PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amatör Motor Bakımı

ASerifoglu
13/05/2015, 16:16
Merhaba,

Araçlarımızın dış temizliğine elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışıyoruz. Farklı farklı kimyasal ürünlerden faydalanıyoruz.

Sorum ise şu;
Araçlarımızın motorları için amatör anlamda yapabileceğimiz bakım,temizlik vs birşeyler var mı? Bu anlamda neler tavsiye edebilirsiniz? Gerek motor performansı için gerekse ömrü için birşeyler yapma şansımız varmı ?

Anlamıyorsan kurcalama arkadaş diyebilirsiniz :)
Yağsına suyuna bak gider o diyebilirsiniz ( en genel Türk bakım şablonu :) )
Hatta ve hatta hafif nemli bez ile tozunu al bile diyebilirsiniz :) :) :)

Hepsi kabulum, teşekkürler:)

ozkancavus5916
13/05/2015, 16:49
ben yagına suyunuda bakmıyorum . servisten servise ( 1 yıl ) :)

kaymakam
13/05/2015, 18:23
Geçen kaputu kaldırıp suyuna bir bakim dedim kaputun altının çok pis ve tozlu oldugunu farkettim daha zamanım olmadı ama zamanım olunca bir süpürge yardımıyla süpürmeyi deniyecem.

edll
13/05/2015, 18:26
en iyisi eline 5-6 cm lik yumuşak boya fırçası al. 1/2 litre gazyağıyla motorda gördüğün yerleri bir güzel fırçala. ilk günki gibi olur pırıl pırıl parlar.

serkandikici
13/05/2015, 18:38
Şu an bir çok yetkili servisin de motor koruma diye yaptığı şey kompresör ile hava tutup motorun tozunu giderip, bez ile kaba kiri alıp, üzerine wd40 sıkmak.. Ben de aracımın motorunu bu şekilde temizliyorum genellikle tavsiye ederim. Normal şartlarda wd40 su ihtiva eden bir malzeme değil hatta hidrofobik (su itici) özelliği var ancak yinede temkinli olmak açısından elektronik aksama pek sıkmıyorum o kısmı fırça ile temizliyorum.. Bu arada kompresör şart değil bir bez ile kabasını alıp direkt de wd 40 sıkabilirsiniz.

Öte yandan ben dizel aracımda 7500km de bir yağ değiştiriyordum eğer maddi gücünü el verirse sanayide yıllık bakım arası bir yağ değişimi yapabilirsiniz 100 TL civarına.

Buna ek olarak da motor yağını suyunu kontrol edip aracı çok yormadan kullanırsanız tadından yenmez :)

Selamlar

ASerifoglu
14/05/2015, 08:53
Teşekkür ederim arkadaşlar.
Şuana kadar; hava tutuyoruz, ufak bir fırça ile fırçalıyoruz, parlatıyoruz :)
Yağına suyuna, devam :)