PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modifiye araçlar trafiğe çıkamayacak.

chn73
06/07/2014, 09:39
Özellikle şehir içi trafikte sıkça görülen araçlarla ilgili vatandaş şikayetleri Emniyet’i harekete geçirdi. EGM’nin emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelgeyle araçların trafikten men edilmesi talimatı verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son dönemde özellikle şehir içi trafik içinde çok sık görülen ‘modifiye araç’larla ilgili yoğun şikâyetler üzerine harekete geçti. EGM, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği özel genelgeyle bu araçların trafikten çekilmesi, para cezası yazılması ve araçlar üzerinde yoğun kontrol yapılmasını istedi, bu araçların trafikten men edilmesi talimatı verildi.

https://i45.tinypic.com/2igm6uc.jpg

Duman ve gürültü

EGM’nin genelgesinde, yapılan denetimlerde; özellikle eski modeldeki araçların kaportalarında, egzozlarında, ışık donanımlarında ile lastik ölçülerinde yapılan farklı teknik işlemlerle halen yürürlükteki trafik mevzuatına aykırı olarak kullanılan modifiye araçların trafikte tehlike yaratıklarına dikkat çekildi.
Denetimlerde, modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kurallarına uymadıkları yönünde saptamalar yapıldığı belirtilen genelgede, sürücülerin bu tür araçları çevredekileri rahatsız edecek biçimde duman ya da gürültü çıkararak kullandıkları vurgulandı.

Denetim yapılacak

Genelgede, modifiye araç kullanan sürücülerin seyir halindeyken hız, şerit takibi ile şerit değiştirme ve kırmızı ışıkta geçme gibi zorunlu trafik kurallarına uymadıkları belirtildi. Trafik kurallarına uyulmaması sonucunda modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kazalarına neden olduklarının altı çizilen genelgede, “Yaz mevsiminin gelmesiyle tatil günleri ve özellikle de geceleri bir araya gelerek trafik güvenliğini tehlikeye düşüren bu tür araçların kullanıldığı yol bölümlerinde gerekli önlemler alınarak denetimler yapılacaktır” ifadesi yer aldı.

Amfi, Woofer, Bass, Kabin vb. Cihazlar Sökülecek

EGM’nin özel genelgesinde yapılacak denetimlerde uygulanacak esaslar şöyle açıklandı:

Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira para cezası ve 20 ceza puanı ile cezalandırılır. Araçtaki değişiklikler kanuna, mevzuata uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilir.
Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahatını bozacak şekilde kullanan sürücüler 80 lira para ve 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Cihazlar araçtan sökülür.
Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bilgilendirmeyen sürücüler 80 lira para cezası ve 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleninceye kadar araç trafikten men edilir.

Genelgede, denetimlerin ‘süreklilik’ gösterecek biçimde devam ettirilmesi ve modifiye araçlara yönelik yapılacak denetimlerin başta il emniyet müdürleri olmak üzere tüm sıralı birim amirlerince, ‘önemle’ takip edilmesi istendi.

Çok yerinde bir karar.link aşağıda.
Modifiyeli trafiğe çıkamayacak! (https://www.milliyet.com.tr/-modifiye-trafige-cikamayacak--gundem-1907611/)

kozlulum67
06/07/2014, 11:57
Bence dogan Şahin toplatilmali.yuzde 90 i serseri.yiyecek aşı yok ama artislik ve pislik pesindeler.cok harika bi karar.

cdogu
06/07/2014, 14:38
Ya modifiye araçlar değil de,suyunu çıkaranlara yönelik olsa keşke. Dün arabamı yıkarken benzinlikte egzos patlatanlar vardı mesela. Tiksinç bir görüntü artı gürültü..

cemdogu
06/07/2014, 16:08
Zaten o duruma yönelik bi düzenleme.egzoslar, xenon farlar vesaire.yoksa kimse bodykit e, janta karışamaz...

korguntuyenc
06/07/2014, 18:01
Haberi okudum simdi bende benim yorumum su sekilde
kurallar kanunlar net bi sekilde olusturulmali gunun kosullarina uygun olmali yani soyle ifade ediyim adamin boyle bir hevesi vardir modifiye gibi bunu kurala kanuna gore yaptirir aracinin ruhsatina isletir muayene esnasinda eksiklik yada sikinti cikmaz kullansin o zaman
bunun disinda sadece kendi zevki ugruna beni rahatsiz edecek bisey yapiyorsa buna izin verilmesin misal abarti egzost gibi adam sokaktan gecio ben yatagimdan zipliyorum sesten kimse bu konuda anlayis beklemesin ama haberde dikkat edin modifiyeli araclarin trafikte yuksek surat hatali serit degisimi gibi diger suruculeri tehlikeye atacak hareketleri yapabilecegi potansiyeli yuksrk araclar gibi gostermisler bu da belki dogru belki yanlis diyebiliriz adam aracina o kadar para yatirmis basmak ister de diyebiliriz bunun disinda ya adam belki araci yaptirmis evet ama surat isini belki trafik harici bi yerde yapiyodur da diyebilirsiniz burda pesin pesin gunah almak dogru olmaz ama su bir gercekki bazi konularda degismemiz lazim
Ya esimin bir cilt hastaligi var ve cok fazla guneste kalamiyor ben bu yuzden cam filmi taktiricam ama yapamiyirum neden yasak neden muayenede sirun cikiyor bence artik bunlar biraz esnetilmeli yada hosuma gidiyir app plaka yaptiricam ama yasak cezasi var yani kimseyi tehlikeye atmiyorsam neden olmasinki?
Cok uzun yazmisim arkadaslar kusuruma bakmayin baya dokmusum icimi :)

Gorky
06/07/2014, 18:09
devasa body kitli, abartılmış spoiler takan extreme tuning apaçilerin arabaları çıkamasın zaten. :D "göz zevkine hakaret" diye ceza kessinler :)

Eagle34
06/07/2014, 23:54
herkes görüşünü iletebilir tabiki ama benim aracımın arka camları koyu filmli bugüne kadar çok çevirmeye girdim hiç bi polis bişi demedi,app plaka tabiki yasak olmalı üzerinde mühür bile yok o zaman senin aracının plakasını herhangi biri kullanıp suç işleyebilir ,bana göre modifiyeyi abartanları trafikten men etsinler hatta mümkünse ülke dışına sürsünler:D

ligdevi
07/07/2014, 00:09
ucu bizede dokunmasın, benim araçta full body kit + yanlarda abarth yazıları ve 1 numara cam filmi var ...

cemdogu
07/07/2014, 02:17
Cam filmini yasallaştırmak şart.Sabah arabayı kaynar almazsınız, ayrıca torpidoya sağlıklı.Uv filtre işlevi de görüyor.Çok aydınlık ya da karlı havada göz almasını e ngelliyor.Ön camlar dışında 2 numaraya kadar cam filmi renksiz olarak bence şart...

Xenonlar katiyen yasaklanmalı.Eğer mercek yoksa,ayarsızsa kesinlikle kabul edilemez...

Egzosun da affı yok.Çatapata ne öyle o...ses istiyorsan, belli desibellerin altında yaptırıp gez...

Standartlar belirlenmeli ve uygulanmalı.ama bence bu haberler kanunlar denetimler hep reklam, hep göstermelik...

OzzY
07/07/2014, 02:39
uygulamada sıkıntı çıkacak bence. sadece egzoz ucuna bile laf edecek polisler olacaktır. xenonlarda sonradan uygulandı otomatik yükseklik ayarı çalışmıyor, manuel ayarlıyorum, far yıkamada yok.

cemdogu
07/07/2014, 03:29
uygulamada sıkıntı çıkacak bence. sadece egzoz ucuna bile laf edecek polisler olacaktır. xenonlarda sonradan uygulandı otomatik yükseklik ayarı çalışmıyor, manuel ayarlıyorum, far yıkamada yok.
İşte o xenonlar sizi iyi hissettirse de dikiz aynasına denk gelen insanı iyi hissettirmiyor özellikle yağmurlu havada.

Desibel sınırı konur, o desibeli aşana ceza gelir.Ölçüm yapılır, altındaysa geçer gider isterse 4 çıkış yapsın :))

ResulNigdeli
07/07/2014, 04:52
Modifiyeden anlayan ve bu işi iyi biri olarak söylüyorum bence Spoiler'ın kimseye zararı olmaz. Egzos aşırı ses varsa ceza yazılmalı yoksa hafif tatlı sese laf etmemeleri gerek. Cam filmi yasaklanmalı çünkü kaza anında insan hayatını tehlikeye atıyor camlar kesici olabiliyor film üstünde kırılıp buz olmuyor.

SaLDo
07/07/2014, 06:07
Bu uygulama apaçilere yönelik olacaktır. Egzoz vs. gibi denetimlerin sıklaşması gibi. Ruhsata işli olmayan renk vs. gibi.
Merceksiz xenon takanlara falan, yapıştırsınlar abi cezayı.

Faça Şahin Hayranları - FaÇa Şahin Hayranları (https://araba472.tr.gg/Fa%C7a-%26%23350%3Bahin-Hayranlar%26%23305%3B.htm)

:D

cemdogu
07/07/2014, 08:09
Modifiyeden anlayan ve bu işi iyi biri olarak söylüyorum bence Spoiler'ın kimseye zararı olmaz. Egzos aşırı ses varsa ceza yazılmalı yoksa hafif tatlı sese laf etmemeleri gerek. Cam filmi yasaklanmalı çünkü kaza anında insan hayatını tehlikeye atıyor camlar kesici olabiliyor film üstünde kırılıp buz olmuyor.
Ne alakası var cam filmi incecik folyodur.Kırıldığında tutar dağıtmaz camı?

brcan157
07/07/2014, 09:05
Ne alakası var cam filmi incecik folyodur.Kırıldığında tutar dağıtmaz camı?

zaten sıkıntı orda dagılması lazı camın..yıllardır bu nedenle yasak,kaza anında tuz buz olmadıgı ıcın ve butun halınde kalıp daha cıddı sakatlıga neden acıcagını dusunduklerı ıcın.yoksa mesele arabanın ıcını gızlemek degılkı.

celenlee
07/07/2014, 09:24
**Ayarsız ve aşırı parlak farlarıyla arkadan rahatsız etmesin.
**Geceleri ARKA SİS'lerini açıp gözüme gözüme sokmasın!!!!!!!! (En uyuz olduğum şey)
**Yırtık dondan çıkar gibi, önüme atlamasın.
da..

Göresiline Kim ne halt ederse etsin, yeter ki benim hakkımı gasp etmesin :)

Önce adam gibi denetim yapıp standart araçlar dahil, şerit ihlali, emniyet şeridi gaspı yapanları piyasadan silsinler.
Ayarsız farları ortadan kaldırsınlar.
Gece arka sisleri açanlara cezaları yağdırsınlar.

Önce asli görevlerini yerine getirsinler de..
Ondan sonra düşünsünler, ya tampon takmış ceza mı yazsak diye :p

outlife
07/07/2014, 10:15
Furkana kesinlikle katılıyorum. Öncelikle hak gaspı önlenmeli. adamda normal modifiyesiz araç var ama makasın alllahını atıyor adam. tacizin kralını yapıyor. e şimdi adam görsel modifiye yapmış ama sakin sakin yolunda gidiyor buna da yazık. öncelik ne olursa olsun hak gaspları taciz tehlikeye atacak hareketler ve gürültü rahatsızlığı olmalı...

yoksa cam filmi spoiler bilmem ne falan sıkıntı değil... adam yolda makas atıyor 154 ü arıyoruz şikayet için muhatap alan yok...

ayrıca bu durumu polislerin saçma egoları ve saçma hasılatları için art niyetli kullanımının önüne nasıl geçilecek? yasalar net ve açık olmalı. yoksa adam herşekilde basar cezayı... tıpkı cam filmi gibi... kimi görmüyor kimi görüyor...

mesele yasak koymak değil yasakların neden konulduğunu anlayacak bilinç yaratamamak... emniyet bu yönde çalışma yapmalı...

katip onur
07/07/2014, 10:36
Ben de modifiye seven birisiyim ama bizim modifiye zevkimiz çelik jant, spor yay, cam filmi, bodykit, spoiler vs. vs. elle işimiz olmaz tın tın biner keyfimizi süreriz.. Trafikte diğer araçları veya yayaları rahatsız etmedikten sonra modifiye suç olmamalı.!

OzzY
07/07/2014, 11:37
İşte o xenonlar sizi iyi hissettirse de dikiz aynasına denk gelen insanı iyi hissettirmiyor özellikle yağmurlu havada.

Desibel sınırı konur, o desibeli aşana ceza gelir.Ölçüm yapılır, altındaysa geçer gider isterse 4 çıkış yapsın :))

ne alakası var Cem, bu konuda bende çok hassasım ve farlarımın göz almadığına eminim.

Adamına denk gelirsen desibel vs hikaye olur polis uğraşmak için egzoz ucuna bile takar.

tayfux
07/07/2014, 16:50
senelerdir polisler şu modifiyelilere düşmanlıklarını bitiremediler...evet her önüne gelen saçma sapan işler yapıyor ve genel olarak arabasına birazcık bir şeyler yapan kendini f1 pilotu sanıyor ama usturuplu bir şekilde bu işin yapan arkadaşların ne suçu var..

rafetyildiz
08/07/2014, 02:04
Çelik jant lastik ebatinada karsiyolarmi aceba

akselerbol
09/07/2014, 10:55
O kadar insanın hayatını tehlikeye atan tipler var onların arabalarına da el koysunlar ehliyetine de, ama gerçekten araba sevdalısı kişiler için kötü oldu.

Arrest
09/07/2014, 13:10
Memleketi ne hale getirdiler , yazik. Gitsin bonzaicilerle hirsizlarla ugrassinlar iki gram zevkimizle ugrasacaklarina

omergrg
09/07/2014, 15:19
abart egzostu olanlarıda men ederler umarım..gece 2-3 yaz ayları malum cam açık yatıyoruz. kızım sesten ağlayarak uyanıyor korkuyor. inşallah men edilirler trafikten.

sipahi
10/07/2014, 20:43
Alıntıdır

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t1.0-9/10389690_498105433655757_3804869920273390999_n.jpg

selcuk06
11/07/2014, 03:26
Alıntıdır

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t1.0-9/10389690_498105433655757_3804869920273390999_n.jpg

Gereksiz yere sis lambası yakmak öncesindede yasaktı diye biliyorum..

katip onur
11/07/2014, 09:47
Trafik denetiminde madem modifiyeli araç şoförlerinin canlarını yakıyorlar. 18-20 kişilik şehir içi dolmuşuna 30 kişi bindiren ışık, geçit, kural tanımayan dolmuşları. Yollar kendinin gibi davranan kamyonları, sokak aralarında hız yapan ticari taksileri, devlet arabası diye kural tanımayan belediye otobüslerini, polis veya polis çocuğu diye kural tanımayanlara da cezalar uygulasınlar. Ayrıca Antalya'da çoğu polis arabasında cam filmi farken bize ceza yazmaları da ayrı saçmalık, onlar da filmlerini söksün ya da bize cezalarımızı geri ödesinler :)

SteinGP
12/07/2014, 00:52
Diğer şehirlerde durum nedir bilmiyorum ama 2 gündür İzmirde asayiş trafik el ele harıl harıl araba topluyorlar yollardan. Ortalıkta Şahin kalmadı o derece.

zhenny22
12/07/2014, 03:31
Gayet güzel bi uygulama bence tabi bazı şeyler bence haksızlık bu cam filmi gibi cam filmi kadar gerekli bir aksesuar yok bence güneşten koruma olsun ya da kaza anındaki camların bize gelmesini engellemek olsun çok da iyi birsey bence ancak diğer şeylere bende katılıyorum insanın gözüne gözüne gelen abartılı xenon farlar felan bence bunlara belirli maddeler koyusa daha iyi olurdu

cemdogu
12/07/2014, 03:42
Belirsiz olması kötü zaten...Madem piyasada modifiye parçaların satışına kdv ödeyerek izin var, taktırmak ta ser olmalı.Eğer bi sınır gelecekse kesinlikle desibel sınırı olmalı.Tok kimseyi rahatsız etmeyrcek egzosa, cam fşlmine,janta. Ve bodykite ceza kesilmemeli...

henky
12/07/2014, 08:00
Ben bu uygulamaya karşıyım arkadaş.adamın arabasında bas bas bagıran egsoz olsada karşıyım xenon taktırsada karşıyım yok yere sis farı yaksada karşıyım.devlet önce gitsin dağdaki teroristleri şehirdeki bayrak indirenleri,torbacıları toplasın onlara ceza kessin ondan sonra caddelere insin.doğru veya yanlış arabasını severek iki parça modifiye yapan insanlara terorist muamelesi yapmalarına karşıyım.

Yoksul
12/07/2014, 08:28
Bu duman cikartan araclara polis simdi dur senin aracinin motorunda tuning var ceza kesecem mi diycek napicak bu duman olayi sacma. Otobuz minibuz kamyonet tirlar bir duman cikartiyo yemin ediyorum onlarin 1km de cikarttigi dumani ben sattigim 308 de 1 senede cikartamadim
Egzoz abart sesine gumbur gumbur muzik sesine bende karsiyim heleki gecenin bi vaktinde evimin onunden gecerken canlar titriyo yakalasam sokacam o beyinsiz kafasini egzoza bas kolanina terbiyesiz ukala kendini bilmez herifler bak sabah sabah yine aklıma geldi atarlandim
Bunun disinda cam filmi oncam on kapilarda abartmadan yaptirilan film hem cana hem cebe faydasi var ki ben bu film olayini hic anlamis degilim d segment araclarda fabrika cikisli arki on arka kapi full karartilmis olrak piyasa surulen araclar var. Benim simdi pahalı bir araci alacak kadar durumum yok diye bu foksiyondan mahrummu kalmam gerek. Abi burasi turkiye ya kim kime gecirirse