı nasıl yani siz tüpte mi kullanıyosunuz yoksa benzindemi ben tüp olayını çok sevmiyorum gerçi şu anda benim aracımda tüplü ama her zaman içimde bir korku var :)

Benim aracımda tüp yok. Ben hem güvenlik açısından hem de aracın orijinalliğini bozmamak adına lpg tercih etmiyorum. Birçok kez yazdım, tüketim değerlerimi paylaştım. İzmir yoğun trafiğinde kullandığımda (ama gayet sakin, dikkatli bir sürüşle) 6,5 litre ortalamalarda geziniyorum. Trafik olmayan saatlerde ama şehir içi dur kalklarında bu ortalama 5,8-6 litre bandına iniyor. Hız sabitleyici ile uzun yolda 90km/s ile giderken ise rekorum ortalama 5.2 litre (400 küsür km ortalaması bu).

Ben çok memnunum benzinliden ama daha fazla yol yapıyor olsaydım (şu an yılda 10bin km bile yapmıyorum) dizel alırdım herhalde.