PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cezalar ile başı dertte olanlar müjde !! :)

Kadir00906
10/08/2015, 16:57
Ülkemizdeki tüm sürücüleri sevindirecek bir karar da Anayasa Mahkemesinden çıktı. Resmi Gazete aracılığı ile duyurulan habere göre artık plakalara kesilen cezalar silinebilecek.

Hatay'da yaşayan bir vatandaşın itirazı üzerine plakasına kesilen yaklaşık 1.500 TL ceza iptal oldu. Araç sahibi cezanın kesildiği an aracı kendi kullanmadığını söyledi ve dava Anayasa Mahkemesine kadar uzandı. En sonunda araç sahibi haklı bulundu.

C. Suç ve Cezalara İlişkin Esaslar Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz; kimseye suçu işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez. Suç ve ceza zaman aşımı ile ceza mahkumiyetinin sonuçları konusunda da yukarıdaki fıkra uygulanır. Ceza ve ceza yerine geçen güvenlik tedbirleri ancak kanunla konulur. Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.

Anayasanın 38. Maddesine dayanarak açılan davada araç sahibi haklı bulundu. Bu haber özellikle ülkemizdeki tüm sürücüleri ilgilendirmektedir.

Ticari taksilerin neredeyse tamamının plaka sahibi tarafından kullanılmadığını belirten Avukat, "Plakaya kesilen cezalarda aracın şoför tarafından kullanıldığı belgelenirse, plaka sahibi cezadan sorumlu tutulamaz. Ceza, o zaman diliminde çalışan şoföre rücu eder" dedi.

SaLDo
11/08/2015, 10:36
Elektronik cezalar dışında (EDS vs. ) polisin direk plakaya ceza kesmesi çok saçma zaten.

fct1071
11/08/2015, 16:02
dünyanın heryerinde ceza plakaya kesilir, hatta Almanya'da bir vatandaşın beyanı ceza kesilmesi için yeterlidir. Misyon koruma için orda olan bir arkadaşa ters yöne girdiği yoldaki marketin ihbarı üzerine ceza yazılmıştı.

Naçizane şahsi kanaatimdir yediğiniz cezayı ödememenin yollarını, radarı atlatmanın yollarını v.s.kural ihlallerinin yolları aramayla harcadığınız zamanı kurallara uymak için harcarsanız emin olun daha güvenli ve kafanız rahat seyahat edersiniz. ehliyetimin 13.yılı daha tek bir ceza yemedim. Yapmanız gereken tek şey biraz daha sabırlı olmak ve emniyet kemeri takmak, kırmızı ışıkta durmak, sinyal vermek gibi hareketleri davranış haline getirebilmek.

Saygılar

CanGo48
11/08/2015, 16:30
dünyanın heryerinde ceza plakaya kesilir, hatta Almanya'da bir vatandaşın beyanı ceza kesilmesi için yeterlidir. Misyon koruma için orda olan bir arkadaşa ters yöne girdiği yoldaki marketin ihbarı üzerine ceza yazılmıştı.

Naçizane şahsi kanaatimdir yediğiniz cezayı ödememenin yollarını, radarı atlatmanın yollarını v.s.kural ihlallerinin yolları aramayla harcadığınız zamanı kurallara uymak için harcarsanız emin olun daha güvenli ve kafanız rahat seyahat edersiniz. ehliyetimin 13.yılı daha tek bir ceza yemedim. Yapmanız gereken tek şey biraz daha sabırlı olmak ve emniyet kemeri takmak, kırmızı ışıkta durmak, sinyal vermek gibi hareketleri davranış haline getirebilmek.

Saygılar
dediklerine aynen katılıyorum bende alışkanlık haline gelmiş 50 metre için bile emniyet kemeri takarım saat,yer farketmezsizin sinyalimi veririm bütün kurallarada uyarım ama buralarda(muğla) abartılı bir şekilde trafik uygulaması var. olmadık yerlerde radar uygulaması, olmadık park cezaları. bir örnek olarak; daha öncede forumda yazmıştım, tek yön olan bir yolda ki iş yerimin önü hergün kullanırım mecbur kalığım için geri geri çıkmak zorunda kaldım çünkü yolun sonunda belediyeye ait kamyon vardı. 2 hafta sonra ceza geldi ters yönde gitmekten fahri müfettiş sağolsun.neyse dedik ödedik geçtik ama 1 hafta sonra bir baktım ters yönden gayet hakkıymış gibi trafik arabası geliyor ve bana sellektör yapıyor gelme diye :) hani bazen kendimi salak gibi hissetmiyor değilim. öğrenmiş olduk artık arkamızdan yazıp gönderirlerse aklımızda bulunsun....

ykaya1983
11/08/2015, 20:03
Arkadaşlar bu uygulama ile radar uygulaması yapılan yerlerde uzaktan polisin ceza yazması geçersiz mi oluyor.3 hafta önce antalya'da radarı geç farkettiğim için büyük ihtimal ceza yemişimdir.Eğer ceza yemişsem ödemem gerekmiyor değil mi?

edll
11/08/2015, 20:21
Arkadaşlar bu uygulama ile radar uygulaması yapılan yerlerde uzaktan polisin ceza yazması geçersiz mi oluyor.3 hafta önce antalya'da radarı geç farkettiğim için büyük ihtimal ceza yemişimdir.Eğer ceza yemişsem ödemem gerekmiyor değil mi?

Kendileri biz daha ceza yazamıyoruz kelimesini duymadikca odemekte fayda var. Odemeyeceksek mahkeme ile uğraşmayı göze almamız gerek. Uğrasirimda odemem diyebiliyorasak odemeyelim.
Hgs cezam gorunuyor 1.5 ay geçmiş 11 katı diyorlar ve 460 TL gorunuyor. Kimisi odeme diyor kimiside senden bunu soke soke alırlar diyor:)

krm1983
11/08/2015, 22:21

Saygılar

Dediklerinize harfiyen katılıyorum . Benim uyduğum kurallar herkes için de uygulanacaksa tabi.

fct1071
12/08/2015, 12:39
Dediklerinize harfiyen katılıyorum . Benim uyduğum kurallar herkes için de uygulanacaksa tabi.

maalesef kuralların herkes için uygulanamaması durumundan bizde çok muzdaribiz ancak bu emniyetin tasaraffunda değil. emniyetin kırk tane kocası var . Bazen sadece siyasi manevralar için dahi olsa o ildeki kesilen trafik cezaları farklılaşıyor. bi emir geliyor ona yazmayın bi emir geliyor buna yazmayın. bu nedenle yazan ya da yazmayan polisle alakası yok. bir ilin belediye başkanının torununa ceza yazılmasın diye belediye başkanı, il emniyet müdürü, il emniyet müdür yardımcısı, trafik şube müdürü, ehliyetsiz araba kullanan serseriye ceza yazmaya çalışan polis memurunu ararsa ne olur? olacağı bu; ülkenin farklı yerlerinde farklı trafik uygulamalarına neden oluyor

krm1983
12/08/2015, 13:03
maalesef kuralların herkes için uygulanamaması durumundan bizde çok muzdaribiz ancak bu emniyetin tasaraffunda değil. emniyetin kırk tane kocası var . Bazen sadece siyasi manevralar için dahi olsa o ildeki kesilen trafik cezaları farklılaşıyor. bi emir geliyor ona yazmayın bi emir geliyor buna yazmayın. bu nedenle yazan ya da yazmayan polisle alakası yok. bir ilin belediye başkanının torununa ceza yazılmasın diye belediye başkanı, il emniyet müdürü, il emniyet müdür yardımcısı, trafik şube müdürü, ehliyetsiz araba kullanan serseriye ceza yazmaya çalışan polis memurunu ararsa ne olur? olacağı bu; ülkenin farklı yerlerinde farklı trafik uygulamalarına neden oluyor

Sorun sistemde maalesef. Böylelikle de insanların kurallara uymaması teşvik ediliyor aslında.