PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon farlarin Kelvin degerlerinden anlayanlar yardim lutfen

recepagdas
05/09/2015, 23:39
Selamlar arkadaslar. Kisa bir aradan sonra tekrar punto sahibi oldum. Ufak tefek kendimce bakimlarini yaptim. Simdi bir sorunum var. Aldigim kisi araci xenon lambalarla kullaniyormus muayenesinden 1 hafta sonra aldik araci. O da muayene icin farlari cikarmis ama bana alirken verdi taktirirsin diye. Simdi takmak istiyorum ama uzerindeki etikette 12000K degerini gordum. Bu cok fazla bir deger gibi. Herkes 8000k kullaniyorken ben gorus sagligi icin en azindan 6000k istiyordum. Bir deneme yaptirdim oto elektrikcide normalde 12000k bayagi bir mavi mor gibi durmasi lazim ama bu oyle durmuyor sanki kelvini uzerinde yazan kadar degil gibi.ampuller de ucuz ampule benziyor

Sormak istedigim su:
Ucuz xenon ampullerde kelvin degeri etikette yazandan daha mi dusuktur? Yada kullandikca kelvin degeri omrunu kaybeder mi gaz ozelligini kaybetmesi vs bir durum nedeniyle ?
internette 6000k xenon ampuller var h4. Alacagim ama bu sefer onlarda 6000 yazip gercekte 4000 seviyelerinde mi verir ucuz olacaklari icin yada kullandikca kelvin degeri ucuz oldugundan dusus gosterir mi ?
simdiden cevaplar icin tesekkurler :)

emintuac
06/09/2015, 23:40
Standar olanı 4800k olması gerekiyor kelvin yükseldikce renk mavimsiye dönüyor aydınlattığı mesafe artsada kalite düşüyor ve karşı şeritten gelen araçları rahatsız ediyor

cemdogu
06/09/2015, 23:45
Kelvin değerleri çoğu xenon kitte zaten birebir tutmaz.ancak pahalı kitlerde çok yakın değerler yakalanır.bazen aynı ürün farklı ışık bile verebiliyor.bu durumda yapmanız gereken deneme yanılma yapmak ya da gördüğünüz ürünü almaktır.

Kelvin değerleri şu şekilde gösterilebilir.

https://www.reytuning.com/FileUpload/bs111933/UrunResim/2850173.jpg

recepagdas
07/09/2015, 14:10
Daha önceden alınan ampulde 12000K yazıyor bu değer oldukça yüksek ve iyi bir değer değil hele ki uzun yollarda :( bağlattık bi ama 12000K lerde olduğu kadar mavi mor gibi değil. Merak ettiğim ucuz olanlarda bu değer 12000K yazmasına rağmen gerçekte 10000 8000 lere mi denk gelir yoksa ucuz olduğu için daha mı beter olur 14000 civarları ? birde önceden beri kullandığı için kelvin değer düşmüş olabilir mi yada yandıkça gitgide yükselir mi ( ışığın şiddeti düştüğünden kelvin de yükselir mi yani ) ?

cemdogu
07/09/2015, 15:18
Daha önceden alınan ampulde 12000K yazıyor bu değer oldukça yüksek ve iyi bir değer değil hele ki uzun yollarda :( bağlattık bi ama 12000K lerde olduğu kadar mavi mor gibi değil. Merak ettiğim ucuz olanlarda bu değer 12000K yazmasına rağmen gerçekte 10000 8000 lere mi denk gelir yoksa ucuz olduğu için daha mı beter olur 14000 civarları ? birde önceden beri kullandığı için kelvin değer düşmüş olabilir mi yada yandıkça gitgide yükselir mi ( ışığın şiddeti düştüğünden kelvin de yükselir mi yani ) ?

ısınana kadar farklı renkler göstermesi normaldir.şimdi yeni nesil led xenonlar var fiyatları tuzlu olsa da bixenon kadar efektif selektörler ve aydınlatma sağlıyor diyebilirim.bunlara bakmanızı tavsiye ederim.

Kalitesiz xenonların genelinde kelvin değeri alakasız çıkıyor zaten.ancak bilindik yerlerden alınan, kemal oto gibi mesela, xenon kitlerinin arkasında duruyorlar zaten.Rengin gerçeği yansıtmaması, diğer ürünlere kıyasla performanssız olması durumunda iade edebileceğiniz biryerden almak gerekiyor.

Işığın şiddetiyle kelvin değerinin alakası yoktur.Kelvin sıcaklık ölçüsü birimidir, xenonlarda ise ısındıkça renk değişir.Bu sebeple ampuller çeşitlerine göre ısınarak, farklı renkler verir.Kelvinin artmasıyla renk maviye döner sonrasında mora çalan bir renk olur.Sarıdan başlayıp mora giden bir maceradır yani :p

cgultekin
07/09/2015, 15:52
bende farlarda 8000k sislerde ise 12000k var ... uzun yola gittim bi kaç defa ne bana nede karşı tarafa sıkıntı çıkardı. çok şükür uzun yakıncada kısa yakıncada aydınlatmam baya güzel orjinale yakın yani. önemli olan far ayarı birde. sis far açıkken çok denedim arkadaşlarla kesinlikle rahatsız etmiyorum karşı tarafı... selektör yapıncada şimşek gbi çakıyor sanki yeni model mercedes yada cherooke lerde olduğu gibi....