PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bedeli Askerlik Çıktı!

Haberci
02/12/2014, 13:21
Bedelli askerlik 1 Ocak 2015 itibariyle geçerli olacak.

Yaş sınırı 28 olarak belirlendi. 31 Aralık itibariyle 27 yaşını doldurmuş olanlar yararlanabilecek.

Bedel ücreti ise peşin 18.000 TL olarak belirlendi.

Honor COOPER
02/12/2014, 13:33
bedava 12 ay için benim zamanınımda olsa kısa dönem için bile düşünürdüm.

marineros
02/12/2014, 14:44
Bir yanda yandaş kanallarda Kınalı Hasan'lar gösteriliyor ama diğer yanda paralı Hasan'lar askerliğe bedel ödeyerek gitmiyor!hani bu vatan hepimizindi?zoruma gidiyor açıkçası.ben karşıyım vatan borcunun bedelle ödenmesine.katılırsınız veya katılmazsınız ama birgün elime fırsat geçerse bu vatandaşlara verdikleri paraların iki katını verip iki katı askerlik yaptırırım.

cdogu
02/12/2014, 15:37
Ne icin asker olacaksin bu memlekette? Neye hizmet edeceksin? Eski turkiye olsa vatana canim sagolsun ama ben askerlik adi altinda hirsizlara,burnu havada komutanlara hizmet etmem...

marineros
02/12/2014, 16:19
Eğer öyleyse o zaman parası olmayanlar ne yapacak?sizin söyleminizden şunu anlıyorum;ölsünler...yani demek istediğim,eğer devlet bütün vatandaşlarına eşit imkanları sağlayamıyorsa bence gereksiz bir uygulama.askere gitmek istemeyenlere özel uydurulmuş bir kılıf.gitmeyecekse,istemeyen herkes gitmemeli.sen parası yok diye 40 yaşında adamı alır kaçak diye askere yollarsın ama paralı Hasan 28 yaşında feragat eder.gidip gitmemek herkesin kendi öz fikri ama bir kanun varsa mazluma da zengine de aynı olmalı.

Arrest
02/12/2014, 17:12
Fakirler ölsün :)

Arrest
02/12/2014, 17:47
Para verip askere gitmeyenler , bunlara konduracak sifat bulamiyorum..

17 Ekim

Başbakan Davutoğlu ;

Fakirin çocuğu askere gidecek , zenginin çocuğu para verip gitmeyecek. Böyle birşey mumkun değil.

2 Aralık

Bedelli askerlik cikti

cemdogu
02/12/2014, 18:11
Devlet olanağı eşit tutmalıydı haklısınız.Benim düşüncem, askerliğin meslek olarak icra edilmesidir.Hayatında eline silah almamış adam hakkariye gidip, tabii ki ölecek.Silahı kullanmayı 1 aylık eğitimde mi öğrenecek?12 ayda mı öğrenecek? Savaş stratejisi, planlaması öyle 1 yıllık askerin yapacağı iş değil bunlar çok detaylı eğitimler gerektiren şeyler.Asker olmak isteyecek, bu sisteme uyacak insan çok var zaten.

Bedelliye karşıyım.Ama zorla askerliğe daha da karşıyım.Vatani hizmet, vatani görev gidip orda call of dutycilik oynamak değildir.Bu işleri eğitimli, silah talimi yapmış, strateji öğrenmiş insanların yapması lazım.Vatani görev sadece askerlikle değil, ekmeğini helalinden kazanırsan, torpille yağcılıkla yalakalıkla para kazanmazsan, ona buna muhtaç olmadan memlekete hayırlı birey olursan gerçekleşir.

Hem, madem askerlik vatani görev.Cumhurbaşkanımızın oğlunun çürük raporunu açıklayalım.Testis ile alakalı durum ve kısırlık belgesi vesaire düzmece...Ardından hemen sonra çocuk.Cumhurbaşkanının ailesinden adam 50 kilo uyuşturucuyla yakalanınca ben içiciyim diyerek yırtıyorsa, ben bu memlekete şahsen vatani görev falan yapmam.Ha, bu lafları etmeden evvel vatanın ne olduğunu idrak etmek lazım...

erenemre
02/12/2014, 18:41
tayyip ötüyordu daha düne kadar bundan sonra bedelli yok parası olmayana haksızlık falan bıdı bıdı ne oldu daha 2015 i görmeden çıktı bari yapamayacağınız şeyi söyleyip küçük düşmeyin

dicaser
03/12/2014, 04:48
askerden yeni gelmiş biri olarak , askerliği astek olarak yaptıgıma ragmen ben boyle igrenc rezalet bir kurum daha ne gördüm ne duydum.. gidenler bilir gitmeyenler bilmez heryeri götürüyor , askerlerin 4te 3ü esrarkeş , katille yanyana yatıyor ana kuzusu ; hele tsk akademiden mezun olan subaylar tam bir problem , epsi şizofren kendini roma kralı sezar sanıyor ; açıkçası zaten dışardan bir saldırı gelse içerdeki askerler içerdekisubaylardan başlar temizliğe , durum inanın o kadar kötü ; yemekler berbat askeriye her er için 1800 , her onbaşı için 2200 , her çavuş 2500 lira para alıyor devlet kasasından ve inanın askerin almış oldugu hizmet bedeli ayda 100 lira belkide degil ; kısacası durum berbat , zaten 1 sene sizden çalıyor kısada olsa uzunda olsa 1 seneniz harab oluyor ; askerlik süreniz boyunca haracayacagınız para en az en fakir için konuşuyorum 4000tl bunun yanı sıra para kazanamamaktacabası ; 18000 bin tl geçen sene olsa şubatta yaşım tutuyor veririm parasını neyse hatta 30000 binde veririm , 1 senem boşuna harap ve ziyan oldu , üstüne bide 5 para etmez insanların kahırlarını çektiğimizde yanımıza kar kaldı , mahallede görsem evimin dükkanımın önünden geçirmem dediğim insanlar subay olmuş.. bunlara hizmet etmeyin verin parasını lanetler kendi işlerini kendi yapsınlar...

arenas
03/12/2014, 08:50
Kodamanların askerliği gelen çocukları çoğaldı herhalde,e seneye de seçim var.askerlik baskısından kurtulan,bunu hükümetin en büyük icraatı olarak görecek.yine yüzde elli.

Sent from my iPhone using

darktiger
03/12/2014, 09:05
askerden yeni gelmiş biri olarak , askerliği astek olarak yaptıgıma ragmen ben boyle igrenc rezalet bir kurum daha ne gördüm ne duydum.. gidenler bilir gitmeyenler bilmez heryeri götürüyor , askerlerin 4te 3ü esrarkeş , katille yanyana yatıyor ana kuzusu ; hele tsk akademiden mezun olan subaylar tam bir problem , epsi şizofren kendini roma kralı sezar sanıyor ; açıkçası zaten dışardan bir saldırı gelse içerdeki askerler içerdekisubaylardan başlar temizliğe , durum inanın o kadar kötü ; yemekler berbat askeriye her er için 1800 , her onbaşı için 2200 , her çavuş 2500 lira para alıyor devlet kasasından ve inanın askerin almış oldugu hizmet bedeli ayda 100 lira belkide degil ; kısacası durum berbat , zaten 1 sene sizden çalıyor kısada olsa uzunda olsa 1 seneniz harab oluyor ; askerlik süreniz boyunca haracayacagınız para en az en fakir için konuşuyorum 4000tl bunun yanı sıra para kazanamamaktacabası ; 18000 bin tl geçen sene olsa şubatta yaşım tutuyor veririm parasını neyse hatta 30000 binde veririm , 1 senem boşuna harap ve ziyan oldu , üstüne bide 5 para etmez insanların kahırlarını çektiğimizde yanımıza kar kaldı , mahallede görsem evimin dükkanımın önünden geçirmem dediğim insanlar subay olmuş.. bunlara hizmet etmeyin verin parasını lanetler kendi işlerini kendi yapsınlar...

Dediklerine sonuna kadar katılıyorum. bende geç gittim 30 yaşımda askerdeydim iş güç geçim derdi anca fırsat oldu. lanet olsun. 15 ay karılık yaptım bir bölük astsubayına. ne vatan hizmeti komutanlara hizmet askerlik. 3 mermi at tamam hop usta askersin. hele o eğitimler saçma sapan. bir de beğenmeyip küçümsediğimiz bir kaşık suda boğarız diye atıp tuttuğumuz amerikan askerlerine bakın. hepsi yarma gibi eğitimli gıdası sporu herşeyiyle asker adamlar. üstüne maaş da alıyorlar. ben askere işyerimi yani vergi ödediğim yerimi kapatarak gittim. ne oldu ne kazandı millet hiçbirşey. sivilde olsam hem vergi ödiyecektim hem hizmet vericektim. konuş konuş değişen hiçbir şey yok. seçim olsun sonuç hep aynı. bir aralar baba vardı sonra ana geldi şimdi de bunlar var.bunlar gidince başkaları gelir yemeye

fencolic
03/12/2014, 17:02
Dediklerine sonuna kadar katılıyorum. bende geç gittim 30 yaşımda askerdeydim iş güç geçim derdi anca fırsat oldu. lanet olsun. 15 ay karılık yaptım bir bölük astsubayına. ne vatan hizmeti komutanlara hizmet askerlik. 3 mermi at tamam hop usta askersin. hele o eğitimler saçma sapan. bir de beğenmeyip küçümsediğimiz bir kaşık suda boğarız diye atıp tuttuğumuz amerikan askerlerine bakın. hepsi yarma gibi eğitimli gıdası sporu herşeyiyle asker adamlar. üstüne maaş da alıyorlar. ben askere işyerimi yani vergi ödediğim yerimi kapatarak gittim. ne oldu ne kazandı millet hiçbirşey. sivilde olsam hem vergi ödiyecektim hem hizmet vericektim. konuş konuş değişen hiçbir şey yok. seçim olsun sonuç hep aynı. bir aralar baba vardı sonra ana geldi şimdi de bunlar var.bunlar gidince başkaları gelir yemeye
Kendi yaptığın askerlik açından haklı oldugun yerler var evet ama herkes de bu sekilde askerlik yapmiyor. 3 aylik egitim alip saatlerce sinirda nobet tutan, catismaya gidip sehit olan gazi olan psikolojisi bozulup gelenler de askerlik yapti. Bir yakinim var catismalara girmisti askerden geldiginde birkac yil tedavi gordu. Simdi bu adam cikip deseki ben askerligimi yaptim arkadas canimi ortaya koydum vatan icin sizde gidin yapin ne sekilde olursa olsun dese kimsenin verecek cevabi yoktur. Bu kadar basit. Tuvalet de temizlesen-birilerine yemek de yapsan-ot da yolsan-çöp de toplasan-çatışmaya da girsen adı askerlik. Herkes aynı şekilde yapacak diye bir şart yok. Vatana hizmet deyince bu illa mermi sıkıp terorist vurmak degil. Kimi şöför olur kimi temizlikçi kimi aşçı kimi keskin nişanci..

Herkes gitsin askerligini yapsin diye dusunuyorum. Benim 1 yilim gittiyse vatan icin sevdiklerimden uzakta kaldiysam işlerim 1 yil aksadiysa herkesin 1 yili gitsin. Madem ki bu vatan hepimizin herkes gitsin.

Kredi kartiyla da askerlik bedeli odenebilecekmis diyordu. Ekstrede ne yazacak acaba? Vatan borcu mu?

darktiger
03/12/2014, 17:38
Kendi yaptığın askerlik açından haklı oldugun yerler var evet ama herkes de bu sekilde askerlik yapmiyor. 3 aylik egitim alip saatlerce sinirda nobet tutan, catismaya gidip sehit olan gazi olan psikolojisi bozulup gelenler de askerlik yapti. Bir yakinim var catismalara girmisti askerden geldiginde birkac yil tedavi gordu. Simdi bu adam cikip deseki ben askerligimi yaptim arkadas canimi ortaya koydum vatan icin sizde gidin yapin ne sekilde olursa olsun dese kimsenin verecek cevabi yoktur. Bu kadar basit. Tuvalet de temizlesen-birilerine yemek de yapsan-ot da yolsan-çöp de toplasan-çatışmaya da girsen adı askerlik. Herkes aynı şekilde yapacak diye bir şart yok. Vatana hizmet deyince bu illa mermi sıkıp terorist vurmak degil. Kimi şöför olur kimi temizlikçi kimi aşçı kimi keskin nişanci..

Herkes gitsin askerligini yapsin diye dusunuyorum. Benim 1 yilim gittiyse vatan icin sevdiklerimden uzakta kaldiysam işlerim 1 yil aksadiysa herkesin 1 yili gitsin. Madem ki bu vatan hepimizin herkes gitsin.

Kredi kartiyla da askerlik bedeli odenebilecekmis diyordu. Ekstrede ne yazacak acaba? Vatan borcu mu?

vatan için tabi ki tuvalet temizlenir ama halkın içine ihtiyacını giderdiği tuvalet temizlenir. komutan dediğin sıfıra yakın ahlaklı insanları yaptığı değil. amaç hizmetse sivilde yapılır. yok savaş ve güvenlikse mecburi değil paralı maaşlı adam gibi de olur. ben günde 12 saat nöbet tuttuğumuda bilirim boş silahla cephanelik nöbeti. ben askerdeyken o aralar hep şehit veriridik. biz tv başında ağlarken o koskoca komutanların gazinoda hergece şampanya patlattıklarını bilirim. ben ankarada kara kuvvet komutanlık binasında askerlik yaptım . 900 tane üst rütbeli subayın içindeydim. benim gördüklerimi görseydiniz.....

tayfux
03/12/2014, 19:10
hey gidi hey...ne günlerden ne günlere geldik. Bu ülkede askere gitmeyene kız vermezlerdi. Şu anda ya bizde bir sıkıntı var ya da atalarımızda..
Askeri okul terk , doğuda görev yapmış , doğuda askerlik yapmış bir kişi olarak konuşuyorum...olaylar öyle astek 12 ay yaptığınız yada 12 ay er olarak yada 6 ay kısa dönem askerlik yaptığınız durum ve gördükleriniz kadar basit değil sadece bunu söylüyorum. Askerlik bu kadar zaman da anlaşılmaz çünkü TSK heterojen bir yapıya sahip homojen değil..
şöyle düşünelim...
zengin Mehmet kardeşimiz 18000 lirayı veriyor ve Hakkari ye askerliği düşecekken düşmüyor onun yerine para vermeyip vatan borcu diyen yada para bulamayan fakir Ahmet kardeşimiz İzmir yada sıkıntısız bir bölgeye düşecekken Mehmet kardeşimiz gitmediği için ve o bölgede daha çok askere ihtiyaç olduğu için Hakkâri'ye gidiyor ve Allah korusun şehit oluyor. Bu durumda ;

Soru 1 : Mehmet kardeşimiz hayatı satın mı aldı?
Soru 2 : Ahmet kardeşimizin suçu ne?
Soru 3 : Ahmet kardeşimizde para olmadığı için suçlu mu?
Soru 4 : Mehmet kardeşimizin hayatı Ahmet kardeşimizden daha mı değerli?
Soru 5 : Bu ülkede yaşam hakkı sadece parası olanlara mı?
Soru 6 : Bizim ülkemizde bir zamanlar her Türk Asker doğar denirdi O yere PEYGAMBER OCAĞI denirdi. 1950 lerden sonra durumlar değişmeye başladı bu ülkeye 50 sene de neler oldu ki bu kadar Askerlikten soğudu?

NOT: ÖLÜMÜ ALLAH BİLİR. ÖLÜM HAKKARİ DE DEĞİL İZMİR DE YADA HERYERDE YAKALAR. BU KONU BAŞKA BİR KONU AMA BU OLAYIN GERÇEK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜP CEVAP VERİNİZ. AYRICA BEDELLİ ASKERLİK YAPAN ARKADAŞLARA DA SAYGIM SONSUZ MUTLAKA KENDİ FİKİRLERİ BU YÖNDEDİR KESİNLİKLE YARGILAMA YAPMIYORUM.

BANA CEVAP VEREN ARKADAŞLARA KARŞI CEVAP VERMEYECEĞİM KENDİ FİKİRLERDİR SONSUZ SAYGI DUYUYORUM.

cemdogu
03/12/2014, 19:44
işte burda askerlik sisteminin artık güncel olmadığı fikrine topluca varabiliriz bence.eskiden askerlik evet mantıklıydı.çünkü heryer şehir değildi, köydeki insan şehir görüyordu, şehirdeki insan köy hayatını görüyordu.Buna adam olmak deniyordu...

Şimdi memlekette köylü,köy kalmadı herkes şehre göç etti.Kültür, yaşam ve diğer birçok şey değişti.Artık insanlar askerliğe hapis gözüyle bakıyor..Evet paralı askerlik sistemi yanlış.Son derece yanlış.Fakir mehmet neden ölsün, Zengin ahmet yaşarken..

Bahsettiğim de buydu.Şehitlerimizi askerlik stratejileri olmadığı için veriyoruz biz.Bilgisiz bilinçsiz komutanlar yüzünden veriyoruz.Doğru dürüst cephane, yemek, erzak gitmeyen doğu illerimiz varken, IŞID'e yardım ettiğimiz için veriyoruz biz bu şehitleri.

Maaşlı askerlik, yani profesyonel askerlik sisteminde ise alınan en az 2 yıllık 3 yıllık eğitim ve deneyim tecrübe var.3 aylık silah tutmayla usta olunan askerlik sisteminden ne hayır gelebilir sizce?

Evet bazı insanlar normal şartlarda askerlik yapmıyor.Çok kötü şeyler gören 21 yaşında arkadaşlarım var.Kafasının yanından bazuka geçtiği için kulağı yanan arkadaşlarım da var.O askerlik yaptıysa ben de yapmalıyım, doğru bir bakış açısı değil.Yanlışların önüne hepberaber geçmek gerek.O da yapmasın, ben de yapmayayım.İsteyen, meslek edinip, ya da gönüllü olup maaşıyla,sigortasıyla ve gerekli imkanlarıyla Profesyonel Asker olsun...

Amerikada profesyonel askerlik yapıp, genç yaşta sonradan bırakan insanlar eşşek gibi para alıyor sadece güvenlik şirketinden.ki daha sadece güvenlik şirketi örneği verebilirim...

Bizde askerlik bize ne katıyor? Değişken aslında.Kimisi diş fırçasıyla alaturka tuvalet siliyor, kimi komutanın arabasını yıkayıp duruyor, kimisi masa başında kıç yoruyor, kimisi de korkunç şeylere şahit oluyor, belki de ölüyor....

Şimdi bu standart değilse, neden gitmek isteyelim askere? Ne vatani borcu ne vatani görevi? Ölmeye, ya da komutanın totosunu yalamaya gidiyorsak neden gideyim? Bana kattığı şey ne adam olmak mı? Ben 15 yaşında para kazanmaya başlamışım, 18 yaşında düzenli geliri olan bi adamdım.Adamdım yani, askere gidip adam olacak dedikleri esrarkeşlerden değilim ben.

Neyse dellendim gene :)

erenemre
03/12/2014, 22:00
işte burda askerlik sisteminin artık güncel olmadığı fikrine topluca varabiliriz bence.eskiden askerlik evet mantıklıydı.çünkü heryer şehir değildi, köydeki insan şehir görüyordu, şehirdeki insan köy hayatını görüyordu.Buna adam olmak deniyordu...

Şimdi memlekette köylü,köy kalmadı herkes şehre göç etti.Kültür, yaşam ve diğer birçok şey değişti.Artık insanlar askerliğe hapis gözüyle bakıyor..Evet paralı askerlik sistemi yanlış.Son derece yanlış.Fakir mehmet neden ölsün, Zengin ahmet yaşarken..

Bahsettiğim de buydu.Şehitlerimizi askerlik stratejileri olmadığı için veriyoruz biz.Bilgisiz bilinçsiz komutanlar yüzünden veriyoruz.Doğru dürüst cephane, yemek, erzak gitmeyen doğu illerimiz varken, IŞID'e yardım ettiğimiz için veriyoruz biz bu şehitleri.

Maaşlı askerlik, yani profesyonel askerlik sisteminde ise alınan en az 2 yıllık 3 yıllık eğitim ve deneyim tecrübe var.3 aylık silah tutmayla usta olunan askerlik sisteminden ne hayır gelebilir sizce?

Evet bazı insanlar normal şartlarda askerlik yapmıyor.Çok kötü şeyler gören 21 yaşında arkadaşlarım var.Kafasının yanından bazuka geçtiği için kulağı yanan arkadaşlarım da var.O askerlik yaptıysa ben de yapmalıyım, doğru bir bakış açısı değil.Yanlışların önüne hepberaber geçmek gerek.O da yapmasın, ben de yapmayayım.İsteyen, meslek edinip, ya da gönüllü olup maaşıyla,sigortasıyla ve gerekli imkanlarıyla Profesyonel Asker olsun...

Amerikada profesyonel askerlik yapıp, genç yaşta sonradan bırakan insanlar eşşek gibi para alıyor sadece güvenlik şirketinden.ki daha sadece güvenlik şirketi örneği verebilirim...

Bizde askerlik bize ne katıyor? Değişken aslında.Kimisi diş fırçasıyla alaturka tuvalet siliyor, kimi komutanın arabasını yıkayıp duruyor, kimisi masa başında kıç yoruyor, kimisi de korkunç şeylere şahit oluyor, belki de ölüyor....

Şimdi bu standart değilse, neden gitmek isteyelim askere? Ne vatani borcu ne vatani görevi? Ölmeye, ya da komutanın totosunu yalamaya gidiyorsak neden gideyim? Bana kattığı şey ne adam olmak mı? Ben 15 yaşında para kazanmaya başlamışım, 18 yaşında düzenli geliri olan bi adamdım.Adamdım yani, askere gidip adam olacak dedikleri esrarkeşlerden değilim ben.

Neyse dellendim gene :)

şuan ki mevcut askerlik sistemini asla savunmam ama sana şunu soracağım adam olmak sadece düzenli para kazanmak mıdır ?

cemdogu
03/12/2014, 22:54
şuan ki mevcut askerlik sistemini asla savunmam ama sana şunu soracağım adam olmak sadece düzenli para kazanmak mıdır ?
Koskoca yazıda bir tek oraya mı taktın abi? birtek bu değil geniş bakmak lazım.Benim için askere gitmemek için babasının 18.000lirasını veren de, askere gittikten sonra bi baltaya sap olamayıp hala babasına yük olan adam da aynıdır.

Kimseye muhtaç olmadan yaşamak, iyi insan olmak, insan haklarına saygı duymak, fesatlık taşımamak ta devamında gelir.Liste de uzar gider.

erenemre
04/12/2014, 23:45
Koskoca yazıda bir tek oraya mı taktın abi? birtek bu değil geniş bakmak lazım.Benim için askere gitmemek için babasının 18.000lirasını veren de, askere gittikten sonra bi baltaya sap olamayıp hala babasına yük olan adam da aynıdır.

Kimseye muhtaç olmadan yaşamak, iyi insan olmak, insan haklarına saygı duymak, fesatlık taşımamak ta devamında gelir.Liste de uzar gider.

son cümlende çok güzel özetlemişsin , maalesef Türkiye de özellikle son yıllarda tam tersini görüyoruz.

cemdogu
05/12/2014, 00:18
son cümlende çok güzel özetlemişsin , maalesef Türkiye de özellikle son yıllarda tam tersini görüyoruz.
Aynen abi.bu zihniyetteyken biryere varmak mümkün değil valla...

AyBEROZ
05/12/2014, 00:48
Askerlik vatan için yapılan bir görev diye düşünerek hayatının önemli bir parçası olarak görmekte idim. Taaa ki başımızdakilerin kutsal saydığımız vatan toprağını teröristlerle ve vatanı bölmeye çalışanlarla aynı masada siyasi pazarlık konusu haline getirdiğini görene kadar. Bu saatten sonra askere gitmenin de enayilik olduğunu düşünmeye başlayabilirim. Hele ki teröristleri askerlerimizi kovaladığı ve küçük düşürülen o görüntüleri izledikten sonra. Paranız varsa tamam. Fukara evladı çaresiz gidecek ve çileyi çekip gelecek artık. Çile diyorum çünkü askerlik şerefli bir görev olmaktan artık çok uzak.

marineros
05/12/2014, 11:46
Hep merak ederdim,acaba bu parçalanan ülkelerdeki yaşayan insanlar nasıl olur da herşeye göz yumup sessiz kalmışlardır.ama şu an görüyorum ki bizim ülkemizde de tıkır tıkır sistem işliyor.insanlar psikolojik olarak öyle uyutuluyor ki hani artık şehit haberi gelince kimse umursamıyor,memlekette her taraf alev kapanı,kadın cinayetleri,askere olan düşmanlık,çıkarılan saçma sapan uyduruk ortaçağ kanunları işin özeti..kuru milliyetçilik aptallıktır ama iş ülke bütünlüğü oldu mu maalesef boyut değişiyor.hani milletin ağzına dolanmıştı bir ara,abi bugün savaş çıksa koşa koşa giderim.nah gidersin canım kardeşim.bugün sulh zamanı bunları savunanlar,yarın harp durumunda adını kaçaklar listesine yazdıracaktır.
Bir sözüm de askerliği eskarkeş kurumuna benzeten arkadaşa,benim babam emekli gardiyan.27 yıl farklı şehirlerde görev yaptı.cezaevleri en batak kurumudur otoritenin.buna rağmen babam,27 yıl sonunda,sizin askerliği anlattığınız gibi anlatmamıştır cezaevlerini.
Ben ciddi ciddi umudumu kaybettim artık bu ata topraklarından.sanırım 2023 de parçalanma yılı olacak.(parçalanan ülkelerin tarihlerine bakın ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz)
Paralı askerler de bir yere kadar savaşır.Titanic filmini izlemişseniz son sahnelerinde adam parayı herifin suratına atıyor,can daha önemli der gibi.
Neyse ben de zaten askere gitmem bu saatten sonra.parayla askerlik yapıp görev yaptığını zannedenler,parasını verip kurtarırlar belki.selametle.