PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yazıklar Olsun Böyle İkinci El piyasasına

ykaya1983
14/04/2015, 19:28
Arkadaşlar türkiyede öyle anlaşılmaz saçma sapan bir piyasa var ki anlamak çıldırmamak elde değil.Hepimiz de forumda görüyoruz;2009-2010 model kız gibi dizel grande puntoları 25-26 ya arkadaşlar günlerce ilan vererek zorla satıyor.2006 model 6 ileri dizel dinamik puntosu olan arkadaşın forumda günlerdir ilanı duruyor 24.500 lerden 21.500 lere düşürmesine rağmen aracı saılmıyor.2007 model esp dört hava yastıklı 6 ileri dinamik 90 beygir aracıma 26500 diyorum fazla diye arayan birçok kişi vazgeçiyor.Oysa daha bugün gözümün önünde bir arkadaşa tavan boyalı 97 model lpgli opel corsaya 14.750 tl bayıldık.Gerçekten inanılır gibi değil.2006 model 90 beygir 6 ileri dizel bir punto 21000 lere satılmıyor ama 97 model 15 yaşında opel corsalar cliolar pololar 15,16 hatta 17 binlere ele geçmiyor.O da sürülecek araba olsalar içim yanmaz.Opel corsanın içine 4 kişi ile bindik sürerken araç yaylanmaktan yolda durmuyor.Geçen 2008 model 170000 km de dizel opel astrası olan arkadaşa aracının fiyatını sordum 33 den aşağı vermem diyor.2010 model 100-110 binde bravolar 33-34 e günlerce ilanlarda kalıyor.Gerçekten yazıklar olsun böyle piyasaya.

cck1
14/04/2015, 19:32
o arabaları malesef markaları sattırıyor o paralar

genc78
14/04/2015, 19:53
Piyasa anlaşılır gibi değil gercekten ben puntoyu veriyorum 21.5 a arabada tamam değişende var boyada var ama öyle ciddi bi kazası yok ama satamadım 2 aydır 24.5 dan basladım hala duruyor.Pazar günü araba pazarındaydım yanımda 92 şahin vardı 9 milyar yazmıslar onun yanında 93 doğan L vardı 10 milyar istiyorlar biraz dolaştım sienalara falan 14-15 milyar istiyorlar benim arabayı ben bedavaya veriyormusum gibi geliyor

byadrenalin
14/04/2015, 20:02
Fiat adam olsaydı da Türkiye ye kendi giriş yapsaydı doğru düzgün. Gitti Tofaşla ortak oldu. Müşteri hizmetleri desen bir cacık olmaz. Servisleri keza öyle. Kronik arızası çok olan bir araba. Son bir kaç yılda kendini geliştirmesine geliştirdi ama bu milletin kötü algısını düzeltmedi. Daha 2 saat önce Polo Punto tartışması yaptık arkadaşla. Neymiş 28 bini olsa Polo alırmışta Punto almazmış. İçi dar diyorum. Olsun Alman arabası diyor adam bana. Dedim Punto da İtalyan. Türk malı değil mi o diyor. He dedim he öyle :)

SaLDo
14/04/2015, 20:20
Bu yüzden çok çok zora girmedikçe aracımı satmıyorum. Paşa paşa biniyorum :)

ethemyigit
14/04/2015, 22:00
punto bagajı ufak ve kronik sorunları çok olan bir araç kabullenmemiz lazim ;)

ykaya1983
14/04/2015, 22:36
Piyasa anlaşılır gibi değil gercekten ben puntoyu veriyorum 21.5 a arabada tamam değişende var boyada var ama öyle ciddi bi kazası yok ama satamadım 2 aydır 24.5 dan basladım hala duruyor.Pazar günü araba pazarındaydım yanımda 92 şahin vardı 9 milyar yazmıslar onun yanında 93 doğan L vardı 10 milyar istiyorlar biraz dolaştım sienalara falan 14-15 milyar istiyorlar benim arabayı ben bedavaya veriyormusum gibi geliyor

Valla ben olsam o arabayı o fiyata satmaktansa kullanırım.Dizel paliolara 18-19 isteyen var.

fencolic
14/04/2015, 22:53
Bizim milletimiz markacı. Birkaç marka var saplanti haline gelmiş. Bana da ayni paraya daha donanimli ve modeli yuksek araba almak daha mantikli geliyor. Bu sıralar cok önemli bir sebep yoksa degerinin altında araba satmamak lazım.

erenemre
14/04/2015, 23:02
punto bagajı ufak ve kronik sorunları çok olan bir araç kabullenmemiz lazim ;)

bagajı nereye ufak ? sınıfına göre gayet iyi bagajı var benim ufaklığın bebek arabasını ne ibiza ya nede polo ya sığdırabildim oysa benim grande punto ya gayet rahatlıkla sığıyor.Kronik sorunları var ama çokta abartı değil (city arızası dışında) ayrıca kronik sorunu olmayan araç yoktur aç bak bakalım bugün son kasa passat ın bile enaz 3-4 tane kronik sorunu var foruma bakabilirsin.

byadrenalin
14/04/2015, 23:05
bagajı nereye ufak ? sınıfına göre gayet iyi bagajı var benim ufaklığın bebek arabasını ne ibiza ya nede polo ya sığdırabildim oysa benim grande punto ya gayet rahatlıkla sığıyor.Kronik sorunları var ama çokta abartı değil (city arızası dışında) ayrıca kronik sorunu olmayan araç yoktur aç bak bakalım bugün son kasa passat ın bile enaz 3-4 tane kronik sorunu var foruma bakabilirsin.

Heh klasik yorum geldi yine :) Nerde İbizaya sığdıramadın ? Hangi İbiza dan bahsediyorsun acaba :) İbiza da nasıl bir bagaj var biliyor musun ? Puntonun arka koltuğu ve bagajını birleştir o kadar geniş nerdeyse. B segmentinin en geniş bagajlı aracı o bence. Polo da Punto dan dar. Bazen sırf Puntoyu övmek için hayali konuştuğunu düşünüyorum :)

cdogu
14/04/2015, 23:07
20 bin liraya temiz c2 bile bulamıyorum arkadaş. çift farlı kıytırık dürbün konsol pololar boyasızsa 24 25 bin lira. dizel tabi.

tayfux
15/04/2015, 00:27
fiat ın "aracı sattıktan sonra banane " tavrı bu işleri buraya getirdi..model bitirmeleri ve sürekli makyaj politikası yüzünden 2. elleri ölü ..en basitinden 2004 yılından beri düşünün punto kaç kere makyaj yedi ve kaç kere kasa değiştirdi? yeni araca eski göğüs takıyor, yeni araca eski stopları takıyor, kronik sorunları asla kabul etmiyor daha neler neler..bu şekilde devam ederse 2. elinin ölü olması içten bile değil..yine linea Albea doblo gibi araçlarla satış rakamları bakımından övünmeye devam eder ancak..

rap3g
15/04/2015, 00:39
ben 130 bin km de grande punto 2011 active aracımı 28500 e sattım 1 günde gitti. şimdi 2011 evo aldım 70000 de 35000 e aldım hata mı ettim acaba araç tan çok memnunum lakin satarken sıkıntı çıkarırmı yaz sonunda satmayı planlıyorum çok zarar edermiyim ?

feyzullah
15/04/2015, 01:00
Elimizdeki araçların tadını çıkarmaya, keyfini sürmeye bakalım. Araba işini kaleme vuracak olursak külliyen zarar zaten. Bunları düşünüp huzurumuzu kaçırmamak daha yerinde bir davranış bence.

sinaga
15/04/2015, 01:04
fiat ın "aracı sattıktan sonra banane " tavrı bu işleri buraya getirdi..model bitirmeleri ve sürekli makyaj politikası yüzünden 2. elleri ölü ..en basitinden 2004 yılından beri düşünün punto kaç kere makyaj yedi ve kaç kere kasa değiştirdi? yeni araca eski göğüs takıyor, yeni araca eski stopları takıyor, kronik sorunları asla kabul etmiyor daha neler neler..bu şekilde devam ederse 2. elinin ölü olması içten bile değil..yine linea Albea doblo gibi araçlarla satış rakamları bakımından övünmeye devam eder ancak..

SaLDo
15/04/2015, 03:37
Elimizdeki araçların tadını çıkarmaya, keyfini sürmeye bakalım. Araba işini kaleme vuracak olursak külliyen zarar zaten. Bunları düşünüp huzurumuzu kaçırmamak daha yerinde bir davranış bence.

Kesinlikle. En ucuz aracı al, durduğu yerde masraf :)

alivepro
15/04/2015, 07:44
Bahsettiğiniz konuda 2 etken önemli bence 1. etken 2 ayda satamadım demişsiniz eğer aracı ederi bir fiyattan yazdıysanız satarsınız ama 2 ay ama 3 ay fiyatı düşürmeyin düşürürseniz daha zor satarsınız tecrübe ile sabittir :) 2. etken fiat/vw kıyaslamasında bende olsam vw derim neden; lakin düşük model 2003,2004,2005 vs.. vw araçla aynı model fiat araçlarına binerseniz farkı anlarsınız vw araç aynı km fiata göre daha diri ve sağlam durur.

tenten35
15/04/2015, 08:42
Bu sorun fiattan kaynaklanıyor. Malesef ki markasını insanlara öyle bir aşılamışlarkı punto mu aman aman kaç diye aşılamışlar ama bilmiyorlar ki kullansalar bırakamıycaklarını. Fiyat konusunda malesef wolksvagen, renault, opel'in 2000 2001 modelleri fiatın 2007 2008 model araçlarıyla kıyaslanıyor keşke böyle birşey olmasa :(

ermanadakale
15/04/2015, 08:52
bencede kimse huzurunu kaçırmasın bir ürün üretildiyse satılacaktır satılmayacak ürünü kimse üretmez .
gp ler parasına göre iyi arabalar her marka aracın kronik sorunu mevcut ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı.

fotobelit
15/04/2015, 09:45
Malesef insanlar Fiat hakkında negatif düşüncelere sahip..Daha önceki aracım 2008 model D4-D Toyota Yaris i ilandan 1 gün sonra sattım..Adam geldi baktı aldı gitti..Ne ustaya gösterdi nede pazarlık yaptı..Fiyatıda müdahillerinden 300-500 daha pahalıydı..

CanGo48
15/04/2015, 09:51
gplerın piyasası her zaman canlıdır istediğin zaman satarsın ama unutulan bir şey var bizim arabalarımız ekonomi sınıfı arabalar, satarkende alırkende untuluyor.yani kısacası şu; alırsın bi gp yedek parçası, bakımı normaldir binersin ne yakacak diye düşünmeden gezersin. evet aldığın fiyatın baya bi aşağısında piyasası ama malesef bu da bizden değil fiat olduğundan kaynaklanıyor. geçen ay 1,3 multijet active 2006 gp me 23 nakit verdiler önümde düğünüm olduğu için kabul edemedim açıkcası.aracımı bilen bilir buralarda o yüzden bugün satıcam desem öğlene noterde oluruz. aracınız her zaman temiz olsun ve ufak tefek şeylerini arkadaş ortamında anlatmayın yarın birgün satarken baya bi etkisi oluyor ;)

Kryguns
15/04/2015, 10:06
s.a. arkadaslar haklısınız insanlarda bi ön yargı var fiat a karşı diğer markaların arabaları markasından dolayı daha eski model olmasına rağmen daha pahalı ve kolay satılıyor ama her hangi bi arızada parça değişiminde fiyatları fazla gelince fiat modellerine dönen adam çok , punto polo ya nazaran bence daha ekonomik daha kullanışlı bi araç insanlar fiatı yüzde yüz tofaş sandıklarından uzak duruyorlar..

skirsan
15/04/2015, 10:09
2 yıllık bir Grande Punto 1.3. multijet kullanıcısı olarak; Çoğu arkadaşa katılmıyorum. O kadar da çok ahım şahım bir yanı yok puntoların. Sadece görüntü ve az yakıttan ibaret. Ses yalıtımı neredeyse hiç yok bütün yol sesi direk aracın içinde (forumdaki çoğu arkadaş şikayetçi) ve camlardan yada kapı arasından gelen rüzgar sesi, bozuk veya eğimli bir yoldan geçerken gelen gacır gucur sesleri yada plastik esneme sesi (forumdaki çoğu arkadaş şikayetçi), süspansiyon olayına gelince bu kadar sert bir araç görmedim desem yeri var, bazen amortisör yokmuş hissi veriyor (forumdaki çoğu arkadaş şikayetçi). Şimdi, kardeşimde VW Polo var onunla kıyaslanamaz bile gerek konfor gerek yalıtım gerek yakıt, kayın pederimde skoda fabia hb var, onunla da aynı şekilde kıyaslanamaz. Ve bende bu ayın 3 ünde satılığa çıkarttım Punto mu dün satışını devrini yaptık. En kısa zamanda sıfır yeni fabia almayı planlıyorum. Dediğim gibi görüntüsü çok güzel çok hoş, yakıtıda öyle neredeyse kokluyor ama bunlar eksi yönlerini kapatmaz. Gerçekler bunlar arkadaşlar ve hepimizde puntoların bu yanlarını biliyoruz, kimse kendini kandırmasın. Aracınızın hak ettiği fiyatı verirseniz benim gibi 1 hafta 10 gün içinde satabilirsiniz, belki daha erken.

punto57
15/04/2015, 11:25
ben yarı otomatik araç aradım, full,

piyasada benzerleri 70 bin lira,

coinage
15/04/2015, 13:41
Bence volkswagen ile fiat ı kıyaslamak hata.Çünkü farklı kulvarlar.Parasına göre fiat ın arabaları gayet güzel.

mywzz
15/04/2015, 23:35
2006 model 1.4 aracımı 20 bin tl ye sattım bugun 1.4 tsi highline golf 7 siparişi vermıstım 71 bin tl ye ondanda vaz gectım ev alacagım diye karar aldım kendı kendıme fakat arabasızlık cok kotu bır durum elım ayagım kırılmıs gıbı hıssedıyorum sımdı sahıbınden sıtesıne gırdım sıfır daha donanımlı golfu 71 bın tl alabılıyorken mıllet 1 yıllık arabasına 80 bın kusur fıyat ıstıyor yok boyle sacmalık :D 2. el aracmı aman allah korusun bu saatten sonra

ato
17/04/2015, 08:55
Valla kesinlikle şans meselesi ben de 1 günde sattım aracı ve 10.000 tl servis kaydı vardı 115.000 actieve evoydu fiyatı 500 tl düşük koyunca olay çözülüyor kendi kanaatim piyasaya gelirsek benim dikkatimi 1999 civcivler çekti adamlar 16 senelik arabaya 22-23 milyar istiyor kim bunları alıyor bilmiyorum

ato
17/04/2015, 08:56
2006 model 1.4 aracımı 20 bin tl ye sattım bugun 1.4 tsi highline golf 7 siparişi vermıstım 71 bin tl ye ondanda vaz gectım ev alacagım diye karar aldım kendı kendıme fakat arabasızlık cok kotu bır durum elım ayagım kırılmıs gıbı hıssedıyorum sımdı sahıbınden sıtesıne gırdım sıfır daha donanımlı golfu 71 bın tl alabılıyorken mıllet 1 yıllık arabasına 80 bın kusur fıyat ıstıyor yok boyle sacmalık :D 2. el aracmı aman allah korusun bu saatten sonra

Valla hocam şöyle diyim aynı araç 2013 ocakta 55.000 tlye bırakıyorlardı dsgsiz olanını şöyle bir durumda var euro artınca bütün firmalar zam yaptı euro düştü ortada indirim falan yok ilgincime gidiyor mesela

hrn27
17/04/2015, 08:57
dandik 206+ aracımı 1 günde satmıştım . herşey alıcıya bağlı kismet işi bu işler... 30 binlik araba 32 bin istersen satamazsın :)

erdiyilmaz
20/04/2015, 10:32
Ocak ayında bir arkadaş 36'ya civic aldı, geçen hafta 41'e sattı, piyasa garip doların yükselişi her şeyi etkiledi, seçime kadar da böyle devam eder, seçimden sonra normale döner diye düşünüyorum

parola1818
20/04/2015, 11:19
Piyasada temiz araba bulmakta sorun. Bence bununda etkisi var. Geçen hafta 3 araca baktık temiz diye. Biri km oynanmış. Diğerinin önden hasarı çıktı perde hava yastığı filan patlamış. Birininde motoru yağ yakıyor. Haliyle aracı gerçekten temiz olan vatandaşta ederinin üstünde fiyat biçiyor arabasına. Öncelikle aracım temiz, full + full gibi ibareler kullanan üç kağıtçıları piyasadan temizlemek lazım ki temiz araçlarada ederinde fiyat biçilsin.

feyzullah
20/04/2015, 21:56
Çeşitli internet sitelerinde piyasa şartlarını gözetmeksizin herkesin dilediği gibi fiyat belirlemesi de bence yükselişi ve tutarsızlığı tetikliyor.

EMRE ALTINOK
23/04/2015, 13:22
byadrenalin, ibizo nun bagajını görmdim.açıp bakmadım sadece dışarıdan arka koltuğuna falan baktım.tavanınabaktım.arka cam koltuk kafalıklarıyla temas etti edecek.. ;) o zaman ne kadar böyyük bir bagajı olduğunu o zaman anladım..haa önden dış görünüm güzel ama işte o kadar.

EMRE ALTINOK
23/04/2015, 13:26
keşke araba değiştirmeyle sorunlar çözülseydi.

mdoggan
23/04/2015, 13:46
Piyasada temiz araba bulmakta sorun. Bence bununda etkisi var. Geçen hafta 3 araca baktık temiz diye. Biri km oynanmış. Diğerinin önden hasarı çıktı perde hava yastığı filan patlamış. Birininde motoru yağ yakıyor. Haliyle aracı gerçekten temiz olan vatandaşta ederinin üstünde fiyat biçiyor arabasına. Öncelikle aracım temiz, full + full gibi ibareler kullanan üç kağıtçıları piyasadan temizlemek lazım ki temiz araçlarada ederinde fiyat biçilsin.

hocam haklısın.ben arabayı almadan birçok galeri gezdim ve araba satanlarla karşılaştım.60-70tl tramer ve hasar kaydına para verdim.bir o kadarda zaman ayırmıştım.
hadi kayıtta pert kaydı yok diyelim ve serviste bu ortaya çıkıyor. inanmazsın telefonda tertemiz bin git diyen adamla buluşmaya gitmeden dur bide tramere bakim dedim arabada ağır hasarlı pert kaydı çıktı inanamadım.aradığımda ben bakmadım tramere diyor.araba piyasası at hırsızı denilen adamlarla dolmuş.o yüzden gerçekten temiz araba para ediyor.

farukileri
23/04/2015, 14:47
olay şu aslında:
1-) ölücü çok var. benim 2013 ağustos'ta aldığım Punto Lounge'a (orjinal donanımın üstüne alarm ve cam filmi mevcut, showroom'dan öyle çıkardım) 40.250 TL verdim. Bire bir aynı fiyatı yazdım bir yıl sonra, adamlar bana fiyat çok 35 e ver alalım senden şeklinde mesajlar atıyorlardı. Bir arkadaşım (mahalle arkadaşım kendisi) abi denizli'ye getir 35 peşin vereyim dedi; adamı kırmamak için abi biraz daha çık dedim 35.500 vereyim dedi düşüneyim diyerek bıraktım. Hani olmadık şekilde insanlar ölü para vermeye çalışıyorlar.
2-) Şu anda kimse elindeki aracı satmaya kalkmasın. Acayip derecede döviz hareketli ve piyasa belirsiz. Elden çıkarılmaya çalışılan araçlar elde kalacak, her yerde satılık araç ilanı olacak; normalden fazla. Bir de sıfır araç fiyatları yükseldiği için ikinci el fiyatları da yükseliyor; sıfır fiyatlarını baz aldıkları için. Bizdeki sıfır fiyatlarının da bir tırpanlanması gerekiyor ki araca gerçek değeri biçilsin. Ben Romanya'da benim aracın aynısını Türkiye'deki fiyatın 2/3'üne alabiliyorum; üstüne ekstradan skydome falan da koyarak. Üstüne bir de 1.3 Multijet 85 olarak çıkıyor (evet yanlış duymadınız 85 HP)
3-) Bizde alman hastalığı çok olunca bu da oluyor maalesef. Fiat = Tofaş gözüyle bakıldığından kaynaklı olarak Fiat alınmaz deniyor; ama kimse bilmiyor ki Fiat bineklerin neredeyse hepsini İtalya'dan gönderiyor. Gidip Fiat'tan daha az donanımlı Opel'e Ford'a 5.000-10.000 TL aralığında fazla para vermeyi göze alıyor insanlar. Şunu diyebilirsiniz; aracın yalıtımı kötü konforu iyi değil bıdı bıdı...En donanımlı Fiat'ın konforunu yaşamayan bilemez, active'de de çok yorucu bir araç değildi mesela Grande Punto; ama lounge'un koltuklarına alışınca İstanbul'dan Yunanistan Taşöz adasına durmadan gidesim gelmişti; ancak tuvalet molası vermek durumunda kaldım :)

parola1818
23/04/2015, 22:50
hocam haklısın.ben arabayı almadan birçok galeri gezdim ve araba satanlarla karşılaştım.60-70tl tramer ve hasar kaydına para verdim.bir o kadarda zaman ayırmıştım.
hadi kayıtta pert kaydı yok diyelim ve serviste bu ortaya çıkıyor. inanmazsın telefonda tertemiz bin git diyen adamla buluşmaya gitmeden dur bide tramere bakim dedim arabada ağır hasarlı pert kaydı çıktı inanamadım.aradığımda ben bakmadım tramere diyor.araba piyasası at hırsızı denilen adamlarla dolmuş.o yüzden gerçekten temiz araba para ediyor.
150 lira telefon faturası ödedim geçen yaz bu hasar sorgulama muhabbetinden. ☺ yukarıda bahsettiğim km oynanmış araç için internette km orjinal yazıyordu kağıthaneye gittim pendikten. 2007 gp araç. İzbe bi garajda yatıyor. Az sonra satıcı polis arabasıyla geldi. Polismiş kendisi ☺ neyse ordan tanıdık bi ustaya götürdük aracı zaten yolda belli etti kendini makine. 100 bin km yazıyor ekranda usta motoru biraz dinledi bu araç kaç binde dedi polis amcaya oda 100 dedi. Usta motora eğilerek kafasını çevirdi bu motor benim kulağıma 400 bini geçtim diye fısıldıyor dedi 😀 o an herif ben anlamam motordan filan demeye başladı fazla uzatmadan yol verdik gitti. Şimdi bu herifi kime şikayet edeceksin. En baştada dediğim gibi bu ve buna benzer herifleri piyasadan silebilsek sorun büyük ölçüde hallolur.

emreaktan
27/04/2015, 07:27
33.180 e 20 12 de aldığım 1.4 multiair easy yi 10 gün önce 37 ye istanbula sattım 19000 km de idi sigara içilmeyen 800 tl hasar kaydı vardı sadece ufak bir çizik bence ederi buydu isteyen olursa noter satışının fotosunu koyabilirim

rodopian16
30/04/2015, 21:43
fire lar multijetten çok para ediyor gibi...ne iş yav...birde 4 yıl önce 17250 tl ye zor sattığımız
2001 1,6 astra ya 31000 tl yazan malı kıymetliler var...

uaygar
30/04/2015, 22:51
piyasa anlaşılır gibi değil gercekten ben puntoyu veriyorum 21.5 a arabada tamam değişende var boyada var ama öyle ciddi bi kazası yok ama satamadım 2 aydır 24.5 dan basladım hala duruyor.pazar günü araba pazarındaydım yanımda 92 şahin vardı 9 milyar yazmıslar onun yanında 93 doğan l vardı 10 milyar istiyorlar biraz dolaştım sienalara falan 14-15 milyar istiyorlar benim arabayı ben bedavaya veriyormusum gibi geliyor

hocam aracnzın ilanı var mı