PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FİAT YENİ SEDANI Aegea

Medii
21/05/2015, 13:22
Hakkında bir çok dedikodu çıkan Fiat'ın yeni sedan otomobili İstanbul Autoshow'un basın gününde tanıtıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açılışı yapılan fuarın ilk lansmanlarından biri Fiat Sedan oldu. İsmi henüz açıklanmayan otomobilin bazı teknik özellikleri ise gün yüzüne çıktı.

Benzinli ve dizel motorlara sahip sedan 100 kilometrede 4 litrelik yakıt tüketiyor. Güç seçenekleri 95 hp ile 120 hp arasında değişen otomobil tercihe göre manuel ya da otomatik şanzımanla tercih edilebilecek.

Sedan otomobil projesine eski Yunan Tanrısı Aegea'nın ismini veren Fiat, yeni sedanını 8.7 milyon kilometrede test etti.

https://img7.mynet.com/otomobil/2015/05/21/122303127/koc-ceo-700x400.jpg

https://blog.grandepuntotr.com/wp-content/uploads/2015/05/fiat-aegea-01.jpg

https://blog.grandepuntotr.com/wp-content/uploads/2015/05/fiat-aegea-02.jpg

https://blog.grandepuntotr.com/wp-content/uploads/2015/05/fiat-aegea-03.jpg

https://blog.grandepuntotr.com/wp-content/uploads/2015/05/fiat-aegea-04.jpg

Fiat Sedan göründü | Mynet Otomobil (https://otomobil.mynet.com/fuarlar/fiat-sedan-gorundu-318)

elbruz
21/05/2015, 13:31
istanbulAutoshow2015'te

hazarcelik
21/05/2015, 13:46
önü yeni passata benzemiş ben beğendim açıkcası

erdiyilmaz
21/05/2015, 13:52
Güzel görünüyor, hayırlı olsun diyelim

feyzullah
21/05/2015, 13:54
An itibariyle yeni bir video yayınlandı.

ZeJ2C0t6sAs

acy
21/05/2015, 13:54
önü viaggo arkası biraz kısa ama kesinlikle güzel araç olmuş lineanın yerini alır yakın zamanda fiyatıda uygun olursa tadından yenmez :)

feyzullah
21/05/2015, 13:59
Lineaya göre çok daha oturaklı görünüyor. Linea kullanıcılarının tercihlerine saygı duyuyorum ama ben lineanın uzunluk-genişlik oranlarını uyumsuz bulduğum için beğenmiyorum.

Kadir00906
21/05/2015, 14:13
Bence harika bir tasarım, fiyatıda inşallah yüksek olmazda faydalanırız belki :)

Evren_c
21/05/2015, 14:33
Passat+Jetta gibi görünüyor :) Hadi bakalım güzeldir insallah. Ne zaman gelecekmiş acaba bayilere?

SaLDo
21/05/2015, 15:10
İç donanımını da görmek lazım. Kasa olarak harika bir araba olmuş. A7 ninde arkası kısa:) kimse konusmuyor ama

Kadir00906
21/05/2015, 15:11
Kasım ayında satışa başlanacakmış, görüşmeyi yaptım..

srkn15
21/05/2015, 15:19
benim merak ettiğim, sınıfı ne olacak?

bu araba linea gibi alt yada belirsiz bir segmentte mi olacak. yani kalitesiz ve sürümden kazanma amaçlı mı olacak yoksa bravo gibi daha üst düzey kaliteli ancak pahalı bir araç mı olacak?

şahsen linea, pejo 301, c-elysee gibi bir sınıfta olacaksa fiyatı ne olursa olsun sırf tasarımı için almam.

ama corolla, civic, focus vb arabalarla aşık atacak şekilde kaliteli olursa , 5-10 bin lira ucuz bir lansman fiyatıyla 1.6 120 bg mjetin gözünün yaşına bakmam.

tam puntomu satıp focus alma düşüncem varken piyasaya çıkması güzel oldu benim açımdan :)

parola1818
21/05/2015, 15:23
500 serisinden sonra nihayet adam gibi bi tasarım yapmışlar. İçinide göreydik iyiydi. 70 bin lira derlermi sizce☺

volkan1065
21/05/2015, 16:00
70 bin tl mi 70 bin tl ye en boşunu alabilrsen yine bana göre uçuk bir fiyat isteyeceklerdir.

Kadir00906
21/05/2015, 16:00
Bir haber daha, satışa çıktıktan 6 ay sonra hb si 6 ay sonrada sw si gelecekmiş, hb sinin daha güzel olacağını söylüyorlar.

ertanangi
21/05/2015, 16:27
On tasarim cok iyi arka farlar siritiyo arka tasarimdaki farlari jetta vari yapilirsa satisi patlar

fotobelit
21/05/2015, 16:43
Yine fiatın hataları çıkar sağından solundan..Tutamaç koymuşlarmı?Kapılar gıcırdıyormu?city sorunu varmı?Airbag konsol çatlağı varmı?Farları buğu yapıyormu? vs vs..

AyBEROZ
21/05/2015, 16:53
Herkes bişeye benzetmiş bende arka lambalarını yeni Honda Civic'e benzettim.

ykaya1983
21/05/2015, 17:10
Bu araç yandan bmw olmuş.Valla tasarımını ben beğendim açıkçası.

tonymontana
21/05/2015, 17:43
Hani Viaggio'nun aynısı gelecekti? Hani Puntodan bozma olacaktı? Daha hiç birşey görmeden bilmeden eleştiren arkadaşları bekliyorum.

Evet Fiat stil merkezi tasarladı arabayı ama mühendisliği tamamen Tofaş'a ait.

Kasım'da bayilerde. 6ay farklarla önce HB sonra SW gelecek.

Araç C segmentinde. Motor-şanzıman ürün gamı da tatmin edecek.

gunesbalkan
21/05/2015, 18:16
Ulen sıfır araba yapıyonuz şu farlara bi mercek konmaz mı yahu

Gorky
21/05/2015, 19:44
valla boyle birşey beklemiyodum. 2009dan beri küfür ede ede yerin dibine soktuğum fiat bu sefer harbi başarılı iş yapmış. tabi bu dıştan bıraktığı intiba. umarım sürüş dinamikleri vs. iyidir :)

chn73
21/05/2015, 20:29
Grande puntoyu ilk alanlardan biriyim ve kronik problemlerden basımı alamadım.bence biraz temkinli yaklaşmakta fayda var.bence en az 1 sene bekledikten sonra almayı düşünmekte fayda var.sonuçta bu araba bir fiat.

erenemre
21/05/2015, 20:55
Grande puntoyu ilk alanlardan biriyim ve kronik problemlerden basımı alamadım.bence biraz temkinli yaklaşmakta fayda var.bence en az 1 sene bekledikten sonra almayı düşünmekte fayda var.sonuçta bu araba bir fiat.

kronik sorunu olmayan araç yok piyasada o çok övülen golf te bile en az 5 tane kronik sorun sayabilirim size

byadrenalin
21/05/2015, 21:06
Dış tasarım benim hoşuma gitti açıkcası. Fiyatlarının çok uygun olacağını sanmıyorum. Uygun fiyat yapılırsa Linea 'nın satışları yavaşlar çünkü. İç tasarım ve donanım özellikleri nasıl acaba ?

samirr86
21/05/2015, 22:06
Lansman fiyatı gerçekten düşük olacak(Duyum: 39000'den başlayacak)Alacak arkadaşlara duyurulur. B-356 sedan proje koduyla adlandırılıyordu yani araç b segmenti. 301'e c-elysee ya da symbol' e iyi bir rakip olacaktır.

kartal3520
21/05/2015, 22:56
Aracın farları klasik artık optik ve led aydınlatması olmayan arabanın albenisi yok.Fiat hala bu konuda anlamsız bir şekilde ayak diretiyor. Öyleki 150-160 bin TL ye sattığı monta bile klasik ışıklandırma takmış.Bu araçta Lİnea ayarında bir araç gibi gözüküyor.

celenlee
21/05/2015, 23:54
Yine bir B+ sınıfı sedan :(

Linea/301/Sümbül den büyük değil herhal değil mi bu da?

parola1818
22/05/2015, 07:16
Yine bir B+ sınıfı sedan :(

Linea/301/Sümbül den büyük değil herhal değil mi bu da?
Sanırım boyut olarak öyle birşey. Kalite olarakta tabi.

arenas
22/05/2015, 08:06
Kaputtaki kabartılı yapı,tavanda da devam ettiğinden,cam tavan ya da sunroof opsiyonu olamayacak galiba

mgozarda
22/05/2015, 12:20
Fiyatı 40.000-50.000 olsa ucuz derler, 50.000-60.000 olsa o paraya Fiat mı alınır derler. 4 senedir Punto evo kullanıcısıyım, aracım 70.000km'de. Ne arızasını gördüm, ne çatlağını gördüm, ne buğulanmasını gördüm. Aracımı da çok seviyorum ve uzun zaman kullanmak istiyorum.
Bu araba benim arabamdan 4 sene sonra piyasaya çıkıyorsa ve uzun bir beklemenin ardından üretiliyorsa bence olumlu düşünmek gerekir. Kendimce tipsiz bir Toyota'ya Honda'ya binmektense tasarımı güzel bir Fiat'a binmeyi tercih ederim.

ABNEW
22/05/2015, 12:44
Ben beğendim..Araç Linea nın yerine çıkmadı..Linea, punto platformunu kullanan, bana göre b segmenti, bazılarına göre b+, bazılarına göre de c segmenti bir araç :) Rakipleri ise c-elyyse, 301, symbol ve Accentti.Aegea tam olarak c segmentine sokulabilecek bir araç...Motor güç aralıklarına bakınca en azından ilk etapta fazla bir motor seçeneği olmayacak gibi.Umarım kalite, fiyat ve donanımı en iyi oranla sunar...

fawori
22/05/2015, 13:10
VW amlemi taksalar kimse cakmazdi ben bile;)

punto57
22/05/2015, 14:00
hedef amerika pazarı

alivepro
22/05/2015, 14:02
Ön passat arka honca cıvık :) Sonuç: Tasarım güzel fena değil.

kartal3520
22/05/2015, 22:59
Arkadaşların bazıları aracı başka modellere benzetmişler.Bende bu aracın en çok hangi araca benzediğini buldum gibi.Şu linke bakarmısınız.Sizce benzemiyor mu???
C-Elysée | Medya Galerisi - Citroën Türkiye (https://www.citroen.com.tr/araclar/citroen/c-elysee/medya-galeri.html#sticky)

erenemre
23/05/2015, 00:17
Arkadaşların bazıları aracı başka modellere benzetmişler.Bende bu aracın en çok hangi araca benzediğini buldum gibi.Şu linke bakarmısınız.Sizce benzemiyor mu???
C-Elysée | Medya Galerisi - Citroën Türkiye (https://www.citroen.com.tr/araclar/citroen/c-elysee/medya-galeri.html#sticky)

önden biraz benziyor ama c elyssee den daha kalıplı duruyor arka kısımın ise alakası yok arka kısım honda civic son kasaya benziyor

biancoangelo
23/05/2015, 21:55
Hani Viaggio'nun aynısı gelecekti? Hani Puntodan bozma olacaktı? Daha hiç birşey görmeden bilmeden eleştiren arkadaşları bekliyorum.

Evet Fiat stil merkezi tasarladı arabayı ama mühendisliği tamamen Tofaş'a ait.

Kasım'da bayilerde. 6ay farklarla önce HB sonra SW gelecek.

Araç C segmentinde. Motor-şanzıman ürün gamı da tatmin edecek.

Peki sinyal bademi ne Allah aşkına niye aynalara koymuyor. Hadi onu geçtik 2016 model olcak bu araca hala neden 1970 modelde görmeye başladığımız klasik mekanik el freni koyuyorlar. Opelden neyiniz eksik.

reis03
23/05/2015, 23:06
Çok begendim. Cok hos geldi gözume. :)

tayfux
24/05/2015, 16:30
ben ön tarafı özellikle fulence ye benzettim. İnşallah fotoğraftaki gibi biraz yere basık durur. Linea da fotolarda daha alçak ama araba dışarıda leylek gibi yukarıda..

ersan16
24/05/2015, 17:44
araç b segmenti, c değil. fiyat olarak ise mevcut linelardan 5-6bin tl daha yukarda olacak diye biliyorumm. eylem zammı yapmazlarsa böyle olacak görücez bakalım. iç tasarımı merak ediyorum

Scottie
24/05/2015, 18:54
güzel duruyor...

alivepro
25/05/2015, 16:42
Saçma bir tanıtım olmuş aracı koymuşlar ne dokunabiliyosun ne içine binebiliyosun uzaktan mal mal bakıyorsun görende lamborgini yeni araç yaptı zanneder, fiat lan bu fiat altı üstü fiat.

kitanotr
26/05/2015, 17:01
Saçma bir tanıtım olmuş aracı koymuşlar ne dokunabiliyosun ne içine binebiliyosun uzaktan mal mal bakıyorsun görende lamborgini yeni araç yaptı zanneder, fiat lan bu fiat altı üstü fiat.

bildiğim kadarıyla firmalar, iç tasarımı vs. tamamen netleşmeden gösterime sunmuyorlar.

srkn15
28/05/2015, 11:22
mercekli far yok,
sinyaller aynada değil yanlarda vb.

anlaşılan araba gerçekten b segmenti. yani accent blue gibi eşeğin boyanmış, makyajlanmış hali.

çok hevesliydim şöyle kaliteli bir c segmenti araba üretirler de lansmanda 65-70e sıfırının dolusunu alır uzun süre bineriz diye.

yine corolla, civic, focus devam...

chn73
20/06/2015, 00:06
fiat'tan sonra başka arabalar olduğunu keşfettikten sonra bmw'nin logoyu söküp fiat logosu taksalar bile yine uzak dururum.çakma skodaya benzeyen bu araçta kimbilir hangi kronik problemler olacak,kim bilir kaç defa servisle-müşteri hizmetleriyle kavga edeceğiz Allah bilir.punto da yaşadığınız sıkıntıları düşünüp ondan sonra karar vermekte fayda var.önemli olan aracın tipi değil, mekaniği ve servisi.ayrıca firmanın sattığı aracın arkasında durması.bunlar ne yazık ki fiat ta yok.

byadrenalin
20/06/2015, 00:18
Arkadaşlar bir şey soracağım ? Bu Aegea nın okunuşu nasıl ? Örneğin Bravo yu Bıravo diye okuyoruz. Bu Aegea nasıl okunuyor ? :)

cdogu
20/06/2015, 00:30
Arkadaşlar bir şey soracağım ? Bu Aegea nın okunuşu nasıl ? Örneğin Bravo yu Bıravo diye okuyoruz. Bu Aegea nasıl okunuyor ? :)

Ege :)

byadrenalin
20/06/2015, 00:48
Ege :)

Eyvallah kardeşim. Kafama takıldı. İngilizce okul hayatı boyunca "2" olunca böyle oluyor :D

ASerifoglu
24/08/2015, 09:35
https://img.hurriyet.com.tr/_np/6414/30956414.jpg

Yıl sonunda üretim başlayacak, 2016 tüm dünyada satışta, %70 yerli, 520 milyon $ yatırım, HB ve SW modellerinin tanıtımı önünüzdeki yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek...

İşte Türkiye'nin en yerli otomobili - Hürriyet Ekonomi (https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29884614.asp)

holigan
24/08/2015, 10:18
güzel hatlara sahip.

femoli
24/08/2015, 10:31
Fiat agea diilmi mi nasıl yerli otomobil kafam karıştı noluyo la burda :D

cdogu
24/08/2015, 11:15
Fiat agea diilmi mi nasıl yerli otomobil kafam karıştı noluyo la burda :D
abi okunuşu "ege"

cihanin
24/08/2015, 11:16
Autoshow da dışından gördük içini daha yapmamışlar göstermediler :-)
Bizimkiler hemen taksi yapar bunu ;-)

femoli
24/08/2015, 11:17
abi okunuşu "ege"

yok ismine takılmadım bu uzak doğu için yapılan araç değilmi türkiye yerli otomobil kapsamında olması ne ayak :)

cdogu
24/08/2015, 11:18
yok ismine takılmadım bu uzak doğu için yapılan araç değilmi türkiye yerli otomobil kapsamında olması ne ayak :)
e yuzde 70i yerliymiş. montaj burda. şantaj nerde bilmiyorum ama :)

femoli
24/08/2015, 11:19
e yuzde 70i yerliymiş. montaj burda. şantaj nerde bilmiyorum ama :)

:D

yok ya bu işte bi alicengizlik var yerli otomobil diye sömürü yapmasınlarda..

cdogu
24/08/2015, 11:21
:D

yok ya bu işte bi alicengizlik var yerli otomobil diye sömürü yapmasınlarda..
yok ya italyan firmasının yuzde yetmis yerli urettigi araca hukumet konmaz. o kadar yuzsuz degillerdir diyecegim de,vazgectim.

ASerifoglu
24/08/2015, 13:14
Bol keseden birşeyler sallanmış yine. Umarım herşey dedikleri gibi olur ve en önemlisi bizim için bir otomobil olurda, hah iste buda bizim aracımız deriz. ( Ki buna hiç inanmıyorum, umarım ben yanılırım )

HB versiyonunu daha merakla bekliyorum açıkcası...

KG777
24/08/2015, 13:45
adı niye yabancı?

kartal doğan serçe murat şahin

??? Agea ???

ASerifoglu
24/08/2015, 14:30
Gayet normal yabancı olması. O işler öyle kolay mı. Her ne kadar yerli otomobil türküleri tutturulsada uzaktan yakından alakası yok kanaatimce. Yine motor ordan, sase burdan, kablo şurdan... Veyahut tamami ile italyan fiat malı her ne ise, topla burda parçaları sonra ne oldu; aa bak türkiyedeki fabrikanın kapısından çıkıyor, al sana yerli üretim araba :) Ne ürettin ki sen diye sorarlar adama bir kere. Kaç yıllık ar-ge çalışman var, ür-ge ? Ne yaptın ki...

Onun bunun taşeronluğunu yapmaktan başka birşey değil benim gözümde, ucuz işçilik, 2. 3. sınıf ülke mantığı...

ASerifoglu
24/08/2015, 14:45
Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu; " Biz Türk mühendislerle Türk tüketicilerin beklentisi doğrultusunda ilk kez bir otomobil geliştirdik. Daha önce ürettiğimiz modeller yurtdışında tasarlanan veya mevcut bir araçtan devşirilen otomobillerdi. Bu otomobil tamamen Türk mühendislerin ve Türklerin eseri. Motor ve şanzıman dışında yerlilik oranı yüzde 70’lere ulaştı. Artistik tasarımına da katkımız büyük. "

Dodge Dart... Bir göz atın bakalım tanıdık gelecek mi :shy:

Hangi Türk tükecilere sormuşlar acaba :) Ben ne servislerde böyle bir soru ile karşılastım, ne sosyal medya platformlarında, ne de yazılı veya görsel medyada. En başta dediğim gibi bol keseden atmaca...

pegasus
24/08/2015, 17:45
göğsün teybi saran kısmı doğan slx gibi olmuş :)

32006

boby
24/08/2015, 19:51
Guzel araba.ciksinda gorelim.ozellikle HB yi merakla beklemekteyim

SinanTR
24/08/2015, 22:25
toyota nın ceosuydu sanırım ülkemizi ziyaret ettiğinde adamın garip bulduğu bi soruya cevabı şu olmuştu

-siz yerli %100 yerli otomobil diye tutturdunuz ama biz toyotayı bile %100 japon olarak üretemiyoruz. demişti.

bence yanıldığınız şu arkadaşlar otomobilin %100 yerli değil markanın ve tasarlayanların %100 yerli olması almanların merso bmw audi gibi milli markaları varsa bizimde öyle olmalı fiat veya reno hepsini ülkemizde tasarlayarak yapsa ne olur ki gözümde değeri yok

fluminense
25/08/2015, 01:12
Amortisörü,bilyası,motoru,salıncak rot ne varsa linea ile özdeş olacaksa..kalsın!!

cdogu
25/08/2015, 03:25
Yahu ben de bu yerli otomobil merakını anlamış değilim. Eyvallah bak bu Aegea'daki montaj işine varım,hani parçalar gelsin,burda birleştirilsin,bu bile maliyette önemli bir faktör. Emin olun avrupai araçların TR'ye gelişi Aegea'nın burada monte edilmesinden pahalıdır.

Ama yerli araç üretme aşkı bambaşka bir şey,bir kere,motoru kendin üreteceksin. Ne gereği var? Adamlar on numara olanı yapmış zaten. Amerika'yı bir daha keşfetmeye gerek var mı ? Mercedes gibi bir Avrupa aracı dahi bugün Fransız Renault'tan Dci alıp geliştiriyor,koyuyor arabasına deli gibi de ekmeğini yiyor. Ne gereği var kendi sorunlu dizel motorunu piyasaya sürekli sunmaya? Kim alır? Kimse. Neden? Zamanında büyük hacim tutkusu varken yapmışsın 2.0 dizeli,sonra hiç kimse rağbet göstermemiş,gösteren de servis,sanayi yolundan ayrılmamış. Ee? Fransız yapmış,italyan yapmış,300 bin kilometre motora anahtar değdirmiyorsun. Neden ısrar edip bir sorun ve maliyet silsilesine giresin ki?

İşi milliyetleştirmemek lazım. Yerli araç yaparsın yapmasına ama nasıl yaparsın? Arıza yapar mı? Müşteriyi üzer mi? Ömrü kaç bin kilometredir? Bunlar uzun vadede masraf ve araştırma gerektiren şeyler. Bu maliyeti de kaldırmak her yiğidin harcı değildir. Aha görüyorsunuz haberlerde,faytondan bozma karosere adam motor yapmış,emek vermiş eyvallah. Ama diyor ki 'başbakanımız yerli araba istemişti,yaptık'. Lan hadi koy o zaman seri üretime,devlet te sana destek versin. Kim alır ? Kimse almaz. Anca deli gibi yerli malını savunan adam alır,bir de devlet büyükleri alır koleksiyon olsun diye. O kadar,belki bi müze koyar hani yüzde yüz yerli araç diye,'devrim' misali. Onun dışında,VW hastası,BMW Mercedes hastası adama aldıramazsın o arabayı. Tecrübe yok çünkü,alan 3-5 kişi de oturup seninle tecrübesini paylaşmaz. Paylaşan da bin pişman olur bence.

Ben Aegea'yı çok beğeniyorum. Ve italyan markası altında çıkması da eminim daha iyidir. Prestij önemli şey. Yeni,sıfırdan üretilen,tecrübesiz yerli malını almaktansa,yılların tecrübesine sahip,iyi kötü bir geçmişi olan italyan markasından araç almayı tercih ederim. İsterse Fransız olsun,ister Alman,ister İtalyan,hiç fark etmez. Paramın karşılığını verecekse bitmiştir o iş.

fawori
25/08/2015, 20:21
yerli oto diye tutturanlar pahali makam araci mersolardan inip ulkemizde uretilen bir araca binse bir yerleri mi eksilir ornegin fluance civic linea ne olu yani sorana da ulkemde uretiliyor dersin yani yarin yapsak o otoyu kiytirik bir genel mudurun altinda goremezsin emin ol sanada ithalle ayni paraya satar

messi78
25/08/2015, 21:15
Yahu ben de bu yerli otomobil merakını anlamış değilim. Eyvallah bak bu Aegea'daki montaj işine varım,hani parçalar gelsin,burda birleştirilsin,bu bile maliyette önemli bir faktör. Emin olun avrupai araçların TR'ye gelişi Aegea'nın burada monte edilmesinden pahalıdır.

Ama yerli araç üretme aşkı bambaşka bir şey,bir kere,motoru kendin üreteceksin. Ne gereği var? Adamlar on numara olanı yapmış zaten. Amerika'yı bir daha keşfetmeye gerek var mı ? Mercedes gibi bir Avrupa aracı dahi bugün Fransız Renault'tan Dci alıp geliştiriyor,koyuyor arabasına deli gibi de ekmeğini yiyor. Ne gereği var kendi sorunlu dizel motorunu piyasaya sürekli sunmaya? Kim alır? Kimse. Neden? Zamanında büyük hacim tutkusu varken yapmışsın 2.0 dizeli,sonra hiç kimse rağbet göstermemiş,gösteren de servis,sanayi yolundan ayrılmamış. Ee? Fransız yapmış,italyan yapmış,300 bin kilometre motora anahtar değdirmiyorsun. Neden ısrar edip bir sorun ve maliyet silsilesine giresin ki?

İşi milliyetleştirmemek lazım. Yerli araç yaparsın yapmasına ama nasıl yaparsın? Arıza yapar mı? Müşteriyi üzer mi? Ömrü kaç bin kilometredir? Bunlar uzun vadede masraf ve araştırma gerektiren şeyler. Bu maliyeti de kaldırmak her yiğidin harcı değildir. Aha görüyorsunuz haberlerde,faytondan bozma karosere adam motor yapmış,emek vermiş eyvallah. Ama diyor ki 'başbakanımız yerli araba istemişti,yaptık'. Lan hadi koy o zaman seri üretime,devlet te sana destek versin. Kim alır ? Kimse almaz. Anca deli gibi yerli malını savunan adam alır,bir de devlet büyükleri alır koleksiyon olsun diye. O kadar,belki bi müze koyar hani yüzde yüz yerli araç diye,'devrim' misali. Onun dışında,VW hastası,BMW Mercedes hastası adama aldıramazsın o arabayı. Tecrübe yok çünkü,alan 3-5 kişi de oturup seninle tecrübesini paylaşmaz. Paylaşan da bin pişman olur bence.

Ben Aegea'yı çok beğeniyorum. Ve italyan markası altında çıkması da eminim daha iyidir. Prestij önemli şey. Yeni,sıfırdan üretilen,tecrübesiz yerli malını almaktansa,yılların tecrübesine sahip,iyi kötü bir geçmişi olan italyan markasından araç almayı tercih ederim. İsterse Fransız olsun,ister Alman,ister İtalyan,hiç fark etmez. Paramın karşılığını verecekse bitmiştir o iş.

Amaç yerli üretimi desteklemek, sanayiileşmek ve istihdamı sağlamaktır. Amaç katma değer üretim sağlamak kendi insanını bu konuda uzmanlaştırmak ve Türkiye'nin en büyük kanayan yarası olan CARİ AÇIĞI en aza indirmektir. Yurtdışından parça getirip ülkende montaj yapmak ülkende birşey üretilmemesi demek üstüne kendi işçini yurtdışındaki para babalarına ucuz işgücü olarak köleleştirmek demektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tutumunu sonuna kadar desteklemekteyim. Keza bu ülkenin Devrim adında o şartlardaki dünya standartlarına uygun araç yapmış mühendisleri var. Siyasi kaygılardan ötürü o araç seri üretime geçirilmedi belki de kirli oyunlarla geçirilmek istenmedi(dış faktör)

Bu ülkenin para babaları elini cebine atmadan ucuz işgücünü kullanarak bu halkı artık sömürmemeli. Size aşılanmış olan aşağılık psikolojisinden artık kurtulunuz. Ben eminim ki ciddi planlamalar yapılarak devlet desteği ile tam olarak %100 yerli otomobil üretilebilir. Yeter ki yatırım yapacak insan olsun. Adım gibi eminim üretilen o otomobile de bu ülke vatandaşları sahip çıkacaktır.

cdogu
25/08/2015, 21:54
Amaç yerli üretimi desteklemek, sanayiileşmek ve istihdamı sağlamaktır. Amaç katma değer üretim sağlamak kendi insanını bu konuda uzmanlaştırmak ve Türkiye'nin en büyük kanayan yarası olan CARİ AÇIĞI en aza indirmektir. Yurtdışından parça getirip ülkende montaj yapmak ülkende birşey üretilmemesi demek üstüne kendi işçini yurtdışındaki para babalarına ucuz işgücü olarak köleleştirmek demektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tutumunu sonuna kadar desteklemekteyim. Keza bu ülkenin Devrim adında o şartlardaki dünya standartlarına uygun araç yapmış mühendisleri var. Siyasi kaygılardan ötürü o araç seri üretime geçirilmedi belki de kirli oyunlarla geçirilmek istenmedi(dış faktör)

Bu ülkenin para babaları elini cebine atmadan ucuz işgücünü kullanarak bu halkı artık sömürmemeli. Size aşılanmış olan aşağılık psikolojisinden artık kurtulunuz. Ben eminim ki ciddi planlamalar yapılarak devlet desteği ile tam olarak %100 yerli otomobil üretilebilir. Yeter ki yatırım yapacak insan olsun. Adım gibi eminim üretilen o otomobile de bu ülke vatandaşları sahip çıkacaktır.
Birincisi,bana aşağılık duygusu veya aşağılıkla ilgili tek bir cümle kurmaya sizin hakkınız yoktur. Haddinizi bilerek konuşmanızı tavsiye ederim.

İkincisi,yerli üretim manyaklığı sonuçsuz bir rüyadan ibarettir. 0'dan araç yapmak eskiden olsa karlıydı. Artık değil. Bu kadar girişimci de gerizekalı değil ki bu işe girmiyor.

Son olarak,o araca elbetteki vatandaş sahip çıkacaktır. Ancak kesinlikle ucuz olmayacak,aksine maliyeti bir aracın ithalatından çok daha pahalıya gelecektir. Ar-ge,Ür-ge denen şeyler hiç ucuz ve kolay şeyler değildir.

Tekrar soralım,sizce yüzbinlerce kilometre gidebileceğine emin olduğunuz,tecrübeli bir motoru mu kullanmak istersiniz yoksa 0'dan yeni yapılmıs araca binip olabilecek en ufak sorunda şikayet sayfası doldurmayı mı? Milliyete vurmadan ilk seçeneği tercih etmeniz daha karlı olur.

Tekrar söylüyorum. Ben asker torunuyum.Benim dedelerim,amcalarım bu vatana asker olarak yüksek makamlarda hizmet etmişlerdir. Sizin demeniz ile veyahut başkasının aşılamasıyla kimse bana aşağılık duygusu hissettiremez. Realist düşünüp günümüz koşullarına bakarsanız Cumhurbaşkanınızın esasında bir rüyada yüzdüğünü ve 0'dan araç üretmenin hiç karlı bir iş olmayacağını görürsünüz.

arenas
25/08/2015, 22:35
Bu memleketin yerli otomobil sevdası, aynı Afrikalı siyahi atletlere Türk mayosu giydirip koşturmaktan öteye geçemeyecek bi sevdadır. Çünkü bizde ar_ge ye ayıracak vakit yok,kısa vadede, her zaman, birileri kazanana kadar seçim var. Bunlar da seçim öncesi vaatler, yerseniz...

ASerifoglu
26/08/2015, 08:56

İlk paragrafta bahsettiğiniz istihdamı sağlamak için gökten zembille indirip otomobil fabrikası kurulmasına gerek yok. Elde avuçta olan firmaları 1 senelik karları bedeline satmamak, çiftciliği hayvancılığı baltalamamak daha doğru ve gerçekçi adımlar olur. Zira cari açığı kapatmak anlamında da dışardan saman almamak bile çok daha makul bir adım bence.

Sonrasında bahsettiğiniz Cumhurbaşkanı'nın tutumuna gelince, ne kadar uzun bir dönemdir bu yönetim altında olduğumuzu siz benden daha iyi biliyorsunuz anladığım kadarıyla, peki bahsettiğiniz o tutum adına ne oldu senelerdir? Her seçim dönemi ha seneye ha 2 seneye ha yılbaşına vaatlerinden başka ne gördünüz yerli otomobil üretimi adına? Bahsettiğiniz Devrim projesi alınıp bir kere kalem oynatıldı mı ? Merak içerisindeyim?

Son olarakda sözlerinizi seçerken biraz daha özen göstermeniz gerekli.

Kimsenin burda devlet düşmanı olduğunu sanmıyorum, fakat boş hayaller, gereksiz icraatler ülkeyi ileri değil malesef geri götürür.

fawori
26/08/2015, 09:17
arkadaslar gidin marketten bir paket mercimek alin ustune bakin ithal urun mensei kanada yazar durum bu otobilin yerlisi dedik ama samanin bile ithali geliyor

messi78
26/08/2015, 10:22
Birincisi,bana aşağılık duygusu veya aşağılıkla ilgili tek bir cümle kurmaya sizin hakkınız yoktur. Haddinizi bilerek konuşmanızı tavsiye ederim.

İkincisi,yerli üretim manyaklığı sonuçsuz bir rüyadan ibarettir. 0'dan araç yapmak eskiden olsa karlıydı. Artık değil. Bu kadar girişimci de gerizekalı değil ki bu işe girmiyor.

Son olarak,o araca elbetteki vatandaş sahip çıkacaktır. Ancak kesinlikle ucuz olmayacak,aksine maliyeti bir aracın ithalatından çok daha pahalıya gelecektir. Ar-ge,Ür-ge denen şeyler hiç ucuz ve kolay şeyler değildir.

Tekrar soralım,sizce yüzbinlerce kilometre gidebileceğine emin olduğunuz,tecrübeli bir motoru mu kullanmak istersiniz yoksa 0'dan yeni yapılmıs araca binip olabilecek en ufak sorunda şikayet sayfası doldurmayı mı? Milliyete vurmadan ilk seçeneği tercih etmeniz daha karlı olur.

Tekrar söylüyorum. Ben asker torunuyum.Benim dedelerim,amcalarım bu vatana asker olarak yüksek makamlarda hizmet etmişlerdir. Sizin demeniz ile veyahut başkasının aşılamasıyla kimse bana aşağılık duygusu hissettiremez. Realist düşünüp günümüz koşullarına bakarsanız Cumhurbaşkanınızın esasında bir rüyada yüzdüğünü ve 0'dan araç üretmenin hiç karlı bir iş olmayacağını görürsünüz.

"Aşağılık" kelimesi şahsınızla ilgili değil psikolojide var olan bir terimdir. Buradan kastım kesinlikle şahsi değil kendini başka birinden alçakta ve işe yaramaz şekilde görmektir. Yanlış anlaşıldıysam kusuruma bakmayın.

Girişimci gerizekalı değil elbette kısa dönemde kar edebilir mi ona bakıyor. Ancak uzun vadede çok daha fazla kazanacaktır. İş elini taşın altına koymak çok daha büyük yatırım yapmaktır. E tabi bu da kolay bir iş değil uzun bir zaman dilimi gerekiyor.

Parçaların yüzde yüzü yerli üretim yapılırsa emin olun yurtdışındaki araçlardan çok daha ucuza (seri üretimde) mal edilip satılabilir.

Son yazdığınıza ise en iyi örnek ülkemizin milli savunma sanayiinde yaptıkları atılımlardır. İnternetten araştırırsanız yerli üretim Fırtına Topları, Atak helikopteri ve Tankımız hakkında çarpıcı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ar-ge nin tamamı yerli mühendisler tarafından yapıldığını söylememe gerek yoktur sanırım. Halbuki ne gerek var değil mi yurtdışında bunlarda üretiliyordu :) Savunma Sanayiinde bunları başarabilen bir ülke neden kendi otomobilini üretemesin ?

messi78
26/08/2015, 10:31
İlk paragrafta bahsettiğiniz istihdamı sağlamak için gökten zembille indirip otomobil fabrikası kurulmasına gerek yok. Elde avuçta olan firmaları 1 senelik karları bedeline satmamak, çiftciliği hayvancılığı baltalamamak daha doğru ve gerçekçi adımlar olur. Zira cari açığı kapatmak anlamında da dışardan saman almamak bile çok daha makul bir adım bence.

Sonrasında bahsettiğiniz Cumhurbaşkanı'nın tutumuna gelince, ne kadar uzun bir dönemdir bu yönetim altında olduğumuzu siz benden daha iyi biliyorsunuz anladığım kadarıyla, peki bahsettiğiniz o tutum adına ne oldu senelerdir? Her seçim dönemi ha seneye ha 2 seneye ha yılbaşına vaatlerinden başka ne gördünüz yerli otomobil üretimi adına? Bahsettiğiniz Devrim projesi alınıp bir kere kalem oynatıldı mı ? Merak içerisindeyim?

Son olarakda sözlerinizi seçerken biraz daha özen göstermeniz gerekli.

Kimsenin burda devlet düşmanı olduğunu sanmıyorum, fakat boş hayaller, gereksiz icraatler ülkeyi ileri değil malesef geri götürür.

Çiftçilik konusunda haklı olabilirsiniz. Ancak cari açığı yurtdışına portakal ve elma satarak kapatma düşüncesindeyseniz yanılıyorsunuz. Yurtdışından ithal edilen en büyük kalemlerin 2.si otomobil ve parçalarıdır sanırım. 1.si de enerjidir diye tahmin ediyorum :)

Devlet hiçbir zaman otomobil fabrikası kurup otomobil yapıp satmaz. Bunun dünyada örneği var mıdır bilmem. Devlet özel sektörü teşvik edici konumdadır. Bu konuda destekleyici önlemler alır. Sayın Cumhurbaşkanımız'da bunu yapmak istiyor. Bu konuda fikirleri sorulduğu zaman açık açık söylüyor. Destekleriz diyor daha ne denilsin.

Bu dediklerim emin olunuz ki boş hayaller değil. Siz istemez misiniz Türk malı araçlara binmeyi. Ucuz ucuz alıp güvenli bir şekilde kullanmayı. Ülkemizdeki yabancıyı övme sevdası oldukça bu dediklerimin gerçekleşme olasılığına sizde inanmıyorsunuz ki ne diyeyim :)

Evren_c
26/08/2015, 12:39
yerli üretim Fırtına Topları, Atak helikopteri ve Tankımız hakkında çarpıcı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ar-ge nin tamamı yerli mühendisler tarafından yapıldığını söylememe gerek yoktur sanırım.

Konuyla alakası yok ama bunlar %100 yerli değil. Arge'nin tamamı yerli mühendislerce yapılmıyor. Örneğin Atak projesi İtalyanlarla ortak yapıldı. Yıllardır İtalya'ya gidip geliyor mühendisler.

Sıfır tecrübe ile Atak gibi bir helikopteri üretemezsiniz.

Bir de genel olarak yorumumu yazayım;

Aracın %100'ünü Türkiye'de üretsek dahi araç montajında kullanacağımız robotlar, elektronik ekipmanlar, yazılımlar ve daha aklıma gelmeyen tonla araç gereç tarafımızca üretilmediği için teoride zaten %100 yerli üretim yapmış olmayacağız.

Diyebilirsiniz ki Amerikalılar da Çin'de üretim yaptırıyor ya da ithal malzeme kullanıyor. Bu tamamen işin finansal boyutuyla alakalı. Onlar bizim gibi "üretemedikleri" için değil, ucuz olduğu için bunu tercih ediyorlar. Biz üretim yapan (otomotiv açısından) bir ülke değiliz, montajcıyız.

%100 yerli otomobil yapmak ticari açıdan da mantıksız. Çünkü en basitinden araçta kullanılan bir civata bile nalburdan alınan alelade bir civata değil. Bunların her biri testlere sokuluyor, belli şartlar altında belli zorlanmalara dayanacak şekilde üretiliyorlar. Bunların hepsinin tek tek test edilmesi, kimbilir kaç tane prototip üretilmesi, bunların testlere sokularak heba edilmesi, zilyon tane daha üretilip milyon tane teste sokarak nihai tüketiciye sunulacak hale gelmesi lazım. Sertifikalar almaları lazım.

Takdir edersiniz ki bu iş kolay değil. Ekonomik açıdan da verimli değil. Öte yandan 1800'lü yıllardan beri üretim yapan diğer ülkeleri yakalamak şu noktadan sonra imkansıza yakın. Onun için bence bizim yapmamız gereken toptan bir araç yapmaktansa nokta atışı yaparak başka konulara eğilmek. Örneğin pil yapmak, spesifik olarak bir motor parçası üretmek vb.

Abartılı bir örnek olacak ama biz daha bisiklet üretemezken derin uzay teleskobu falan üretmeye çalışıyoruz.

Bu yüzden hükümetin "%100 yerli yapacağız" demesi bana alkış toplamak için yapılan bir şovdan öte gelmiyor.

fawori
28/08/2015, 23:31
atak helikopteri konusunda google yazin agusta westland t-129 DİYE yerli mi degil mi kendiniz ogrenin

cdogu
29/08/2015, 02:35
'AgustaWestland, İtalyan helikopter tasarım ve üretim şirketidir.' Wikipedia'dan alıntı.

'T-129 ATAK, ATAK programı çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri için Türkiye'nin coğrafi ve iklim koşullarına göre tasarlanan, TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteri.' Bu da Wikipedia'dan alıntı.

Ek olarak Evren hocam benim demek istediğim her şeyi kelimesi kelimesine dökmüş. 0 tecrübe ile araç üretimi yapmak kolay bir şey değil. Ülkende zaten milyonlarca araba var. Trafikten de geçilmiyorken yerli otomobil rüyasına teşvik trafikte kaosu getirir.

Henüz Türkiye'mizde montajlanan araçların dahi güvenliğinden şikayet ediyorken,%100 Yerli araca,yürüyen tabut gözüyle bakar bu millet. Haksız da olmaz. Bakın yapılmaz demiyorum,gayet tabii yapılır ancak yapılacak üretim bandı,kullanılacak edevatlar,transportasyon süreçleri vs. hepsi dışa bağımlı olacak. İtalyan Punto'sunu Tofaş dağıtıyor diye Şahin muamelesi gören araçlarımız var,Türk malı'nı nasıl kullandıracaksın? Akıl karı değil. Ben de çok isterdim,ama Evren hocamın da dediği gibi 1800 hatta daha öncesi üretimlerine seri olarak başlayan şirketlerin yanında,henüz daha 1 kilometre gitmemiş,motor ömründen,yedek parçasından,güvenliğinden ve donanımından bi'haber bir araç koyulur halkın önüne ve deli gibi zarar edilir.

Yukarıda 'Yerli üretim araca binmek istemez misiniz?' diye sormuş bir abimiz,hayır istemem. Pazarda 50bin liranın altında araç kalmamış,bizim para sevdalıları yerli aracı bile dolar kurundan satarlar zaten,ya da hadi 'avrupa ülkesiyiz' euro. Ne anladım yerliliğinden?

Ancak şöyle olsa olur,ortak platformda anlaşılır,tıpkı Fiat ve PSA'da olduğu gibi,Fiorino gibi yani,ortak platform bir araca girilir,ortaklık ile yürütülür. Fifti Fifti yerli dersin,ülkende fabrikan çalışır,ekonomin gelişir,istihdam sağlarsın. Daha sonra edindiğin tecrübelerle,kendi prototiplerini geliştirirsin,olamaz mı? Olabilir. Citroen'den ayrılıp kendi başına marka olan DS gibi..

SAYIN Cumhurbaşkanı derya deniz rüyalarda yüzebilir,ki bayadır yüzüyor zaten,bunların hepsi,erken seçim öncesi reklamlarıdır. Ve ancak billboard'larda yazacak slogan olabilir,ondan öteye de geçemez.

Ek olarak Fırtına Topları'nın güvenlik ve altsistemlerinin bir kısmı Güney Kore'li Samsung'tan alınıyor uzun yıllardır. Bunlar dışında yerli üretim. Ama o da tamamen yerli değil.

selcukkrs
29/08/2015, 12:12
beyler iç tasarımı böyleimiş konsol bence mükkemmel... direksiyon kısmına bayıldım https://www.youtube.com/watch?v=cabisWQcY2A

messi78
29/08/2015, 13:31
Lafı uzun uzadıya uzatmak istemiyorum. Şahsım İktisat mezunuyum doktoram da bunun üstüne. Bu projenin ülkeye neyi getirip neyi götüreceğini emin olsun sizin kadar bende biliyorum.

Atak mevzusunda helikopterin %100 yerli üretim olduğundan söz etmedim. Ancak yukarıda gördüğüm üzere Vikipedia'dan alıntı yapmışsınız. Madem yaptınız linki tam olarak kopyalayın da arkadaşlar oradaki tabloya bakarak ne kadar yerli ne kadar yurtdışına bağlı görebilseydi keşke. O tabloda da gördüğünüz üzere işini büyük bir kısmı Türk mühendisler ve firmalar tarafından yapılmıştır. Hani diyorsunuz ya küçük bir civata bile üretemeyiz buyrun işte size en büyük örnek. Açın tabloyu bakın helikopterin hangi parçasını kim üretmiş : https://tr.wikipedia.org/wiki/T-129_ATAK

Gelelim yerli otomobil mevzusuna. Yukarıdaki yazımda da söylemiştim. Montajcılık bu ülkeye ihanettir. Katma değer üretmezsiniz. Sadece yurtdışından gelen parçaları birleştirirsiniz. Bunun tek sebebi ülkemizdeki ucuz işgücü.

Hani milletimizin öve öve bitiremediği VW markası ne zaman kuruldu biliyor musunuz? 2. dünya savaşından sonra. Yani çok büyük bir zaman farkı yok. Ben demiyorum ki hemen yarın kuralım öbürgün üretime başlayalım. Bu yatırım kısa zamanda yapılabilecek bir yatırım değil. Ancak İran bile ambargo dayken kendi markasını bile üretebiliyorken biz niye üretmeyelim ? Reklamcılık kısmını ise siz merak etmeyin bizim en iyi yaptığımız iş reklam zaten :)

Konunun dağılmaması bakımından bu son yazımdı bu başlık altında konuyu dağıtmamak bakımından forum kurallarını ihlal etmemek için yazmayacağım. Farklı bir başlık açılırsa oradan devam edebiliriz. Saygılar.

fawori
30/08/2015, 23:48
makam araçlarını diyorum makam araçlarını önce yerlileriyle değişsinler bir kaymakamda bile en kötü passat var irade dediğiniz kavramın başlangıç noktası olması lazım!

bsdc
25/09/2015, 00:12
hb değilse beğenmem mümkün değil. uno ile neler taşıdım bulaşık mk. halı demonte gardrop çift kat ranza. 8 sene kullandım. teknolojisi yaşı eski olmasa devam ederdim. en azından abs olsaydı birde güvenlik... punto uno ya yakın diye aldım. taşıma işi aynı olmaz ufak gibi :)

Evren_c
08/10/2015, 18:15
Ne kadar doğrudur bilinmez ama forumlarda şöyle bir fiyat görseli buldum;

https://img.donanimhaber.com/upfiles/1040400/f0641ece-6ec6-41b1-a83a-aa86ba5470b3.jpg

biraz yüksek gibi sanki :(

Gorky
08/10/2015, 23:32
yerli otomobil diye tutturanlara bende kılım. yav abi. tamam hadi yerli olsun. türkler tasarlasın, montajı vs. burda yapılsın. ülkeler opel'in alman olması gibi, konu mankeni arabayıda "türk" olarak ansınlar.. fikir kısmını atlamaktan başka yapabileceğimiz bişey yok. yetenek olarak kastetmiyorum. gerçekten ötesi yok. %100 yerli malı diye bir araba olmaz. bmw'yu falan %100 alman zanneden arkadaşlar var. abi onun motor sübapları türkiyede supsan'da üretiliyor haberin var mı?

bizdeki bu "%100 YERLİ!!!" aşkı daha ilkokuldan kafamıza sokulmuş milliyetçilik duygusundan başka birşey değildir.

timozz
09/10/2015, 08:40
Orda bence yerlilikten kasıt türk markası olsun demektir. Nasıl Alman diyince BMW Mercedes Benz gibi markalar geliyor. Mercedes kamyon fabrikası Aksarayda Otobüs fabrikası İstanbulda. Pistonları İzmirde üretiliyor bir kısmının Mahle'de ama sonuçta Türkiyede de üretilsede Çinde üretilsede kimse bu arabalara üretildiği lokasyondaki ülkeyi söylemez. Markanın yaratmış olduğu imaj sayesinde aracını binbir yerden toplayım belki ülkesine bile sokmadan satabilir. Ekonomi artık küresel. Ama büyük karı yapan Almanlar. Otomotiv bir kültürdür. Kolay ulaşalamıyacak disiplinleri vardır. Türkler olarak çok iyi yan sanayi oem üretici olabiliriz. Fakat hepsini bir araya getirip disipline sokup bunların neticesini sonuçlandırmak çok farklı bir olay. Ha dünyayı yeniden keşfetmeye gerek var mıdır? Bu görecelidir. Çünkü hiçbir firma olamaz ki yan sanayisi o konuya daha hakim olsun. Bence de %100 yerliden önce %100 türk marka imajı ve bu marka imajını dolduran teknik personel gereklidir. Tasarımından tutun tedarikçi kontrolüne kadar. Yoksa isterseniz Çinde üretim yaptırın kalite hedeflerinizi tutturabiliyorsanız.

ersan16
17/10/2015, 11:41
bu araç segment olarak b+ mı c mi

feyzullah
17/10/2015, 17:00
Edirne Özakıncı FİAT servisinde bu aracın 1.3 95 hp Urban donanımlısını inceleme fırsatı buldum. Henüz test sürüşlerini başlatmadıkları için kullanma imkanım olmadı. Aracın içi ferah çok basık değil. Şoför koltuğunu ben kendime göre ayarladım (boyum 1.85). Şoför koltuğunun pozisyonunu değiştirmeden arka koltuğa oturduğumda dizlerimi rahatsız edecek bir oturuş pozisyonu olmadı. Torpidoda oldukça yumuşak bir plastik malzeme kullanmışlar. Aracın en etkileyici yanlarından biri de 520 lt.'lik hacme sahip olan bagajı. Satış yetkilisi test sürüşü için bir ay beklememiz gerektiğini söyledi. Dış görünüşü ve iç mekanı benden geçerli not aldı. Yakıt tüketimi ve performans konusunda multijet 2 motorun tatmin edici sonuçlar verip vermeyeceğini ise kullanıcılarının yorumlarından öğreneceğiz. Bu arada ön spariş veren ilk 2.000 kişiye liste fiyatı üzerinden ekstra 2.000 tl indirim varmış.

fawori
18/10/2015, 23:16
fiyatlar 49.900 TL. ile 70.900 arası bence iyi fiyatlar skoda rapid 69.000 TL. ye aldı bizim bilader fiyat listesini ekleyim bari
https://egea.fiat.com.tr/egea-fiyat-listesi.pdf

boby
19/10/2015, 18:32
aracı dün inceledim. genel olarak beğendim... bagaj ,arka koltuk diz mesafesi çok iyi. ön konsol tasarımı kişiye göre değişir elbette ama direksiyon çok kaba geldi bana.. koltuk genişliği çok dardı.
fiyat-performans olarak düşünürseniz 10 üzerinden 9

kartal3520
27/10/2015, 16:22
En üst donanımlı paketi 70000 TL.Ben şahsen 2 tane FIAT marka 0 araç almış biri olarak asla bu arabaya 70000 TL vermem.Daha doğrusu bundan sonra FIAT marka arabaya para vermem.

celenlee
27/10/2015, 17:25
En üst donanımlı paketi 70000 TL.Ben şahsen 2 tane FIAT marka 0 araç almış biri olarak asla bu arabaya 70000 TL vermem.Daha doğrusu bundan sonra FIAT marka arabaya para vermem.

Fiyat politikası rakipleriyle aynı.
"C-elysee, 301, Rapid ve Toledo" ile aynı fiyat bandında.(63000) (Manuel dizel 92/95BG versiyonlar)

**67-70 olanlar da 120HP multijet farkı var haliyle.
Büyük ihtimalle 70000i kimse vermez ve 120 multijet satıştan kalkar.

evren iskent
28/10/2015, 15:04
301, c elyesse, rapid ve Toledo B+ sinif, ege ise C sinif arac. Ancak c sinifinin alt ve ust sinifi var artik, c'nin alt sinifi kabul etmek lazim. C sinifi kabul edildiginde aracin fiyati normal.

Saygilarimla.

https://images.-cdn.com/15/10/28/7bec204bd6866db1db2e3c91db6a84d0.jpg

SM-N910C cihazımdan gönderildi

celenlee
28/10/2015, 17:05
301, c elyesse, rapid ve Toledo B+ sinif, ege ise C sinif arac. Ancak c sinifinin alt ve ust sinifi var artik, c'nin alt sinifi kabul etmek lazim. C sinifi kabul edildiginde aracin fiyati normal.

Saygilarimla.

https://images.-cdn.com/15/10/28/7bec204bd6866db1db2e3c91db6a84d0.jpg

SM-N910C cihazımdan gönderildi

Araçların hepsi Compact (C) / C-Segment olarak geçiyor aslında.
Ama ölçülere baktığımızda dediğiniz gibi, C segmentini tam olarak sadece Aegea yakalıyo(Teker izi ölçülerinden),Diğerlerinde iz ölçüsü düşük, ama aks mesafesi makul(B+ denebilir).
Aegea>301/C-Elysee>Toledo diyebiliriz

O zaman fiyatı da diğerlerine göre iyi diyebiliriz.

sentier
24/11/2015, 00:43
Yakinda punto uretimi bitiyor yerine yeni hp gelecekmis hayirlisi

ethemyigit
26/11/2015, 21:22
egea gecen test surusune katıldımı
1.6 120 bg multıjet motorlusu vardı test aracı aracın motor vs ıyı ama ne bıleyım benım evonun ıcı şahsen bana daha güzel geldi
tam ısınamadım bagaj cidden cok buyuk ama benı nedense o kadar etkılemedı suspansıyon yumusak esp den kurtarıyor