PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Coax Hoparlör +Amfi Orjinal Teyp . Yardımm.

Sukru96
20/02/2015, 17:07
Merhaba arkadaşlar ;
Aracımı yeni aldım sayılır 2011 grande punto 1.3 active 80 binde bembeyaz .

Önceki aracım focustu focus'ta müzik dinleme çok keyifliydi.
Grande Punto focustan sonra laptop hoparlörü gibi geldi ayarlar yaptım ama maalesef kötünün iyisi oldu en fazla.

Birkaç araştırma yaptım
Alpine SPG-17c2
https://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/ALPINE-SPG-17C2-16-cm-240-W-2-Yollu-Hoparl%C3%B6r,103452,502991,1344787.html?utm_campa ign=kategori&utm_medium=affiliate&utm_content=kadin_bakim&langId=-14&utm_source=reklamaction&_$ja=tsid%3A53125

Önlere bunları almayı düşünüyorum ; arkaya da 3 yollu bi coaxial hoparlör almayı düşünüyorum.
Malum subwoofer'a yer yok puntomuzda.Ki öyle yüksek rms li subwooferları koyup aracın her yerininde titremesini istemem.

Kaliteli ses istiyorum ama bass'larda abartılmayacak şekilde hissetmek istiyorum
Bu hoparlörle ve bu hoparlörü besleyecek bir amfiyle kaliteli deck çeviri orjinal teyp ile istediğimi yapabilir miyim?

Dinleyen var mı bilmiyorum ama Focus 2 Sony Müzik sistemli araç mükemmeldi tam istediğim gibiydi ki onda subwoofer yoktu yani böyle birşey mümkün. Önerilerinizi bekliyorum yorumlarınızı eksik etmeyin teşekkürler .
Sağlıcakla Kalın

emrek8899
20/02/2015, 17:54
Takipteyim

arenas
20/02/2015, 18:00
Takipteyim +1
4 tane 3 yollu sony coax taktım ama amfisiz ve woofersız tatmin edici olmadı

emrek8899
20/02/2015, 18:51
Facustaki sestem cok iyiydi ghia modelindeki sonylerden bahsediyorum bunu yakalamanin en uygun yolunu bilen paylasabilirmi

hbaspinar
20/02/2015, 19:51
Facustaki sestem cok iyiydi ghia modelindeki sonylerden bahsediyorum bunu yakalamanin en uygun yolunu bilen paylasabilirmi

İyi bi donusturucu ve onlere aldigin normal hoparlotleri bi component le( mid takimi) degistirmeni tavsite eder arkayada ayni sekilde 13 cmlik component bulabilirsen ki bulursun amfiye bagladin mi o zaman fokustaki sesi yakalayabilirsin hatta daha iyi olur midte ayirici beyin oldugundan bas ve tiz ayri ayri cikar istedigin sesi alirsin..

bycene
20/02/2015, 20:12
İyi bi donusturucu ve onlere aldigin normal hoparlotleri bi component le( mid takimi) degistirmeni tavsite eder arkayada ayni sekilde 13 cmlik component bulabilirsen ki bulursun amfiye bagladin mi o zaman fokustaki sesi yakalayabilirsin hatta daha iyi olur midte ayirici beyin oldugundan bas ve tiz ayri ayri cikar istedigin sesi alirsin..

merhaba bende bişiy sorucam bilgi sahibisin anlaşılan arkadaşım ben önlere 16 cm jbl mid arkalara 13 cm aynı sekılde jbl mid takıp 4 kanal amfi ile beslemeyi planlıyorum nasıl bir ses seviyesi yakalayabılırım bu sekılde ? kımı arkadaşlar bass olmadan mıdler bi işe yaramaz diyorlar ?

Sukru96
20/02/2015, 22:33
Takipteyim +1
4 tane 3 yollu sony coax taktım ama amfisiz ve woofersız tatmin edici olmadı

Hocam sony kaç watt rms veriyordu frekans değerleri nasıldı ? Ya da sizi yormadan sony hoparlörün ismini rica etsem internetten bakarım.

Sukru96
20/02/2015, 22:35

Hocam benim bildiğim component sistemlerde bass vurmaz çünkü mid : insan sesi ve tweeter : bildiğiniz cıstak sesi verir ve compenentleri subwooferla desteklersek çok daha kaliteli bir sistem elde etmiş oluruz haksız mıyım ?
Doğru midte ayırıcı var ama orta seslerle üst sesleri (tiz) ayırıyor diye biliyorum.
Yanlışsam düzeltin.

arenas
20/02/2015, 22:46
Hocam sony kaç watt rms veriyordu frekans değerleri nasıldı ? Ya da sizi yormadan sony hoparlörün ismini rica etsem internetten bakarım.

Önlere sony xs-gt1738f arkalara da xs-gt 1338f taktım

Sukru96
20/02/2015, 22:57
Önlere sony xs-gt1738f arkalara da xs-gt 1338f taktım

Abi önlerdeki hoparlör rms değeri 40 watt
arkadaki hoparlörün rms değeri ise 35 watt

Normal teypler maksimum 4*20 watt rms değeriyle çalışıyorlar.
Tatmin etmemesinin sebebi bence amfi olmamasından dolayıdır .
Orjinal hoparlöre göre daha iyi olmadı mı ? Ses berraklığı ve bass konusunda?
Tizleri bi nebze iyi bizim puntoların.

Aslında 2 takım coax hoparlör takıp amfiyle destekleyen biri yorum yapsa çokdaha iyi hareket etcez..

arenas
20/02/2015, 23:04
Abi önlerdeki hoparlör rms değeri 40 watt

arkadaki hoparlörün rms değeri ise 35 watt

Normal teypler maksimum 4*20 watt rms değeriyle çalışıyorlar.

Tatmin etmemesinin sebebi bence amfi olmamasından dolayıdır .

Orjinal hoparlöre göre daha iyi olmadı mı ? Ses berraklığı ve bass konusunda?

Tizleri bi nebze iyi bizim puntoların.

Aslında 2 takım coax hoparlör takıp amfiyle destekleyen biri yorum yapsa çokdaha iyi hareket etcez..

Aynen dediğin gibi ses berraklaştı,en azından uygun bas-tiz ayarıyla 30 lara kadar temiz.ben bi de orjinal tweeterları da iptal ettirmedim.
Ya 4x50 bi pioneer vs teyp almak lazım ya da orjinal teybe bi amfi takmak lazım galiba bu sonyleri beslemek için

Sukru96
20/02/2015, 23:13
Aynen dediğin gibi ses berraklaştı,en azından uygun bas-tiz ayarıyla 30 lara kadar temiz.ben bi de orjinal tweeterları da iptal ettirmedim.
Ya 4x50 bi pioneer vs teyp almak lazım ya da orjinal teybe bi amfi takmak lazım galiba bu sonyleri beslemek için

Abi orjinal tweeterları iptal ettirip onların yerine sony 'nın o tweeterları koysan daha iyi olurdu galiba. Fazla tiz sesi de iyi değildir kanımca baş ağrıtır.
o 4*50 watt denilen pionner teyplerinde maksimum 4*22 watt rms değeri vardır .Yani çıkışlar aşağı yukarı aynı. Onun için orjinal teybe iyi bir deck çeviricisiyle amfi takmak lazım.

Özellikle orjinal hoparlörün bassları çok kalitesizdi.
Bassları biraz daha kaliteli tok vurmaya başladı mı ?

arenas
20/02/2015, 23:29
Abi orjinal tweeterları iptal ettirip onların yerine sony 'nın o tweeterları koysan daha iyi olurdu galiba. Fazla tiz sesi de iyi değildir kanımca baş ağrıtır.

o 4*50 watt denilen pionner teyplerinde maksimum 4*22 watt rms değeri vardır .Yani çıkışlar aşağı yukarı aynı. Onun için orjinal teybe iyi bir deck çeviricisiyle amfi takmak lazım.

Özellikle orjinal hoparlörün bassları çok kalitesizdi.

Bassları biraz daha kaliteli tok vurmaya başladı mı ?

Doğrudur daha iyi vuruyor.tizler de iyi oldu bence böyle.peki şeyi sorucam sana eskiden anfisiz tesisatlarda kullanılan equlizerlar vardı,harici olarak bağlardık torpidonun oraya bi yerlere.onların içinde sanırım ufak bi amfi gibi bişey vardı.hem sesi yükseltiyodu hem de bas-tizi ayırabiliyodu detaylı.artık onlar kullanılmıyo galiba bakındım biraz da.şimdi ses işlemciler çıkmış herhalde,yüksek fiyatlarda..o eski tip eq lardan bağlasam sesi biraz daha güçlendirip,daha temiz alabilir miyim?

Sukru96
20/02/2015, 23:41
Doğrudur daha iyi vuruyor.tizler de iyi oldu bence böyle.peki şeyi sorucam sana eskiden anfisiz tesisatlarda kullanılan equlizerlar vardı,harici olarak bağlardık torpidonun oraya bi yerlere.onların içinde sanırım ufak bi amfi gibi bişey vardı.hem sesi yükseltiyodu hem de bas-tizi ayırabiliyodu detaylı.artık onlar kullanılmıyo galiba bakındım biraz da.şimdi ses işlemciler çıkmış herhalde,yüksek fiyatlarda..o eski tip eq lardan bağlasam sesi biraz daha güçlendirip,daha temiz alabilir miyim?

o ses işlemcileri bildiğim amfilerden daha pahalı ; Eq hakkında hiç bir bilgim yok ama bizim işimizi görecek sıfır bir amfi 250 tl
İkinci el temiz bi amfi belki 150 -200 liraya bulursak hepsinden daha iyi olur bence.

arenas
20/02/2015, 23:47
Ne önerirsin marka,model,özellik olarak?aküm 50 amper,sıkıntı yaratır mı acaba?

Sukru96
20/02/2015, 23:59
Ne önerirsin marka,model,özellik olarak?aküm 50 amper,sıkıntı yaratır mı acaba?

Abi şuanda marka olarak tavsiye edemem çünkü bende bilmiyorum .
Ama teorik olarak 4 Kanallı bir amfi
Her hoparlöre 50 watt rms verecek şekilde oluşan bir amfi çok çok iyi besler sizin hoparlörleri
Örnek verecek olursam eğer;
Roadstar RDA5040 fiyatı da uygun 140 lira civarı . Ama ne kadar kalitelidir hiç bir fikrim yok örnek olarak.
Yani maksimum 250 liraya kadar güzel bir amfi bulunabilir.

Sukru96
21/02/2015, 21:28
Evet abilerim önerisi olan varsa bizden esirgemeyin.