PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites Topuzu Temizliği

Arkheon
30/11/2014, 17:04
Pazar gününü boş geçirmek istemeyen benim gibi rahatsızlar için yol gösterici olması niyetiyle paylaşıyorum :D gerçi gösterilecek yol da bildiğin vites topuzunun içindeki kiri pisliği çıkartmak işte. Boş kaldıkça arabanın orasıyla burasıyla oynuyorum... Arabam 2008 GP 1.3 Multijet Active.

Arabamın benden önceki iki sahibi de benim kadar rahatsız olmadığı için vites topuzunu temizlemeyi es geçmişler.

Temizlikten önceki hali içler acısı: 1. fotoğraf.

Ben de vites topuzunu yerinden söktüm; bilmeyen arkadaşlar için saat yönünün tersine biraz zorlayarak çevirirseniz çok rahat çıkartabiliyorsunuz. Vida söküyormuşsunuz gibi düşünün, aynı mantıkla topuzu yerinden çıkartın.

Söktükten sonra gayet basit bir bulaşık süngerine biraz detarjan döküp sıcak suyla köpürttükten sonra topuzu ters olarak üstüne yatırdım, kirler yumuşadı. En son olarak da t bıçağıyla çok nazik bir şekilde çizmeden kesmeden yumuşamış kirleri çıkarttım. Temizledikten sonra farkettim ki vites topuzunun değiştirilmesi şart olmuş artık, kauçuklar zedelenmiş biraz. Ya da becerebilirsem rakam ve vites yolu boşluklarını beyaza boyarım.

Pazar temizliği bundan ibaret :bye10000:

krm1983
30/11/2014, 17:57
ellerinize sağlık

EMRE ALTINOK
01/12/2014, 23:25
Vites topuzu temizliği çok kolay..

1-eski bir diş fırçası
2- iki ucunada birer damla kolonya damlatılmış kulak çubuğu

bitti..