PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eski araba sahibinin cezaları hala silinmemiş

katip onur
25/06/2014, 14:31
Arkadaşlar bildiğiniz üzere arabanın borcu varsa noter araçların devir işlemini yapmıyor. 05.05.2014 tarihinde arabamı (punto) alırken noterde arabanın borcu çıkmadı. Arabayı aldıktan birkaç gün sonra internetten yaptığım sorgulamada arabanın üzerinde (07BKH35) 3 adet trafik cezası (356+356+77 TL ve faizleri) olduğunu öğrendim. Vergi Dairesi Müdürlüğüne gidip sorduğumda benden önceki sahibinin (Kuddusi Karataş) adına cezanın kesildiğini öğrendim. Vergi Dairesindeki memura ne yapacağız bu borcu diye sorduğumda "sen karıştırma elleşme sesini çıkartırsan borç üstüne kalır" gibi şeyler saçmaladı.. Şu an plakam üzerinde 3 tane trafik cezası halen duruyor. Arabamı satma niyetim olmadığından şimdilik bu cezaları pek umursamıyorum ama aklıma da takılmıyor değil hani.. Şimdi soruma geleyim.!
1- Arabamı satarken bu borç çıkarmı dersiniz?
2- Bu borçların plakamda görünmemesi için ne yapmam gerekiyor? Yani nasıl sildirebiliriz bu cezaları plakadan?

29455

Cezayı yiyen adamın adı soyadı var (Kuddusi Karataş diye bir zaat) Forumdaysan Allah aşkına bi ödeyiver şunu yaw :D
Bu konularda bilgisi olan varsa ve yardımcı olursanız sevinirim ;)

cemdogu
25/06/2014, 14:39
Kusur sizde değil.Ortada bir karışıklık var.

Aracınızı üstünüze aldığınız tarih belli.Cezanın kime kesildiği de belli.Artık araç sizin olduğu için, borç sizin değil.Bununla ilgili bir sıkıntı çıkarsa, aracı üstünüze aldığınız tarihi belgeler nitelikteki dosyalarla beraber şikayette bulunursunuz, cezalarınız silinir...

Elleşme,ceza sana kalır gibi bi mantık yok bu işte açıkçası.Gidip, aracı üstünüze aldığınızda bu borcun görünmediğini,3 gün sonra göründüğünü bildirin.Ki cezalara baktığınızda bu cezaların ne zaman işlendiğini de görürsünüz belge olur size..İtiraz edin, emin olun hallolur.. :)

katip onur
25/06/2014, 14:44
Elimde vergi dairesi sorgusu, aracın tescil tarihi filan herşey mevcut o yüzden içim rahat.. İnternet bankacılığından bakınca araştırmasam bi tomar cezayı ödeyecektik :)

cemdogu
25/06/2014, 14:51
işte nasip bu işler, cezalar da az buz değil.boru da değil o kadar para :) siz en iyisi eski sahibiyle bi konuşun, bulunur numarası vesairesi.Sonra vergi dairesiyle uğraşın

CMasteR
25/06/2014, 15:39
Sizlik en ufak sıkıntı yok zaten eski sahibine tebligat gitmiştir :)

katip onur
25/06/2014, 15:56
Adamın tebligat koleksiyonu var gibi geldi bana :) Bu akşam arabanın eski sahibini Face'den bi dürteceğim bakalım :D Belki konuşur hallederiz

korguntuyenc
25/06/2014, 18:19
aynısını bende yasıyorum arkadaslar ancak sole bır durum var aracın yarın muayenesı bıtse yenıden muayeneye gırmek ıcın tum borcların yatırılmıs vergısının vs odenmıs olmasını ıstıyor tuvturk
ordan plakadan baktıkları ıcın plakada gozukuyor ceza bu borc sanamı aıt senden oncekınemı goremıyor gıt ode ondan sonra getır muayeneye dıyor kısacası sıldırmek sart o borcları

katip onur
25/06/2014, 18:37
aynısını bende yasıyorum arkadaslar ancak sole bır durum var aracın yarın muayenesı bıtse yenıden muayeneye gırmek ıcın tum borcların yatırılmıs vergısının vs odenmıs olmasını ıstıyor tuvturk
ordan plakadan baktıkları ıcın plakada gozukuyor ceza bu borc sanamı aıt senden oncekınemı goremıyor gıt ode ondan sonra getır muayeneye dıyor kısacası sıldırmek sart o borcları
Üstadım cezayı sildirmek için çözüm bulabilirsen haberdar olalım. Ben de sildirteyim nasıl olacaksa. Benim muayenede Aralık'da olacak.

CMasteR
25/06/2014, 19:19
öyle birşey yok arkadaşlar :)

Olaki eski sahibini bulamadınız aracın borçda atıyorum 10bin tl ee siz bunu ödemek zorundamısınız :)

Muayeneden önce vergi dairesine gidiyorsunuz noter satışı ile oradan geçici belge alıyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam günü birlik borcu kaldırıyorlar. Sizde gidip Muayenenizi rahatlıkla yaptırabiliyorsunuz.

Buna benzer olay HGS ile ilgili başıma gelmişti :)

SaLDo
26/06/2014, 07:13
Dilekçe verip halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Eagle34
26/06/2014, 08:16
o borçlar sizi bağlamıyor arkadaşlar ben daha yeni muayene yaptırdım eski sahibinin borcu olmasına rağmen herhangi bi sorun yaşamadım

ersan16
26/06/2014, 09:32

ben bu durumdayken iki kere tüvtürk muayenise girdim sıkıntı yok.

katip onur
26/06/2014, 09:39
Korgun bugün muayeneye girecek sanırım.. anlaşılan muayenede sıkıntı yok.. Fırsat bulabilirsem Trafik Tescil Şube Müdürlüğüyle görüşeceğim durumu. Cezaları sildirme yöntemini benden önce öğrenen olursa paylaşımınızı bekliyorum :)

ozanoz93
26/06/2014, 17:08
Elimde vergi dairesi sorgusu, aracın tescil tarihi filan herşey mevcut o yüzden içim rahat.. İnternet bankacılığından bakınca araştırmasam bi tomar cezayı ödeyecektik :)

arkadaşım benim sifir aldigim aracin plaka eski bir aracin plakasi 20 den fasla cezasi gözüküyor interneten baktiğim zaman yani bankadan, ben şimdi arabayi satsam bügün borç gözükürmü, yada temiz kagidi nasil alicam

katip onur
26/06/2014, 17:50
arkadaşım benim sifir aldigim aracin plaka eski bir aracin plakasi 20 den fasla cezasi gözüküyor interneten baktiğim zaman yani bankadan, ben şimdi arabayi satsam bügün borç gözükürmü, yada temiz kagidi nasil alicam
Benim takıldığım yer de orası hocam :) Bilgisi olan varsa bilgi paylaşımlarını bekliyoruz burda ;)

korguntuyenc
26/06/2014, 18:20
arkadaşlar muayeneye girmicem allahtan bı senem var o konuda rahatım :) yalnız bı anlasmazlık olmus sanırım senı baglamıyor dıye bısey yok demıstım oncekı mesajımda senı baglıyor tabı yada benı baglıyor tabı o da soyle baglıyor vergı daıresı sana dıyorkı kardesım o zaman gel dılekcenı yaz ıtıraz et arastırılsın bulsun sılınsın vs ama benım gıbı memursan ve vergı daıresının saatlerıyle calısıyorsan bunu yapmak bıle ımkansız gıbı bırsey asıl cozume su sekılde kavusturulabılırdı bu olay noter madem satısı yaparken goruyor daha once vergısı cezası vs var dıye o zaman emnıyetın kestıgı cezalar anında sısteme gırılırken noterlerın kullandıgı sıstemede yansıyabılır

sımdı mısal ben aracı 10 martta almısım benden oncekı sahıbı cezayı 2 martta yemıs 8 martta teblıgat cıkmıs ama bız noterde satısı yaparken ne noterde nede ınternette ceza cıkmıyordu daha gecenlerde burda bır arkadas ceza yedıgını ancak cezanın sısteme dusmedıgını soyluyordu bunu hepımız yasıyoruz

ıllakı 10 bin tl lik cezası vergısı vs varsa o sana kalmaz hatta 1 tl si bile sana kalmaz ama bu senın ugrasmayacagın anlamına gelmıyor maalesef
ayrıca ben tuvturkte vergı ve ceza plakada gozukuyor dıye bılıyorum bır arkadas ben oyle muayeneye gırdım demıs ama oyle bır durum varsa super tabii

katip onur
27/06/2014, 09:35
Bugün Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne gidecektim ordan da trafik tescil şube müdürlüğüne geçeyim diyordum. Dilekçeleri hazırladım. Gitmeden de internet sorgularının çıktılarını alayım dedim. Bi baktım anaaaaaam cezanız yok diyii ya :) yanii neymiş forum'a şikayet edip söylenmek trafik cezasını sildirmeye yetiyormuş :D Benim durumumda olanlar bi baksın bence belki sizin cezaları da silmişlerdir.

Tuning07
27/06/2014, 12:48
Gözün aydın :D

darktiger
27/06/2014, 13:16
Nakliye firmasının bilgi işleminde çalışıyorum nerdeyse herhafta bir kamyonetimize tüvtürk ten randevu alıyoruz hepsi ikinci el araçlar ve mazileri ceza ve vergi borcu dolu ama bir sıkıntı çıkmıyor. aynı ev kiralarken elektriği felan üstüne almak gibi. eski borçları eski sahibinde kalıyor.

korguntuyenc
27/06/2014, 17:16
beyler eger bu sekıldeyse bakın içime sular serpiyorsunuz şu anda :)

bende kaç gündür düşünüyorum yanı ceza ufak bir ceza ama niye ben ödiyim diyorum bu cezayı ayrıca ben bugunde baktım ama hala ceza gözüküyor aracın üstünde :(