PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siyah puntolarımız

mertvural90
01/06/2015, 09:46
Arkadaşlar selam;

Siyah puntosu olan arkadaşlar sizde de sürekli taş izleri çok çabuk bir şekilde oluşmuyor mu? Neredeyse her yıkamadan sonra ufak ufak izler gözüme çarpıyor artık bu iz var mıydı yoksa yok muydu demekten aracın her yönden fotoğrafını çektim :D Özellikle bu aralar ufak ufak boya kabarmaları oluşuyor güneşten midir nedir anlamadım.

Arabayı ileride satacağımdan bayağı canım sıkıldı bu konuda, boya da yaptırmak istemiyorum anlatamazsın.

Özellikle marşpiyelde, kapılarda bu izlerden çokça var. Pasta cila yaptırayım diyorum ama araç siyah olduğundan rengi solar diye korkuyorum. Siyah puntosuna pasta cila yaptıran memnun mu acaba?
Varsa İstanbul içi bu işin ustası kimdir? Veya varsa başka çözüm öneriniz okumaya hazırım:D

feyzullah
01/06/2015, 10:00
Arkadaşlar selam;

Siyah puntosu olan arkadaşlar sizde de sürekli taş izleri çok çabuk bir şekilde oluşmuyor mu? Neredeyse her yıkamadan sonra ufak ufak izler gözüme çarpıyor artık bu iz var mıydı yoksa yok muydu demekten aracın her yönden fotoğrafını çektim :D Özellikle bu aralar ufak ufak boya kabarmaları oluşuyor güneşten midir nedir anlamadım.

Arabayı ileride satacağımdan bayağı canım sıkıldı bu konuda, boya da yaptırmak istemiyorum anlatamazsın.

Özellikle marşpiyelde, kapılarda bu izlerden çokça var. Pasta cila yaptırayım diyorum ama araç siyah olduğundan rengi solar diye korkuyorum. Siyah puntosuna pasta cila yaptıran memnun mu acaba?
Varsa İstanbul içi bu işin ustası kimdir? Veya varsa başka çözüm öneriniz okumaya hazırım:D

Siyah arabalarda yaygın bir şekilde görülen sıkıntılar bunlar. Benim aracımda da var bahsettiğiniz sorunlar. İşin doğrusu pek umrumda değil. Rahatça binip işime gücüme bakıyorum. Yaz tatiline çıkmadan önce serviste pasta-cila boya koruma yaptıracağım gibi görünüyor. Üzerimize düşeni ve bakımlarını yaptıktan sonra gerisini düşünmemek lazım.

makko58
01/06/2015, 12:21
normal üstad yani siyah araba bir daha tövbe ama oluyor yani . pasta cila attırırsanız daha çok ortaya çıkıyor bilginize :) en iyisi yıkatıp hafif tozlu binmek :D

feyzullah
01/06/2015, 12:46
normal üstad yani siyah araba bir daha tövbe ama oluyor yani . pasta cila attırırsanız daha çok ortaya çıkıyor bilginize :) en iyisi yıkatıp hafif tozlu binmek :D

Hafif tozlu binince dediğiniz gibi olay çok fazla dikkat çekmiyor. Ama siyah arabaya pasta cila boya koruma yaptırmayı düşünüyorum ben doğrusu. Dediğiniz gibi daha fazla ortaya çıkacaksa üstüne para verip çizikleri daha net bir biçimde görünür kılmak pek akla yatmıyor :)

makko58
01/06/2015, 12:55
Hafif tozlu binince dediğiniz gibi olay çok fazla dikkat çekmiyor. Ama siyah arabaya pasta cila boya koruma yaptırmayı düşünüyorum ben doğrusu. Dediğiniz gibi daha fazla ortaya çıkacaksa üstüne para verip çizikleri daha net bir biçimde görünür kılmak pek akla yatmıyor :)

üstad çizik değil taş işleri ortaya çıkıyor aracın yüzündeki kılcal çizikler gidiyor ama özellikle kaput ve tampondaki taş izleri nokta nokta ortaya çıkıyor buna çözüm olarak pasta cila yapıldıktan sonra rütuş yapmak epey etkili oluyor büyük taş izlerini özellikle kapata bilirsiniz

feyzullah
01/06/2015, 13:27
üstad çizik değil taş işleri ortaya çıkıyor aracın yüzündeki kılcal çizikler gidiyor ama özellikle kaput ve tampondaki taş izleri nokta nokta ortaya çıkıyor buna çözüm olarak pasta cila yapıldıktan sonra rütuş yapmak epey etkili oluyor büyük taş izlerini özellikle kapata bilirsiniz

Peki ufak taş izlerine rütuş yaptığımız zaman yok efendim bu araba boyalıydı falandı filandı türünden suallere maruz kalırmıyız satarken.

mertvural90
01/06/2015, 13:32
Arkadaşlar aşağıdaki ürünler bu kılcal çizik ve taş izlerini kapatmada kullanılabilir mi? Boyalı denmemesi için sürmek ne kadar doğru tartışılır ama nokta çiziklerden bahsediyoruz, zaten benim sağ ve sol arkalar boyalı :D
pasta cila mı yoksa bunlar mı karar veremedim

Fiat = 891 Rock Siyah? Rötu? Boya Kiti GittiGidiyor'da 167596244 (https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/fiat-891-rock-siyahi-rotus-boya-kiti-167596244#product-information)
Fiat 891/b Colormatic Sprey Rötuş Boyası 602 - n11.com (https://www.n11.com/fiat-891b-colormatic-sprey-rotus-boyasi-P36020252)

mertvural90
01/06/2015, 14:15
Ayrıyetten benim araç rock siyahı diye geçiyor. Kaputta 891/B yazıyor renk. Ama benim internetten baktığım boya kitleri 891 olarak geçiyor, az daha alıyordum mesaj attım adama farklı boyalar dedi. 891 ve 891/B farklıymış sanırım pek de bilgim yok bu konularda.

Arrest
01/06/2015, 14:53
31616

Boyatmadan cila pasta rutuş olmuyo siyaha ne yazikki

Gorky
01/06/2015, 17:11
pasta boyayı soldurmaz canlandırır. nerden oğreniyonuz bunları yahu. iyi, işi bilen birine verin zımpara+pasta yapsın büyük olçude gider taş izleri. gitmesse de rotuş boyası yapar sonra tekrar zımpara+pasta

mertvural90
01/06/2015, 18:08
meguiars merter de yaptırmak için fiyat aldım. Pasta cila boya koruma 250 TL dedi.

parola1818
01/06/2015, 19:13
meguiars merter de yaptırmak için fiyat aldım. Pasta cila boya koruma 250 TL dedi.
Peki yaptıkları işin ömrü ne kadarmış hocam. Araca düzgün bakıldığı takdirde.

punto57
02/06/2015, 09:17
lastiklerin ucu siyah kaldı

https://forum.grandepuntotr.com/images/dto_garage/users/29041/5912.jpg

mertvural90
02/06/2015, 09:29
lastiklerin ucu siyah kaldı

https://forum.grandepuntotr.com/images/dto_garage/users/29041/5912.jpg

kaput koruma ile ilgili bir sorun yaşadınız mı acaba? Tavsiye eder misiniz? Kimisi içinde toz tuttuğu için daha kötü falan diyor.

punto57
02/06/2015, 10:50
kaput koruma ile ilgili bir sorun yaşadınız mı acaba? Tavsiye eder misiniz? Kimisi içinde toz tuttuğu için daha kötü falan diyor.

ben yeni taktım
memnunum,
bu tüylü değil,
bildiğin meşin

sipahi
02/06/2015, 15:27
Benim de siyah ve gerçekten bazen çok can sıkıyor.

Yetkili serviste pasta cila nasıldır? Bilgisi olan var mı? Ufak tefek yerlere rötüş da yapıyorlarmış. Rötüş gereken ufak bi yer var dışarıda onu yapmazlar diye serviste mi yaptırsam diyorum. Ne dersiniz?

feyzullah
02/06/2015, 15:33
Benim de siyah ve gerçekten bazen çok can sıkıyor.

Yetkili serviste pasta cila nasıldır? Bilgisi olan var mı? Ufak tefek yerlere rötüş da yapıyorlarmış. Rötüş gereken ufak bi yer var dışarıda onu yapmazlar diye serviste mi yaptırsam diyorum. Ne dersiniz?

Ben de Edirne'de fiat servisinde yaptırmayı düşünüyorum. Kullandıkları ürün meguiars imiş. Forumda okuduğum ve konuştuğumuz kadarıyla kaliteli bir markaymış. Servis aslında en iyi seçenek gibi duruyor.

sipahi
02/06/2015, 15:36
Ben de Edirne'de fiat servisinde yaptırmayı düşünüyorum. Kullandıkları ürün meguiars imiş. Forumda okuduğum ve konuştuğumuz kadarıyla kaliteli bir markaymış. Servis aslında en iyi seçenek gibi duruyor.

Bugün 264+kdv dedi ilk aşamada.

Bir de kolçak sordum o 250. Kolçağı çok istiyorum ama bu fiyatı vermek hiç akıllıca gelmiyor.

haybat
02/06/2015, 15:36
aynen benımkıde siyah her yıkamada yenı bir suprizle karşılaşıyorum 3 gune kadar pasta cılaya gıdıcek benimkıde aynen cıladan sonra rotüş olucak cıkmayan izler eskıden takardım kafaya şimdi takmıyorum cunku ne kadar takar uzerıne duşersen ıllakı bişey oluyor umursamıyorum maşallah bır sorun cıkmıyor :D

feyzullah
02/06/2015, 15:50
aynen benımkıde siyah her yıkamada yenı bir suprizle karşılaşıyorum 3 gune kadar pasta cılaya gıdıcek benimkıde aynen cıladan sonra rotüş olucak cıkmayan izler eskıden takardım kafaya şimdi takmıyorum cunku ne kadar takar uzerıne duşersen ıllakı bişey oluyor umursamıyorum maşallah bır sorun cıkmıyor :D

En doğrusu bu. Bende takmıyorum yok şöyle oldu yok böyle oldu diye. Pek çok defa da yazdım forumda. Ufak tefek ayrıntılarla meşgul olmaktansa araçlarımızın keyfini sürmek en doğrusu. Bakımlar konusunda üzerimize düşenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Yolda bırakmadıktan sonra sorun yok demektir. Diğer ayrıntılar tali meseleler. Bende bu ay sonuna doğru servise bırakmayı düşünüyorum bir aksilik olmazsa.

feyzullah
02/06/2015, 16:00
Bugün 264+kdv dedi ilk aşamada.

Bir de kolçak sordum o 250. Kolçağı çok istiyorum ama bu fiyatı vermek hiç akıllıca gelmiyor.

Finansal imkanlarınız elveriyorsa orijinal kolçak taktırmak şüphesiz en iyi tercihtir. Ama diğeri de iş görüyor. Benim aracıma benden önceki sahibi sanırım orijinal olmayanından taktırmış. Araba güneşte kaldığında ve içerideki sıcaklık çok fazla arttığında (gıcır gucur) ses yapabiliyor. Ben bu durumu pek umursamıyorum. En nihayetinde işe yarıyor ve kullanımı oldukça pratik. Boya koruma 300 civarı kolçak 250 gerçekten iyi fiyat.

mertvural90
02/06/2015, 16:12
Finansal imkanlarınız elveriyorsa orijinal kolçak taktırmak şüphesiz en iyi tercihtir. Ama diğeri de iş görüyor. Benim aracıma benden önceki sahibi sanırım orijinal olmayanından taktırmış. Araba güneşte kaldığında ve içerideki sıcaklık çok fazla arttığında (gıcır gucur) ses yapabiliyor. Ben bu durumu pek umursamıyorum. En nihayetinde işe yarıyor ve kullanımı oldukça pratik. Boya koruma 300 civarı kolçak 250 gerçekten iyi fiyat.

Kolçak bildiğimiz kol dayama değil mi? :D pek bilgim yok kusura bakmayın.
Eğer kol dayama ise benim araçta yok 2008 model gp de. Taktırmak istesem orjinal parçası ve tam uyanı var mı. Tam uyan derken el freni yerini rahatsız etmeyecek şekilde.

feyzullah
02/06/2015, 16:18
Eğer kol dayama ise benim araçta yok 2008 model gp de. Taktırmak istesem orjinal parçası ve tam uyanı var mı. Tam uyan derken el freni yerini rahatsız etmeyecek şekilde.

Evet kolçak/kol dayama aynı malzemeyi tarif ediyor. Benim aracım da 2008 model sonradan takılmış eski sahibi tarafından. Orijinallerin fiyatı biraz pahalı imiş. Kullanım alanınızı daraltmayacak ölçülerde araçlarımıza uygun yan sanayi ürünler tercih edilebilir. Herşey ekonomi meselesi :) Bence büyük rahatlık ve uygun fiyatlı olanlarından alıp taktırmak lazım.

feyzullah
02/06/2015, 16:36

Aşağıda linkini verdiğim konu başlığı altında da konuşuldu geçenlerde kolçak konusu. Buradan da bakabilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/aksesuar/57659-kolcak-kararsizligi.html#post965763

mertvural90
02/06/2015, 17:41
Aşağıda linkini verdiğim konu başlığı altında da konuşuldu geçenlerde kolçak konusu. Buradan da bakabilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/aksesuar/57659-kolcak-kararsizligi.html#post965763

teşekkürler inceleyim

hoksi
02/06/2015, 21:06
artık takmıyorum kafama.Arkadaşın dediği gibi her yıkamada yeni taş izleri çizikler görüyorum.Boyatmayacağım öylece satarım.Yazın bir pasta cila.Bu arada Ankara- İzmir'de tavsiye edebileceğiniz yer var mı

feyzullah
02/06/2015, 21:44
Siyah arabada kaçınılmaz bu tür sorunlar. Artık gp'larmızın yaşları da az değil. Benim arabam 2008 model 7 yaşında şuan. Birtakım dezenformasyonların olması çok doğal. Ekonomik ömrü 20 yıl olan bir araçtan bahsediyoruz. Belli yaştan sonra (10 yaş ve üzeri) boya artık bir ihtiyaç bence. Kapalı garajda aracını muhafaza edebilen kimseler için geçerli olmayabilir ama sokaktaki araba her gün ister istemez bir takım olumsuzluklara maruz kalıyor.

sipahi
03/06/2015, 13:11
Bugün Arma otoya bıraktım arabamı. Heyecan var. Akşama doğru almış olurum.

feyzullah
03/06/2015, 13:42
Bugün Arma otoya bıraktım arabamı. Heyecan var. Akşama doğru almış olurum.

Umarım en iyi neticeyi alırsınız. Ne kadar istediler.

gokhan demrc
03/06/2015, 17:06
benim siyah aracıma turtel wax ın siyah renk olan cilasını kullanıyorum taş vuruklarının içine siyah cila doluyor çok daha güzel duruyor kipa da var 20 tl civarı çok memnunum

sipahi
03/06/2015, 21:53
Arma Oto, danışman Recai Bey ve araçla ilgilenen Serkan Bey gerçekten iyi niyetliydi. Zaten işlem öncesi Serkan Bey ile direk görüşüp nedir ne nasıldır ne olabilir ne olmayabilir bilerek giderseniz memnun kalmamanız bence mümkün değil. Araç gerçekten iyi oldu maaşallah, ufak rötüşları da yapmışlar yalnız durumdaki çiziklere ve kapıdaki başka kapı vurması gibi izlere. Benim de isteğim buydu derin beyaz çizik gözükeceğine rötüş olsun. Hatta sağolsunlar ben arabayı almaya geç gideceğim için arada motor koruma da yapmışlar hediye mahiyetinde. Boya koruma için 1 hafta yıkamama bilgimi de alarak çıktım.

İstanbul'da olan arkadaşlara gönül rahatlığıyla öneririm. Fotoğrafları müsait bi zamanda koyucam.

Ancak Arma Oto servis kısmı kalabalık gibi. Pasta cila boya koruma kısmı farklı gerçi ama en kötü bi önceki gün arayıp ertesi gün için anlaşabilirsiniz.

teo53
04/06/2015, 02:37
Benimde aracım siyah ve 2007 model baya yaşlı hatta boya ömrü dolmak üzere. Yıl olarak fabrikanın genel olarak verdiği ömrü 10 yıldır. Ancak siz araca iyi baktığınız sürece bunun pek bir önemi kalmıyor aracı yıkattığınız yer bile önemli ne suyu kullandıkları belli olmayan fırça ile araç yıkayan yerlerden kaçının derim özellikle benzinciler ! . Bende geçen yaz pasta+cila+boya koruma yaptırdım araç kendine geldi diyebilirim ancak taş izleri hatta ezikler duruyor buna yapacak birşey yok büyük pastada ki küçük sinek diyip geçiyorum hatta siyah aracın bakımı zordur bunu alan kişide aynı bilinçte olursa bunları önemsemiyecektir diye düşünüyorum :) İşte size pasta ciladan sonra aracımın resimler. Würth bayisinde 150 liraya yaptırmıştım geçen yıl son 3 fotoğrafta 6 ayda bir sonax'ın siyah renk arabaları için cilası ile kendi yaptığım cilalama işlemi.

feyzullah
04/06/2015, 06:06
Benimde aracım siyah ve 2007 model baya yaşlı hatta boya ömrü dolmak üzere. Yıl olarak fabrikanın genel olarak verdiği ömrü 10 yıldır. Ancak siz araca iyi baktığınız sürece bunun pek bir önemi kalmıyor aracı yıkattığınız yer bile önemli ne suyu kullandıkları belli olmayan fırça ile araç yıkayan yerlerden kaçının derim özellikle benzinciler ! . Bende geçen yaz pasta+cila+boya koruma yaptırdım araç kendine geldi diyebilirim ancak taş izleri hatta ezikler duruyor buna yapacak birşey yok büyük pastada ki küçük sinek diyip geçiyorum hatta siyah aracın bakımı zordur bunu alan kişide aynı bilinçte olursa bunları önemsemiyecektir diye düşünüyorum :) İşte size pasta ciladan sonra aracımın resimler. Würth bayisinde 150 liraya yaptırmıştım geçen yıl son 3 fotoğrafta 6 ayda bir sonax'ın siyah renk arabaları için cilası ile kendi yaptığım cilalama işlemi.

Muhteşem görünüyor. Tebrik ederim. Siyah araba kullanıcıları olarak ufak tefek şeylere takılmadan devam etmemiz lazım. Üzerimize düşeni yaptıktan sonra sorun yok :)

parola1818
04/06/2015, 07:20
Hocam 2. Resimde aynanın karşısına geçip fotoğraf çekmişsiniz bize pasta cila diye yediriyon ☺

mertvural90
04/06/2015, 10:15
Arma Oto, danışman Recai Bey ve araçla ilgilenen Serkan Bey gerçekten iyi niyetliydi. Zaten işlem öncesi Serkan Bey ile direk görüşüp nedir ne nasıldır ne olabilir ne olmayabilir bilerek giderseniz memnun kalmamanız bence mümkün değil. Araç gerçekten iyi oldu maaşallah, ufak rötüşları da yapmışlar yalnız durumdaki çiziklere ve kapıdaki başka kapı vurması gibi izlere. Benim de isteğim buydu derin beyaz çizik gözükeceğine rötüş olsun. Hatta sağolsunlar ben arabayı almaya geç gideceğim için arada motor koruma da yapmışlar hediye mahiyetinde. Boya koruma için 1 hafta yıkamama bilgimi de alarak çıktım.

İstanbul'da olan arkadaşlara gönül rahatlığıyla öneririm. Fotoğrafları müsait bi zamanda koyucam.

Ancak Arma Oto servis kısmı kalabalık gibi. Pasta cila boya koruma kısmı farklı gerçi ama en kötü bi önceki gün arayıp ertesi gün için anlaşabilirsiniz.

Süper görünüyor..
Arma oto tam olarak nerede acaba? Adres söyleyebilir misiniz?

teo53
04/06/2015, 12:48
Muhteşem görünüyor. Tebrik ederim. Siyah araba kullanıcıları olarak ufak tefek şeylere takılmadan devam etmemiz lazım. Üzerimize düşeni yaptıktan sonra sorun yok :)

Teşekkür ediyorum siyah araba zordur ama bakıncada güzel oluyor kerata :)

Hocam 2. Resimde aynanın karşısına geçip fotoğraf çekmişsiniz bize pasta cila diye yediriyon ☺

😂 hahaha Kapıya ayna kaplamışlar :-):-):Ç

sipahi
04/06/2015, 19:08
Süper görünüyor..
Arma oto tam olarak nerede acaba? Adres söyleyebilir misiniz?

Anadolu yakasında D100'den giderken Yenisahra'yı geçince Kozyatağı Viyadüğü'nün ilk çıkışının yanında hemen.