PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo Far & Işık Sensörü

dorukhanakman
01/08/2015, 13:51
Arkadaşlar Merhaba :)
Yaklaşık 1.5 yıldır 1.3 MJ 75 Ps'lik Egzotik Kırmızı Evom ile aranızdayım, bugün bir konuda sizlerin bilgi ve deneyimlerinize danışmak üzere bu konuyu açıyorum :)
İnternetten hiçbir araştırma yapmayıp bir heyecanla sonradan takılan Far sensörü modülünden satın aldım. Aslen Eskişehirde ikamet ediyorum fakat şu an yazlıkta ailemin yanında Tekirdağ/ Şarköy ilçesindeyim, burada ne kadar usta ne kadar servis varsa hepsine sordum, Keşan'da dahil hepsi montajından korktular, 'Bunu takarsak beyni yakarız yok şu kadar bin lira masrafı olur', 'Yok bizim arkadaş taktı sonra 2 ay sonra araç geri geldi beyin yanmıştı aylarca kaskoyla uğraştılar' gibi cevaplar aldım ve hepside reddetti, alarm & elektronik işleriyle uğraşan bir ustayla görüştüğümde de ben takarım ama arıza ışığı yanarsa karışmam, beni ilgilendirmez gibi gayet saygısız ve boş bir cevap aldım haliyle güvenmeyip ona da yaptırmadım.
Şimdi benim merak ettiğim bu modülün montajı, bizim arabalarda Canbus'u bu kadar etkileyip, böyle sonuçlar doğurabilir mi? Açıkçası otomatik far için değilde follow me home özelliği için almıştım, bir şekilde arıza ışığını yakmadan montajını gerçekleştirmem mümkün mü? Bu konuda bilginizi, tecrübelerinizi paylaşırsanız beni çok mutlu edersiniz.
Modülün görselini ekte sizlere sunuyorum, Herkese şimdiden teşekkür ediyorum :)

edll
01/08/2015, 15:33
follow me home özelliği senin araçta kesin yokmu. Bende yeni yeni özellikleri öğreniyorum burdada onun için sordum. Bende bunu birkaç gün önce öğrendim.

dorukhanakman
01/08/2015, 16:08
Follow me home özelliği kontağı kapattıktan sonra selektör yaparak 30-60-90 saniye ayarlı olarak var, yani araçtan indikten sonra eve kadar takip ediyor. Fakat bu aldığım modülde yeni nesil araçlarda olan, hani kumandadan kapıları açtığınızda ve kapattığınızda farları ve stopları açan Coming & Leaving Home sistemi var, montajını yaptırabilirsem o şekilde olacak, onun olmasını istiyorum :)

makko58
01/08/2015, 17:14
Follow me home özelliği kontağı kapattıktan sonra selektör yaparak 30-60-90 saniye ayarlı olarak var, yani araçtan indikten sonra eve kadar takip ediyor. Fakat bu aldığım modülde yeni nesil araçlarda olan, hani kumandadan kapıları açtığınızda ve kapattığınızda farları ve stopları açan Coming & Leaving Home sistemi var, montajını yaptırabilirsem o şekilde olacak, onun olmasını istiyorum :)

dostum 1 ay önce ben yaptırdım . modacar ın far sensörü follow me sensörünü taktırdım üzerinde ufak bir şema var ama çoğu usta anlamıyor . sen diyeceksin ki kontağa bağla bir ucunu bir ucunu stoplara ve farlara (bizde kısa uzun tek kablo) normalinde 1 ucta parklara bağlanıyor ama bizim usta yapamadı . şuan far sensörü çalışıyor follow me de çalışıyor . yanlız şöyle bir durum var. gece farlar otomatik yanıyor ama göstergeler yanmıyor çünkü parklarla birlikte yandığı için bizim usta bağlayamadı parklara kablo vermemişler dedi ben inanmadım ama 6-7 yer gezince sıkılmıştı iyice. neyse gece park konumuna getiyorum arıza ışığı yakıyor ancak önemli bir durum değil çünkü far açık konumuna getirince arıza ışığı sönüyor. nedeni şu sinyaller ve parklar birbirine bağlı bende muhtemelen ondan dolayı çok önemli değil . ama şu güzel kumandadan kapıları açınca farları ve stopları yakıyor gece güzel oluyor ama gündüzde yakıyor bunu nedenini anlayamadım ama önemli değil. iyi bir usta bulup bağlatabilirsin

dorukhanakman
01/08/2015, 17:31
Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim :)
Peki bugüne kadar herhangi bir sorun çıkardımı, kısa devre, sigorta yada beyinle ilgili olarak. Görüştüğüm ustalar o kadar olumsuz şeyler söylediki sanki taktırırsam beyini yakacakmışım gibi geliyor

edll
01/08/2015, 17:46
Bende ön iki cam için cam modülü alayım dedim kimse yanaşmadı. Öylece kaldı. İşin erbabı olması lazım demekki.

dorukhanakman
01/08/2015, 18:08
Bu zamanda en zoruda işin erbabı olan o ustaları bulabilmek :)

makko58
01/08/2015, 18:10
Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim :)
Peki bugüne kadar herhangi bir sorun çıkardımı, kısa devre, sigorta yada beyinle ilgili olarak. Görüştüğüm ustalar o kadar olumsuz şeyler söylediki sanki taktırırsam beyini yakacakmışım gibi geliyor

bu beyin yanması olayına pek katılmıyorum neden mi çünkü sigorta deniler bir yapı var . sonuçta beyin üzerinde bir oynama yapılmıyor sadece devre olarak kablo üzerine paralel bağlantı yapılıyor seri bir bağlantı yapılsa evet olabilir ama paralel yani . ben sanayide 7-8 yer gezdim çoğu işim var deyip gönderdi ama bence yapamayacakları için rezil olmayak riskede atmayalım diye bahane uydurdular. en son gittiğim usta iyiydi de ramazan diye elinden o kadar geldi yoksa parklarada çekerdi .

dorukhanakman
01/08/2015, 20:01
Peki trakya civarlarında nerede yaptırabilirim bunu, açıkçası katedeceğim kilometre pekte önemli değil, sadece düzgün, çalışır bir şekilde monte edilmesini istiyorum, bu konuda bilginiz, öneriniz var mı? :)

alixxx
01/08/2015, 21:30
Puntodan anlayan birisi olmalı. Puntolarda parklar ve kısalar aynı kablo üzerinden yanar sadece parka çevirdiğinizde arada 100 ohmlik direnç oluşur kısaya çevrildiğinde ise bu direnç değeri kaybolur ve kısadevre olur. Tekirdağda halil abi var halils2 nickli arkadaş bence o bağlayabilir müsaitse.

dorukhanakman
01/08/2015, 22:16
Aslında Halil abinin bunun ile ilgili yazdıklarını okumuştum ve hemen bir heyecanla kendisiyle iletişim kurdum, fakat bu işlem için müsait olmadığını söyledi:(

alixxx
02/08/2015, 00:13
Bu üzerindekinden başka şema falan yok mu?

halils2
02/08/2015, 00:17
Aslında Halil abinin bunun ile ilgili yazdıklarını okumuştum ve hemen bir heyecanla kendisiyle iletişim kurdum, fakat bu işlem için müsait olmadığını söyledi:(

Tekrar merhabalar, özelde gürüştüğümüz üzere bu aralar gerçekten hiç müsait değilim. Arkadaşlar zaten ne kadar yoğun çalıştığımı biliyor ve bu yakınlarda durumlarım iyice karışıklaştı. Şuan 12 saat çalışıyorum, uykuya bile 3 4 saat zaman ayırabiliyorum. O yüzden tekrar kusura bakmayın.
Gelelim body yakma durumuna. Eğer montajı yaptıracağınız kişi aracın elektrik sistemini bilmiyorsa evet bodynizi yakabilir. Bodynin bazı bölümlerinde +, bazısında -, bazısında da ohm değerler kullanılmakta, eğer ohm girişine 12v beslerseniz body yanma ihtimali çok yüksektir ki bunu sigorta önleyemez, ya da geç kalır. Kısa süreli yani anlık beslemelerde sorun olmayabilir, bunla ilgili bodylerimizi tecrübe etmedim hiç ama mesleki deneyimlerimden edindiğim bilgiye göre yanar. Servisler müşteri şikayetlerinden dolayı ilave donanımları araçlara takmazlar yani araçların orjinalliğini ellemezler. Yapan bulursunuz ama trakyadaki servislerde değil. Ankaradaki bazı servislerde çalışanlar bu tip işleri yapıyor. Sadece size değil, diğer tüm arkadaşlara uyarım olsun bu mesaj. Aracınızın elektrik sistemini, bilmediğiniz güvenmediğiniz kişilere elletmeyin. Sonra üzülen siz olursunuz.

halils2
02/08/2015, 00:26
Bu üzerindekinden başka şema falan yok mu?

Başka şemaya gerek yok Ali, adamlar cihazı güzel düşünüp yapmışlar. 1 saatlik iş.

halils2
02/08/2015, 00:29
Puntodan anlayan birisi olmalı. Puntolarda parklar ve kısalar aynı kablo üzerinden yanar sadece parka çevirdiğinizde arada 100 ohmlik direnç oluşur kısaya çevrildiğinde ise bu direnç değeri kaybolur ve kısadevre olur. Tekirdağda halil abi var halils2 nickli arkadaş bence o bağlayabilir müsaitse.

Müsadenle bir ilave yapmak istiyorum,
Bu 100 ohmluk durum sadece kontak açıkken geçerli olur. Eğer kontak kapalıysa parklar farlar yanmaz, yakmak için 1 kaç ilave yapmak gerek.