PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beklenen Test Yapıldı 5w30 (castrol-Mobil 1) - 5w40

fct1071
28/03/2015, 20:10
Değerli arkadaşlar uzun zamandır tamamlamayı planladığım testi sonunda tamamladım. biraz uzun sürdü ama malumunuz motor yağı testi olduğu için ancak değiştirebiliyorum. Hatta test bitsin diye son yağı bu sabah 5000küsür km'de değiştirdim.

İlk olarak Castrol 5W40 test edildi sonra 5W30 Mobil 1 esp sonrasında Castrol 5W30. Testlerde Google Play store'den sizinde temin edebileceğiniz "Sound Meter" ve "Vibrometer" programları kullanıldı. Motor yağına göre aynı motorun ses ve titreşimini test etmeye çalıştım.

Arkadaşlar hazırladığım videoda da izleyeceğiniz üzere en yüksek titreşim ve ses Castrol 5W40 ile elde ettik. Motorun içerisinde hava filtresi kutusunun üzerine telefonu bırakarak titreşimini ve radyatör üzerinden ses seviyesini ölçtüm. Vibrometer ortalama 6.2 titreşim tespit ederken 103 desibel ses seviyesi ölçümledi. sonrasında araç içerisinden ölçme işlemine devam ettim. Kokpitte gösterge panelinin üzerine telefonu bırakmak suretiyle içeride 1.8 birim titreşim, 58 desibel ses ölçümledim.

Detaylı sonuçlar ekteki resimlerde:

fct1071
28/03/2015, 20:17
Yağ değişiminden sonra ikinci olarak Mobil 1 ESP 5W30'u test ettim. Mobil 1 ESP motor içerisinden Havafiltresi kutusu üzerinden yapılan titreşim ölçümünde ortalama 5.8 birim titreşim ölçümledi, motordaki ses 82 Db idi. Araç içerisinde yaptığım testte ise gösterge siperliği üzerinden yaptığım tireşim testinde 1.1 birim titreşim ve 48DB ses ölçümledim

fct1071
28/03/2015, 20:24
Son olarak Castrol 5W30'u test ettim. Castroll ile motor içerisinde hava filtresi kutusu üzerinden yaptığım ölçümde ortalama 6.1 birim titreşim ve 97 desibel ses ölçtüm. Araç içerisinden yani siperliğin üzerinden yaptığım testte 1.3 birim titreşim ve 50 db ses ölçümledim

fct1071
28/03/2015, 20:29
Testlerin hepsi aynı mekanda farklı zamanlarda yapılmıştır. bu nedenle çok düşük te olsa ses ölçümlerinde çevre faktörünün etkisi olabilir. Yakıt tüketimi konusunda Castrol ve Mobil 1 5w30'lar kesinlikle 5W40'tan daha tutumlu (100 km'de 0,6-0,7 litre) daha sessiz ve daha titreşimsiz. Ölçümlerde castrol ve Mobil 1 arasında telefon farklı ölçüm yapsada kullanıcı olarak emin olun pek bi fark yok . Umarım bu test sizlere yardımcı olmuştur

volkan1065
28/03/2015, 21:04
bende dun akşam Mobil1 ESP FORMULA 5W30 yağ koydurdum. Bariz ses azaldı.

fct1071
28/03/2015, 21:05
videonun adresini de paylaşayım :
Qp0_se9AG2c

edll
28/03/2015, 21:26
en uygun ve güvenilir olan hangisi ise ondan alsak. mobil1 100tl vivarı deniyor. normalmidir. aracım dizel.

fct1071
28/03/2015, 21:31
normaldir. mobil 1 kanaatimce de en uygun olanı

volkan1065
28/03/2015, 21:38
gittigidiyordan kargo ücretsiz olarak 87.50 TL aldım ben. Mobil 1 ESP formula 5w30

feyzullah
29/03/2015, 06:55
Testlerin hepsi aynı mekanda farklı zamanlarda yapılmıştır. bu nedenle çok düşük te olsa ses ölçümlerinde çevre faktörünün etkisi olabilir. Yakıt tüketimi konusunda Castrol ve Mobil 1 5w30'lar kesinlikle 5W40'tan daha tutumlu (100 km'de 0,6-0,7 litre) daha sessiz ve daha titreşimsiz. Ölçümlerde castrol ve Mobil 1 arasında telefon farklı ölçüm yapsada kullanıcı olarak emin olun pek bi fark yok . Umarım bu test sizlere yardımcı olmuştur

Ellerinize sağlık. Gayet açıklayıcı ve objektif bir sunum olmuş. Bu Mobil 1 5w30'ların sessizlik ve tasarruf konusundaki avantajları bizim fire'lar için de geçerlimidir. Ses konusunda elbette muzdarip değiliz ama bu yağ fire motorda kullananıldığında dizel motorlar için bahsettiğiniz avantajların ne kadarı sağlanabilir. Bu konuda görüş ve tecrübesi olan arkadaşlar ne derler.

halils2
29/03/2015, 08:37
Ellerinize sağlık. Gayet açıklayıcı ve objektif bir sunum olmuş. Bu Mobil 1 5w30'ların sessizlik ve tasarruf konusundaki avantajları bizim fire'lar için de geçerlimidir. Ses konusunda elbette muzdarip değiliz ama bu yağ fire motorda kullananıldığında dizel motorlar için bahsettiğiniz avantajların ne kadarı sağlanabilir. Bu konuda görüş ve tecrübesi olan arkadaşlar ne derler.

Mobil denemedim fakat castrol magnatec ve edge ve işk kullandığım elf 10 40 karşılaştırmasında en iyisi edge, yani sıralama elf, magnatec 10 40 ve edge. Arkadaş gibi cihazla test etme gereği duymadım çünkü aralarında gözle görülür bir fark vardı. Ama aynı durum castrol ve mobil arasında nasıldır bilemem, mobil hiç kullanmadım ancak fire motor yağı 5 40 olarak veriliyor, 5 30 kullanılır mı bilmem. Asıl önemli olan faktörün yağın tam sentetik olduğunu düşünüyorum bu yüzden siz 5 30 mobil ya da castrol değil 5 40 mobil ya da castrol kullanın.

feyzullah
29/03/2015, 09:02
Mobil denemedim fakat castrol magnatec ve edge ve işk kullandığım elf 10 40 karşılaştırmasında en iyisi edge, yani sıralama elf, magnatec 10 40 ve edge. Arkadaş gibi cihazla test etme gereği duymadım çünkü aralarında gözle görülür bir fark vardı. Ama aynı durum castrol ve mobil arasında nasıldır bilemem, mobil hiç kullanmadım ancak fire motor yağı 5 40 olarak veriliyor, 5 30 kullanılır mı bilmem. Asıl önemli olan faktörün yağın tam sentetik olduğunu düşünüyorum bu yüzden siz 5 30 mobil ya da castrol değil 5 40 mobil ya da castrol kullanın.

Cevabınız için teşekkür ederim. Şuan Castrol Magnatec 5w40 kullanıyorum. Benden önceki sahibi Selenia 5w40 koydurmuştu. Sanayide usta Castrol'u tavsiye etti ve ben de tercih ettim memnunum şuan. Büyüklerimizin kullanılan yağdan şaşılmaması konusunda bir ritüeli var ama uzun vadede ne olur bilemiyorum. Aracımda lpg yok ortalam 8-10.000 km'de değişim yapıyorum. Son yağ değişiminden elimde 1 lt kadar kalmıştı. Bir sonraki yağ değişiminde de yine aynı yağdan 2 lt daha alıp kullanmayı düşünüyorum. Sessizlik konusunda bir problem yok ama yakıt tasarruf olayı ilgimi çekmişti.

sahra
29/03/2015, 09:15
anladığım kadarıyla dizel de en iyi ve sessizi mobil 1 5*40 ama yakıt tüketimi fazla doğrumu

sahra
29/03/2015, 09:16
bu arada emeğinize sağlık gğzel test

pegasus
29/03/2015, 09:59
Emegimize saglik.castrol magnetec mi kullandiniz edge mi?

Birde shellin motor yagi nasildir?

halils2
29/03/2015, 10:09
Cevabınız için teşekkür ederim. Şuan Castrol Magnatec 5w40 kullanıyorum. Benden önceki sahibi Selenia 5w40 koydurmuştu. Sanayide usta Castrol'u tavsiye etti ve ben de tercih ettim memnunum şuan. Büyüklerimizin kullanılan yağdan şaşılmaması konusunda bir ritüeli var ama uzun vadede ne olur bilemiyorum. Aracımda lpg yok ortalam 8-10.000 km'de değişim yapıyorum. Son yağ değişiminden elimde 1 lt kadar kalmıştı. Bir sonraki yağ değişiminde de yine aynı yağdan 2 lt daha alıp kullanmayı düşünüyorum. Sessizlik konusunda bir problem yok ama yakıt tasarruf olayı ilgimi çekmişti.

Motor aşınmaları ve tüketimle ilgili olarak yağın önemi büyüktür. Buradan uzun uzadıya yazamayacağım, kısaca özetlemek gerekirse, yap ne kadar kaliteliyse motor o kadar rahat çalışır,aşınma ve yakıt tüketimi minimum düzeyde olur. Madeni ve yarı sentetik yağlar tam sentetik yağlara oranla daha kalitesizdir ya da tam sentetik yağlar daha koruyucu ve yağlayıcıdır da denebilir, sürtünme ne kadar az ise ihtiyaç duyulan yakıt o kadar azdır, ayrıca araç daha rahat devirleneceğinden performansı da olumlu yönde etkiliyor.

feyzullah
29/03/2015, 11:14
Motor aşınmaları ve tüketimle ilgili olarak yağın önemi büyüktür. Buradan uzun uzadıya yazamayacağım, kısaca özetlemek gerekirse, yap ne kadar kaliteliyse motor o kadar rahat çalışır,aşınma ve yakıt tüketimi minimum düzeyde olur. Madeni ve yarı sentetik yağlar tam sentetik yağlara oranla daha kalitesizdir ya da tam sentetik yağlar daha koruyucu ve yağlayıcıdır da denebilir, sürtünme ne kadar az ise ihtiyaç duyulan yakıt o kadar azdır, ayrıca araç daha rahat devirleneceğinden performansı da olumlu yönde etkiliyor.

5w40'a devam diyoruz o zaman fire kullanıcıları olarak.

GPEMREE
29/03/2015, 11:20
anladığım kadarıyla dizel de en iyi ve sessizi mobil 1 5*40 ama yakıt tüketimi fazla doğrumu

5*40 degil 5*30

fawori
29/03/2015, 12:34
l
Lastiklerimi değiştirdiğim yer karşı binamın altında aynı zamanda komşum ve mobil-1 bayiliğide yapıyor bende onda mobil-1 koymuştum o da 5-30 formula sente full-sentettik koydu gerçekten iyi yağ. Ancak mobil-1 kaliteli bir markadır ve ucuz değildir kendiside internette yapılan alıiverişlerde dikkatli olunması konusunda uyardı bir müştrisi geçen sene tanınmayan bir siteden ve satıcının ürün alıyor değiştirdiğinde keçelerden yağ akıtmış buda motora zarar verir demişti. Gerçektende piyasada özellikle de internette dikkatli olalım derim ben.

ykaya1983
29/03/2015, 13:04
Elinize sağlık gerçekten iyi bir iş çıkarmışsınız.Ben şimdi selenıa 5-40 'ı merak ettim.

gokhan demrc
29/03/2015, 14:35
emeğinize sağlık saygılar

feyzullah
29/03/2015, 16:14
Elinize sağlık gerçekten iyi bir iş çıkarmışsınız.Ben şimdi selenıa 5-40 'ı merak ettim.

Forumlarda bu konuyla ilgili görüşlerini ve tecrübelerini paylaşanlar olmuş. Ama Fatih beyin yaptığı gibi sayısal ve objektif verileri temel alan bir değerlendirmeye doğrusu ben rastlamadım. Castrol Edge 5w40, Castrol Magnatec 5w40 ve Selenia 5w40. Benzinli motorlar için en iyi tercihin hangi marka olacağını ben de merak ediyorum.

GPEMREE
29/03/2015, 18:13
l

Lastiklerimi değiştirdiğim yer karşı binamın altında aynı zamanda komşum ve mobil-1 bayiliğide yapıyor bende onda mobil-1 koymuştum o da 5-30 formula sente full-sentettik koydu gerçekten iyi yağ. Ancak mobil-1 kaliteli bir markadır ve ucuz değildir kendiside internette yapılan alıiverişlerde dikkatli olunması konusunda uyardı bir müştrisi geçen sene tanınmayan bir siteden ve satıcının ürün alıyor değiştirdiğinde keçelerden yağ akıtmış buda motora zarar verir demişti. Gerçektende piyasada özellikle de internette dikkatli olalım derim ben.

Ben n11.com dan b..ys..l otonun sattigi mobil 1 esp den 96 liraya almistim ( bu arada hepsiburada.com da 150 tl idi) yag degisimim triger zinciri degisimi esnasinda yapildi ve hemen sonrasinda kecelerden kacirma oldu. Kontrol ettiler ve kesildi yag kacagi. Simdi bu sizin dediginiz olayla ayni sey mi acaba? İkincisi de bu aradaki fiyat farki komsunuzun dedigiyle mi alakalidir sizce?

volkan1065
29/03/2015, 19:43
Ben n11.com dan b..ys..l otonun sattigi mobil 1 esp den 96 liraya almistim ( bu arada hepsiburada.com da 150 tl idi) yag degisimim triger zinciri degisimi esnasinda yapildi ve hemen sonrasinda kecelerden kacirma oldu. Kontrol ettiler ve kesildi yag kacagi. Simdi bu sizin dediginiz olayla ayni sey mi acaba? İkincisi de bu aradaki fiyat farki komsunuzun dedigiyle mi alakalidir sizce?

Kesinlikle onunla alakalı değil.

Şunu analamak mümkün değil internetten alınınca yağ kaçırıcak kötü olacak.

Sonuç olarak bayinin sattığı ile netten aldığınız aynı marka model ise nden sorun olsun. Netten gelenin sadece üretim tarihi farklı olabilir. Onun dışında kapalı kutu gelen bir ürün.

Bende gitti gidiyordan sizin aldığınız firmadan aldım bildiğiniz orjinal MObil 1 yağ..

Keçeden kaçırma nedeni fazla koulmuş olabilir. Nornmalde 3.2 litre konulması gerekiyor. Gelen yağ 4 litre . Benımkınıde fazla koyuldu yüksek ihitmal atma yapabilir.

arenas
29/03/2015, 20:27
Ben de 4-5 ay önce n11 den almıştım mobil1 esp...
satıcının ismini hatılamıyorum ama pendik civarlarıydı adresi .
105 liraydı satış fiyatı,kuponla falan 82 ye gelmişti..üretim tarihi baya yakındı,2-3 aylık yağdı.değiştirdik,ses ve titreşim hissedilir derecede azaldı,selenia ya göre...kaçırma falan yok şimdilik.

fct1071
29/03/2015, 21:58
Testi beğenmenize sevindim, umarım yardımcı olabilmiştir. Tekrardan sağolun
Soru soran arkadaşlara cevaben:

1.4 Fire için : Feyzullah bey, Halil Bey'in de söylediği gibi 5W30 fire için çok uygun olmayabilir. bunun yerine 5W40 daha uygundur. 5W40'ı da meslektaşımın arabasında 10W40 yerine kullanarak denedik. kesinlikle 5W40 daha sessiz ve titreşimsiz çalışıyor.

Magnetec - Edge : denemelerde tam sentetik EDGE serisi yağ kullandım. bizim araçlar için yarı-sentetik yağları kesinlikle önermiyorlar bu nedenle hiç kullanmadım.

Shell Motor Yağı: Hüseyin Bey (DOĞAN) son bir haftadır Shell'in reklamları dikkatimi çekiyor lpg'den üretiliyor diye. bir sonraki yağ değişiminde 5W30 helix ultra HX7 kullanmaya niyetim var. Daha önce hiç kullanmadım. Ancak sanayide, sanayi erkanına Shell marka yağları nasıl bilirdiniz diye sorana "iyi biliriz" diyorlar.

Castrol Edge 5w40, Castrol Magnatec 5w40 ve Selenia 5w40 : bu karşılaştırmada oyum castrol edge 5w40'a olurdu. zira selenia kullanmadım ancak magnetec ve edge arasındaki farkı fire motorda gözlemlemiştik. Edge bariz daha iyiydi

feyzullah
29/03/2015, 23:04

1.4 Fire için : Feyzullah bey, Halil Bey'in de söylediği gibi 5W30 fire için çok uygun olmayabilir. bunun yerine 5W40 daha uygundur. 5W40'ı da meslektaşımın arabasında 10W40 yerine kullanarak denedik. kesinlikle 5W40 daha sessiz ve titreşimsiz çalışıyor.

Magnetec - Edge : denemelerde tam sentetik EDGE serisi yağ kullandım. bizim araçlar için yarı-sentetik yağları kesinlikle önermiyorlar bu nedenle hiç kullanmadım.

Shell Motor Yağı: Hüseyin Bey (DOĞAN) son bir haftadır Shell'in reklamları dikkatimi çekiyor lpg'den üretiliyor diye. bir sonraki yağ değişiminde 5W30 helix ultra HX7 kullanmaya niyetim var. Daha önce hiç kullanmadım. Ancak sanayide, sanayi erkanına Shell marka yağları nasıl bilirdiniz diye sorana "iyi biliriz" diyorlar.

Castrol Edge 5w40, Castrol Magnatec 5w40 ve Selenia 5w40 : bu karşılaştırmada oyum castrol edge 5w40'a olurdu. zira selenia kullanmadım ancak magnetec ve edge arasındaki farkı fire motorda gözlemlemiştik. Edge bariz daha iyiydi

Değerli vakitlerini ayırıp aydınlatıcı yorumlar yapan Halil Beyefendiye ve Fatih Beyefendiye teşekkür ediyorum. Netice olarak Fire motorda Castrol Edge 5w40 üzerine ittifak edildi. Şimdi bidahaki yağ değişiminde bende elimdeki bir litrelik magnatec'i naparım bilmiyorum ama tercihimi edgeden yana kullanacağım. Bir motoru en ucuz ve basit bir şekilde korumanın yöntemi, yağ değişimlerinde tasarruf etmemekten geçiyor. Uzun vadede aracımı kullanmayı planlıyorum bundan dolayı en geç 10.000 km'de yağ deişimini yapıyorum. Bu da 2 yılda ortalama 3 yağ değişimi falan yapıyor benim kullanımımla. Bunu da kaleme vursak çok bir maliyet değil ve uzun vadede kesinlikle kazandırır.

feyzullah
29/03/2015, 23:08

Bu arada benim eski yağ Selenia idi ve çok fazla olmamakla birlikte eksiltme olmuştu. Sanayide ustam Castrol Magnatec'in Selenia'ya oranla çok daha kaliteli bir yağ olduğunu söylemişti. Şimdi deniyorum 1.000 km yaptım değişeli ve olumsuz bir etki görmedim. Henüz yorum yapmak için çok erken ama işin açığı sonucu merak ediyorum.

fct1071
31/03/2015, 16:42
Değerli vakitlerini ayırıp aydınlatıcı yorumlar yapan Halil Beyefendiye ve Fatih Beyefendiye teşekkür ediyorum. Netice olarak Fire motorda Castrol Edge 5w40 üzerine ittifak edildi. Şimdi bidahaki yağ değişiminde bende elimdeki bir litrelik magnatec'i naparım bilmiyorum ama tercihimi edgeden yana kullanacağım. Bir motoru en ucuz ve basit bir şekilde korumanın yöntemi, yağ değişimlerinde tasarruf etmemekten geçiyor. Uzun vadede aracımı kullanmayı planlıyorum bundan dolayı en geç 10.000 km'de yağ deişimini yapıyorum. Bu da 2 yılda ortalama 3 yağ değişimi falan yapıyor benim kullanımımla. Bunu da kaleme vursak çok bir maliyet değil ve uzun vadede kesinlikle kazandırır.

elinizde kalan bir litrelik magneteci motor temizliğinde kullanabilirsiniz. eğer aracınız 60.000 kmyi geçtiyse Lique Molly'nin motor içi temizleyicisini aracın mevcut yağının içerisine katarak 2000devirde 10 dakika çalıştırın. sonra tapa contadan yağı boşaltın. elinizdeki 1litre yağı kalıntıları temizlemesi için motora yukarıdan boşaltın yukarıdan aşağıya doğru kalıntıları temizlesin. sonra da yeni yağınızı eklersiniz. bu işlemde motor sesini oldukça azaltan bir uygulamadır.

feyzullah
31/03/2015, 17:52
elinizde kalan bir litrelik magneteci motor temizliğinde kullanabilirsiniz. eğer aracınız 60.000 kmyi geçtiyse Lique Molly'nin motor içi temizleyicisini aracın mevcut yağının içerisine katarak 2000devirde 10 dakika çalıştırın. sonra tapa contadan yağı boşaltın. elinizdeki 1litre yağı kalıntıları temizlemesi için motora yukarıdan boşaltın yukarıdan aşağıya doğru kalıntıları temizlesin. sonra da yeni yağınızı eklersiniz. bu işlemde motor sesini oldukça azaltan bir uygulamadır.

Oldukça iyi bir fikir teşekkür ediyorum. 57.000'de değiştirdim yağı. Kışa girerken muhtemelen 65.000 km civarında bidaha yağ değiştirir, kışlık bakımı yaparım. Bu değişimde de dediğiniz ürünü alıp uygulamayı yaparım.

merghat
01/04/2015, 00:17

Söyledikleriniz LPG'li araçlar için de geçerli mi? Öyle ise ben de "Castrol Edge 5w40" alacağım.

feyzullah
01/04/2015, 07:51
Söyledikleriniz LPG'li araçlar için de geçerli mi? Öyle ise ben de "Castrol Edge 5w40" alacağım.

Yağ konusunda forumda birçok yorum var ve okuduklarım kadarıyla Lpgli araçlarda 10w40 tercih ediliyor galiba. Bunun nedeni de yüksek düzeyde eksiltmeyi önlemek için olmalı. 10w40'ın yarı sentetik olması ve bizim araçlara tavsiye edilmemesi ise benim tam olarak kavrayamadığım bir handikap. Netice olarak Lpgli araçlar için kesin bir şey söylemeyeceğim. İşin uzmanları mutlaka bir tavsiyede bulunacaktır.

fct1071
01/04/2015, 11:33
yorumlarda arkadaşın 1.4 fire motorlu aracında 5W40 denedik diye bahsettiğim araç tüplüydü. 80.000 km'de idi. herhangi bir eksiltme söz konusu değildi. lpg'de gayet başırılıydı

celenlee
01/04/2015, 11:36
Ben yağ değişimlerimde 1.4 Fire LPG'li

Edge 5W40 ve Petronas 5W40 kullandım.
İnanın ses çekiş yakıt titreşim ya da yağ yakma noktasında hiçbir farklılık hissetmedim.
Zaten aracımda yağ eksiltme de olmuyordu. (45-80BİN km arası kullandım)

50TL'ye Petronas 5W40 varken başkasına gerek yok, benzinli motor için ;)

Dizelde işler değişiyor..
Mobil 1 ESP ye kadar yolu var :)

fct1071
01/04/2015, 14:00
petronas kullandığım bi marka değil. dediğiniz gibi olabilir Furkan bey.

hoksi
01/04/2015, 21:14
İlk aracımı alalı 10.000 oldu ilk bakımımda Selenia konulmuştu ses konusunda bir şey diyemem ama özellikle yüksek devirlerde araba çok bağrıyordu.Castrol Edge 5w 40 koydum 1 hafta önce 120 130 larda ses kesildi şimdilik memnunum.Mobil 1 bilmem ama Selenia bir daha koymam.

sercankah
01/04/2015, 21:31
arkadaslar ben Castrol Magnatec 5W-30 A1 diye bi yag buldum fıyatı da uygun bu hem dızel hem benzınlı araclar uygun yazıyor. castrol un sıtesınde de oyle yazıyor. dogru mu acaba..

samirr86
01/04/2015, 22:15
Güzel paylaşım.fikrini paylaşan herkesin eline sağlık.

fawori
02/04/2015, 01:40
Kesinlikle onunla alakalı değil.

Şunu analamak mümkün değil internetten alınınca yağ kaçırıcak kötü olacak.

Sonuç olarak bayinin sattığı ile netten aldığınız aynı marka model ise nden sorun olsun. Netten gelenin sadece üretim tarihi farklı olabilir. Onun dışında kapalı kutu gelen bir ürün.

Bende gitti gidiyordan sizin aldığınız firmadan aldım bildiğiniz orjinal MObil 1 yağ..

Keçeden kaçırma nedeni fazla koulmuş olabilir. Nornmalde 3.2 litre konulması gerekiyor. Gelen yağ 4 litre . Benımkınıde fazla koyuldu yüksek ihitmal atma yapabilir.[/QUO
Volkan bey bende internetten alışveriş yaparım burada piyasada bile var emin olun ucuzun da bir sınırı var illaki bakın ben gittigidiyordan ucuz diye mach-3 bıçak kartuş aldım inanın kalitesinden sahte olduğu ayan beyan ortada ancak tabiki bunlardan kaliteli yer ve satıcıları kastedmiyoruz ancak bandorolüne kadar kopya var inanın

fawori
02/04/2015, 01:47

emre bey yağ geçektir merak etmeyin olmasa zaten motor kucağa gelirdi bu zamana kadar koyarken yanlış işlem yapılmıştırda ondandır ancak uyarı amaçlı söylüyoruz o araçta motora işlem yapılmış çoğu üründe bandrolüne kadar taklit ürünler var piyasada bile dikkat etmek gerek

volkan1065
02/04/2015, 09:56
Keçeden kaçırma nedeni fazla koulmuş olabilir. Nornmalde 3.2 litre konulması gerekiyor. Gelen yağ 4 litre . Benımkınıde fazla koyuldu yüksek ihitmal atma yapabilir.[/QUO
Volkan bey bende internetten alışveriş yaparım burada piyasada bile var emin olun ucuzun da bir sınırı var illaki bakın ben gittigidiyordan ucuz diye mach-3 bıçak kartuş aldım inanın kalitesinden sahte olduğu ayan beyan ortada ancak tabiki bunlardan kaliteli yer ve satıcıları kastedmiyoruz ancak bandorolüne kadar kopya var inanın

İyide traş bıçağı almıyoruz.

Konuyu saptırmanın bence manası yok. Araç eğer yağ atıyorsa keçe problemi yada fazla konulduğu için atabilir. Zaten yağ sahte yada başka türlü olsa o arabanın motoru hemen ses ve çalışma olarak alarm veriri.

Mbil 1 şu anda nette satılan bütün ürünlerini inceledim araştırdım ve sahte olanı yok... Castroldada aynı.

Ama diğer dandirik markaların farklı isimleri vesayreleri mevcut. Bazı şeyler artık o kadar kolay değil. Mobil ve castrol gibi firmalar sizce sahte ürünlerini bu kadar kolay piyasada satılmasına izin veririmi.

Bırakın onu satıcılar bile buna yanaşmaz. Tabı bu dediğim yerleşik firmalar için geçerli. Ben netten aldım orjinal Mobil1 bir çok firmayıda araştırdım.

Yağ atma gibi prblemlerin nelerden olabileceği bellidir. Kötü yağdada aracın ne tepki vereceğide bellidir.

Artık devir kar devri. Nette 90 tl olan bir ürünü neden bulunduğum yerdeki satıcıdan 110 tl alayım. Nettekide kazanıyor ordaki. Ama biri fazla kar edicem diye bizi burda keklemeye çalışıyor.

fawori
02/04/2015, 11:19
İyide traş bıçağı almıyoruz.

Konuyu saptırmanın bence manası yok. Araç eğer yağ atıyorsa keçe problemi yada fazla konulduğu için atabilir. Zaten yağ sahte yada başka türlü olsa o arabanın motoru hemen ses ve çalışma olarak alarm veriri.

Mbil 1 şu anda nette satılan bütün ürünlerini inceledim araştırdım ve sahte olanı yok... Castroldada aynı.

Ama diğer dandirik markaların farklı isimleri vesayreleri mevcut. Bazı şeyler artık o kadar kolay değil. Mobil ve castrol gibi firmalar sizce sahte ürünlerini bu kadar kolay piyasada satılmasına izin veririmi.

Bırakın onu satıcılar bile buna yanaşmaz. Tabı bu dediğim yerleşik firmalar için geçerli. Ben netten aldım orjinal Mobil1 bir çok firmayıda araştırdım.

Yağ atma gibi prblemlerin nelerden olabileceği bellidir. Kötü yağdada aracın ne tepki vereceğide bellidir.

Artık devir kar devri. Nette 90 tl olan bir ürünü neden bulunduğum yerdeki satıcıdan 110 tl alayım. Nettekide kazanıyor ordaki. Ama biri fazla kar edicem diye bizi burda keklemeye çalışıyor.

Konuyu saptirdigim felan yok siz neden boyle reaksiyon veriyorsunuz anlamadim ben dikkat edilmesi gerekir diyorum aman almayin internetten ordan burdan demiyorum siz inanmak istemeyebilirsiniz ama her urunun sahtesi var piyasada ve internette fiyattan suphelenmek lazim 110 TL. Fiyati olan urun 80-90 olur anlarim ama ayni urun 40-50 TL. İse sahtedir neticede tras bicagi ornekti piyasada 60 tl lik takimi ben 20 ye buldum atladim ama sahte iste ambalaj ayni ama kalite cok farkli birebir kopyaliyorlar bende internetten alisveris yaparim gecen hafta nikon dslr makina aldim 120 lira kar ettim daha dun gece 64 gb sd class 10 kart aldim piyasada 140 lira ben 94 liraya aldim bir ilan daha vardi 49 lira idi bakmadim suphelendim sahtedir diye o kadar fark nasil oluyor ?

merghat
02/04/2015, 17:07
Ben yağ değişimlerimde 1.4 Fire LPG'li

Edge 5W40 ve Petronas 5W40 kullandım.
İnanın ses çekiş yakıt titreşim ya da yağ yakma noktasında hiçbir farklılık hissetmedim.
Zaten aracımda yağ eksiltme de olmuyordu. (45-80BİN km arası kullandım)

50TL'ye Petronas 5W40 varken başkasına gerek yok, benzinli motor için ;)

Dizelde işler değişiyor..
Mobil 1 ESP ye kadar yolu var :)

Ben Petronas işini kafaya koymuş tam alacaktım bir şey dikkatimi çekti. 5 ile başlayan yağlar sentetik olur ve Peronas 5W40'da sentetik yazıyor fakat aynı firmanın 0W30 olan yağının üstünde tam sentetik yazıyor. Buradan 5W40'ın tam sentetik olmadığını çıkardım, ne dersiniz?

Petronas Syntium 7000 XS 0W/30 4Lt Motor Yağı Fiyatı (https://www.hepsiburada.com/liste/productDetails.aspx?productId=otvarp18&categoryId=26005&sku=OTVARP18&wt_gl=cpc.nelk.oto.urun.pla&gclid=Cj0KEQjw0fOoBRDn88Pol8bqhN0BEiQARGVJKqIUzYuo-G9oB5jrY85O7n_-42GL1vPlJ__ffE--dWcaAiBy8P8HAQ#Gorseller)

Petronas Syntium 3000 5W/40 4 Lt Motor Yağı Fiyatı (https://www.hepsiburada.com/liste/productDetails.aspx?productId=otvarp06&categoryId=26005&sku=OTVARP06&wt_gl=cpc.nelk.oto.urun.pla&gclid=Cj0KEQjw0fOoBRDn88Pol8bqhN0BEiQARGVJKr89FT2N 8vAevD4VLMQLHhrDQSw1m3_T8eKsnkzNdBQaAm7W8P8HAQ#Gor seller)

punto57
03/04/2015, 10:05
dizel 1.3 MJet, dulogic ss motor yağı ney?

fct1071
03/04/2015, 18:44
dizel 1.3 MJet, dulogic ss motor yağı ney?

5w30 tavsiyemizdir

sinaga
18/06/2015, 23:02
arkadaşlar geçen arabamı bakıma sanayiye bakıma götürdüm. işi yapacak usta lpgli mi dedi he dedim o zaman castrol magnetec 10w 40 yağ kullanacağız dedi forumda herkes 5 w 40 kullanmış. 10 w 40 arabaya yararı veya zararı ne olabilir ki

gorillaz
18/06/2015, 23:34
arkadaşlar geçen arabamı bakıma sanayiye bakıma götürdüm. işi yapacak usta lpgli mi dedi he dedim o zaman castrol magnetec 10w 40 yağ kullanacağız dedi forumda herkes 5 w 40 kullanmış. 10 w 40 arabaya yararı veya zararı ne olabilir ki
Aynen. Ben de 2 defadir 10w40 koyduruyordum. Bu seferki 60000 bakiminda Castrol Edge 5w40 koydurdum. Arac eski atikligini kaybetti gibi hissettim. Basiyorum ama gitmiyor. Baski balata ile alakali dicem usta su anlik durumu iyi dedi. Heralde 10w40 a geri donecem yav :(

sinaga
19/06/2015, 00:36
Aynen. Ben de 2 defadir 10w40 koyduruyordum. Bu seferki 60000 bakiminda Castrol Edge 5w40 koydurdum. Arac eski atikligini kaybetti gibi hissettim. Basiyorum ama gitmiyor. Baski balata ile alakali dicem usta su anlik durumu iyi dedi. Heralde 10w40 a geri donecem yav :(
Arabanın ataklığına ben hiç dikkat etmedim. Arabaya sıkıntı yaratmasında geri sıkıntı değil

fct1071
19/06/2015, 13:16
aracınızın başka bir arızası yoksa atikliğini kaybetmesi muhtemelen görecelidir. size öyle geliyordur. 10w40 kullanmış araca 5w40 konulduğunda atikliğinin azalmasına neden olacak herhangi bir etkisi olması mantıklı değil. belki eskisinden daha kalın bir yağ koysaydınız dediğinizin makul bir nedeni olabilirdi. ancak 5w40 yarı sentetik 10w40tan daha akışkan ve incedir. 10w40 biraz daha aracın gürültülü ve sarsıntılı çalışmasına neden olacaktır.

suhaakin
08/07/2015, 11:44
Merhaba,

2006 model gp için dizel 1.3 90 beygir araca mobil 1 5w-30 koyabilir miyim?

Teşekkürler.

emintuac
08/07/2015, 14:31
Merhaba,

2006 model gp için dizel 1.3 90 beygir araca mobil 1 5w-30 koyabilir miyim?

Teşekkürler.

Kullanabilirsin kardeş rahat ol

fencolic
08/07/2015, 14:53
Benzinli icin 5w40. dizel icin 5w30 diye biliyorum.

kadir07
08/07/2015, 14:57
Ben son 4 bakımda castrol edge kullanıdım 2 defa 5w-40 kullanmıştım son 2 bakımda 5w-30 kullandım.
Bu sabahta 150.000 bakımı için ustama bıraktım mobil 1 esp 5w-30 yağ aldım bu bakım için.bakalım bi fark hissedebilecek miyim :)

suhaakin
08/07/2015, 16:07
Mobil 1'in sitesi bana Mobil 1â„¢ New Life 0W-40 öneriyor. Ben bu işi anlamadım.
https://i.imgur.com/ZpI1zln.jpg

fct1071
08/07/2015, 22:04
0W40'ı hiç denemedim. 2009 GP 75hp için aynı site 5W30'u önermişti. 90lıkla arada fark olabilir ya da model yılı arasında farklılık olabilir. Mobil 1 ESP 5W30 1.3 75hp 2009 modelde oldukça başarılı. 0w40, 5w30'dan daha kalın bir yağ.

SametERN
09/07/2015, 02:05
Aracim 1.4 fire lpg li geçenlerde bakımını yapayım dedim yağ+hava+polen filtre, shell ultra helix 5-40 yağ aldım,aracımın önceki sahibi ne koydu bilmiyorum ama bakımdan önce aracın sesi gayet iyidi yeni yağ değişimi 5-40 da ses bariz arttı.bu sefer 5-30 kullanıp deniycem paylaşım için ayrıca teşekkürler Fatih Bey

fct1071
09/07/2015, 03:28
Samet bey 1.4 fire motorlar için forumdaki genel kanaat 5W30 yağın pek uygun olmadığı yönünde. 1.4 fire motorlara 5W30 ince geleceği ve muhtemelen yağ eksilteceği için genelde 10W40 ve 5W40 yağ kullanılıyor. 80.000'deki tüplü fire için bir kaç kez Castrol Edge 5W40 kullanmıştık bir sorun çıkmamıştı.

samirr86
09/07/2015, 11:20
Son bakimda lpgli fire Puntoma Castrol Magnatec 5w30 koydum.(ford onaylı benzinli/dizel motorlu Araçlar için uygun yazıyordu) Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Aksine aracımda bariz rahatlama hissettim. ( bu psikolojik de olabilir.) 2ay oldu ve eksiltme vs. yok. Servisin koyduğu opar yağ dan sonra beni fazlasıyla memnun etti.

albay_alpay
19/07/2015, 14:47
yetkili servisler fire motor için 10-40a döndüler ama galiba onlar işin kolayına kaçtıklarındandır. Biz yine 5-40 a dönsek fena olmayacak sanırım...

fct1071
19/07/2015, 22:22
Yetkili servislere fazla kulak asmayın. Ellerinde ne varsa onu kullanıyorlar. Eski 1.3 mj aracımın Servis dokümünü almıştım 5w40, 5w30 10w40 Allah ne verdiyse koymuşlar halbuki kitapçıkta açıkça 5w30 diye yazıyor.

albay_alpay
28/09/2015, 21:59
Shell helix ultra 5w-40 aldım dün netten ve bugün elime geçti ama emin olamıyorum üzerinde for diesel and gasoline engines yazıyor arkadaşlar. bu yağ benzinli fire motora kullanılır mı deneyen var mı?

SEHZADE58
28/09/2015, 22:05
Bende bunu almayı planlıyorum bu ay değiştireceğim.orjinali zaten 5w40 diye biliyorum

albay_alpay
28/09/2015, 22:27
yağ iyi de 9.55535-Z2 spesifikasyonunu karşılar yazıyor üstünde ama 9.55535-M2 görünüyor aracın kitapçığında...

cihankarakas
28/09/2015, 22:31
Shell helix ultra 5w-40 aldım dün netten ve bugün elime geçti ama emin olamıyorum üzerinde for diesel and gasoline engines yazıyor arkadaşlar. bu yağ benzinli fire motora kullanılır mı deneyen var mı?

Kullanılabilir

SEHZADE58
28/09/2015, 22:32
Mobil Süper 3000 X1 5W-40 KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUM.GEÇEN SENE 10W KOYDUK SANKİ MOTOR SESİ ARTTI GİBİ GELDİ BANA

albay_alpay
28/09/2015, 23:49
Mobil Süper 3000 X1 5W-40 KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUM.GEÇEN SENE 10W KOYDUK SANKİ MOTOR SESİ ARTTI GİBİ GELDİ BANA

ben de aynı sebepten 5-40a döndüm üstat...

fct1071
30/09/2015, 11:22
5w40 ile daha sessiz ve daha titreşimsiz çalışıyor. Tam sentetik yağlar yarı sentetiklere göre daha uzun ömürlü.

feyzullah
30/09/2015, 11:53
Bu seferki yağ değişiminde Castrol Edge 5w40 kullandım. Magnatec 5w40'tan daha iyi. Eksiltme falan hiç yapmadı daha 5.000 km'yi devirdim değişeli tavsiye ederim iyi yağ gerçekten.

Berkan76
30/09/2015, 17:41
Merhaba arkadaslar.bi sorum olucak benim aracin da yag filtre bakimi geldi.en son serviste degisti 5w40 selenia yag konuldu.fakat aracin sesinden ve titresiminden memnun degilim.yag bakimi yapildiktan sonra aracin motor sesi artti bunu tespit etmek zor olmadi.aracim 2007 starjet dynamic lpgli 80000 de motor yagini bu gune kadar pek onemsemedim ama bu son servis bakimindan sonra yagla beraber motor sesinin arttigini gozlemledim.sizce en uygun yag hangisidir benim arac icin?

feyzullah
30/09/2015, 23:01
Merhaba arkadaslar.bi sorum olucak benim aracin da yag filtre bakimi geldi.en son serviste degisti 5w40 selenia yag konuldu.fakat aracin sesinden ve titresiminden memnun degilim.yag bakimi yapildiktan sonra aracin motor sesi artti bunu tespit etmek zor olmadi.aracim 2007 starjet dynamic lpgli 80000 de motor yagini bu gune kadar pek onemsemedim ama bu son servis bakimindan sonra yagla beraber motor sesinin arttigini gozlemledim.sizce en uygun yag hangisidir benim arac icin?

Fiat, araçlarımız için Selenia 5w40 öneriyor. Ben aracımı ilk aldığımda benden önceki sahibi bu yağdan koydurmuş ama ben sonra ilk olarak castrol magnatec 5w40 koydurdum ve Selenia'dan daha iyi geldi. Son 4.000 km.'dir de Castrol Edge 5W40 kullanıyorum gram eksiltme yapmadı. Çok zor koşullarda kulandığımda oldu uzun süre yüksek hızda seyrettiğimde oldu ama eksiltme olmadı. Aracım 77 hp fire. Hasılı Castrol Edge'nin sizin için de iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

Brembo0129
30/09/2015, 23:30

Motor yağlarında yaptığım araştırmalarda bizim araçlar için castrol edge 5 40 ve mobil1 esp 0 40 yağları gerekli şartları sağlıyor, tavsiyem yağı kendiniz alın ve yağ değişiminde ustanın yanında durun.ayrıca lpg bitikten sonra bir müddet benzinde kullanın daha sonra lpg alın araç kendini toparlamış olur.

Berkan76
01/10/2015, 11:42
Fiat, araçlarımız için Selenia 5w40 öneriyor. Ben aracımı ilk aldığımda benden önceki sahibi bu yağdan koydurmuş ama ben sonra ilk olarak castrol magnatec 5w40 koydurdum ve Selenia'dan daha iyi geldi. Son 4.000 km.'dir de Castrol Edge 5W40 kullanıyorum gram eksiltme yapmadı. Çok zor koşullarda kulandığımda oldu uzun süre yüksek hızda seyrettiğimde oldu ama eksiltme olmadı. Aracım 77 hp fire. Hasılı Castrol Edge'nin sizin için de iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

Kardeşim aracın lpgli mi bir de selenia yağ varken yağ yakma sıkıntısı varmıydı

feyzullah
01/10/2015, 12:28
Kardeşim aracın lpgli mi bir de selenia yağ varken yağ yakma sıkıntısı varmıydı

Aracım Lpgli ama selenia yağ varken benzinliydi. 10.500 km'de yağı değiştim epey eksiltmişti. Sonra Magnatec koydum oda biraz eksiltme yaptı ama edge de Lpgli olmasına rağmen sorun yok. Lpgyi yeni taktırdım yaklaşık 9.000 km oldu.

cgultekin
01/10/2015, 14:32
şansımdanmıdır bilmem ama ben zaten castrol 5*30 kullanıyorum ve çok memnunum. bu açıklamalarınızla beni onure ettiniz. ilgi ve alakalarınız için çok teşekkür ederim. puntolarınızla mutlu günlere :)

ibrahim0
26/02/2016, 19:03
Bu yaptığınız test ve paylaşım harika. Aklınızla bin yaşayın

ASUS_Z00UD cihazımdan gönderildi

fct1071
20/03/2016, 11:29
sağolun

placebomnt
26/03/2016, 13:18
emeğinize sağlık gerçekten faydalı bir çalışma olmuş bende uzun zamandır bu iki yağı kullanan bir kullanıcı olarak fikrimi belirtmek isterim.arkadaşlar ben aracımı 17 bin km de aldım aldığımdan beri de bravo tjet aracıma castrol edge 5w 30 yada mobil 1 esp 5w30 kullandım aracımda lpg de mevcut şimdiye kadar 105 bin km kullandım aracımda en ufak bir motorda ve turboda sorun yaşamadım, castrol edge de mobil 1 esp de kesinlikle çok kaliteli ürünler 15 bin km lik yağ diye satan arkadaşlar var, ancak kesinlikle 8-10 bin km den fazla kullanılmamalı aracınızı seviyorsanız.

fct1071
27/03/2016, 11:47
Teşekkürler muzaffer bey,
Arkadaşlar malumunuz puntomu satıp Megane 3 ST 1.6 dCi almıştım. bu araç için alternatif yağ markalarını araştırırken Liqui Molly diye bir markanın alman forum sitelerinde övgü yağmuruna tutulduğunu gördüm. En kısa yağ değiişim periodu 20-25000 km olarak idddia ediliyor. şirketin Türkiye distribütörüyle iletişime geçtim aracım için uygun olan model yağı istedim. ilk fırsatta test edip sizlerle paylaşacağım