PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Safranboluya nasıl gidilir,nereler gezilir :)

bora.sen
05/06/2014, 14:44
arkadaşlar haftasonu safranboluya gitme niyetim,bu yüzden;
Ankara'dan Safranbol'ya nasıl gidilir,ist. otobanından mı yoksa başka bir yolu mu var,
gidenler gezenler görenler,yeme-içme gezme-dolaşma tavsiyelerini bekliyorum :)

Tunaboylu
05/06/2014, 17:39
2 ay önce gitmiştik safranboluya. Tabi ben ist dan gittiğim için otobandan bolu gerededen çıkıp karabük safranbolu yapmıştık. İnternetten kalacak yer ayarlayıp gitmiştik ama gerçek safranbolunun merkezi eski çarşı denen yer olduğu için orda kaldık. Çok güzel konaklar var. Bizde bunlardan biri olan kahveciler konağında kaldık. Tavsiye ederim burayı odalar çok otantik tam bir konak. 2 kişi 2 gece 240 liraya kaldık. Eski çarşının içinde küçük lokantalar var. Burada uygun fiyata yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Görülmesi gereken yerler ise cam teras denilen müthiş manzarası olan yer ve 4 km uzunluğunda olan bi mağara var. Bu iki yeri mutlaka görmelisiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

bora.sen
05/06/2014, 19:05
cok tsk ederim

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Tunaboylu
05/06/2014, 19:07
cok tsk ederim

Ricaederim iyi yolculuklar.

atlatma
05/06/2014, 20:57
Sn BoraSen
Ankaradan İstanbul otobana girip sonra Gerededen Karabük Samsun istikametine çıkacaksın otoyoldan. Sonra da tekrar bir kavşak gelecek oradanda KARABÜK istikametine döneceksin. Yolun sol kısmında Demir Çelik Fabrikalarını gördükten sonra şehir içinde tekrar bir kavşak göreceksin oradanda sağa safranbolu istikametine gideceksin. Ankaradan otoyol girişinden ortalama 220 km karabük 10 km de safranbolu çeker karabükten. İyi eğlenceler. Eski Hükümet binası Mümtazlar Konağı Tarihi Cinci hanı Kaymakamlar konağı gezilebilecek yerler arasındandır.

messi78
05/06/2014, 21:12
Arkadaşlar yeterince anlatmışlar memleketimi :D Tarihi konaklarıyla meşhurdur. Arkadaşların dediklerine ek olarak Bulak Mencilis mağarasına gitmeni öneririm. Giderken de yolun kenarında olan seyir tepesine uğra derim. 1 demlik çay iç manzaraya karşı oh mis :D

celenlee
06/06/2014, 10:00
Otoban-Gerede Kavşağından Samsun.
Samsun yolunda Karabük Kavşağından dönülür ve bu yolda radara dikkat edilir. Daha doğrusu 110+%10a dikkat edilir, uzuuuuuun rampalı yollar var insan fena kaptırıyor o yolda.

Gider gitmez yemek yeriz diyorsanız eğer. Safranboluya girmeden, Kastamonu yolundan Çevrriköprü ye gidip orda kuyu kebabı yiyebilirsiniz. Aslen Kastamonu yemeğidir, güzeldir ama biraz fiyatları abartmışlar bu ara.

Sonra safranboluya dönüp, kaleye çıkıp çay ve seyir keyfi yaparsınız. Ya da bağlar gazozunuzu içersiniz. Biraz dinlendikten sonra çarşıyı gezersiniz, bir kaç konak gezer, önceden ayarladığınız bir konakta pansiyon usulu kalırsınız. Konaklama+Kahvaltı iyi bir fiyata bulursunuz.

*Bir kaç müzelik konak var onlara girseniz yeter sanırım,gezmek adına.
İnsanın kendi memleketi olunca çok değer veremiyor :)
Evleri ilginç gelmiyor mesela :) Kendin de böyle evlerde kaldığın için ;)

Ertesi gün çarşıda aklınız kaldıysa bir daha dolanır, ve Mağaralara ve Seyir Terasına gidersiniz, ordan da geri ankaraya..

Imren ya da Safrantat tan Safranbolu lokumu almayı da unutmayın, ben imreni daha çok seviyorum gerçi ama çok da fark yok aralarında. Kürek helvası da güzel oluyor. Her dönüşümüzde mutlaka alırız.

Maps.google da bir bakın lokasyonlara:

Çevrikköprü: 41.216797, 32.766030
Kale: 41.243720, 32.695174
Çarşı: 41.244236, 32.693272

Mağaralar: 41.274901, 32.624322
Seyir Terası/Cam teras: 41.280218, 32.682357

bora.sen
06/06/2014, 14:31
Samsun yolunda Karabük Kavşağından dönülür ve bu yolda radara dikkat edilir. Daha doğrusu 110+%10a dikkat edilir, uzuuuuuun rampalı yollar var insan fena kaptırıyor o yolda.

Gider gitmez yemek yeriz diyorsanız eğer. Safranboluya girmeden, Kastamonu yolundan Çevrriköprü ye gidip orda kuyu kebabı yiyebilirsiniz. Aslen Kastamonu yemeğidir, güzeldir ama biraz fiyatları abartmışlar bu ara.

Sonra safranboluya dönüp, kaleye çıkıp çay ve seyir keyfi yaparsınız. Ya da bağlar gazozunuzu içersiniz. Biraz dinlendikten sonra çarşıyı gezersiniz, bir kaç konak gezer, önceden ayarladığınız bir konakta pansiyon usulu kalırsınız. Konaklama+Kahvaltı iyi bir fiyata bulursunuz.

Ertesi gün çarşıda aklınız kaldıysa bir daha dolanır, ve Mağaralara ve Seyir Terasına gidersiniz, ordan da geri ankaraya..

Imren ya da Safrantat tan Safranbolu lokumu almayı da unutmayın, ben imreni daha çok seviyorum gerçi ama çok da fark yok aralarında. Kürek helvası da güzel oluyor. Her dönüşümüzde mutlaka alırız.

cok guzel bilgiler verdiniz,tsk. ediyorum ve pazar gunu uyguluyorum :)

Arrest
06/06/2014, 14:43
Pazar yagmue var safranboluda abi :D

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

bora.sen
06/06/2014, 15:21
Pazar yagmue var safranboluda abi :D

önemli değil skydome kapalı giderim :D

Arrest
06/06/2014, 16:10
önemli değil skydome kapalı giderim :D

Vayyyy :D

bora.sen
06/06/2014, 17:45

bir de gezi sıralaması istiyorum sizden Safranbol'lu olarak :)

bulak mencilis mağarası
incekaya su kemeri
cam teras
cinci han
kaymakamlıklar evi

1 gün içerisinde buraları mutlaka görmek istiyorum yorumlardan yola çıkarak.
sıralama nasıl olmalı güzergah olarak ilk nereden başlamalıyım,git gel yapmamak için :)

ozanoz93
06/06/2014, 17:57
arkadaşım ben de senin gibi ilk defa gitmiştim otobandan dümdüz gidiyorsun gerede çıkışından çıkıyorsun, sonra karabük yoluna, karabükün önünden dümdüz geçip safranbolu yol çok basit detaya girmek gerek yok geredeye kadar dümdüz git, bu arada arkadaşım sakın safranbolu içinde kalma çko kazık sana tavsiyem https://www.safranbolucamlica.com/iletisim burda kal çok uçuz ben 100 tlye kurban bayraminda 2 kişi kalmiştim, ayrıca safranbolunun kastamonu yolunda kuyu kebabini önerçek gerkez sana orda sakin gitme düdüklüyorlar çok pis, yaprak sarmasi meşhur diyorlar kösele gibi yemin ediyorum, ben sabahtan akşam 5 kadar gezip bitirmiştim

messi78
06/06/2014, 18:58
arkadaşım ben de senin gibi ilk defa gitmiştim otobandan dümdüz gidiyorsun gerede çıkışından çıkıyorsun, sonra karabük yoluna, karabükün önünden dümdüz geçip safranbolu yol çok basit detaya girmek gerek yok geredeye kadar dümdüz git, bu arada arkadaşım sakın safranbolu içinde kalma çko kazık sana tavsiyem https://www.safranbolucamlica.com/iletisim burda kal çok uçuz ben 100 tlye kurban bayraminda 2 kişi kalmiştim, ayrıca safranbolunun kastamonu yolunda kuyu kebabini önerçek gerkez sana orda sakin gitme düdüklüyorlar çok pis, yaprak sarmasi meşhur diyorlar kösele gibi yemin ediyorum, ben sabahtan akşam 5 kadar gezip bitirmiştim

Safranbolu içi kazık derken anlamadım nasıl kazık nasıl bir fiyat verdiler size de kazık diyorsunuz ? Heryeri konak olan biryerin kazık olma ihtimali sıfırdır! Üstelik mis gibi sabah kahvaltısı verirler. Ayrıca Çevrikköprü sadece Türkiye de değil Dünyaca ünlü markadır. Kilo hesabı gayet uygundu en son. Ayrıca öncesinde size bal tereyağı ve sıcak pide ikram ederler. Ayrıca size kim kaptırdıysa iyi kaptırmış Safranbolunun yaprak sarması meşhur değildir en meşhur olan yiyeceği Lokumdur içeceği ise Bağlar gazozudur.

Arz ederim.

dkaplan025
06/06/2014, 19:13
selam ben karabükten doğan kızılcıhamam dan sonra karabük yol ayrımı var ordanda gelebilirisiniz fakat hep rampa cıkmanız gerekecek o yoldan ankaraya gitmiştim. eski yolda fena değil duble yapılmış. otoyoldan gelmeniz daha iyi olacaktır.

dkaplan025
06/06/2014, 19:17
messi 78 e katılıyorum yalnız bu taraf cok yağmurlu hiç zevk alamazsınız. hava durumunuj sormak için beni arayabilirsiniz doğan 5056667478

bora.sen
06/06/2014, 19:38
vallahi gözümü kararttım yağmur çamur gidiceğim Safranbolu'ya :)

ozanoz93
06/06/2014, 19:50
Safranbolu içi kazık derken anlamadım nasıl kazık nasıl bir fiyat verdiler size de kazık diyorsunuz ? Heryeri konak olan biryerin kazık olma ihtimali sıfırdır! Üstelik mis gibi sabah kahvaltısı verirler. Ayrıca Çevrikköprü sadece Türkiye de değil Dünyaca ünlü markadır. Kilo hesabı gayet uygundu en son. Ayrıca öncesinde size bal tereyağı ve sıcak pide ikram ederler. Ayrıca size kim kaptırdıysa iyi kaptırmış Safranbolunun yaprak sarması meşhur değildir en meşhur olan yiyeceği Lokumdur içeceği ise Bağlar gazozudur.

Arz ederim.
iki kişi önümüze bir salata istemeden koydular, birde surayi ayran koydular 2 ayran isterken, birde ortaya et koydular, yağlı yağlı taraflarını 200 tl hesap ödedim, evet kazık, ayrica safranboluya bağlı dil bu kuyu kebapcıları kastomuna bağlı,
2. evet konaklar pahalı çok çok pahalı kim kime ne tutursa 400 tl 500 1000 2000 teleye kadar var, ben arkadaşa çamlıcakonağını önerdim safran bolunun içinde dil mağra yolunda ve çok güzel bir yer,
ayrıca birdaha safranboluna gidersem allah benim belamı versin okadar diyorum. iyi forumlar

ismailglny
06/06/2014, 23:06
safranboluda yaşayan birisi olarak arkadaş uzun uzun yazmış çok da güzel anlatmış, bence en çok görmeniz gereken yerler mencilis(bulak) mağarası, incekaya su kemeri tabii eski çarşı dışında. ancak yemek yemek içinse en kötü yer neresi derseniz çevrikköprü derim hiç kuşkusuz. bölüm yemeklerimizi de mecbur gibi! orada yapsak da kalite aramak yanlış olur. ikram ettikleri 10 gr bal 5 gr tereyağı onların olsun. her gittikten sonra kullanılan malzemelerin midemi bozması da cabası. imren konağı tavsiye ederim ben eskiçarşıda meydanda ya da biraz daha ileride kadıoğlu na gidebilirisiniz. tereddüt etmeden her şeyi yiyebilirsiniz. lokum kesinlikle alın ama ben eski çarşıda bulunan özer lokumu tercih ederim hep. yıllardır oradan alırız. çünkü önceden paketlenmiş lokum satmıyor diğerleri gibi bana da daha samimi geliyor. şimdiden iyi gezmeler.

bora.sen
07/06/2014, 11:03
safranboluda yaşayan birisi olarak arkadaş uzun uzun yazmış çok da güzel anlatmış, bence en çok görmeniz gereken yerler mencilis(bulak) mağarası, incekaya su kemeri tabii eski çarşı dışında. ancak yemek yemek içinse en kötü yer neresi derseniz çevrikköprü derim hiç kuşkusuz. bölüm yemeklerimizi de mecbur gibi! orada yapsak da kalite aramak yanlış olur. ikram ettikleri 10 gr bal 5 gr tereyağı onların olsun. her gittikten sonra kullanılan malzemelerin midemi bozması da cabası. imren konağı tavsiye ederim ben eskiçarşıda meydanda ya da biraz daha ileride kadıoğlu na gidebilirisiniz. tereddüt etmeden her şeyi yiyebilirsiniz. lokum kesinlikle alın ama ben eski çarşıda bulunan özer lokumu tercih ederim hep. yıllardır oradan alırız. çünkü önceden paketlenmiş lokum satmıyor diğerleri gibi bana da daha samimi geliyor. şimdiden iyi gezmeler.

tşk. ederim tavsiyeleriniz için

messi78
07/06/2014, 13:48
iki kişi önümüze bir salata istemeden koydular, birde surayi ayran koydular 2 ayran isterken, birde ortaya et koydular, yağlı yağlı taraflarını 200 tl hesap ödedim, evet kazık, ayrica safranboluya bağlı dil bu kuyu kebapcıları kastomuna bağlı,
2. evet konaklar pahalı çok çok pahalı kim kime ne tutursa 400 tl 500 1000 2000 teleye kadar var, ben arkadaşa çamlıcakonağını önerdim safran bolunun içinde dil mağra yolunda ve çok güzel bir yer,
ayrıca birdaha safranboluna gidersem allah benim belamı versin okadar diyorum. iyi forumlar

Bak kardeşim aynı yerden mi bahsediyoruz bilmiyorum. Önce sana bir menü listesi getiriyorlar o menüde neyin ne olduğu kilosunun kaç para olduğu herşey yazılı. Ayrıca Kuyu Kebabı 3 çeşitten oluşur. Yağlı az yağlı ve yağsız. Bu seçeneği de zaten size sorarlar. Kapalı ayranları da mevcuttur ama siz kendiniz sürahi ayrana istemişsinizdir. Keza sürahi ayran geldiğinde geri gönderip tekrar kapalı ayran isteyebilirdiniz. Salata çeşitleri ayrı ayrıdır. Yanına salata ister misiniz diye sorduklarında evet derseniz size menüden salata seçmenizi söylerler. 26 yaşındayım doğma büyüme Safranboluluyum. Her yıl binlerce kişi Çevrikköprü tesislerini ziyaret eder. Ben bu yaşıma kadar böyleydi bundan sonrada değiştiğini sanmıyorum. Konaklar pahalı değil araştırsanız günlüğü 50-60 liraya bile bulabilirdiniz. Safranbolunun merkezindeki Bağlar Saray oteline bile gitseniz size 400 lira fiyat çekmezler ki en lüksü orasıdır.

Size memleketimi nasıl anlattılar bilmiyorum ama konaklar 2 çeşitten oluşur yazlık ve kışlık olmak üzere. Yazlıklar mağara yolunda olanlardır kışlıklar ise o tarihi Cinci hanının olduğu yerdir. Yazlık kısıma bile gitseniz o kadar fiyat çekmezler. 2000 TL lik konak hangisi söylersen sevinirim. Keza konağın kapatmadıysan :)

Ha bu arada senin Safranboluya gelmen çok önemli değil. Yılda sadece 50 bin yabancı turist ziyaret ediyor memleketimi. Hepsi memnun ayrılıyor. Buradan gidecek arkadaşları yanlış yönlendirmezsen sevinirim.

celenlee
08/06/2014, 10:53
Çevrikköprü için:

Öncelikle kuyu kebabı Kastamonuya Özgüdür Ancak atlanan husus şu ki:
Karabük-Zonguldak-Bartın zaten daha önceden Kastomonun ilçeleriydi. Kültürü:giyim, kuşam, edep-adap yemekleri konuşmaları vs aynıdır (yakındır).
Çevrik köprü Safranboluya 14km, Kastamonuya 100km mesafede.

Geçen yaz gittiğimde fiyatların kaliteye oranla oranla ciddi şekilde arttığına şahit olduk. Bir daha gitmeme kararı aldık. En azından Dereye yakın olana. Malum orda 2 yada 3 tane restorant var.

Zaten biraz tuzlu olduğunu belirttim yukarda, ama kuyu kebabı yiim demek için gidilip denenebilir.

*Yoğun olduğu zamanlar sormadan getirirler ayran, salata vs. Her restoranda olduğu gibi masaya sabitmiş gibi koyalar. İstemezseniz söylersiniz, değiştirirler bu kadar da basit.

Etin yağlı yağsız oluşu da tamamen keyif meselesi, söylemek gerekiyor onu. DAHA DOĞRUSU SORMALARI GERKİYOR.

Oteller:
Önceden netten araştırırsanız 50-60TL'ye güzel yerler bulabilirsiniz, tamamen "ne kadar ekmek o kadar köfte" prensibiyle bir sürü yer var.

bora.sen
09/06/2014, 11:06
tavsiyeleri ile beni yonlendiren tum arkadaslara tesekkur ediyorum,dun gittim cok begendim safranbolu'yu,haftasonu kacamagi icin cok uygun bir yer,ben de gitmek isteyen herkeze tavsiye ederim :)