PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gerisini sen düşün..

Dikici
29/10/2007, 11:19
internette karşıma çıktı hoşuma gitti paylaşıyım dedim..:)

Çok zengin bir adamcağız, ölümünün yaklaştığını hissedince oğlunu yanına çağırmış. Evvela vasiyetini bildirmiş ve demiş ki:

- Beni mezara çoraplarımla gömün!

Oğlu babasının bu vasiyetini anlamamakla beraber “tamam” demiş.

Adam bir de mektup tutuşturmuş oğlunun eline.

- Ölümümden sonra başın ilk sıkıştığında bu mektubu açarsın, demiş.

Emr-i Hak vaki olmuş, adam ruhunu teslim etmiş. Eş-dost toplanıp ağıt yakarken, oğlanı almış bir düşünce: “Ben şimdi babamı çoraplarıyla nasıl gömerim?..”

Bir hoca bulup sormuş ama olumlu cevap alamamış. “Olmaz!” demiş hoca; “dinimizce uygun değil böyle bir şey!” Başka hocaya sormuş, o da olmaz diye kestirip atmış.

Evlat çaresiz, mevtayı da artık bekletmek olmaz, gömmek lazım. Aklına birden babasının “başın ilk sıkıştığında aç” diyerek bıraktığı mektup gelmiş. Hemen mektubu arayıp, bulmuş.

Mektupta şunlar yazılıymış:

“Oğlum, gördüğün gibi ben bunca zenginliğime rağmen yanımda bir çorap bile götüremiyorum, gayrisini sen düşün!..”

Dikici
29/10/2007, 11:23
Halkı tarafından sevilen bir bilge kral, huzuru en güzel resmedecek kişiye büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce çalışan sanatçılar çok güzel resimler yaparlar.

Eserleri saraya teslim ederler. Kral sadece tablolardan ikisini beğenir. Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir. Tablolardan birinde güzel bir göl vardır. Göl, bir ayna misali etrafında yükselen dağların aksini yansıtmaktadır. Dağların üzerinde pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süsler. Resme kim baktı ise onun mükemmel bir huzur resmi olduğunda hemfikirdir. Diğer tabloda da sarp ve çıplak dağlar, gri bulutlar vardır.

Öfkeli bir gökyüzünden yağmurlar boşanmaktadır. Resim hiç de huzuru yansıtmamaktadır. Fakat kral resme bakınca şelalenin ardında kayalıklardaki yeşilliği fark eder gülümseyerek. Çatlaktan çıkan küçücük bir çalılık vardır. Çalılığın üstünde anne kuşun yaptığı bir kuş yuvası görünür. Şiddetle akan suyun yanı başında anne kuş yuvasını kurmaktadır. Keşmekeşliğin ve gürültünün içinde muhteşem bir huzur görüntüsü...

Ödülü kim kazanmıştır sizce? Elbette ikinci resim. Neden mi? İşte kralın açıklaması: Huzur, hiçbir gürültünün, patırtının, sıkıntının bulunmadığı yer demek değildir. Bütün zorluklarına, gürültüsüne ve keşmekeşliğine, rağmen yüreğimizin dingin kalabilmesidir ve yüzünüzdeki tebessümün kaybolmaması...

Er-NnN
29/10/2007, 15:12
güzel hikayeler... :)

ceyms_cem
29/10/2007, 22:59
Çok guzel bır paylasım tesekkurler..

femoli
30/10/2007, 09:40
aferin barış ikiside mükemmel :)