PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arkadaşım aracımla kaza yaptı

makko58
09/05/2015, 21:00
abiler aracımı arkadaşa ödünç vermiştim aracımla kaza yaptı karşı tarafın sürücü alkollü ancak sağdan gelene yol vermedğimiz için bizde hatalıyız ama kaza sonrası karşı taraf araçtan inip arkadaşımı darp ediyor araca tekme atıp camını kırıyor mala zarar verme ve kasten yaralamadan şikayetçi olduk ama adamlar dedi sen şikayetçi olma biz arabanı yaptıracağız bizde dedik ki siz yaptırın aracı biz şikayetten vaz geçeceğiz buraya kadar sıkıntı yok gelelim konuya araç benim ama arkadaşım kullanıyor sigorta karşı tarafın aracını yaptıracak olsa nasıl olacak yarın ben sigorta yaptırdığımda fiyat bana mı fazla çıkacak yoksa benim arkadaşa mı çünkü sürücü o . araç benim olduğundan bana fazla çıkarmı yada sigorta benden birşey talep edermi

edll
09/05/2015, 21:04
araç sigortası ile alakalı. araç kaza yaptığı için kimin yaptığının önemi yok.
baştaki sorunun ise kesinlikle yaptırmadan şikayetinden vazgeçme. sen vazgeçtikten sonra yaptırmadığı taktirde bişi ispat etme şansın kalmaz.

makko58
09/05/2015, 21:08
yok şikayetten vazgeçmiyoruz zaten yapılacak öyle onda sıkıntı yokta . şimdi sigorta ücreti hep fazlamı çıkacak bana kullanan ben değilim ki ama :(

feyzullah
09/05/2015, 21:11
Çok geçmiş olsun. Hasarın giderilmesi ve değer kaybının telafisi olmadıktan sonra şikayetinizi geri çekmeyin. Darp edilen arkadaşınıza da vakit kaybetmeden sağlık raporu alın darp edildiğine dair. Eğer kaybınız karşılanmazsa hukuki süreci sonuna kadar takip edin.

makko58
09/05/2015, 21:29
Çok geçmiş olsun. Hasarın giderilmesi ve değer kaybının telafisi olmadıktan sonra şikayetinizi geri çekmeyin. Darp edilen arkadaşınıza da vakit kaybetmeden sağlık raporu alın darp edildiğine dair. Eğer kaybınız karşılanmazsa hukuki süreci sonuna kadar takip edin.

hasar giderilecek zaten şartımız o karşı sürücü alkollü eğer şikayetten vazgeçmezsek bayağı bir geçirecekler zaten sağlık raporu filan alındı karakolda ifadeler verildi benim merakım araç sigortası ilerleyen zamanlarda ne çıkacak bana mı fazla çıkacak arkadaşa mı

feyzullah
09/05/2015, 21:37
hasar giderilecek zaten şartımız o karşı sürücü alkollü eğer şikayetten vazgeçmezsek bayağı bir geçirecekler zaten sağlık raporu filan alındı karakolda ifadeler verildi benim merakım araç sigortası ilerleyen zamanlarda ne çıkacak bana mı fazla çıkacak arkadaşa mı

Sigorta işleri çok karışık ve benim gibi sigorta konusunda ortalama bir bilgiye sahip olan birisini aşan soru bu. Ama mantık olarak düşündüğümüzde cezai sorumluluk aracı kullanan kişidedir. Araç sahibine bir şey yansımaması lazım. Geçmiş olsun diyeyim. Umarım en az kayıpla bu talihsiz olayı atlatırsınız.

makko58
09/05/2015, 21:52
Sigorta işleri çok karışık ve benim gibi sigorta konusunda ortalama bir bilgiye sahip olan birisini aşan soru bu. Ama mantık olarak düşündüğümüzde cezai sorumluluk aracı kullanan kişidedir. Araç sahibine bir şey yansımaması lazım. Geçmiş olsun diyeyim. Umarım en az kayıpla bu talihsiz olayı atlatırsınız.

inşallah bakalım şu an tek tesellim kimsenin canına birşey olmaması ama tövbe bir daha kimseye emanet araç vermem ister arkadaşlık ister akrabalık bozulsun ne güzel işten çıkacaktım eve gelip yemek yiyip yatacaktım al başa bela muhtemelen önümüzdeki 15 günüm bu işlerle geçecek of of :(

edll
09/05/2015, 21:57
kazada kullanılan aracın sigortası haberdar edilip kullanılacaksa kimin kullandığının önemi yok. benim aracım benim üzerime değil ancak ben kullanıyorum. ve kaza anında benim ayrı bir sigortam olmadığına ve aracın hasarıyla alakalı araç sigortasının giderleri karşıladığından dolayı sigortada hasar görünür ve kazasızlık indiriminden fazydalanamazsın. ancak zaman geçtikçe ve tekrar kaza yapmadığın sürece fiyatta düşüş yaşanır. bunda zaten kazasızlık indirimi denir. biraz karışık oldu sanırım kusura bakma.

feyzullah
09/05/2015, 21:59
inşallah bakalım şu an tek tesellim kimsenin canına birşey olmaması ama tövbe bir daha kimseye emanet araç vermem ister arkadaşlık ister akrabalık bozulsun ne güzel işten çıkacaktım eve gelip yemek yiyip yatacaktım al başa bela muhtemelen önümüzdeki 15 günüm bu işlerle geçecek of of :(

Çok geçmiş olsun. Dediğiniz gibi böylesi talihsiz bir olayda can kaybının olmaması en sevindirici tarafı. Ama emanet araba alma ve verme konusunda ben çok temkinliyim. Kimsenin üzülmemesi için ne emanet arabaya binmek ne de arabayı birine emanet vermek lazım. Emanet elbette verilir. Eğer elindeki arabanın aynısını yeniden satın alacak kadar nakdin varsa ve arabayı verdiğin kişi arabadan kıymetli ise hiç düşünmeye gerek yok. Ama diğer türlü temkinli olmak herkesin mutluluğu açısından en doğrusu.

kecelikalem54
09/05/2015, 22:02
Sigorta araca fazla çıkar hocam. Daha önce hiçbir kazaya karışmadığım halde kazalı araba aldığım için sigorta bedeli birçok şirkette 500Tl civarında çıkmıştı. Tanıdık vasıtasıyla 300Tl ye yaptırmıştık.

makko58
09/05/2015, 22:08
Çok geçmiş olsun. Dediğiniz gibi böylesi talihsiz bir olayda can kaybının olmaması en sevindirici tarafı. Ama emanet araba alma ve verme konusunda ben çok temkinliyim. Kimsenin üzülmemesi için ne emanet arabaya binmek ne de arabayı birine emanet vermek lazım. Emanet elbette verilir. Eğer elindeki arabanın aynısını yeniden satın alacak kadar nakdin varsa ve arabayı verdiğin kişi arabadan kıymetli ise hiç düşünmeye gerek yok. Ama diğer türlü temkinli olmak herkesin mutluluğu açısından en doğrusu.

işin enteresan tarafı şu ben araba kullanmayı emanet verdiğim arkadaştan öğrendim :D birde arkadaş evlenecek il dışında görevli 3 günlüğüne geldi dedi ev arayacağım verebilirmisin neyse verdim bugün akşamda alacağım tabi durum ortada önce bir telefon şaka sandım sonra acı gerçekle karşılaştım :(

feyzullah
09/05/2015, 22:28
işin enteresan tarafı şu ben araba kullanmayı emanet verdiğim arkadaştan öğrendim :D birde arkadaş evlenecek il dışında görevli 3 günlüğüne geldi dedi ev arayacağım verebilirmisin neyse verdim bugün akşamda alacağım tabi durum ortada önce bir telefon şaka sandım sonra acı gerçekle karşılaştım :(

Arkadaş ne kadar tecrübeli olursa olsun yada bir ne kadar tecrübeli olursak olalım. Karşı taraftan yada mekanik aksamdan kaynaklanan riskli bir durum maalesef herşeyden önce araç sahibini etkiliyor. Bununla geçmiş olsun sıkmayın canınızı.

makko58
09/05/2015, 22:34
belki yüz yüze tanışmıyoruz forumdaki arkadaşlarla ama iyi ki varsınız dert ortağı bile oluyorsunuz insana . Gurbetteyim babam aradı akşam üstü nasılsın oğlum iyiyim baba arabanda sıkıntı yok değilmi yok baba derken cam kırıkları ağzımın her yerini kesti ama üzülürler diye söylemedim:( geldim sizinle paylaştım dert ortağı oldunuz iyi ki varsın forum

edll
09/05/2015, 22:40
çok geçmiş olsun kardeş. sana veya arkadaşına olsun cana zarar gelmemesi en önemli şey. Allah beterinden korusun. sen dua et arkadaşına bişi olmamış. birde onun üzüntüsünü yaşardın Allah korusun. mala gelsin ne gelecekse. gerçi mal canın yongası derler ama daha büyük şeyleri düşününce insanın içi rahatlıyor.

mrbleeeed
09/05/2015, 23:51
geçmiş olsun, ben kimse istemeyecek şekilde tavır takınıyorum, sorun olmuyor.

ha araca vuran gelip dururken de vuruyor, onun çözümü özel garaj, o da zor.

Kadir00906
10/05/2015, 10:22
Geçmiş olsun, Allah beterinden korusun.

SaLDo
10/05/2015, 11:00
Geçmiş olsun. Hiç sıkma canını. Sigorta vs. bu durumlar için var. Elbette yeni sigorta zamanında biraz zamlı ödersiniz ancak bunu dert etmeyin. Kazayı siz de yapabilirdiniz. Dediğin gibi şikayetten asla vazgeçme. Hatta alkollü olduğu için gözünü korkut, değer kaybı falan da talep et.

makko58
10/05/2015, 11:52
Geçmiş olsun. Hiç sıkma canını. Sigorta vs. bu durumlar için var. Elbette yeni sigorta zamanında biraz zamlı ödersiniz ancak bunu dert etmeyin. Kazayı siz de yapabilirdiniz. Dediğin gibi şikayetten asla vazgeçme. Hatta alkollü olduğu için gözünü korkut, değer kaybı falan da talep et.

hem ben hemde kazayı yapan arkadaşmı sigortayı fazla ödeyecek. zaten epey korkuttuk hata bizde ama bizim arkadaşa ve araca kaza sonrası zarar verdiği için filan biz dedik arabayı yaptır şikayetimizden vaz geçelim araç sanayide yarın gidecez işte yapıma başlanır diye tahmin ediyorum

fawori
10/05/2015, 11:53
Geçmiş olsun Allah beterinden korusun atasözlerimiz boşuna değil at,avrat,silah emanet edilmezmiş bende geçmişte birkaç arkadaşla limoni olmuştum bu yüzden vermezdim. Neyse bundan sonrası için karşı taraf alkollü olduğu için ve sizin araca ve arkadaşınıza zarar verdiği için suçlu alkollü olması bile 8/8 suçun çoğunluğunu karşı tarafa verir. Siz bence pek muhatap bile almayın karşı tarafı değer kaybınızıda karşı tarafın SİGORTA şirketinden talep edebiliyorsunuz. Yeni bir sistem ve bu işler karmaşık bir arkadaş benimde kaza yaptı 3 ay önce felan oda sağa dikkat etmediği için bir oranda şuçlu olacakmış ama sonra bir detaydan bahsetmiş oradaki birisi oda yol kenarına tam köşeye yolun görünmesini büyük ölçüde engelleyen park halinde bir araç sayesinde suçlu olmadı.Bu detay varsa sizde dikkat edin derim. Ancak şikayetten felan vazgeçmeyin karşı taraf keyfi olarak kendi mi yaptıracakmışta sanki vazgeçinde biz yaptıralım diyor. Bence şahıstan gelen onarım işinden hayır çıkmaz siz sigortayı kullanın kasko yoktu galiba olsa idi siz elinizi sürmeden onlar hepsini hallederdi.

fawori
10/05/2015, 11:56
Karşı tarafın alkollü olması durumunda arkadaşınız direk polis çağırıp şikayetçi olacaktı hem bu yolla da elinizde kuvvetli bir kanıt olabiliridi.

makko58
10/05/2015, 12:12
hocam polislerle görüştük sağolsunlar yardımcı oldular her noktada . aracı alkollü kullanmak ayrı bir cezaymış yani 3bin liraya varan cezası varmış ancak kaza oluşum itibariyle hata bizde olduğu için kazadan biz sorumluyuz yani tabi 8 de 8 değil aracı kullanan alkollü olduğu için ama iş karışık şöyle bizim arkadaş tesbit edemiyor şöforü tam olarak ama tanıklar araçtan 2 kişi indi diyor aractakiler ise biz 3 kişiydik diyor yani iş tam mahkemelik tahmini olarak 6 ay sürer diyorlar şoförün tesbit edilmesi sıkıntı bizde böyle bir uzlaşmaya vardık bizim aracı yaptır şikayetten vazgeçelim kaza sonu raporuda ne çıkarsa tamam bizim sigorta yaptırır sizinkini diye . benim merakım ilerde sigorta yaptırıldığında ücret bana mı arkadaşa mı fazla çıkar. arkadaş dedi sağolsun araban değer kaybına uğradı ne kadarsa vereceğim diye sigorta fazla çıkacak olursa onuda verecek

fawori
10/05/2015, 12:26
çok birsey fark etmez maksimum %10 sizinki olsun %15 olsun hadi yani siz sigortayı örnek vereyim 380 tl. ye yaptırdınız bu yıl indirimle 350 olurdu yine 380 olur 390 olur değer kaybı
değişir değişim ayrı boyama ayrı şimdi şöyle siz kötü ihtimalle kaput çamurluk hasarı aldıysanız aracı satarken piyasanın 2-3 bin altına verirsiniz.Fark bu kadar olur tahminen.

makko58
10/05/2015, 13:23
kaputta çizik bile yok görünce bende şaşırdım ama tampon sağ tarafı biraz kırılmış ezilmiş arası muhtemelen değişir yenisiyle sağ far kırılmış sağ çamurluk ucu ezilmiş belki düzelir birde farın bağlı oldğuğu panel kırılmış muhtemelen değişir oda tampon demirinde filan birşey yok ağırlık plastik aksamda sadece çamurluk sacı yani

erenemre
10/05/2015, 13:51
geçmiş olsun valla ne olursa olsun kimseye aracımı emanet vermem ne emanet alırım nede emanet veririm çok sıkıştıysa etrafta zebille araç kiralama şirketleri var emanetin gözü yolda olur derler babamın arabası bile olsa emanet kullanırken çok tedirgin oluyorum o yüzden ne kimse benden istesin nede ben kimseden

fawori
11/05/2015, 02:25
Plastik aksam degisime girmez ne tampon ne far grubu camurluk buyuk ihtimalle yirtik yoksa duzeltilip boyanir komple burda deger kaybiniz 2 bin olur tahminen sigortaya abartmazlarsa 3000 civarinda hasar kaydi olusur mutlaka resimleri cekip dosyalayin satarken ciddi kaza degil bu yuzden boyandi diye gosretirsiniz

fawori
11/05/2015, 02:28
Benim sol far ayaklari kirikti gecen hafta sokturup kaynattirdim plastik kaynak yapiyorlar eskisi gibi oluyor fiberciler cok harika is cikariyolar ne tamponlari tamir ediyorlar gorseniz

dkaya
11/05/2015, 08:46
geçmiş olsun, sigorta çıksa çıksa 100 200 lira fazla çıkar, arkadaşınızın canına bişey olmaması sevindirici, onun sadakası kabul edin geçin bence bu farkı.

alivepro
11/05/2015, 09:31
Karşı taraf alkollü olduğu durumlarda tek yapmanız gereken kaza yerine polisi çağırmak %100 siz kusurlu olsanız bile karşı taraf alkollü olduğu için suç karşı taraftadır.

fotobelit
11/05/2015, 09:41
Geçmiş olsun..Bencede sigorta size yansır..Araç size kayıtlı oldugu için kazan yapan Ahmet mi?,Mehmet mi?diye bakıcaklarını düşünmüyorum..Çünki o araç üzerinden size sigorta bedeli çıkıyor..Allah beterinden korusun..

makko58
11/05/2015, 10:06
Plastik aksam degisime girmez ne tampon ne far grubu camurluk buyuk ihtimalle yirtik yoksa duzeltilip boyanir komple burda deger kaybiniz 2 bin olur tahminen sigortaya abartmazlarsa 3000 civarinda hasar kaydi olusur mutlaka resimleri cekip dosyalayin satarken ciddi kaza degil bu yuzden boyandi diye gosretirsiniz

benim aracı karşı tarafın sigortası değil kendileri yaptıracak hasar kaydı o noktada çıkmaz ancak sorgulamada bedeli yazmaya kaza diye çıkar

makko58
11/05/2015, 10:08
Geçmiş olsun..Bencede sigorta size yansır..Araç size kayıtlı oldugu için kazan yapan Ahmet mi?,Mehmet mi?diye bakıcaklarını düşünmüyorum..Çünki o araç üzerinden size sigorta bedeli çıkıyor..Allah beterinden korusun..

aynen bana yansıyormuş kaza olunca direk sigorta indirim basamadığın 1 basamak düşüyormuş yani aracı ilk aldığımda ödediğim sigorta gibi ödeyeceğim. aynen Allaha şükür kimseye birşey olmadı akşam arkadaşımla oturup çayımızı içtik evde konuştuk birine birşey olsa içerdik çayı ki karakolda çay var dediler bir bardak bile içmedik sıkıntımızdan yani

fawori
11/05/2015, 12:31
Hocam ben senin yerinde olsam karsi tarafa guvenmem caymayacagi adam gibi onarim yaptiracagi ne malum mal senin tabii insanlara guven olmaz sigortadan aman aman zararin olmazdi

makko58
11/05/2015, 13:17
Hocam ben senin yerinde olsam karsi tarafa guvenmem caymayacagi adam gibi onarim yaptiracagi ne malum mal senin tabii insanlara guven olmaz sigortadan aman aman zararin olmazdi

başkan tampon değişmeyecek çamurluk değişmeyecek . far değişecek panel değişecek sadece kazada hatalı olan biziz bizim sigorta onunkini yaptıracak . bizim aracıda kendi ustamıza bıraktık orada yapılacak

messi78
11/05/2015, 16:16
Şimdik adamların alkollü olduğu Polisin tutanaklarında kesin mi ? Kesinse bence mahkemenden vazgeçme. Mahkeme masrafları + alkollü araç kullanma + üstüne darp raporunuzda varsa karşı taraf bırakın para cezasıyla kurtulmayı içerde bile yatabilir. Ayrıca insanlara bu kadar güvenmeyin aracınızın hasarını cebinizden karşılayın 6 ay sonra mahkeme sonuçlandığında faiziyle parayı alırsınız. Geçmiş olsun.

makko58
11/05/2015, 16:43
Şimdik adamların alkollü olduğu Polisin tutanaklarında kesin mi ? Kesinse bence mahkemenden vazgeçme. Mahkeme masrafları + alkollü araç kullanma + üstüne darp raporunuzda varsa karşı taraf bırakın para cezasıyla kurtulmayı içerde bile yatabilir. Ayrıca insanlara bu kadar güvenmeyin aracınızın hasarını cebinizden karşılayın 6 ay sonra mahkeme sonuçlandığında faiziyle parayı alırsınız. Geçmiş olsun.

hocam mahkemeden vazgeçmedik dosyamız bugün savcılığa intikal edecek sadece anlaşma konumuz şu ki adamalrında işine geliyor hapis ve para cezasından kurtulmak için benim arabayı yaptıracaklar arabayı alacağım sapasağlam şikayetten vazgeçeceğiz