PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza yaptık :(

tuncaykcd
16/06/2014, 21:59
arkadaşlar 13 haziran günü çorumdan samsuna acil gitmemiz gerekiyordu. yağmur yavaş yavaş başlamamıştı. Trafik polisini solladım tamda bu esnada viraja denk geldik hızım 130 civarı idi. araba arkadan kaymaya başladı ilk dört beş manevram iyiydi sonrasında tam tur dönmeye başladı kontrolden çıktı geri geri tarlaya uçtuk refüjde yan yattı araç. Polis manevraların iyiydi fakat sonunda gaza basman gerekirken fren bastın dedi ilk defa böyle bir durumla karşılaşmama rağmen arkada eşim ve çocuğum olduğundan bu sefer dondum kaldım farkında olmadan frene basmışım. aracım 2011 model 94 binde kışları kış lastiği kullanıyorum yazları ise ön tarafa stepnenin yanına bir tane daha sıfır alarak ön ikiyi sıfırlamıştım arkalar aracın orjinal lastiği .continantel bayi arka lastiklerin yüzde altmış demişti benim anlamadığım yüzde altmış lastik nasıl kayma eğilimi gösterdi. şimdi baktığımda kenar dişlerin azaldığını ve fazlasıyla kılcal çatlak olduğunu görüyorum. lastik bayi orta su kanalından ölçüm yaptı sizce doğru yerden mi ölçtü. şimdi arkaya iki tane continental alarak devam mı etmeliyim (önler %90 ) yoksa 4 ünüde sıfırlamalımıyım önereceğiniz marka var mıdır?

Arrest
16/06/2014, 22:04
Hocam yagmurun yola etkisi tartismaya acik bibdurum. Ben bridstone lastigi oneririm..

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

CMasteR
16/06/2014, 22:04
Normalde lastik ön arka değil alındığı zaman komple 4 lastikde değişmesi gerekir. Gerek lastiğin deseni şeklinden gerekse yol tutmasından dolayı.

tuncaykcd
16/06/2014, 22:06
bu arada fiat kötü marka diyenlere şaşırıyorum bir yıl boyunca sürekli 60 km servis yolu olan bir yere her gün gidiş geliş yaptım toplamda o yıl 20 bin km büyük çukurlu yollarda mecburen hızlı kullanarak araç kullandım ve şuan 94 binde aracım hala rot balansçıya götürdüğümde rotta gram hata vermiyor z rot filan hiç değişim yapılmadı ön takımda gram ses yok. o gün amasyaya kadar araçla devam ettim 70 i geçtiği gibi inanılmaz titriyordu rot balansçıya gittim aracın şişik lastiğin yanakarından dünya taş çıkardı içinden bir sürü çamur çıkardı tekrar balans yaptı arabada başka hiç bir sıkıntı yok dedi araçda hiç çekme filan yok. üstüne karadeniz turumuza devam ettik batuma kadar o kazanın üstüne devam ettim 2500 km yol yaptım gram sıkıntı çıkarmadı helal olsun evoma diyorum

cdogu
16/06/2014, 22:08
Ben size iki hatalı olduğunuz durumu söyleyeyim

1-) Lastikleri takım halinde değiştirmemek.
2-) 130 ile viraja girmek.

İçinde ailen olduğu sürece,hele ki hava yağmurluysa 130 ile viraja girmemelisiniz. Çok geçmiş olsun. Kimsede bir şey yoktur umarım.

tuncaykcd
16/06/2014, 22:12

İçinde ailen olduğu sürece,hele ki hava yağmurluysa 130 ile viraja girmemelisiniz. Çok geçmiş olsun. Kimsede bir şey yoktur umarım.

Allah tan ailede bir sıkıntı yok . verilmiş sadakamız varmış. normalde bekar iken daha yavaş sürerdim bende anlam veremiyorum çocukdan sonra istemesemde daha hızlı sürer oldum.

yavuzselim
16/06/2014, 22:16
Allah korumuş şükretmek lazım daha büyük facialar olabilirdi. Önemli olan hatalardan ders çıkarıp birdaha yapmamak. Geçmiş olsun.

tuncaykcd
16/06/2014, 22:26
teşekkürler allah razı olsun. ben ilk kaymada arabadakilere (eşim,arkadaşım )sıkı tutunmaları takla atacağımızı söyledim hiç umudum yoktu verilmiş sadakamız varmış.

Arrest
16/06/2014, 22:35
Hocam ne olursa olsun yagmurlu havada ne lastik olursa olsun hizinizi %50 azaltin.. Cok buyuk gecmis olsun... Allah beterinden saklasin. Dunya mali dunyada kalir caniniza bisry olmasinda

halils2
16/06/2014, 22:44
Geçmiş olsun. Ben de yaz kış kışlıklarla geziyorum, kışın süper ama yaza girince lastikler yolu bırakıyor. Kışın ıslak zemindeki duruşumdan yazın daha uzunda duruyor araç. Lastiklerinizi yazlık lastiklerle ve 4 ü aynı desen olacak şekilde değiştirin, ha ben neden yapmıyorum; duygusallıktan :)

Kadir00906
16/06/2014, 23:12
Geçmiş olsun allah beterinden korusun

erenemre
16/06/2014, 23:34
punto nun yol tutuşu fena değildir ama sizde iyice abartmışsınız 130 la viraja girmek ne demek ? ben focus la bile 120 nin üzerinde cesaret edemem viraja girmeye punto ya hangi lastiği takarsanız takın max viraja girmeniz gereken hız 90 ı geçmemelidir.

Arrest
16/06/2014, 23:49
punto nun yol tutuşu fena değildir ama sizde iyice abartmışsınız 130 la viraja girmek ne demek ? ben focus la bile 120 nin üzerinde cesaret edemem viraja girmeye punto ya hangi lastiği takarsanız takın max viraja girmeniz gereken hız 90 ı geçmemelidir.
focus 2 ve 3 ile viraj denemesi yapmadim ama focus 1 puntonun en bos aracindan virajda daha zayif..

hoksi
17/06/2014, 00:20
Geçmiş olsun hemşerim Allah sevdiklerine bağışlamış

sipahi
17/06/2014, 00:41
Geçmiş olsun; anlattığınızdan çıkardığıma göre gerçekten verilmiş sadakanız varmış.

Mobil cihazımdan gönderildi

fawori
17/06/2014, 01:25
geçmiş olsun ama altınızdaki ne merso ne bmw yani aman diyorum hız felakettir zaten aslında hiç bir araçla ülkemizin yollarında o virajlara o hızla girilmez sakin gitmek gerek

SaLDo
17/06/2014, 04:36
Geçmiş olsun. Daha dikkatli olmanızı dilerim. Hız felakettir.

alivepro
17/06/2014, 09:08
Çok geçmiş olsun Allah beterinden saklasın.
Muhtemelen aracınızda esp yok, eğer olsa idi çok rahat toparlar yolunuza devam edebilirdiniz.

katip onur
17/06/2014, 10:29
Arkadaşlar herşeyi söylemiş zaten :) Bana da geçmiş olsun demek düşüyor ;)

celenlee
17/06/2014, 10:46
4 Sıfır Lastikle bile belirli bir hızla ciddi su bikintisine girdiğinizde, ya da yağmurun yeni bağladığı anlarda aynı şeyi yaşayabilirdiniz.
Yani yaşadığınız şey tek başına lastikle alakalı değil.

1-)Yolun o kadar su tutmaması gerekiyor, göllenmemesi gerekiyor.
2-)Normallerin dışında şiddetli bir yağmur yağıyor ve yoldaki su yavaş boşalıyorsa, sizin daha yavaş gitmeniz gerekiyor ;)
3-)Yağmur yeni başladığında yavaş gitmek gerekiyor.

Yoldaki eğim hatsı sebebi ile aynı olayı hafif bir virajda, düzlük sayılır, giderken yaşadık.
Tekirdağ çevre yolunda, 205/55/16 7mm lastiklerle MEganeII ile, ~100km hızla giderken.

Yeni yol ama meğilini doğru yapmamışlar resmen gölün içine girmiş araç. Yeni yapılan otobanvari bir yoldan beklenmeyecek olay.
Ufak bir kontrolsüzlük ile iki tur atıp durduk. Yoldan çıkmadık bir sorun yaşamadık allahtan. Ama aynı göllenme bir virajda olsaydı belkide biz de yan yatacaktık. Belkide taklalar atacaktık.

***Yani sonuç olarak yağmurda yollara güven olmaz, yavaş gitmek lazım :)

ykaya1983
17/06/2014, 10:49
bu arada fiat kötü marka diyenlere şaşırıyorum bir yıl boyunca sürekli 60 km servis yolu olan bir yere her gün gidiş geliş yaptım toplamda o yıl 20 bin km büyük çukurlu yollarda mecburen hızlı kullanarak araç kullandım ve şuan 94 binde aracım hala rot balansçıya götürdüğümde rotta gram hata vermiyor z rot filan hiç değişim yapılmadı ön takımda gram ses yok. o gün amasyaya kadar araçla devam ettim 70 i geçtiği gibi inanılmaz titriyordu rot balansçıya gittim aracın şişik lastiğin yanakarından dünya taş çıkardı içinden bir sürü çamur çıkardı tekrar balans yaptı arabada başka hiç bir sıkıntı yok dedi araçda hiç çekme filan yok. üstüne karadeniz turumuza devam ettik batuma kadar o kazanın üstüne devam ettim 2500 km yol yaptım gram sıkıntı çıkarmadı helal olsun evoma diyorum

+1
Puntoların ön takım gerçekten çok sağlam.80000 km 2,5 yıl benzer şartlarda kullandım.Hiç rot balans yaptırmadığım gibi satarken de rot balans istemiyordu.

must82
17/06/2014, 11:04

aynen katılıyorum Büyük GEçmiş olsun.......

fotobelit
17/06/2014, 11:24
Geçmiş olsun..Yağmu,130 la viraj,savrul ve birşey olmasın..Bence şükredip,birdaha En azından aileniz varken hız yapmayın..Bu sanırım bir uyarıymış..Bence dikkate alın...

YaYa
17/06/2014, 11:50
Çok büyük geçmiş olsun Allah beterinden korusun neyseki kimseye bir şey olmamış, kızmayın ama hele de arkada eşiniz çocuğunuz aileniz varken o kadar hızlı bir şekilde viraja girmek hiç akıl işi değil hatanın en büyüğü sizin, umarım bu olay size ders olmuştur, zira bende düğünümden 2 hafta önce kayınvalide ve eşimin içinde olduğu araba ile kaza yapmıştım, o günden sonra artık otobanda bile 120km yi geçmiyorum, heleki arkada bizim ufaklık var ise normalde 2 dikkat ediyorsam 4 dikkat ediyorum trafikte.

Tekrar tekrar çok geçmiş olsun, en kısa sürede 4 lastiğinizide yenileyin ve hız yapmayın!!!

tuncaykcd
17/06/2014, 21:40
Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Bugün tekrar aynı yerden geçtim gerçekten de allah korumuş. Yol fazla kullanılmayan ilçe yoluydu ve yağmur yeni yağmaya başlamıştı. yol durumu,lastik,hız bir çok etmen üst üste gelince sonuç kötü oldu. tekrar iyi dilek ve temmennileriniz için çok teşekkür ederim.Allah hepiniz kazlardan belalardan korusun.

karaelmaz
17/06/2014, 22:58
teşekkürler allah razı olsun. ben ilk kaymada arabadakilere (eşim,arkadaşım )sıkı tutunmaları takla atacağımızı söyledim hiç umudum yoktu verilmiş sadakamız varmış.

Aracda esp varmiydi. Cok cok gecmis olsun paşam eşim cocuk arkadasim vardi diyon yapma gozunun yaginda yumurta kirayim ya. Gidecegin yere 3 saat gec git sag salim git o aracda sen haric baska birine bisey olsaydi napardim ben diye bir sor kendine allah korumus sizi bence sadaka falan ver

Mars daki tarladan gönderildi

ramazan oktay
17/06/2014, 23:02
geçmiş olsun hemşerim Allah tekrarını göstermesin. çorumdan birini gördüğüme sevindim forumda. dediğiniz gibi bende iki yıldır kullanıyorum punto mu Allaha şükür bi sorun çıkarmadı güzel araba bence de..

tuncaykcd
17/06/2014, 23:16
Geçmiş olsun. Daha dikkatli olmanızı dilerim. Hız felakettir.

Aracda esp varmiydi. Cok cok gecmis olsun paşam eşim cocuk arkadasim vardi diyon yapma gozunun yaginda yumurta kirayim ya. Gidecegin yere 3 saat gec git sag salim git o aracda sen haric baska birine bisey olsaydi napardim ben diye bir sor kendine allah korumus sizi bence sadaka falan ver

Mars daki tarladan gönderildi

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim. Araçda esp yok dynamic asist kitli . esp olsa belki ilk sapmadan itibaren toparlayabilirdi. Şuan es geçtiğim tüm güvenli önlemlerini alarak ve yolda çok dikkat ederek sürmeye çalışıyorum.

bozkurt0632
17/06/2014, 23:57
çok geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın.

emrek8899
18/06/2014, 00:19
Gecmis olsun Allah beterinden korusun

teo53
18/06/2014, 00:49
Öncelikle çok geçmiş olsun trafikte şunu aklımızdan çıkarmamak lazım arabamız isterse trilyonluk olsun tüm güvenlik paketleriyle donatılsın sizi asfalta tutan alan bir avuç lastiktir ... Unutmayın lastiğin tamamı yüzeye temas etmiyor sadece bir avuç hayatımız önce avuç kadar lastikte sonra avcumuzun içinde bulunan o direksyonda ve lütfen uzun yola giderken lastik basınçlarını kontrol ediniz yükünüz varsa basıncları ona gore tekrardan ayarlayınız ... Tekrardan geçmiş olsun

şekerlioğlu
18/06/2014, 22:43
En tehlikeli durumlardan biridir,yeni başlayan bir yağmurda asfalt zemin üzerindeki tozlar çamurlaşır ve kaygan bir zemin oluşturur,lastikle asfalt arasında oluşan bu kaygan zemin lastiklerin yol ile temasını en aza indiren bir durumdur ve aracın yol tutuşunu hayati oranda etkiler.

teacherofenglish
19/06/2014, 13:35
Çok geçmiş olsun.Aynı yolu dün geldim bende.Giderken Sungurlu mevkiinde çok kötü sağanak vardı.Herkes yavaş yavaş gidiyordu ve silecekler yetişmedi.
Birde benim aracım 2 senelik.Lastikçi ön lastiklerin aşınmıştır arkaları önlerle değiştirelim demişti ama araç arkadan kayıyor diyorsunuz o halde böyle kalması daha iyi.Değiştirmeye gerek yok.Hepsi eskiyince 4 sıfır lastik almak lazım.

zoomes
19/06/2014, 16:46
ESP yoktu sanırım.

fredsav
22/06/2014, 11:48
Çok geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın.

Mehmet DEMIRKARA
22/06/2014, 16:54
çok geçmiş olsun allah beterinden saklasın...

kozlulum67
23/06/2014, 13:54
Gecmis olsun

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

erdinc1000
23/06/2014, 15:32
Geçmiş olsun.